18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. mestantas

mestantas TÜİSAG Üyesi

Tuzukte var ama cumlede yeni baslayan ibaresi kalkmis.isci basladiktan sonra ve isin devaminda diyor.cumle dogru basladiktan sora priyodik saglik kontrolleri yapilmali

2. flzkdm

flzkdm TÜİSAG Üyesi

bende diğer şıkları okuyunca neden bahsettiğini anladım ama soruya cevap şıkkı sunuyorsa neden bahsetmesi gerekiyor.
    ben anladım sen anladın başkasının dalgınlığına geldi anlayamadı sınav bu
    zaten şaşırdım ben sınava ilk kez girdim o kadar ösym ye ait yada farklı kurumlara ait sınavlara girdim böylesini görmedim ;)

kayhankubat bu yazıya teşekkür etti.
  3. Serdarsan

Serdarsan TÜİSAG Üyesi

Kaynak İle İlgili Soruya İtiraz Etmeyi Düşünüyorum 284 MetreKüp Geçen Bir Yönetmelik Tüzük Vs. Var Mi

4. dara mazlum

dara mazlum TÜİSAG Üyesi

bu ülkede ameliyat yapmamış ancak helal ilaç yok diyen doktorlar var milli eğitim bakanlığını düşünsene

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

kayhankubat bu yazıya teşekkür etti.
  5. Turgut kdz

Turgut kdz TÜİSAG Üyesi

Tüzüğe göre 2 yerinden bağlanarak indirilecektir. Dolayısıyla bağlanarak indirilecektir şıkkı yanlış olur.(bir yerinden bağlanarak indirilecektir 13 mayıs sınavında yanlış şıktı) tüzüğü ve 13 mayıs sınavını dayanak göstererek itiraz ettiniz mi tamamdır kesin iptal :)

6. kaytanci

kaytanci TÜİSAG Üyesi

Levent Bey bu işleri yapmak için Ankara'dan birilerini görevlendirmelisiniz. Bakanlık geçen sınavda kargo ile başvuruları kabul etmemiş. Lütfen İnsanların hem para yollayacağı hem de itiraz dilekçelerini yollayabileceği birini bu konu ile görevlendiriniz.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

ssrdrr ve fahriyamac bu yazıya teşekkür etti.
  7. Kayır

Kayır TÜİSAG Üyesi

evet bende uzaktayım bir kişi itiraz etsin ben payıma düşeni ödemeye hazırım.,

Aktar bu yazıya teşekkür etti.
  8. flzkdm

flzkdm TÜİSAG Üyesi

bende bu soruyu ezberden yaptım denemeden kaldı aklımda yanlışsa öncekinide iptal etsinler :)

9. uurgler

uurgler TÜİSAG Üyesi

17 ve 58. sorulara itiraz ettim

myildiz_tr bu yazıya teşekkür etti.
  10. mehmet emin ceylan

mehmet emin ceylan TÜİSAG Üyesi

bunlara ek olarak sağlık gözetimi sorusu da örnek verilebilir orda işe başlamadan önce kısmı kesildiği için şık yanlış olarak kabul ediliyosa burdada iki yerinden kısmı kesildiği için yanlış olması gerekir

11. serkan tatvan

serkan tatvan TÜİSAG Üyesi

bu gece soruları bir daha tek tek kitaplardan analiz edeceğim. ve yarın sabah hangi soruların hatalı olduğunu gerekçesi ile buraya yazacağım inşallah.

foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
  12. derrida

derrida TÜİSAG Üyesi

a kitapçığı 40. soru.. biyolojik etmenlere maruziyet risklerinin önlenmesi- sağlık gözetimiyle- alakalı soruda şıkların tamamı da yönetmeliğin sağlık gözetimiyle alakalı 10 maddesinde de bütün şıklar geçiyo zaten..sınavda da neyi işaretleyeceğimi bilememiştim..bu soru tartışmasız yanlış..böyle bi hata nasıl yapılır anlamak mümkün değil !!!

13. hkose1487

hkose1487 TÜİSAG Üyesi

evet aynı düşüncedeyim. arkadaşlar bırakın hatalı sorulara itiraz etmeyi. gasp edilen emeğimiz için SINAVA İTİRAZ etmeliyiz. doktorların uzmanlık sınavından daha anlamsız bir sınav yapılmaya başlandı. o zaman neden binlerce uzman açığı olduğu söyleniyor.çalınan emeğimize yazık. bu soruyu hazırlayanları da bir sınıfa toplayıp aynı sürede aynı sınava tabi tutsalardı keşke de görseydik sonuç ne olacaktı acaba?
    bir arkadaşımız yazmış iki sınava giripte başarısız olunca 1500tl miz yanacak diye. bizim 2500tl miz yandı ayrıca yaşadığımız rezillikler de cabası.bu sınavı yalnızca Ankarada yapmanın mantığı nedir? 8-10 vilayette yapılamaz mı en azından. sınavdan sonra gece 23 te ancak bilet bulabildim.

14. mimsar

mimsar TÜİSAG Üyesi

Yönetmelikte 3 metre mi yazıyor? Ben bulamadım nerede yazıyor? Eğer öyleyse bu da iptal edilmeli.

Aktar ve foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
  15. Geentell

Geentell TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar benim nacizane görüşüm itiraz halinde en az 4-5 sorunun iptal edileceğidir gerek yönetmelik gerekse tüzükte kontrol edilmiştir. Aynı zamanda 1-2 sorunun da cevap şıklarının değiştirileceğine inanıyorum. Bizim tek yapmamız gereken şey bireysel başvuru yapmak ne kadar çok olursak o kadar ciddiye alınırız diye düşünüyorum.

16. hkose1487

hkose1487 TÜİSAG Üyesi

sınav başarı oranları da açıklanıyor mu acaba?

17. Gülcan Acar

Gülcan Acar TÜİSAG Üyesi

internette dolaşan kaynaklar karmakarışık. oksijen için 19,5 rakamını çoğu kaynakta gördüğümü kesinlikle söyleyebilirim. ama keşke sorunumuz sadece bu olsa..

18. kizilsakal42

kizilsakal42 TÜİSAG Üyesi

25 İTİRAZ EDİLEN SORU
    A KİTAPÇIĞI ...NUMARALI SORUSU B KİTAPÇIĞINDA NE ?

B-16 = A-6
    B-7 = A-17
    B-10 = A-20
    B-32 = A-22
    B-39 = A-29
    B-40 = A-30
    B-22 = A-32
    B-25 = A-35
    B-30 = A-40
    B-54 = A-44
    B-57 = A-47
    B-70 = A-50
    B-42 = A-51
    B-47 = A-56
    B-49 = A-58
    B-50 = A-59
    B-72 = A-62
    B-77 = A-67
    B-78 = A-68
    B-79 = A-69
    B-91 = A-81
    B-92 = A-82
    B-93 = A-83
    B-94 = A-84
    B-95 = A-85

T.C. ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ
    ANKARA
    TARİH : 21.08.2013
    KONU : 18.08.2013 tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınav Sorularına İtiraz

Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı tarafından 18.08.2013 günü saat 10:00 da yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım. 20.08.2013 günü sınav soru ve cevap anahtarı açıklanmış olup, incelemelerim neticesinde ekteki soruların hatalı olduğunu düşünmekteyim. İtiraz için gerekli olan ödeme belirtilen hesaba yapılmış olup dekont ektedir.
    Söz konusu soruların incelenerek, yapılacak değerlendirme sonucunun tarafıma bildirilmesini arz ederim.

Saygılarımla

TC Kimlik No :
    Adı Soyadı :
    e-posta :
    İmza :
    Adres :
    Telefon :

EKLER
    1. Dekont
    2. İtiraz Soruları

A KİTAPÇIĞINDA 6.SORU İPTAL EDİLMELİ
    Tarafından konulmuş olmak denmesimi yanlış olan yoksa
    Cevap anahtarı a şıkkı diyor fakat
    Yasama organı; anayasaların verdiği yetki ile kurulan ve yasalar geçirme, değiştirme ve yürürlükten kaldırma gücü olan bir tür katılımcı meclistir. Bir yasama organınca oluşturulan yasalara hukuk ya da yazılı kurallar denir.
    -------------------------------------------------------------------------------------------------------

A KİTAPÇIĞI 17.SORU İPTAL EDİLMELİ

OHSAS 18001 İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetim Sistemi
    ·
    ·
    Cuma, 15 Ağustos 2008 14:46 tarihinde oluşturuldu
    Son Güncelleme: Salı, 12 Şubat 2013 23:27
    Murat Kerim Uyan tarafından yazıldı.
    Gösterim: 8524
    OHSAS 18001, organizasyonların iş sağlığı ve güvenliği risklerini kontrol etmek ve performanslarını geliştirmek maksadıyla İngiliz Standartları Enstitüsü - BSI (British Standards Institution) tarafından geliştirilen, tüm dünyada kabul görmüş ve risk değerlendirmesine dayalı bir yönetim sistemidir.
    OHSAS 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri standartının asıl amacı önleyici olmasıdır. Bununla beraber sistem her ne kadar önleyicilik üzerine kurulmuşsa da, gerekli kontrol mekanizmalarını, düzeltici faaliyetleri ve geri besleme mekanizmalarını da içermektedir.
    Önleyici sistem yaklaşımında hatalar ortaya çıkmadan önlemeye çalışıldığından iş sağlığı ve güvenliği yönetim sisteminde gelişme ve iyileşme sağlanmakta ve böylece maruz kalınabilecek risklerde azaltılabilmektedir.
    OHSAS 18001 standartı, kuruluşlara ekonomik ve iş sağlığı ve güvenliğine yönelik amaçlarına ulaşabilmeleri konusunda yardımcı olmak için, diğer yönetim gerekleriyle bütünleştirilmiş olan etkin bir İSG yönetim sisteminin başlıca unsurlarını sağlama niyetiyle düzenlenmektedir. Bu yaklaşımın temeli PUKÖ döngüsüdür. “PUKÖ” döngüsü değişkenliğin sebeplerini tespit etmek ve kaliteyi iyileştirmek için kullanılan sistematik bir
    yöntem olarak tanımlanabilir. Bu döngü organizasyonların üretim sistemlerini iyileştirmenin bir yolu olarak Walter Shewhart (1939) tarafından geliştirilmiş ve uygulanmıştır. Şekil-11’ de Deming tarafından uyarlanmış PUKÖ döngüsü görülmektedir.

Şekil - 11: PUKO Döngüsü
    PUKÖ döngüsünün aşamalarını inceleyecek olursak;
    PLANLA

§ İş Sağlığı ve Güvenliği açısından amacın belirlenmesi ( neyi başarmak istiyoruz, nerede, ne zaman )
    § Mevcut durumu analiz etme (D ŞIKKI)
    § Hedeflerin belirlenmesi
    § Kayıtların analizi
    § Tehlikelerin Belirlenmesi
    § risk değerlendirme metodlarının belirlenmesi
    § Detaylı plan hazırlaması ( uygulama planı )
    § İç talimatlar hazırlama

UYGULA

§ Riskleri Değerlendirme
    § Risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme (A ŞIKKI)
    § Kontrol Önlemlerinin seçimi ve uygulaması
    § Her bölümdeki İlgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama (B ŞIKKI)
    § Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme (C ŞIKKI)
    § Uygulama sonuçlarını yakın takip etme

KONTROL ET

§ Hedef veya hedeflere ulaşıldı mı?
    § İç talimatlar ve yönergeleri gözden geçirme
    § Olası sapmaları tespit etme ve kaydetme
    § İlgili kişileri bilgilendirme

ÖNLEM AL

§ Kalıcı bir denetleme sistemi kurma
    § Etkili önlemleri standartlaştırma
    § Gerekli eğitim ve yönlendirmeleri sağlama

OHSAS 18001’in oluşturulmasına katkıda bulunan organizasyonlar aşağıda sıralanmıştır.

§ İngiliz Standartları Enstitüsü (British Standards Institution)
    § Avustralya Standartları (Standards Australia)
    § İrlanda Ulusal Standart Kurumu (National Standards Authority of Ireland)
    § Güney Afrika Standart Bürosu (South African Bureau of Standards)
    § Malezya- Endüstriyel Araştırma ve Standart Enstitüsü (Standards and Industry Research Institute of Malaysia-Quality)
    § İspanya Standart ve Sertifikasyon Birliği (Asociacion Espaola de Normalizacion Certificacion)
    § Uluslararası Güvenlik Yönetimi Organizasyonu (International Safety Management Organisation Ltd)
    § SFS Sertifikasyon (SFS Certification)
    § SGS Yarsley Uluslararası Sertifikasyon Servisi (SGS Yarsley International Certification Services)
    § Ulusal Kalite Güvence (National Quality Assurance)
    § Güvence Servisleri (Assurance Services)
    § Uluslararası Sertifikasyon Servisleri (International Certification Services)
    § Bureau Veritas Uluslararası Kalite (Bureau Veritas Quality International)
    § Det Norske Veritas (Det Norske Veritas)
    § Lloyds Register Kalite Güvence (Lloyds Register Quality Assurance)

OHSAS Spesifikasyonu geliştirilirken referans alınan dokümanlar aşağıda sıralanmaktadır.
    § BS 8800 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemleri İçin Rehber (BS 8800: 1996 Guide To Occupational Health and Safety Management Systems)
    § Taslak AS/NZ 4801: AS/NZ 4801 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi
    § Spesifikasyonu ve Kullanma Kılavuzu (Draft AS/NZ 4801 Occupational Health and Safety Management Systems - Specification With Guidance For Use)
    § NPR 5001 : 1997 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemleri İçin Rehber (Technical Report NPR 5001 : 1997 Guide To an Occupational Health and Safety Management System)
    § BVQI İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Standardı (BVQI Safety Cert: Occupational
    § Safety and Health Management Standard)
    § Taslak NSAI SR 320 : İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi İçin Öneriler (Draft
    § NSAI SR 320 : Recommendation For an Occupational Health and Safety (OH and S)
    § Management System)
    § SGS & ISMOL ISO 2000 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemleri İçin Şartlar (SGS & ISMOL ISO 2000 : 1997 Requirements For Safety and Health Management Systems)
    § Taslak BS I PAS 088 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemi (Draft BSI PAS 088 Occupational Health and Safety Management Systems)
    § * DNV İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Yönetim Sistemleri Belgelendirme Standardı (DNV
    § Standard For Certification of Occupational Health and Safety Management Systems
    § (OHSMS):1997)
    § Taslak LRQA SMS 8800 İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Denetim Kriterleri(Draft LRQA SMS 8800 Health & Safety Management Systems Assessment Criteria)
    § UNE 81900 Serisi İş Riskleri Önleme Ön- Standardı (UNE 81900 Series of Pre-Standards On The Prevention of Occupational Risks)
    § İşçi Sağlığı ve Güvenliği Değerlendirme serisi (OHSAS) spesifikasyonu, bir kuruluşun
    § İS&G risklerin kontrol etmesini ve performansının iyileştirmesini sağlamak için bir İşçi
    § Sağlığı ve Güvenliği (İS&G) yönetim sistemine dair şartları verir. Belirli İS&G performans kriterleri belirtilmediği gibi, bir yönetim sisteminin tasarımına dair detaylı spesifikasyonlar da vermez.
    OHSAS 18002’ye göre OHSAS spesikasyonu, aşağıdakileri yapmak isteyen her kuruluşa uygulanabilir:
    a) faaliyetleriyle ilişkili olarak İS&G risklerine maruz kalabilecek çalışmaları ve diger ilgili taraflar üzerindeki riski bertaraf etmek üzere en aza indirmek amacıyla bir İS&G yönetim sistemi oluşturmak;
    b) Bir İS&G Yönetim sistemini uygulamak, muhafaza etmek ve sürekli iyileştirmek;
    c) Kendisinin belirlediği İS&G politikasına kendisinin uyduğundan emin olmak;
    d) Böyle bir uygunluğu başkalarına göstermek;
    e) İS&G yönetim sisteminin dışardan bir kuruluşça belgelendirilmesini / tescilini istemek:

veya
    f) Bu OHSAS spesifikasyonuna uygunluğu kendi kendine tespit ve beyan etmek.
    OHSAS 18001, 09 NİSAN 2001'de TSE tarafından Türk standardı olarak kabul edilmiştir(TS 18001). Ancak şu husus da unutulmamalıdır ki OHSAS 18001 iş sağlığı ve güvenliği değerlendirme serisi yayını ile uyumlu olmak, tek başına yasal gerekliliklerin yerine getirildiği anlamına gelmemektedir.
    Kaynak: İş Sağlığı Ve Güvenliği, Yönetim Sistemleri Ve risk değerlendirme Metodolojileri
    Yazar: Özlem ÖZKILIÇ
    http://www.isveguvenlik.com/index.p.../29-ohsas-18001-sal-ve-gvenlii-ynetim-sistemi

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

A KİTAPÇIĞINDA 20.SORU İPTAL EDİLMELİ

Risk değerlendirmesi ekibi
    MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
    a) İşveren veya işveren vekili.
    b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
    c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
    ç) İşyerindeki destek elemanları. (ŞIKLARDA VARSA DİYOR)
    d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
    (2) İşveren, ihtiyaç duyulduğunda bu ekibe destek olmak üzere işyeri dışındaki kişi ve kuruluşlardan hizmet alabilir.
    (3) Risk değerlendirmesi çalışmalarının koordinasyonu işveren veya işveren tarafından ekip içinden görevlendirilen bir kişi tarafından da sağlanabilir.
    (4) İşveren, risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişilerin görevlerini yerine getirmeleri amacıyla araç, gereç, mekân ve zaman gibi gerekli bütün ihtiyaçlarını karşılar, görevlerini yürütmeleri sebebiyle hak ve yetkilerini kısıtlayamaz.
    (5) Risk değerlendirmesi çalışmalarında görevlendirilen kişi veya kişiler işveren tarafından sağlanan bilgi ve belgeleri korur ve gizli tutar.

A KİTAPÇIĞI 22.SORU İPTAL EDİLMELİ
    A Şıkkında işyerinin kısımları olması gerekken işyerinin kısıtları denilmiş. İşyerinin kısıtlarından kasıt maddi imkansızlık mıdır?nedir? Muallakta bir şık olmuş.

22-İş Sağlığı ve Güvenliği Risk Değerlendirmesi
    Yönetmeliği’ne göre aşağıdakilerden hangisi işyerinde belirlenen riskleri analiz ederken kullanılacak yöntemi seçerken esas alınacak faktörlerden değildir?

A) İşyerinin kısıtları
    B) İşletmenin faaliyetine ilişkin özellikleri
    C) Resmî makamlarca yapılan denetimler
    D) İşyerindeki tehlike veya risklerin nitelikleri

A KİTAÇIĞI 27.SORU İPTAL EDİLMELİ

D ŞIKKINDA işyerinden alınan örneğin laboratuvar incelemesini yapmak denilmiş. Fakat İş hijyeni ölçüm ve analiz yönetmeliğinde; iş hijyeni düzenine engel olabilecek ve çalışma ortamında bulunan numunelerin alınarak laboratuvarda incelenmesi hakkında bilgiler verilmiştir. İşyerinden örnek alımı çok açık olmayan bir tabirdir. Dolayısıyla sadece iş yerinden örnek alınarak denildiği zaman; boyama işlemi yapılan mobilya, aksesuar, metal parçalar vb. malzemelerin üretimi yapıldığı yerlerde bu malzemelerinde alınıp incelenmesini kapsar.

A KİTAPÇIĞI 35.SORU İPTAL EDİLMELİ
    Nötronlar sadece kalın beton, su veya parafin kütleleriyle durdurulabilirler.
    http://www.taek.gov.tr/ogrenci/r02.htm

Içindekiler | Nükleer Enerji | Nükleer Reaktörler | Nükleer Güvenlik | Radyasyon | Nükleer Yakıt Çevrimi ve Atıklar
    Bölüm 3 - Radyasyon "Radyasyon ve Biz"
    2. Radyasyon Çeşitleri
    Radyasyonu ortamda yol alan enerji olarak tanımlamak mümkündür.Bu tanım kapsamında doğal ya da yapay radyoaktif çekirdeklerin kararlı yapıya geçebilmek için dışarı saldıkları hızlı parçacıklar ve elektromanyetik dalga şeklinde taşınan fazla enerjileri de “radyasyon” olarak adlandırılır.
    Radyasyonu temel olarak iki şekilde sınıflandırabiliriz. Bunlar “parçacık” ve “dalga” tipi radyasyonlardır. Parçacık radyasyonu; belli bir kütle ve enerjiye sahip çok hızlı hareket eden minik parçacıkları ifade eder. Bunlar hızla giden mermilere benzerler, ancak gözle görülemeyecek kadar küçüktürler. Dalga tipi radyasyon; belli bir enerjiye sahip ancak kütlesiz radyasyon çeşididir. Bunlar, titreşim yaparak ilerleyen elektrik ve manyetik enerji dalgaları gibidir. Görünür ışık dalga tipi radyasyonun bir çeşididir. Bütün dalga tipi radyasyonlar ışık hızıyla (3x108 m/saniye) hareket ederler.
    Gözlerimizin fark edebileceği en yüksek enerjili ışık mor renkli ışıktır. Radyasyonun enerjisi arttıkça ışık rengi mor renk ötesine gider ve morötesi olarak adlandırılır. Morötesi ışığı göremez veya hissedemeyiz, ancak ortamda mevcuttur ve eğer şiddeti büyükse ciltte bırakacağı güneş yanığına benzer yanık izleri ile varlığı hissedilir.Parçacık ve dalga tipi radyasyonları da yine iki gruba ayırmamız mümkündür. Bunlar, “iyonlaştırıcı” ve “iyonlaştırıcı olmayan” radyasyonlardır.
    Buraya kadar radyasyon kavramını genel olarak anlatmaya çalıştık. Ancak, bundan sonra konumuz gereği radyasyon kelimesini kullanacağımız her yerde “iyonlaştırıcı radyasyon”u kastedeceğiz. İyonlaştırıcı radyasyon, çarptığı maddede yüklü parçacıklar (iyonlar) oluşturabilen radyasyon demektir. İyon meydana gelmesi yani iyonizasyon olayı herhangi bir maddede meydana gelebileceği gibi insanlar dahil tüm canlılarda da oluşabilir. O halde iyonlaştırıcı radyasyonlar, önlem alınmadığı takdirde tüm canlılar için zararlı olabilecek radyasyon çeşitleridir. Başlıcabeş iyonlaştırıcı radyasyon çeşidi vardır. Bunlar, Alfa parçacıkları, Beta parçacıkları, X ışınları, Gama ışınları veNötronlardır.
    2.1 Alfa Parçacıkları
    Alfa parçacığı iki proton ve iki nötrondan oluşmuş bir helyum (2He4) çekirdeğidir ve pozitif yüklüdür. a işaretiyle sembolize edilirler. Çekirdeğin,alfa çıkararak parçalanması olayı atom numarası büyük izotoplarda görülür ve genellikle doğal radyoaktif atomlarda rastlanır. Alfa parçacıklarını çok küçük kalınlıklardaki maddelerle (örneğin ince bir kağıt tabaka ile) durdurmak mümkündür. Bunun sebebi, diğer radyasyon çeşitlerine göre sahip oldukları nispeten büyük elektrik yükleridir.Sahip oldukları bu elektrik yükü, alfa parçacıklarının herhangi bir madde içerisinden geçerken yolları üzerinde yoğun bir iyonlaşma meydana getirmelerine ve bu yüzden de enerjilerini çabucak kaybetmelerine yol açar. Enerjilerini bu şekilde çabucak kaybeden alfa parçacıklarının erişme uzaklıkları da dolayısıyla çok kısadır. Bu yüzden de normal olarak dış radyasyon tehlikesi yaratmazlar. Ancak, mide, solunum ve yaralar vasıtasıyla vücuda girdiklerinde tehlikeli olabilirler.
    2.2 Beta Parçacıkları
    Çekirdekteki enerji fazlalığı çekirdek civarında, E = mc2 eşitliğiyle açıklanabilen, bir kütle oluşturur. Bu kütle çekirdekteki fazla yükü alır ve dışarıya bir beta ışını olarak çıkar. Bunlar pozitif veya negatif yüklü elektronlardır. Pozitif yüklü elektronlar “b+”ile, negatif yüklü iyonlar ise “b-" işaretiyle sembolize edilirler. Çekirdekteki enerji fazlalığı proton fazlalığından meydana geliyorsa b+, nötron fazlalığından meydana geliyorsab-çıkar.
    Beta parçacıkları da alfa parçacıkları gibi belli bir yük ve kütleye sahip olduklarından madde içerisinden geçerken yolları üzerinde iyonlaşmaya sebep olurlar. Ancak bu iyonlaşma, alfa parçacıklarının oluşturduğu iyonlaşmadan daha azdır. Çünkü bu parçacıklar alfa parçacıklarına göre daha hafif ve yüz kere daha giricidirler. Yine de bunlardan korunmak için ince alüminyum levhadan yapılmış bir zırh malzemesi yeterlidir.
    2.3 X Işınları
    Röntgen ışınları da denilen X ışınları, görünür ışık dalgaları ve mor ötesi ışınları gibi dalga şeklindedir. Bir atoma dışarıdan gelen veya gönderilen yüksek enerjili elektronlar o atomun ilk halkalarından elektronlar koparırlar. Atomdan kopan bu elektronun yerine daha yüksek seviyelerden (üst halkalardan) elektronlar atlayarak kopan elektronun yerindeki boşluğu doldururlar. Bu sırada ortaya çıkan enerji fazlalığı X ışını şeklinde dışarı salınır.
    Çekirdek içerisinde bulunan protonlardan bir tanesi hareketi esnasında atomun ilk halkalarındaki elektronu yakalar ve nötrleşir. Yakalanan bu elektronun halkasındaki boşalan yere diğer bir halkadan bir elektron atlamasıyla X ışını meydana gelebilir.
    Bunların dışında da X ışını yapay olarak, röntgen tüplerinde de elde edilir. Şekil 2.1 de görüldüğü gibi, tüp içerisinde ısıtılmış katottan yayılan elektronlar, onbinlerce voltluk gerilimle hızlandırılarak karşıdaki hedef anotaçarptırılır. Bu çarpışma sonucu elektronlar durdurulurken elektronların kaybettiği enerji X ışınları olarak yayınlanır. Bu olaya Bremmstrahlung (Frenleme ışını) olayı, çıkan X ışınlarının oluşturduğu sürekli spektruma da Bremmstrahlung adı verilir.
    2.4 Gama Işınları
    Gama ışınlarının kaynağı atomun çekirdeğidir. Bu ışınlar atom çekirdeğinin enerji seviyelerindeki farklılıklardan meydana gelir. Çekirdek bir alfa veya bir beta parçacığı çıkarttıktan sonra genellikle kararlı bir durumda olmaz. Fazla kalan çekirdek enerjisi bir elektromanyetik radyasyon halinde yayınlanır. Gama ışınları, beta ışınlarından daha yüksek enerjili ve dolayısıyla daha girici (nüfuz edici) ışınlardır. g sembolize edilirler.
    Gama ve x ışınlarının, alfa ve beta parçacıklarına göre madde içine nüfuz etme kabiliyetleri çok daha fazla, iyonlaşmaya sebep olma etkileri ise çok daha azdır. Ancak birkaç santimetre kalınlığındaki kurşun tuğlalarla ve sadece belli bir kısmı durdurulabilir. Madde içerisinden geçerken üstel bir fonksiyon şeklinde bir şiddet azalmasına uğrarlar. Yüksüz olduklarından elektrik ve manyetik alanda sapma göstermezler.
    2.5 Nötronlar
    Nötronlar yüksüz parçacıklardır. Bu özelliklerinden dolayı herhangi bir madde içerisine kolaylıkla nüfuz edebilirler. Doğrudan bir iyonlaşmaya sebep olmazlar. Ancak atomlarla etkileşmeleri, iyonlaşmaya neden olan alfa, beta, gama veya x ışınlarının ortaya çıkmasına neden olabilir. Nötronlar sadece kalın beton, su veya parafin kütleleriyle durdurulabilirler. Şekil 2.2 de çeşitli radyasyonların giricilik özellikleri şematik olarak topluca gösterilmektedir.

Şekil 2.2 İyonlaştırıcı radyasyonların giriciliği

A KİTAPÇIĞINDA 40.SORU İPTAL EDİLMELİ

A Şıkkında yazan madde 6331-Biyolojik-Etkenlere-Maruziyet-Risklerinin-Onlenmesi-Hakkinda-Yonetmelik te(aşağıdaki kısımda) geçmektedir. Dolayısıyla iptaldir.

Sağlık gözetimi
    MADDE 16 – (1) Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmalara başlamadan önce ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.
    (2) Yapılan risk değerlendirmesi, özel koruma önlemleri alınması gereken çalışanları tanımlar.
    (3) Maruz kaldıkları veya kalmış olabilecekleri biyolojik etkene karşı henüz bağışıklığı olmayan çalışanlar için gerektiğinde, Sağlık Bakanlığının işyerinin bulunduğu ildeki yetkili birimleri ile işbirliği içinde uygun aşılar yapılır. İşverenler, aşı bulundurduklarında Ek-VII’de belirtilen hususları dikkate alır.
    (4) Bir çalışanın, maruziyete bağlı olduğundan kuşkulanılan bir enfeksiyona ve/veya hastalığa yakalandığı saptandığında, işyeri hekimi, benzer biçimde maruz kalmış diğer çalışanların da aynı şekilde sağlık gözetimine tabi tutulmasını sağlar. Bu durumda maruziyet riski yeniden değerlendirilir.
    (5) Sağlık gözetiminin yapıldığı bu durumlarda, kişisel tıbbi kayıtlar, maruziyetin son bulmasından sonra en az onbeş yıl süre ile saklanır. 13 üncü maddenin ikinci fıkrasında belirtilen özel durumlarda kişisel tıbbi kayıtlar bilinen son maruziyetten itibaren kırk yıl süre ile saklanır.
    (6) İşyeri hekimi her bir çalışan için alınması gerekli koruyucu ve önleyici tedbirler ile ilgili olarak önerilerde bulunur.
    (7) Maruziyetin sona ermesinden sonra yapılacak herhangi bir sağlık gözetimi ile ilgili olarak çalışanlara gerekli bilgi ve tavsiyeler verilir.
    (8) Çalışanlar, kendileriyle ilgili sağlık gözetimi sonuçları hakkında bilgi edinebilir ve ilgili çalışanlar veya işveren, sağlık gözetimi sonuçlarının gözden geçirilmesini isteyebilir.
    (9) Çalışanların sağlık gözetimi ile ilgili hususlar Ek-IV’te verilmiştir.
    (10) Biyolojik etkenlere mesleki maruziyet sonucu meydana gelen her hastalık veya ölüm vakaları Bakanlığa bildirilir.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    A KİTAPÇIĞINDA 44.SORU İPTAL EDİLMELİDİR.
    Klavye resminde kişinin eli yönetmelikte de söylendiği gibi klavyenin önündeki özel destek kısmına konulmuştur.

c) Klavye
    Klavye, operatörün/çalışanın el ve kollarının yorulmaması ve rahatça çalışabilmesi için ekrandan ayrı ve hareketli olmalıdır.
    Klavyenin ön tarafına, operatörün/çalışanın bileklerini dayayabileceği özel destek konulmalıdır.
    Operatörün/çalışanın elleri ve kolları için klavyenin önünde yeterli boşluk olmalıdır.
    Klavye yüzeyi ışığı yansıtmayacak şekilde mat olmalıdır.
    Klavye tuşlarının özellikleri ve yerleri klavye kullanımını kolaylaştıracak şekilde olmalıdır.
    Klavye tuşları üzerindeki semboller, çalışma pozisyonuna göre kolaylıkla okunabilir ve seçilebilir nitelikte olmalıdır.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    AKİTAPÇIĞI 47.SORU İPTAL EDİLMELİ

ELLE TAŞIMA İŞLERİ YÖNETMELİĞİ
    Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi
    MADDE 8 – (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:
    a) Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,
    b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi,
    c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

A KİTAPÇIĞINDA 50.SORU İPTAL EDİLMELİ

Genel Havalandırma:
    Kaynak işlemi sırasında ortaya çıkan hava kirleticilerini, kaynağına doğru yönlendirilmiş temiz hava akımı ile atölye ortamına dağıtarak yoğunluğunu düşürmek ve daha sonra ise ters yöndeki veya tavandaki emme ağızlarından emerek dışarıya atmak esasına dayanmaktadır. Bu yöntemde birim atölye yüzölçümü için 50 m3/h hava değişimi öngörülür. Havalandırma iyi yapılmadığı zaman bu durum çalışanları etkilemektedir.Kaynak işlemi sonucu ortaya çıkan hava kirleticilerinin kaynakçının solunum bölgesinden uzaklaştırılması ve izin verilen sınırlara düşürülebilmesi için aşağıdaki kuralların uygulanması gerekir.
    Bunlar:
    a.) Her kaynakçıya en az 284 m3 hava düşmelidir.
    b.)Tavan yüksekliği 5m den fazla olmalıdır.
    c.) Kaynakçı mümkün olduğu kadar kapalı alanda çalışmamalıdır.
    d.)Kaynakçının çalıştığı alanlarda hava akımını kesen yapı elemanları olmamalıdır.
    e.) Genel havalandırmaya ek olarak lokal havalandırma kullanılmalıdır.
    f.) Lokal havalandırma hızı 30 m/dk ve kaynağa uzaklığı 60 cm olmalıdır.
    g.) Kaynak işlemi diğer işlerden ayrı ve uzak bir bölmede yapılmalıdır.

http://www.isgforum.net/threads/kaynak-dumanina-karşi-alinacak-önlemler.7500/
    http://www.mmo.org.tr/resimler/dosya_ekler/a24563c56310002_ek.pdf?dergi=896

-------------------------------------------------------------------------------
    A KİTAPÇIĞINDA 58.SORU İPTAL EDİLMELİ
    I-Numaralı maddede açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır ibaresi yanlıştır olarak değerlendirilmiştir. Cevap B şıkkı olmalıdır.

KALDIRMA MAKİNALARI

1475 SAYILI İŞ KANUNUN 74. MADDESİNE GÖRE;
    11.01.1974 Tarih ve 14765 Sayılı Resmi Gazetede Yayımlanarak yürürlüğe giren İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ’ nün Kaldırma Makinaları ile ilgili maddeleri:

- VİNÇ KABİNLERİ:
    Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır. ( Madde:387)

A KİTAPÇIĞINDA 68.SORU İPTAL EDİLMELİ

68.Soruda D şıkkında ‘‘Yangın söndürücü öncelikle yangının başladığı noktaya tutulur’’ ifadesi tam açıklayıcı değildir. Bu ifade de başlangıç noktası derken yangının alt kısımdan söndürülmesi kastediliyorsa o zaman B şıkkı ile birlikte iki cevap olur. Ya da yangın eğer kaçak bir gaz yada sıvı yangını ise yangına müdahale başlangıç noktasından yapılmalıdır. Aksi halde yangın fabrika deposunda bulunan odun istiflerinde çıkmış bir yangın ise o zaman başlangıç noktasının önemi yoktur.
    A KİTAPÇIĞINDA 82.SORU İPTAL EDİLMELİ
    82.Soruda kuvvetli rüzgar ile ne kastedilmektedir. B şıkkında gerekli önlemler alındıktan sonra çalışma başlatılmalıdır denilmiş. Yönetmeliktekuvvetli rüzgâr alan iş yerlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınmadan çalışma yapılmaz deniliyor bu her kuvvetli rüzgarda çalışma yapılacağı anlamını taşımamaktadır. Kuvvetin limiti neye göre belirlenmektedir. 50km/s hızdaki rüzgarda çalışma durdurulmaktadır. Bu hızdaki rüzgarın tanımında süper kuvvetlimi denilecek o zaman kuvvetli kelimesi muallakta ve kesin olmayan bir ifade olduğundan soru iptal edilmelidir.

YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI
    Hava koşulları
    15–Çalışanların sağlık ve güvenliklerini etkileyebilecek her türlü hava koşulundan korunması sağlanır, kuvvetli rüzgâr alan iş yerlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınmadan çalışma yapılmaz
    A KİTAPÇIĞINDA 85.SORU İPTAL EDİLMELİDİR.
    CO2 ifadesi yerine CO ifadesi kullanılmıştır.

A KİTAPÇIĞI SORU 32
    Doğru kabul edilen cevap : C

Yasal veya literatürdeki dayanağı
    Gürültü yönetmeliği diye bir yönetmelik yürürlükte değildir.Çalışanların gürültü ile ilgili risklerden korunmalarına dair yönetmelik isimli bir yönetmelik yürürlüktedir.Söz konusu yönetmelikte de MARUZİYET ETKİN DEĞER diye bir kavram bulunmamaktadır.soru iptal edilmelidir.
    A KİTAPÇIĞI
    30.SORU: Yapı işlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğüne göre sormuş bu tüzüğün 30.12.2012 itibari ile dayanağı kalmamıştır.
    A kitaçığı 51.soru
    51. Kesme ve kaynak işlerinde kullanılan gaz tüp-lerinin kullanılmasında hangisinin yapılması
    yanlıştır ?
    A) Önce oksijen tüpü açılmalıdır.
    B) Önce asetilen tüpü açılmalıdır.
    C) Asetilen tüp valfleri bir veya bir buçuk turdan
    fazla açılmamalıdır.
    D) Oksijen tüplerine ve cihazlarına yağlı el veya
    eldivenlerle dokunulmamalıdır

VERMİŞ OLDUĞUNUZ CEVAP : A
    YAPILMASI GEREKEN : SORUNUN İPTALİ
    İPTALİNİ GEREKTİREN GEREKÇE : MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI MESLEKİ EĞİTİM ve ÖĞRETİM SİSTEMİNİN GÜÇLENDİRİLMESİ KAPSAMINDA 2005 YILINDA YAYINLAMIŞ OLDUĞU MODÜLÜN UYGULAMA FAALİYETLERİ KAPSAMINDA 5. KISIMDA (11. SAYFADA) YAZI OLARAK DA ŞEKİL OLARAK DA GÖRÜLDÜĞÜ GİBİ ÖNCELİKLE OKSİJEN TÜPÜ AÇILMALIDIR.
    İLGİLİ RESİM AŞAĞIDADIR.

A KİTAPÇIĞI
    56.SORU: klakson sesleri farklı olmalıya yanlış demiş. klakson sesi farklı olacak ki gelen aracın ne olduğunu bilesin.
    A KİTAPÇIĞI SORU 59
    Doğru kabul edilen cevap : C

Yasal veya literatürdeki dayanağı
    Soru cümlesinde, tüzükten hangi konuyla ilgili soru sorulduğu net değildir. Şıklardan gidilerek, soru tahmin edilmektedir. İptal edilmelidir.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    A KİTAPÇIĞI 62.SORU
    Korkuluklu platformlarlaçalışılması imkanı sağlanamayan ve ….. den fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında, çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde bakım veya onarım işleri ile her türlü bina sökme ve yıkım işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel koruma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaktır.
    Yukarıdaki cümledeki boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
    Doğru cevap D , 4 metre denmiştir. Fakat yapı işleri tüzüğünde de, 3 m üzeri yüksekliklerde emniyet kemeri kullanımı zorunluluğu getirilmiştir, soru yükseklik ifadesi ve emniyet kemeri ifadesi içerdiğinden, hem 3 metre hem de 4 metre doğru cevap olarak verilebilir. Tüzük ismi verilmediğinden soru iptal edilmelidir.
    Kaynak: http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/2.5.78602.pdf

İçerik :
    YAPI İŞLERİNDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ: Madde 13 - Yüksekliği tabandan itibaren 3 metreden daha fazla olan ve düşme veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlarla, kiremit döşeyicilerine, oluk ve her türlü dış boya işleri yapanlara, gırgır vinçlerini çalıştıranlara ve kuyu, lağım, galeri ve benzeri derinliklerde çalışanlara güvenlik kemerleri verilecek ve işçiler de verilen bu kemerleri kullanacaklardır.

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ: Madde 521-Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı sağlanamayan ve 4 metreden fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında, çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaklardır.
    -A-67
    67.SORU: Tahlisiye ekibi yazılmış.yazım yanlışından dolayı iptal olması gerekir.
    A KİTAPÇIĞI 69.SORU
    69. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na
    göre “işveren; acil durumların olumsuz et -kilerinden korunmak üzere …………….. acil
    durum planlarını hazırlar.” cümlesindeki boş-luğa, aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
    A) NACE kodlarına uygun olarak işletmenin Teh -like Sınıfını belirleyerek
    B) gerekli sayıda iş güvenliği uzmanı istihdam
    eder ve
    C) gereğinde iş sağlığı ve güvenliği kuruluyla iş
    birliği yapar ve
    D) gerekli ölçüm ve değerlendirmeleri yapar

VERMİŞ OLDUĞUNUZ CEVAP : D
    YAPILMASI GEREKEN : İMLA HATASI YÜZÜNDEN ANLAM KAYBI OLMUŞ SORUNUN İPTALİ GEREKİR
    İPTALİNİ GEREKTİREN GEREKÇE : MADDE 11 / B BENDİNDE GEÇEN CÜMLE AŞAĞIDA Kİ GİBİDİR;
    MADDE 11 – (1) İşveren;
    a) Çalışma ortamı, kullanılan maddeler, iş ekipmanı ile çevre şartlarını dikkate alarak meydana gelebilecek acil durumları önceden değerlendirerek, çalışanları ve çalışma çevresini etkilemesi mümkün ve muhtemel acil durumları belirler ve bunların olumsuz etkilerini önleyici ve sınırlandırıcı tedbirleri alır.
    b) Acil durumların olumsuz etkilerinden korunmak üzere gerekli ölçüm ve değerlendirmeleri yapar, acil durum planlarını hazırlar.

B BENDİNDE GÖRÜLDÜĞÜ ÜZERE "gerekli ölçüm ve değerlendirmeleri yapar" YAZILDIKTAN SONRA VİRGÜL KONULARAK PEŞİNDEN GELEN "ACİL DURUM PLANLARINI HAZIRLAR" İLE BİRLEŞTİRİLMİŞTİR ve ANLAM BÜTÜNLÜĞÜ SAĞLANMIŞTIR.
    SINAVDA ÇIKAN D ŞIKKININ SONUNDA HERHANGİ BİR NOKTALAMA İŞARETİ GÖRÜLMEDİĞİNDEN ANLAM DÜŞÜKLÜĞÜNE SEBEP OLMUŞTUR ve SORUNUN YANLIŞ İŞARETLENMESİNE SEBEBİYET VERMİŞTİR. ANLAM BÜTÜNLÜĞÜNÜ SAĞLAYAN NOKTALAMA İŞARETİ OLAN VİRGÜL SORUNUN İÇERİSİNDE KULLANILMADIĞI GİBİ CEVAP ŞIKLARINDA DA KULLANILMAMIŞ ve BU DA ADAYIN YANLIŞ ŞIKKI İŞARETLEMESİNE SEBEP OLMUŞTUR. AYNI ŞEKİLDE HAZIRLANAN 70. SORUDA BU ANLAM BÜTÜNLÜĞÜ HEM SORUNUN İÇERİSİNE KONAN NOKTALAMA İŞARETİYLE HEMDE BÜTÜN ŞIKLARIN SONUNDAKİ NOKTALAMA İŞARETİYLE SAĞLANMIŞTIR. İTİRAZ EDİLEN 69. NUMARALI SORU İÇİN ÖRNEK TEŞKİL ETMEKTEDİR.

A KİTAPÇIĞI
    SORU81. Yapı işletmelerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre aşağıdakilerden hangisi yapılan işteki ilerlemeleri ve meydana gelen değişiklikleri dikkate alarak sağlık ve güvenlik planında gerekli düzenlemeleri yapan veya yapılmasını sağlayan kişidir.?

A)İşveren
    B)Proje Sorumlusu
    C)Hazırlık Koordinatörü
    D)Uygulama Koordinatörü

Doğru Cevap D seçeneği verilmiştir.
    Fakat;

4857 sayılı İş Kanununun 78 inci maddesine; Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre ;

Madde 4 —Bu Yönetmelikte geçen;
    i) Hazırlık Koordinatörü: Projenin hazırlık aşamasında işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 7 nci maddesinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişiyi,
    j) Uygulama Koordinatörü: Projenin uygulanması aşamasında işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişiyi,
    Koordinatörlerin Proje Hazırlama Aşamasındaki Görevleri
    Madde 7 —Sağlık ve güvenlik koordinatörleri projenin hazırlanması aşamasında;
    a) Yönetmeliğin 6 ncı maddesindeki yükümlülüklerin yerine getirilmesini koordine edeceklerdir.
    b) Yapı alanında yürütülen faaliyetleri dikkate alarak, uygulanacak kuralları belirleyen bir sağlık ve güvenlik planı hazırlayacak veya hazırlanmasını sağlayacaktır. Yapı alanında Ek-II’de belirtilen işler yapılıyorsa, bu işlerle ilgili özel önlemler planda yer alacaktır.
    c) Yapı üzerinde daha sonra yapılacak işler sırasında dikkate alınacak sağlık ve güvenlik bilgilerini içeren bir dosya hazırlayacaktır.
    Koordinatörlerin Proje Uygulama Aşamasındaki Görevleri
    Madde 8 —Sağlık ve güvenlik koordinatörleri proje uygulama aşamasında;
    a) Aynı anda veya birbiri ardına yapılan işlerin veya aşamalarının planlanması için teknik ve organizasyona yönelik kararlar alınmasında;
    İşin bütününün veya bazı aşamalarının tamamlanması için gereken sürenin tahmininde, genel güvenlik ve koruma prensiplerinin uygulanmasının koordinasyonunu sağlayacaktır.
    b) İşverenlerin gerekli önlemleri uygulamasını ve gerektiğinde işçilerin ve kendi adına çalışanların korunmasını, bu Yönetmeliğin 10 uncu maddesinde belirtilen prensiplerin istikrarlı bir şekilde uygulanmasını, gerekiyorsa 7 nci maddenin (b) bendinde belirtilen sağlık ve güvenlik planının uygulanmasını koordine edecektir.

Dolayısıyla C seçeneğide doğrudur.
    A-83.SORU: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir
    A84.Soru: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir.

19. halerdo

halerdo TÜİSAG Üyesi

Yarın fatih portakal ile çalar saatten başlayalim msj yagmuruna
    Sizlerde akliniza gelecek ve msjlarimizi dile getireck program onerilerinde bulunun.
    Ne kadar cok olursak okadar dikkat cekeriz

ksm, hkose1487 ve foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica