18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. uurgler

uurgler TÜİSAG Üyesi

soruyu iptal edeceklerini sanmam sadece doğru seçeneği B yaparlar diye düşünüyorum

2. mestantas

mestantas TÜİSAG Üyesi

Vince asili miknatis sorusuda ayni.vinc icin ozel platforma miknatis konur diyor.diger maddede dogrudan yere konur diyor.ikisinide dogru kabul ediyor.anlamadim.

foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
  3. Gülcan Acar

Gülcan Acar TÜİSAG Üyesi

hukuk ve elektrik ile ilgili iki temel soru ile ilgili (doğru cevap olarak hukukta "yasama organı tarafından konulmuş olmak" ve elektrikte "sigorta" olarak verilen sorular) görüşü olan yok mu? konularında yetkin arkadaşlarımın görüşü doğru olmadığı yönünde..

foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
  4. Doğu SAR

Doğu SAR TÜİSAG Üyesi

ya arkadaşlar mantığım almıyor lütfen, allah aşkına birisi cvp versin bana. iş yerinde iş veren destek elemanı görevlendirmek zorunda mı? mesela adamın 20 işçisi varsa bildiğim kadarıyla görevlendirmiyor.
    a kitapçığı 20nci soruda takıldım kaldım, kabullenemiyorum. diyor ki bulunması zorunlu değildir. d şıkkında da "varsa" demiş.
    demekki olmadığı zamanda da risk değerlendirmesi ekibi kurulabiliyor sonucu çıkmıyor mu?

risk analizi uzmanı diye bir kavramm var mı? yani ben isg uzmanı değilsem risk analizi uzmanı olarak çalıştırırlar mı beni piyasada?:) yada uzman olmayan birisi risk analizi yapabilir mi? lütfen lütfen lütfen cevap verin..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Aktar, halerdo, foodengineer01 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  5. Turgut kdz

Turgut kdz TÜİSAG Üyesi

kesin mi? o halde bu sınav iptal olur :)

6. Bora Alevok

Bora Alevok TÜİSAG Üyesi

Ankara dışından itirazların hangi yolla bakanlığa iletilmesi gerekiyor? kargo, posta hangisi daha sağlıklı...21'i itibarı ile itirazımı yapacağım, hazırlığımı yaptım...bilgi verirseniz sevinirim..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Aktar bu yazıya teşekkür etti.
  7. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Değerli Arkadaşlarım
    Sizin herhangi bir haksızlığa uğramamanız için TÜİSAG ve İSAG olarak elimizden geleni yapacağımız konusunda herhangi bir şüpheniz olmasın.Siz İtiraz edecek sorular ile ilgili havuzu doldurun biz gerekli yönlendirmeleri yapacağız.
    Değerli Arkadaşlarım,

Levent KAVLAK
    TÜİSAG-BAŞKAN
    leventkavlak@hotmail.com
    https://www.facebook.com/groups/leventkavlak/
    www.facebook.com/leventkavlak1
    twitter.com/leventkavlak1
    Gsm:5322329105

8. Hakan Öyekçin

Hakan Öyekçin TÜİSAG Üyesi

Hukuk kuralları içinde bakanlar kurulu yetkisinde olan tüzük ve yönetmelikler olduğu için yasama organı şıkkı doğru olmuyor, kısa devre soru da sigorta. kaçak akım rolesi devreyi kesmek yerine akımın toprak hattına geçmesini sağlıyor

Gülcan Acar bu yazıya teşekkür etti.
  9. kaytanci

kaytanci TÜİSAG Üyesi

Kargo daha hızlı gider diyorlar ama Aps de olabilir. bence postanede yine de bi sormalısın

10. uurgler

uurgler TÜİSAG Üyesi

bu soruda yanlış olduğunu sanmıyorum son maddede sadece bir kelimeyi değiştirmişler.
    Sağlık gözetimi

MADDE 16 – (1) Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmalara başlamadan önce ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.

11. Bora Alevok

Bora Alevok TÜİSAG Üyesi

bu konuda bir özel durum var mı? resmi yolla gelmeli falan gibisinden...

12. kizilsakal42

kizilsakal42 TÜİSAG Üyesi

Levent Bey çok teşekkür ederiz 40 bin kişi adına..Bu tür saçma soruları hazırlayanların bunları bilmesi gerek ....Gerekirse sınavın iptal olması ve bundan sonra böyle hataları yapmamaları gerek...Yardımcı olduğunuz için çok sağolun..

13. mestantas

mestantas TÜİSAG Üyesi

Calismaya basladiktan sonra demis.senin dedigin gibi olsa dogru.sorula uanimda baktim.yani ise baslatmis itiraz edilirse kesin iptal

14. ALİ ULVİ ÖZÇELİK

ALİ ULVİ ÖZÇELİK TÜİSAG Üyesi

iskelenin bina bağlantıları kalasların alınmasından sonra nasıl sökülür, bina bağlantılarını sökmek için kalasların üzerinde olmak lazım her katta önce o kattakı bina bağlantısı sökülür sonra o katın kalasları alınıp alt banda geçilir ve bu işlem bina cephesindeki tüm iskele alınıncaya kadar bağlantı sök kalasları al- bağlantı sök kalasları al -sırasıyla yapılır- inanılmaz bir mantık hatası var bunda

hkose1487 bu yazıya teşekkür etti.
  15. metin21

metin21 TÜİSAG Üyesi

A Grubu 98 soru ne yani ben isg uzmanı olacam ve işerinin yasal olmayan faaliyetini gizli tutacam yani suç işliyecem öylemi??? bu soruyada dikkat....

16. onlar yol gösterir mi ? ; bu sınavın böyle olması onların işi, rant,para vs

Aktar bu yazıya teşekkür etti.
  17. erkam4109

erkam4109 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ben itiraz edeceğim soruları belirledim. buna bir itirazı olan varsa yazsın boşuna para yollamayayım
    1-C SINIFI A KİTAPÇIĞI 56. SORU /B KİTAPÇIĞINDA 47. SORU klaksiyon
    doğru cevap D şıkkı olarak açıklanmış bu soruya itirazda kullanabileceğim bilgiye sahip olan lütfen kanun yönetmelik ve tüzükle beraber cevaplasın:ağlama:
    2-C SINIFI A KİTAPÇIĞI 58. SORU /B KİTAPÇIĞINDA 49. SORU (vinçlerde alınması gerekli güvenlik tedbirleri)

Cevap anahtarında doğru cevap C şıkkı diyor. Doğrusu cevap B şıkkı (I ve III) olmalıdır.
    İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü;
    Madde 387 – Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş
    alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde
    ısıtılacaktır.
    Madde 388 – Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli
    kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara
    asılmasına izin vermeyecektir. bu soruya bu şekilde itiraz edeceğim.:)
    3-C SINIFI A KİTAPÇIĞI62. SORU /B KİTAPÇIĞINDA 72. SORU doğru cevap D yazılmış
    bu soruyla ilgili iki farklı cevap vardı herhalde ilgili tüzükleri bilen varsa eklesin lütfen:ağlama:

4-C SINIFI A KİTAPÇIĞI 99. SORU /B KİTAPÇIĞINDA 89. SORU doğru cevap C denilmiş
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığından:ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK
    Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,
    eğiticilerin Ek-1deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.
    6331 de madde 6 da
    İş sağlığı ve güvenliği hizmetleri
    MADDE 6 (1) Mesleki risklerin önlenmesi ve bu risklerden korunulmasına yönelik çalışmaları da kapsayacak, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin sunulması için işveren;
    a) Çalışanları arasından iş güvenliği uzmanı, işyeri hekimi ve diğer sağlık personeli görevlendirir. Çalışanları arasında belirlenen niteliklere sahip personel bulunmaması hâlinde, bu hizmetin tamamını veya bir kısmını ortak sağlık ve güvenlik birimlerinden hizmet alarak yerine getirebilir. Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde, tehlike sınıfı ve çalışan sayısı dikkate alınarak, bu hizmetin yerine getirilmesini kendisi üstlenebilir.
    bu soruda 6331 e göre sadece işveren yazması yeterli değil Ancak belirlenen niteliklere ve gerekli belgeye sahip olması hâlinde yazılması gerekliydi:)
    5-C SINIFI A KİTAPÇIĞI 85. SORU /B KİTAPÇIĞINDA 95. SORU doğru cevap doğru fakat boşluk hatası var :)

evet arkadaşlar ben 50tl atrı kargo parasını gözden çıkardım
    bu aradada 3 gün içinde itirazda: itiraz dilekçeleri ve dekont ilgili adrese ulaşma süresimi dikkate alınır ,yoksa kargoya veya postaya verilme süresimi bu çok önemli
    cevap vren tüm arkadaşlara teşekkürler

18. bülent dikilitaş

bülent dikilitaş TÜİSAG Üyesi

yapı işlerinde 3 metreden sonra emniyet kemeri kullanılmalı ,bilinen tanınan ortamlarda 4 metre olabilir.Bkitapçığı soru 72

19. Yojimbo

Yojimbo TÜİSAG Üyesi

Sizler gibi konunun uzmanı kişilerin öncülüğünde örgütlü hareket etmemiz gerekiyor bu gibi konularda. İlginiz için teşekkürler.

Benim bireysel olarak bu sınavı geçip/kalmamdan çok, Türkiye gibi İş Kazası oranlarında Avrupa'da birinci, dünyada ise üçüncü olan bir ülkede, bu kadar hayati ve öncelikli bir konuda, izlenilen bu özensiz tavıra tahammül edemiyorum. Yahu, bu konuda madem adımlar atılmak isteniyor, 6331 ile AB standartlarına yaklaşılmak isteniyor, bu kadar özensiz bir sınav hazırlanabilir mi? Hepi topu adam akıllı 100 soru dahi hazırlamaktan aciz mi bu devlet? Bu sınav ilk de değil üstelik, her sınavdan sonra aynı muhabbet. Yahu, doğru düzgün bir Türkçe dahi kullanmaya üşenmişler. Çoğu ifade nereye çeksen oraya uzar nitelikte. 3. Dünya ülkesinde yaşıyor gibi hissediyorum kendimi bunları tecrübe ettikçe. Üstelik, aramızda yeni mezun, kendi iş alanında yine ülke şartlarından dolayı istihdam edilemeyen ve İSG olayını bir ekmek kapısı olarak görerek, bu konuda maddi açıdan ciddi fedakarlıklar yaparak sınava hazırlanan gençler var. Yazık değil mi bu insanların emeklerine, zamanlarına, paralarına. İnsanların hayalleriyle oynamak, heveslerini kursaklarında bırakmak bu kadar mı kolay?

Devletin vurdumduymazlığı bir yana, kursların çoğu da bu ekmeğinin peşindeki insanları tabiri caizse yolma derdindeler. En basitinden sınav öncesi benim kursum özel bir tekrar kursu açtı iki günlük, 200 tl karşılığında kişi başı, yeni yönetmeliklerle ilgili güncel bilgiler olacak dendi, katıldık bizde zaten o kadar para gitmiş, 200 tl daha veririz dedik. Yahu, inanır mısınız sınavdaki sorularla alakası yoktu bize söylenenlerin.

Bu kadar karambole getirilemez bir şey.

ISG gibi -özellikle ülkemizde taşeronlaşmayla parallelik gösteren sağlıksız çalışma koşullarındaki artışı da göz önüne alırsa- ülke geleceği adına çok önemli bir yer tutan bu iş sahasını, gerek eğitim süreci, gerek sınav soruları gibi aşamalardaki vurdumduymazlık ile daha doğmadan öldürmek mi bazılarının derdi anlamak mümkün değil.

Daha bu aşamada bu sıkıntılar yaşanıyorsa, yarın bir gün işini hakkıyla yapmak isteyen ISG uzmanları üzerinde aklı ranttan başka birşeye çalışmayan insanların nasıl bir baskı yaratacağını düşünmek bile istemiyorum.

Avrupa'da bu işi yapan arkadaşımla konuştuğumda, aradaki farkın ne kadar dramatik olduğunu görüyorum. Orada işveren ile isg uzmanı arasında sosyal devlet öyle güzel köprü vaziyeti görüyor ki, ISG uzmanı işyeri hiyerarşisine girmeksizin, herhangi bir baskı altında olmadan, danışmanlık sıfatıyla gönül rahatlığıyla çalışabiliyor, keza işverenler bir devlet fonuna yatırıyor maaşlarını uzmanların ve bu uzmanlar doğrudan devletten paralarını alıyorlar özelde çalışsalar dahi. Bizde ise bakanlığa şikayette bulunduğun vakit, işverenin altında çalıştığın için -bir danışmandan ziyade işçi sıfatın varmış gibi- yarın işini kaybetmeyeceğin garanti değil.

Neyse arkadaşlar, özür diliyorum, başlığın konusundan saptım biraz, o kadar dolmuşum ki bu gibi konularda (ki bir Çevre Mühendisi, Çevre danışmanı olarak benzer sıkıntılarla çokça karşılatım daha öncesinde de) bir yere yazmak zorunda hissetim bunları sanırım.

İyi geceler hepinize. Umarım dilediğinizce olur her şey.

hkose1487, Aktar, Gülcan Acar ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  20. sedefe

sedefe TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı 58. soru iptal edilmeli.. katılan varmı?

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica