18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. mimsar

mimsar TÜİSAG Üyesi

Kapalı alanlarda 19,5 :(

2. mestantas

mestantas TÜİSAG Üyesi

iptal edilmeli değil.zaten iptal olur diye düşünüyorum.

3. selçukisg

selçukisg TÜİSAG Üyesi

B kitapçığı 7 -30-53.sorular kesin iptal olmalı

4. JeolojiMuhendi

JeolojiMuhendi TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar tekrar yazıyorum twitterdan faruk çelik e bu konuda ısrarla yazarsak güzel bir sonuç alacağımızın kanaatindeyim. bu konuda bastıralım es geçmeyelim orasını da lütfen #18AğustosİSGiptalOlmalı @csgbfarukcelik olarak kopyalayıp yanında mesajımızı iletip yayınlayalım

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. mühendis maden

mühendis maden TÜİSAG Üyesi

Cevap düzeltmesi yapılır.Aynı şekilde 51. soruda da cevap düzeltmesi yapılmalı. 50 ve 62. soru iptal edilmeli.

6. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

slm herkeze arkadaşlar itiraz etmek isteyenler için yazıorum 12 soru iptali gerekli paylaşa paylaşa :D gene yetermi bilmem ama baya var. 3 gün içinde itiraz etmek gerekio toplu olmadımıda bi anlamı olmaz. İPTALİ GEREKEN SORULAR 1-)FINDIK İŞÇİSİ 50 DEMELİYDİ, VEYA YETERLİ SAYIDA FINDIK İŞÇİLERİ DEMELİYDİ. VE EN AZINDAN FINDIK İŞÇİLERİ DESE BU KESİN YANİ 2-)MIKNATISIN YERE DEĞDİRİLMESİNİ DOĞRU KABUL EDİO BUDA KESİN YANLIŞ ÖLE Bİ AKSAM TAŞA TOPRAĞA KONMAZ SADECE PLATFORM OLMLIYDI 3-)VİNÇA LERİN AÇIK HAVA ÇALIŞMALARINDA KABİNLERİ KAPALI TUTULUR VE BU GÜVENLİK İÇİN YAPILIR TABİKİDE BUDA KESİN 4-)KAYNAK NOTLARINDA 1 KAYNAKÇI İÇİN 100METREKARE 283 MÜ NE DİO ZATEN BÖLEBİSAÇMALIK YOK BUDA KESİN YANLIŞ Bİ SORU 5-) B KİTAPÇIĞI 67. SORU 2 CEVABI VAR 6-) 4 NOKTALAMA VERİP 3 TANE CVP İSTENİLEN SORU HATALI VE ZAMAN ÇALAN KAFA KARIŞTIRICI 19.2.05 OLAN 7-) BENCE 3MT CVP 4 DENMİŞ 8-)B KİTAPCIĞI 67.Cİ SORU 9-) İŞVEREN KENDİ YETERLİLİĞİ VARSA İSG UZMANI ATAMAZ TÜM HİZMETLERİ KENDİ VERİR DİE YENİ ÇKAN YÖNETMELİKTE DE AYNEN BÖLE YAZIO SORUDA CEVAP OLARAK YANLIŞ SEÇENEK OLARAK GÖSTERİLİO BU SORUDA KESİN YANLIŞ 10-) B KİTAPCIĞI 30.CU BİYOLOJİ SORUSU CVP HATALI GENE DESEYDİKİ İŞE BAŞLADIKTAN SONRA 1 GÜN İÇİNDE VEYA İŞE BAŞLADIKTAN 1 HAFTA SONRA TMM AMA DİOKİ İŞE BAŞLADIKTAN SONRA VE PERYODİK OLARAK , BENDE DİORUMKİ İŞE BAŞLADIKTAN SONRA TABİKİ SAĞLIK KONTROLÜ YAPILIR SORUYU DÜZGÜN SORMAMIŞLAR BUNLARA Bİ BAKIN FORUMLARADA KOYCAM HEDEFİM 12 SORU İPTAL ETTİRTMEK :D HE BÖLE YAZIOM DİE BAKMAYIN BELGE MELGE ALDIĞIM YOK AMA 58 ALAN BİLE GEÇEBİLİR DAHADA ÇIKAR BAŞKA HATALI SORU BİLEN VARSA YAZSIN

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. bülent dikilitaş

bülent dikilitaş TÜİSAG Üyesi

mail veya tahhütlü postada gönderi tarihiniz normal postada karşıya varş tarihi yanılmıyorsam
    B kitapçığı 72 nolu soro bilinen ortamlarda 4 m den sonra inşaat yapı işlerinde 3 m den sonra emniyet kemeri zorunlu bu değer amerika ve ilo da daha küçük
    B KİTAPÇIĞI 95. SORU SORULUŞ ŞEKLİ HATALI %2,%3,...BUNLARIN HEPSİ %1 DEN BÜYÜK O2 ORNI KRİTİ,K DEĞERİDE %19

8. ksm

ksm TÜİSAG Üyesi

herşey kelime kelimesine oradan alındığı izlenimi veriyor

9. Safak_yak

Safak_yak TÜİSAG Üyesi

B Grubu 70. Soru

70) Kaynak atölyelerinde kaynak sırasında ortaya çıkan toz, duman, gaz ve buhar gibi hava kirleticilerin kaynakçının solunum bölgesinden uzaklaştırılması ve izin verilen sınırlara çekilebilmesi için aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
    A) Tavan yüksekliği 5 metreden fazla olmalıdır.
    B) Her kaynakçıya en az 284 m3 hava düşmelidir
    C) Kaynakçı mümkün olduğu kadar kapalı alanlarda çalışmamalıdır.
    D) Mutlaka hem genel havalandırma hem de lokal havalandırma olmalıdır.

Osha’nın resmi sitesinde ki açıklamaya göre;
    1910.252(c)(2)(i)(A) In a space of less than 10,000 cubic feet (284 m(3)) per welder.
    1910.252(c)(2)(i)(B) In a room having a ceiling height of less than 16 feet (5 m).
    “Tavan yüksekliği 5 metreden daha az olan odalarda” ifadesi yer almaktadır. Dolayısıyla “less than” ifadesi daha az anlamında gelmekte olup 5 metrenin sınırlar dahilinde olduğu görülmektedir. B grubu 70. Sorunun A şıkkında ise “ Tavan yüksekliği 5 metreden fazla olmalıdır” ifadesi geçmekte ve 5 metre yüksekiğinde ki tavanın sınırlar dışında olduğu anlamı çıkmaktadır.
    Dolayısıyla soruda iki tane yanlış şık ( A ve D ) olduğu görülmektedir. Bu nedenle sorunun iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kaynak: “https://www.osha.gov/pls/oshaweb/owadisp.show_document?p_table=STANDARDS&p_id=9853“
    B grubu 72. Soru

72) Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı sağlanamayan ve ………………….. den fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında, çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemeri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaktır.
    Yukarıdaki cümledeki boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
    A) 1,2 metre
    B) 2 metre
    C) 3 metre
    D) 4 metre

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde 521” e göre: Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı sağlanamayan ve 4 metreden fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında,çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaklardır.
    Fakat;
    Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde 13” e göre: Yüksekliği tabandan itibaren 3 metreden daha fazla olan ve düş- me veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlarla, kiremit döşeyicilerine, oluk ve her türlü dış boya işleri yapanlara, gırgır vinçlerini çalıştıranlara ve kuyu, lağım, galeri ve benzeri derinliklerde çalışanlara güvenlik kemerleri verilecek ve işçiler de verilen bu kemerleri kullanacaklardır.

B GRUBU 49. Soru
    49) I- Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır
    II- Yük üzerine yalnızca görevli kimseler binmelidir.
    III- Hiçbir kimsenin boş halatlara asılmasına izin verilmemelidir.
    Yukarıdakilerden hangisi/hangileri vinçlerle ilgili alınması gerekli güvenlik tedbirlerindndir.
    A) I, II, III
    B) I, III
    C) Yalnız III
    D) Yalnız I

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde: 387 “ ye göre: Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda,uygun şekilde ısıtılacaktır.
    İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde: 388 ”e göre: Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.
    Cevap anahtarında sorunun cevabı “ C şıkkı “ gözükmektedir. Yukarıda belirttiğim nedenlerden dolayı bu sorunun cevabının “B şıkkı: 1 ve 3 ” olması gerektiğini düşünüyorum.

Fatih Bozoklar bu yazıya teşekkür etti.
  10. Levent KAVLAK

Levent KAVLAK TÜİSAG - BAŞKAN TÜİSAG Çalışma Birimi

Değerli Arkadaşlarım,

İSAG-İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonellerinin özlük haklarınının kazanımları için kurulmuş olduğunu hatırlatmak isterim.Amacımız şöhret yada para kazanmak değil.Amcımız İnsan kazanmak yani çalışanların sağlığını ve işletmelerin güvenlikli ortamlar olmasını sağlamak.Bunu yapabilmenin yolu İSG Profesyoenllerini korumakdan geçiyor,bu süreç içerisinde sınavlarda önemli bir yer teşkil ediyor.Sizi asla yalnız bırakmayacağız.En derin Saygılarımla

Levent KAVLAK
    TÜİSAG-BAŞKAN
    leventkavlak@hotmail.com
    https://www.facebook.com/groups/leventkavlak/
    www.facebook.com/leventkavlak1
    twitter.com/leventkavlak1
    Gsm:5322329105

11. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

NEDEN İTİRAZ EDİOUZ KENDİ HATALARINI SONUNA KADAR DÜZELTMELİLER AYIP YAZIK GÜNAH

12. suat2509

suat2509 TÜİSAG Üyesi

yurt içi kargo--mng-aras vip posta 1 günde gidiyor..yarın akşam ver ertesı gün öğle orada olur

13. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

ŞAFAK YAK ARKADAŞIM 3 TANE 100M KARE DİERİDE
    KAYNAKTA

14. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

konu dağılımını kafalarına göre değiştirme hakları var mı mevzuat yüzde 30 dan fazla gibi

Hüseyin Bozdoğan bu yazıya teşekkür etti.
  15. sema_44

sema_44 TÜİSAG Üyesi

evet yaaa bukadar saçmalık hiç görmedim... onların saçmalaması yüzünden biz kalıyoruz.. hangi sınavda böyle bişey olur sınavın yüzde 70 inde iki şık arası... yanlızca EMEĞİME üzülüyorum...

nilüfer kılıç ve mustafa7761 bu yazıya teşekkür etti.
  16. serkan tatvan

serkan tatvan TÜİSAG Üyesi

sigorta sorusu doğru. abim elektrikçi daha doğrusu abimler elektrikçi. sürekli yanlarındaydım öyle yetiştim. :)
    kanun sorusu ise bende yanlış yaptım ama kitaptan baktım yasama organı tarafından denilmiyor.

Gülcan Acar bu yazıya teşekkür etti.
  17. askan1963

askan1963 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar ben daha çok anlatım bozuklukları üzerinde durdum çünkü herkesin aynı sorulara itiraz ettiğini görmekteyim. Aşağıda itiraz sebeplerimi yazdım fakat bildiğim kadarıyla, elle taşınacak maksimum ağırlığın yazılı olduğu ne yönetmelik ne de bir tüzük var. bazı kaynaklarda çocuk için 10 kg, bayan için 25, erkek için 55 kg yazıyor, bazılarında sadece 25 kg yazıyor. Bu konuda aşağıda yazdığım gerekçelerde bir noksanlık varsa lütfen yazdıklarımı düzeltin.

KİTAPÇIK TÜRÜ: A
    A. 47. Soru: Güven Bey’ in çalıştığı işyerinde Elle taşıma İşleri Yönetmeliği’ ne göre işveren, çalışanlara aşağıdakilerden hangisi hakkında kesin verilerle bilgilendirmekle yükümlü değildir?
    A) Yükün ağırlığı
    B) Yükle ilgili genel bilgiler
    C) Yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı
    D) Yüklerin yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler
    Cevap anahtarında doğru cevap A şıkkı olarak verilmiş, fakat çalışanın 25 kg’ den fazla yük olduğunu bilmesi ve kaldırılmaması gerekli olan ağırlık sınırını bilmesi kesin bilgidir. Soruda bir anlam karmaşası gözükmektedir. Çünkü Elle taşıma İşleri Yönetmeliği’ ne göre ”mümkünse yük ağırlığı söylenmelidir” ile yöneltilen soruda “kesin verilerle bilgilendirmekle yükümlü değildir” sözleri anlam karmaşası içerisindedir. Bu anlamda cevapların hepsi doğru gözükmekte ve sorunun iptali gerekmektedir.
    Kaynak: ELLE TAŞIMA İŞLERİ YÖNETMELİĞİ(resmi gazete Tarihi: 24.07.2013 resmi gazete Sayısı: 28717)

İçerik: Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi
    MADDE 8 – (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:
    a) Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,
    b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi,
    c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler.
    A. 78. Soru: İskele dikmelerinin ahşap ya da beton plaka üzerine oturtulmasının nedeni, aşağıdakilerden hangisidir?
    A) İskele dengesini sağlamak için
    B) Zayıf tabanda yükü yaymak için
    C) Dikme kaymalarının azaltmak için
    D) Dikmelere gelen yükleri dengelemek için

Cevap anahtarında doğru cevap B şıkkı olarak verilmiş fakat iskele dikmeleri, ahşap ya da beton plaka üzerine iki amaç için oturtulur. Birisi bozuk ve düzgün olmayan zemin üzerine dengeyi sağlamak amacıyla, bir diğeri ise taşıma gücü zayıf olan zeminlerin üzerine iskelenin batmaması için yükü yaymak amacıyla oturtulur. Zayıf zemin üzerinde yükü yaymak amacıyla oturtmak aynı zamanda dengeyi sağlamak anlamına da gelmektedir. Çünkü iskelenin dikmelerinin zemine farklı oturmaları, iskelenin dengesini bozabilir. Bu soruda ahşap ya da beton plakayı nasıl bir zemin üzerine oturtulduğu önemlidir. Bu yüzden soruda eksik bilgi verilmiş ve sorunun A ve B şıkları doğru gözükmekte sorunun iptali gerekmektedir.

18. serkan tatvan

serkan tatvan TÜİSAG Üyesi

iptal edilmesi gerekiyor

19. mustafa7761

mustafa7761 TÜİSAG Üyesi

artık bu yanlış soruları,itiraz etmemiz için koyduklarını ve bu sayede itirazlardan gelen gelirle meb döner sermayesini arttırdığımızı düşünüyorum :)
    bile bile sorulmuş gibiler..

Aktar ve gzd88 bu yazıya teşekkür etti.
  20. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

o kadar çok hata var ki hangisine itiraz edeceğini şaşırıyor insan dilekçeleri gönderen arkadaşlar hangi sorular için gönderdiklerini yazabilirler mi ben de yarın göndermeyi düşünüyorum

Aktar bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica