18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

şu soruda yanlışlık var dayanağım bu diyen herkes itiraz etsin. sen 2 soruya itiraz edersin. ankaradaki 3 taneye bursadaki 4 taneye böyle büyür.

yalova7761 bu yazıya teşekkür etti.
  2. vahide gündaş

vahide gündaş TÜİSAG Üyesi

3. gözde t.

gözde t. TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar
    Önemli bir bilgi geçmek istiyorum..
    Birkaç eğitim kurumunu aradım...Müfredat değişikliğine rağmen hala Tüzükten soru gelmesi olayı için kurum olarak itirazlarınız olacak mı diye sorduğumda, Kurum başvurularını Bakanlığın kabul etmediğini sadece şahsi olarak başvurmamızın gerektiği bilgisini aldım... Eğitim Kurumlarından destek yok anlayacağınız...Bilgilerinize

4. vahide gündaş

vahide gündaş TÜİSAG Üyesi

bir çok kişinin aynı sorular üzerinde sıkıntısı var , peki iptal edilir mi bu süreç nasıl olacak
    kişiler tek tek mi itiraz edicez yoksa toplu bir itiraz mı nasıl oluyor acaba?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. LAZOZGUR

LAZOZGUR TÜİSAG Üyesi

arkadaşım 5 metre tavan yüksekliği tüzükte var lakin 284 metrecüp hava ile ilgili tüzükte herhangi bir şey yok tahminimce google dan alınıp sorulmuş çünkü google de tekbir sitede bi bilgi var

6. HALİL DALLI

HALİL DALLI TÜİSAG Üyesi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Aktar ve srsr51 bu yazıya teşekkür etti.
  7. bulentim77

bulentim77 TÜİSAG Üyesi

nekadar çok kişi başvuru yaparsa o kadar iyi.ama bence forum yönetimiyle de paylaşmak lazım yardımcı olabilirler o kadarını da isteyelim yani.belli sorular üzerinde yoğunlaşırsak daha dikkat çeker.

8. orhanyilmaz

orhanyilmaz TÜİSAG Üyesi

Keske sınav iptal olsa ama boyle bisey olacagini sanmiyorum,bu vurdum duymaz tavri olabildigince sosyal medya sitelerine yaymak lazim.
    Ben artik bu sinavin sadece para amacli yapildigini dusunuyorum cunku ne hikmetse bu sinavdan sonra 1000 tl ye isg kurslari turedi belliki ortada bi oyun var ne kadar basarisiz insan o kadar cok para
    Derdini anlatacak muhattap alacak karsinda kimse de yok soru basina 10 tl aliyormus beyefendiler hem hatali soru sor hem 10 tl para iste resmen cildirmak uzereyim kime havale edecem bilmiyorum.
    Bir devlet dusunun kendine cikis yolu arayan universite mezunu insanlarini soymaya calissin,resmen kandirildim parami caldilar allah belalarini versin.

Aktar ve yalova7761 bu yazıya teşekkür etti.
  9. müslüm63

müslüm63 TÜİSAG Üyesi

Ferhat bey siz kaç soruya itiraz ettiniz? etmeyi düşündüğünüz ve henüz etmemiş olduğunuz soru varsa bana dayanakları ile mail atarmısınız? (b sınıfı) benim araştıracak vaktim yok ama başvuracak vaktim var.

muslumsatici@hotmail.com

Aktar bu yazıya teşekkür etti.
  10. mustafa7761

mustafa7761 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bende itiraz dilekçemi hazırladım.bugün kargoya vericem.
    bana göre kesin iptal edilmesi gereken 5 soru için dilekçe yollıyacam.çünkü bu işin maddi boyutuda var her soru 10 TL..
    İTİRAZ EDECEĞİM SORULAR..
    B:7 / A:17
    B25 / A:35
    B:49 / A:58
    B:57 / A:47
    B:91 / A:81
    bence herkes itirazını yapmalı aynı sorulara başkaları itiraz ediyor diye yada genel olarak başkaları itiraz ediyor diye boşvermek olmaz ne kadar tepki olursa o kadar ciddiye alınırız bence..

11. Sait EKER

Sait EKER TÜİSAG Üyesi

A Kitapçığı 58. soru Hatları kısa deverelere karşı sigorta korur doğrudur. Ancak kaçak akım koruma roleside devreyi keser. Hatalı olduğunu düşünüyorum. iki şıkta doğru gibi görünüyor.

12. isgosman07

isgosman07 TÜİSAG Üyesi

bariz
    iptal bu soru o zaman .. ben de yazıorum dilekçeyi aynı konu üzerinde saolun

Aktar bu yazıya teşekkür etti.
  13. niyu

niyu TÜİSAG Üyesi

oeki arkadaşlar itirazlasr şahsen mi yapılacak yoksa fax ile de kabul oluyor mu?

14. Abdülkadir ACAR

Abdülkadir ACAR TÜİSAG Üyesi

DÜŞMELERİN DURMASI İÇİN RÜZGARIN DURMASI BEKLENMELİDİR.50KM/S VE ÜZERİ İSE
    EĞER Kİ 50 KM/S ALTINDA İSE GEREKLİ TEDBİRLER ALINMADAN ÇALIŞILAMAZ.

BU ŞEKİLDE İKİLEMDE OLAN BİR SORUDA NASIL OLURDA KELİME KELİME HANGİSİ OLMALI DİYE DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ.BURADA DOGRU BİR OLMALI YA RÜZGARIN HIZ SINIRI OLMALI YADA OLMADAN TEK BİR İBARE OLMALIDIR..
    RÜZGAR CIKTIGINDA NE YAPMALIYIZ ONCE OLCÜM MÜ YAPACAGIZ.
    TÜZÜK VE YÖNETMELİK NEDEN FARKLI BU SEBEPTEN MANTIK HATASI OLDUGUNU DÜŞÜNÜYORUM.

A KİTAPÇIĞINDA 82.SORU İPTAL EDİLMELİ
    82.Soruda kuvvetli rüzgar ile ne kastedilmektedir. B şıkkında gerekli önlemler alındıktan sonra çalışma başlatılmalıdır denilmiş. Yönetmeliktekuvvetli rüzgâr alan iş yerlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınmadan çalışma yapılmaz deniliyor bu her kuvvetli rüzgarda çalışma yapılacağı anlamını taşımamaktadır. Kuvvetin limiti neye göre belirlenmektedir. 50km/s hızdaki rüzgarda çalışma durdurulmaktadır. Bu hızdaki rüzgarın tanımında süper kuvvetlimi denilecek o zaman kuvvetli kelimesi muallakta ve kesin olmayan bir ifade olduğundan soru iptal edilmelidir.

YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI
    Hava koşulları
    15–Çalışanların sağlık ve güvenliklerini etkileyebilecek her türlü hava koşulundan korunması sağlanır, kuvvetli rüzgâr alan iş yerlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınmadan çalışma yapılmaz

15. Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu TÜİSAG Üyesi

Sabah itibariyle A kitapçığındaki 17-58-62 nolu sorulara itiraz ettim. dilekçem şu şekilde idi;

İTİRAZ NO : 1 (C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı A Kitapçığı Soru No: 17 )
    Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol et, Önlem al döngüsü içerisinde Planlama aşamasında yer almaz?A) Riskleri Değerlendirme, Risklerin Kabul edilebilir olup-olmadığına karar verme,
    B) Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımı sağlama
    C) Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    D) Mevcut durumu analiz etme
    İTİRAZ NO: 1 NEDENİ:
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap A şıkkıdır. Ancak PUKÖ döngüsünün PLANLA ve UYGULA aşamalarını inceleyecek olursak A,B ve C şıklarının üçünün de doğru olduğu görülmektedir. Üç doğru seçeneğin olduğu bu sorunun iptalini arzederim.
    Kaynak:
    Kitap Adı: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMLERİ VE RİSK DEĞERLENDİRME METODOLOJİLERİ
    Yazar: Özlem ÖZKILIÇ
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
    İş Teftiş Kurulu İstanbul Grup Başkanlığı
    Kimya Yük. Mühendisi
    Bakanlık Teknik İş Müfettişi
    PLANLA
    ·İş Sağlığı ve Güvenliği açısından amacın belirlenmesi ( neyi başarmak istiyoruz, nerede, ne zaman )
    ·Mevcut durumu analiz etme
    ·Hedeflerin belirlenmesi
    ·Kayıtların analizi
    ·Tehlikelerin Belirlenmesi
    ·risk değerlendirme metodlarının belirlenmesi
    ·Detaylı plan hazırlaması ( uygulama planı )
    ·İç talimatlar hazırlama
    UYGULA
    ·Riskleri Değerlendirme
    ·Risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
    ·Kontrol Önlemlerinin seçimi ve uygulaması
    ·Her bölümdeki İlgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama
    ·Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    ·Uygulama sonuçlarını yakın takip etme

İTİRAZ NO : 2 (C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı A Kitapçığı Soru No: 58 )
    I- Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır.
    II- Yük üzerine yalnızca görevli kimseler binmelidir.
    III- Hiç kimsenin boş halatlara asılmasına izin verilmemelidir.
    Yukarıdakilerden hangisi/hangileri vinçlerle ilgili alınması gerekli güvenlik tedbirlerindendir? A) I,II ve III B) I ve III
    C) Yalnız III D) Yalnız I
    İTİRAZ NO: 2 NEDENİ:
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap C şıkkıdır. Fakat aşağıda belirttiğim tüzüğün ilgili maddelerine göre doğru cevap I ve III yani B şıkkı olmalıdır.

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
    Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 4/12/1973, No: 7/7583
    Dayandığı Kanunun Tarihi : 25/8/1971, No: 1475
    Yayımlandığı R. Gazetenin Tarihi : 11/1/1974, No: 14765
    Yayımlandığı Düsturun Tertibi : 5, Cildi: 13, S. 443

Madde 387 - Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.
    Madde 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiçbir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.

İTİRAZ NO : 3 (C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı A Kitapçığı Soru No: 62 )
    Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı sağlanamayan ve ………… den fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında, çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaklardır.
    Yukarıdaki cümledeki boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
    A) 1,2 metre B) 2 metre
    C) 3 metre D) 4 metre
    İTİRAZ NO: 3 NEDENİ:
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap D şıkkıdır. Fakat aşağıda belirttiğim tüzüğün ilgili maddesine dayanarak C şıkkının da doğru olduğu görülmektedir. İki doğru şık olması nedeniyle bu sorunun iptal edilmesini arzederim.

YAPI İŞLERİNDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
    Bakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 2.7.1974, No : 7/8602
    Dayandığı Kanunun Tarihi : 25.8.1971, No : 1475
    Yayımlandığı R. Gazetenin Tarihi : 12.9.1974, No : 15004
    Yayımlandığı Düsturun Tertibi : 5, Cildi: 13, S. 2614

Madde 13 – Yüksekliği tabandan itibaren 3 metreden daha fazla olan ve düşme veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlarla, kiremit döşeyicilerine, oluk ve her türlü dış boya işleri yapanlara, gırgır vinçlerini çalıştıranlara ve kuyu, lağım, galeri ve benzeri derinliklerde çalışanlara güvenlik kemerleri verilecek ve işçiler de verilen bu kemerleri kullanacaklardır.

Aktar, ali erhan, fkumas ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  16. serkancivan

serkancivan TÜİSAG Üyesi

hocam bunları banada mail atarsan bnde itiraz edeyim.svancis@gmail.com

17. Abdülkadir ACAR

Abdülkadir ACAR TÜİSAG Üyesi

AYRICA RÜZGAR KUVVETLİ İSE RUZGARIN BEKLENMESİ GEREKMELİ PEKİ GEREKLİ ONLEMLER ALINIP DEVAM EDILDİ.BU SEFER KAZA OLDUGUNDA ADAMLARA NE DEMEMİZ GEREKİYOR UZMAN OLARAK.NEDEN İŞİ DURDURMAYA ALMADINIZ DEDİĞİMİZDE GEREKLİ ÖNLEMİ ALDIK DİYECEKLER.FAKAT İŞİ BEKLETMEYE ALIRLARSA HEM KAZA OLMAZ HEMDE BIZ SORMAYIZ NEDEN GEREKLI ONLEMLERI ALIP DEVAM ETMEDINIZ DİYE :))

18. müslüm63

müslüm63 TÜİSAG Üyesi

merhabalar;
    itiraz edeceğiniz sorulara bende B 95'i ekleyip itiraz etmek istiyorum.sizden ricam itiraz dilekçenizi banada mail atarmısınız.ayrıca emin olduğunuz ve dayanağı olan sorular varsa bana mail atın ben başvururum.ben ilk sınavda 64 ikincidende 67 alıyorum sadece kendimi düşünsem 3-4 soru yeter fakat birlik olmamız gerektiğine inanıyorum tüm arkadaşlara sesleniyorum 10 soruda olsa varsa sağlam dayanağınız bana mail atın.
    muslumsatici@hotmail.com

Aktar ve fkumas bu yazıya teşekkür etti.
  19. HALİL DALLI

HALİL DALLI TÜİSAG Üyesi

20. ÇAĞLAR YAYLALI

ÇAĞLAR YAYLALI TÜİSAG Üyesi

doğru söylüyorsun yeni yönetmelikte 15 yıl şeklinde. Özür dilerim.

müslüm63 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica