18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Serdarsan

Serdarsan TÜİSAG Üyesi

İptal Soru Esittir Doğru Soru

2. Selçuk KÜÇÜK

Selçuk KÜÇÜK TÜİSAG Üyesi

nasıl olur yürürlükte gözükmekte ancak
    http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/M...XmlSearch=yapı işleri&Tur=2&Tertip=5&No=78602

3. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

aziz e. bu yazıya teşekkür etti.
  4. kayhankubat

kayhankubat TÜİSAG Üyesi

49. soruda size katılıyorum. ancak 72. soru tamamen içi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğünden alıntı yapılmış. kaç metre yüksekte çalışmada kemer takılır dememiş. çoğunlukla mühendislik kökenli insanların girdiği bir sınavda böyle soru olmaz

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Aktar bu yazıya teşekkür etti.
  5. pinar yildiz demirkol

pinar yildiz demirkol TÜİSAG Üyesi

Ferhat bey rica etsem 5 sorunun dayanaklarını mail adresime gönderebilirmisiniz? pinaryildiz24@windowslive.com

6. Göker.

Göker. TÜİSAG Üyesi

Merhabalar öncelikle hepinize geçmiş olsun. Ben C sınıfı uzmanı olarak bazı soruları inceledim ve hatalı buldum sorular var. (bir tanıdığım girdi sınava) itiraz edeceğiz. A 85 B95--- A40 B30---- A50 B70---- A 62 B72 Sorularına itiraz edeceğim a85 ve a62 soruları için gerekçe hazırlardım fakat a 40 ve a50 için gerekçe hazırlayan varsa gbenli52@hotmail.com adresine atabilirse sevinirim.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. flzkdm

flzkdm TÜİSAG Üyesi

8. fahirkekik

fahirkekik TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bence de 22-40-47-50-58-61-62-69-70-73-75-77-78-85-86-91-92-93-100 sorular saçmasapan. ilkokul mezunları bile böle soru hazırlamaz bunları hazırlayanlar iş güvenliği uzmanlığı falan yapıyorlarsa ben yapmıyorum arkadaşşşş.

joker1335 bu yazıya teşekkür etti.
  9. kayhankubat

kayhankubat TÜİSAG Üyesi

biz onca yıl boşuna mı okuduk öyleyse. bu tüzüğü kim yazmış?

10. kayhankubat

kayhankubat TÜİSAG Üyesi

ayrıca sorunun tüzüğe göre cevaplanacağını işaret eden bir kelime var mıydı?
    kesin iptal edilmesi gereken bir soru

11. mülayim helva

mülayim helva TÜİSAG Üyesi

A KİTAPÇIĞI 63,66 SORULAR HATALIMI ARKADAŞLAR

12. kayhankubat

kayhankubat TÜİSAG Üyesi

bunlara inat yapmak lazım bu mesleği
    ki piyasa onlara kalmasın

13. alivelikonya

alivelikonya TÜİSAG Üyesi

B grubu 70. soruya (kaynak sorusu) şu şekilde itiraz etmeyi düşünüyorum. Türkçe kaynak yok büyük ihtimalle onlarda OSHA dan alıntıladılar.

B Grubu 70. Soru
    Osha’nın resmi sitesinde ki açıklamaya göre;

1910.252(c)(2)(i)(A) In a space of less than 10,000 cubic feet (284 m(3)) per welder.
    1910.252(c)(2)(i)(B) In a room having a ceiling height of less than 16 feet (5 m).

“Tavan yüksekliği 5 metreden daha az olan odalarda” ifadesi yer almaktadır.

Dolayısıyla “less than” ifadesi daha az anlamında gelmekte olup 5 metrenin sınırlar dahilinde olduğu görülmektedir. B grubu 70. Sorunun A şıkkında ise “ Tavan yüksekliği 5 metreden fazla olmalıdır” ifadesi geçmekte ve 5 metre yüksekiğinde ki tavanın sınırlar dışında olduğu anlamı çıkmaktadır.

Bu sebeple soruda iki tane yanlış şık ( A ve D ) olduğu görülmektedir. Bu nedenlerle sorunun iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kaynak: “https://www.osha.gov/pls/oshaweb/owadisp.show_document?p_table=STANDARDS&p_id=9853“

14. Lal09

Lal09 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar verdikleri soru dağılımına da uymamışlar zaten %30 mevzuat %40 teknik yazıyordu. ama sınavın nerdeyse %80 i mevzuattan ibaretti. Önceki sınavlarla alakası yok. İptal etmeseler bile barajı düşürmelerini nasıl sağlarız ? Çünkü çoğu kişi 60-65 arası alacak.

Aktar ve fahriyamac bu yazıya teşekkür etti.
  15. flzkdm

flzkdm TÜİSAG Üyesi

A grubu 59. sorunun A şıkkında hata yok mu? neden bahsettiği ile ilgili bir şey yazmamış.

16. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

Bos islerle ugrasmayin sadece dort yil kidemi olandan bahsediyor 60 yaşında dort yıllık kıdemli diye sorardi o zaman.gercek yanlış sorulara odaklanin

17. erkanbey

erkanbey TÜİSAG Üyesi

:D

18. Cem Soğancı

Cem Soğancı TÜİSAG Üyesi

Komple sınav iptal olmaz arkadaşlar. Bu sefer de kazananların hakkı yenmiş olur ve onların iptal davası hakkı doğar. Hak arayışı içindeysek yanan 1 giriş hakkımızı iade talep edebiliriz.

Ama bir önceki sınavlarda olduğu gibi soruların yine çok özensiz ve dikkat edilmeden hazırlandığı gözleniyor. 1 adaydan 35 TL gibi sınav ücreti talep eden MEB'in bu konuya da bir el atması gerek.

19. Chemik

Chemik TÜİSAG Üyesi

Bence 63 hatalı önceki sayfalarda gerekçesini yazdım ayıntılı şekilde.

20. flzkdm

flzkdm TÜİSAG Üyesi

kesinlikle katılıyorum . mevzuat ve risk analizi
    çok saçma bilseydik onlara çalışırdık :)

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica