18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. gözde t.

gözde t. TÜİSAG Üyesi

bende aynı fikirdeyim.. Bende bu soruya itiraz edeceğim
    Bilginize...

didemansin ve Hakan Ankara bu yazıya teşekkür etti.
  2. serkan bilgin

serkan bilgin TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar, cevap anahtarına baktığımda tam 30 yanlışım gözüküyor. İptal olan sorular benim doğru yaptıklarımdan çıkarsa bunun bana yaptırımı nasıl olur? 2 soru iptal edildi diyelim, direkt 68 mi almış olcam?
    Sağolun şimdiden.

3. Mine 06

Mine 06 TÜİSAG Üyesi

I. Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır.
    II. Yük üzerine yalnızca görevli kimseler binmelidir.
    III. Hiçbir kimsenin boş halatlara asılmasına izin verilmemelidir.
    Yukarıdakilerden hangisi-hangileri vinçlerle ilgili alınması gerekli güvenlik tedbirlerindendir?
    cevap Yalnız III C şıkkı verilmiş ancak olması gereken I ve III

ispat yönetmelik
    madde 387 Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilmeli sürgülü pencerelire bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.
    Madde 388. Hareket halindeki vinç kabinelri içinde veya vinç arabaları üzerinde yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiçbir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.

A grubu 58 B grubu 49 soru

Ümit UZUN, cheftche, Alihan DAĞHAN ve 18 kişi daha buna teşekkür etti.
  4. Mine 06

Mine 06 TÜİSAG Üyesi

kesinlikle katılıyorum işverenin için iki durum vardır kesinlikle katılıyorum

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ümit UZUN bu yazıya teşekkür etti.
  5. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

hayır gene 70 alıcan doğru yaptığın iptal olursa zararın yok. yanlış yaptığın iptal olursa yararı vardır.

serkan bilgin bu yazıya teşekkür etti.
  6. Chemik

Chemik TÜİSAG Üyesi

Hayır iptal olanlar herkes için doğru sayılır mebin sitesinden okuyabilirsin.Başvuru kılavuzunda belirtilmiş.yani senin için değişen hiçbir şey olmayacak

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

serkan bilgin bu yazıya teşekkür etti.
  7. gözde t.

gözde t. TÜİSAG Üyesi

İptal edilecek çok soru var arkadaşlar...
    Hep birlikte dilekçe verirsek yarısını bile kabul ettirsek bir çok kişi ipten döner...
    3 günümüz var..

8. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

aynen ve aynen öyle hepsi doğru cevabı görünce şaşırdım. itiraz edilmesi gereken kesin sorulardan.

ugurikiz bu yazıya teşekkür etti.
  9. olorin

olorin TÜİSAG Üyesi

C sınıfı - B kitapçığı 49. soru (vinçlerde alınması gerekli güvenlik tedbirleri)

Cevap anahtarında doğru cevap C şıkkı diyor. Doğrusu cevap B şıkkı (I ve III) olmalıdır.

İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü;

Madde 387 – Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş
    alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde
    ısıtılacaktır.
    Madde 388 – Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli
    kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara
    asılmasına izin vermeyecektir.

İlker Karataş ve ugurikiz bu yazıya teşekkür etti.
  10. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar haydi iptal sorularına karar verelim ?

1- İşveren (niteliği belirtilmemiş )
    2- Vinç sorusu 3üde doğru olmalı
    3- oksijen , metan oranları sorusu 4 boşluk vermiş.iptal
    4- ekiplerde şıklarda tahlisiye yazılmış iptal sebebidir.

Gerisi sizden arkadaşlar haydi!!!!!!

11. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

pardon vinç sorusu 1ve 3 yanlış olmasın

çiğdemçiğdem ve ugurikiz bu yazıya teşekkür etti.
  12. okaliptus

okaliptus TÜİSAG Üyesi

Bende aynı mantığı yürütmüştüm, bu yüzden genel bir ifade kullanılamaz

13. serkan bilgin

serkan bilgin TÜİSAG Üyesi

sağolun arkadaşlar cevaplar için

14. chemistanbul45

chemistanbul45 TÜİSAG Üyesi

1-Tehlike potansiyelinin şiddet derecesi belirlenir ne demek abi ? Tehlike zaten potansiyeldir ve risk değerlendirmesinde şiddeti nasıl belirlenir ? türkçe gerçekten çok kötü
    2-Risk yönetimi ve risk değerlendirmesi tanımı arasındaki bariz fark nedir ?
    3-Risk değerlendirmesi uzmanı ( İş güvenliği Uzmanı ) değil midir ? ve Destek elemanı nedir ?
    4-6331 e göre kendi hesabına göre çalışan berberi işaretlememe rağmen fındık işçilerinin durumunun eksik olduğunu da düşünüyorum.
    5-Biyolojik etmenlerle sağlık gözetimiyle ilgili işverenin sağlık gözetimi yapması konusundaki soruda eksiklik var mı yok mu?
    6-Resmi makamlarca yapılan denetimler risk değerlendirmesinde esas alınmaz mı ?
    7-Önce oksijen tüpünün açılması veya asetilen tüpünün açılmasıyla ilgili tartışmalar bitmek bilmiyor soruda bir hata var mı yok mu ?
    8-Mıknatısların doğrudan doğruya yere indirilmesi nasıl doğru oluyor ?
    9-Ders notlarımdan birisi '' Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalı ve toz ve gazlara karşı yıldırımlara karşı korumalı olmalı '' soruda ise kapalı olması yanlış olarak verilmiş.. ??? neden
    10-Sürekli kullanılmayan taşınabilir bilgisayar için neden riskler önemli değil ? Yazım hatası mı var yoksa laptoplar için ekranlı araçlarda risk söz konusu değil mi ?
    11-Yükün ağırlığı yükle ilgili genel bilgiler arasında yer almaz mı ? bence bu soruda da eksiklik ve yanlışlık var.İkisi de yanlış bence
    12-Tehlikeli kimyasalların etiketinin olmaması bir durum,yanlış kullanımı ise davranıştır ancak buradaki davranış durum ilişkisi bence yanlış kurulmuş
    13-işaret ve levhalarla ilgili dökümanların hemen hepsinde şıklarda Uyarının yanında (tehlike) ve Emredici nin yanında (Zorunluluk ) ifadesi yer alıyordu.bence bu da karışıklık oluşturdu.
    14-Soruda maden işletmeleri diyor yönetmeliğe dikkat dikkat.
    İşyeri Bina ve Eklentilerinde Alınacak Sağlık ve Güvenlik Önlemlerine İlişkin Yönetmelik*
    (*10/02/2004 tarih ve 25369 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır)
    6.2. Suni havalandırma sistemlerinde hava akımı, çalışanları rahatsız etmeyecek şekilde olacaktır.
    Çalışma ortamı havasını kirleterek çalışanların sağlığına zarar verebilecek artık ve pislikler derhal dışarı atılacaktır.
    Madde 2 — Bu Yönetmelik, 22/5/2003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunu kapsamına giren tüm işyerlerini kapsar.
    Ancak;
    a) İşyeri dışında kullanılan taşıma araçlarında veya araçların içindeki işyerlerinde,
    b) Geçici veya hareketli iş alanlarında,
    c) Maden, petrol ve gaz çıkarma işlerinde,
    d) Balıkçı teknelerinde,
    e) Tarım veya orman işyerlerine ait olup işyeri binalarından uzaktaki tarla ve ormanlarda,

uygulanmaz.

ugurikiz, mentorr, Aktar ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  15. gözde t.

gözde t. TÜİSAG Üyesi

ilgili tüzük ile başlayan tüm sorular zaten en başta iptal olmalı...
    Tüzükler müfredatta yoktur diye ilan et sonra tüzüklerden 5-6 soru sor..Bunlarda iptaller arasında...

Karam3131 bu yazıya teşekkür etti.
  16. Tersiyer

Tersiyer TÜİSAG Üyesi

a grubu 81 ve b grubu 91. soruda yapı işlerinde sağlık güvenlik yönetmeliğine göre hangisi yapılan işteki ilerlemeleri ve meydana gelen
    değişiklikleri dikkate alarak sağlık ve güvenlik planında gerekli düzenlemeleri yapan veya yapılmasını sağlayan kişidir sorusunun cevabına UYGULAMA KOORDİNATÖRÜ denmiş.ben kurstan aldığım bilgiye göre ne olursa olsun sorumluluk hep İŞVEREN e aitti.bu soruda nasıl İŞVEREN atlanmış anlamadım.bu sorunun yasal bir dayanağı var mı?yoksa bu da iptal edilmesi gerekli.

qpinar bu yazıya teşekkür etti.
  17. okaliptus

okaliptus TÜİSAG Üyesi

soru 56 doğru yönetmeliğe baktım da 58. soruda mantık hatası yok mu? (A grubu C sınıfı)

Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri zaten kapalı olmak zorunda, yük üzerine de sadece görevli biner, boş halatlara kimsenin asılmasına izin verilmez. Yani tümü de alınması gereken güvenlik tedbiri bana göre? Ancak ambole olduğum için göremiyor olabilirim diye forumdakilere sorayım dedim.

Karam3131, Durmus Gorur ve ugurikiz bu yazıya teşekkür etti.
  18. Hakan Ankara

Hakan Ankara TÜİSAG Üyesi

aynen katılıyorum,iptal soruları arasında yer almalıdır.

19. Tersiyer

Tersiyer TÜİSAG Üyesi

bence A-17,40,58,81,88 ve B-7,30,49,91,98 e itiraz edilmeli şuan bakabildiğim kadarıyla.yalnız itiraz için kanun ve yönetmelikten dayanak gerekli.

20. qeranimo

qeranimo TÜİSAG Üyesi

bu soruyu bnd eyanlış yaptım aynı şekilde ama şuan farkettim
    İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü; yazıyo tüzükler kaldırılmadımı sınavdada tüzüklerden sorular vardı hangi tüzüklerin kaldırılıp hangilerinin kaldırılmadığyla ilgili kesin bilgiyi nerden öğrenebilirim

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica