18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. serkancivan

serkancivan TÜİSAG Üyesi

arkadaslar itiraz edilecek soruları dayanaklarıyla beraber svancis@gmail.com mail adresime atarsanız bnde itiraz edeyim.tsk

2. mehmet güven

mehmet güven TÜİSAG Üyesi

az önce dekont ve dilekçemi kargoya verdim ben dört soru için ödeme yaptım daha fazla gönderebilirdim ancak bu isg muhabbetine daha fazla nakit çıkamıcam arkadaşlar

3. mujganasya

mujganasya TÜİSAG Üyesi

MERHABA KESİN İPTAL OLMASI GEREKEN SORULAR A KİTAPÇIĞI İÇİN:
    17.SORU PLANLAMA AŞAMASINDA YER ALMAZ
    58.SORU VİNÇLERLE İLGİLİ
    62.SORU 3M OLAN
    99.SORU EĞİTİMLE İLGİLİ
    56.SORU KLAKSON SESLERİ İLE İLGİLİ HEPSİ OLACAK.
    57.SORU MIKNATIS YALNIZ III OLACAK.

4. makineresim

makineresim TÜİSAG Üyesi

dün aksam fırsat bulunca baktım cevaplara. berbat ötesi cevaplar.
    böyle sınav olamaz... bende itiraz edilebilecek 14-15 tane soru gördüm gibi...
    ama son 2 gün bile değil. forum yöneticileri yada ankarada oluşabilecek bir grup itirazlarını ederlerse payıma düşeni anında göndermeye HAZIRIM...
    TEŞEKKÜRLER...
    huseyin.yilmaz42@hotmail.com

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Aktar bu yazıya teşekkür etti.
  5. DEMİRCİ METAL

DEMİRCİ METAL TÜİSAG Üyesi

YAZINIZ GERCEKTEN GÜZEL T.Ş öncelikle şunuda söylim ki ;

birkere daha anlıyoruz ki herşey türkiyede çıkar birileri zengin oluyor birilerinin emeği gitmiş kim takar kim umursar yazık bizlere emeğe yazık ALLAH dan da korkmuyorlar herşeyden geçtik utanmada yok bunlarda yedikleri ekmek haram .....

6. Talat ARICI

Talat ARICI TÜİSAG Üyesi

anladığım kadarıyla herkes bireysel olarak itiraz edecek sorulara. dün facebook ta bir arkadaşın paylaştığı dilekçeyi paylaşıyorum. bu dilekçe ile bende aynen itirazımı yapacağım. itiraz etmek isteyen arkadaşlar bu 6 soruluk dilekçeye veya içindenseçtikleri sorulara veya eklemek isteyen varsa soru ekleyip itiraz edebilirler...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ekli Dosyalar:

İşGüvUzman bu yazıya teşekkür etti.
  7. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

hangi sorulara itiraz ettiniz

8. Fatih Bozoklar

Fatih Bozoklar TÜİSAG Üyesi

Madenlerde olması gereken en az CO miktarı %0,005

Kaynak : ISGUM
    http://www.isgum.gov.tr/rsm/file/isgdoc/IG15-yeraltinda_bulunan_zararli_gazlar_ve_metan_drenaji.pdf
    Cevaplarda yok. CO2 ile karıştırmışlar. %100 iptal edilmesi gereken bir soru.

Ayrıca yine aynı kaynakta olması gereken O2 miktarı ABD de %19,5 , Rusya'da %20
    Yine Kapalı Alan yönetmeliğinde olması gereken O2 yine %19,5 .
    Cevaplarda var. 2.sebep iptal sebebi değil ancak soru soran kişinin iyi niyetli olmadığını veya bilgisiz olduğunu gösterir.

Maden de bir nevi kapalı alandır. Umarım kanun ve tüzük hazırlayanlar bu çelişkileri görür ve son yönetmelikleri kapsayan ve çelişmeyen gelişmiş ülke değeriyle uyumlu yeni bir tüzük çıkarırlar.

9. DEMİRCİ METAL

DEMİRCİ METAL TÜİSAG Üyesi

İTİRAZ ETTİNİZ Mİ BAŞVURU YAPTINIZMI ?

eskmn ve Mehmet Alioğlu bu yazıya teşekkür etti.
  10. ergeco

ergeco TÜİSAG Üyesi

Başvurum kargoya verildi.Hayırlısı bakalım.Eğitim kurumuyla görüstüm kargo ile olur dediler.

11. bulentim77

bulentim77 TÜİSAG Üyesi

başarı oranı ankette %35-40!!! 57 bin üyesi forumda iptal sorulara başvuracak 200-300 kişi sadece bu mudur?

12. ilhan yalcin

ilhan yalcin TÜİSAG Üyesi

evet isg bılgısınımı test ettıler dılbılgısınımı test ettıler ?

13. gundondu

gundondu TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,

Ekteki sorulara İtiraz ediyorum. Ortak sorular üzerinde yoğunlaşırsak, olumlu sonuç alabileceğimizden sizlerinde itirazlarınızı bu sorular üzerinden yapmanız fayda sağlayacaktır.

Teşekkürler...

Ekli Dosyalar:

14. ilhan yalcin

ilhan yalcin TÜİSAG Üyesi

evet aynen katılıyorum

15. Mehmet Alioğlu

Mehmet Alioğlu TÜİSAG Üyesi

Sabah itibriyle gönderdim zarfı.

16. tegv

tegv TÜİSAG Üyesi

az önce dekont ve dilekçemi kargoya verdim ben aşağıdaki dört soru için ödeme yaptım
    Hayırlısı :)

EK_1

B KİTAPÇIĞI
    SORU 7:
    Aşağıdakilerden hangisi planla,uygula,kontrol et,önlem al döngüsü içerisindeki planlama aşamasında yer almaz ?
    a)riskleri değerlendirme, risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
    b)her bölümde ki ilgili kişileri bilgilendirme eğitime ve katılımını sağlama
    c) faaliyet planını izleme gerçekleştirme
    d)mevcut durumu analiz etme
    Dayanak;

Bu soruda A, B ve C şıklarının aşağıdaki kaynağa göre doğru olduğu gözükmektedir.

Kaynak;
    Kitap Adı: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMLERİ VE RİSK DEĞERLENDİRME METODOLOJİLERİ
    Yazar: Özlem ÖZKILIÇ
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı
    İş Teftiş Kurulu İstanbul Grup Başkanlığı
    Kimya Yük. Mühendisi
    Bakanlık Teknik İş Müfettişi

PLANLA

İş Sağlığı ve Güvenliği açısından amacın belirlenmesi ( neyi başarmak istiyoruz, nerede, ne zaman )
    Mevcut durumu analiz etme
    Hedeflerin belirlenmesi
    Kayıtların analizi
    Tehlikelerin Belirlenmesi
    risk değerlendirme metodlarının belirlenmesi
    Detaylı plan hazırlaması ( uygulama planı )
    İç talimatlar hazırlama

UYGULA
    Riskleri DeğerlendirmeRisklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
    Kontrol Önlemlerinin seçimi ve uygulamasıHer bölümdeki İlgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama
    Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme

Uygulama sonuçlarını yakın takip etme

Yukarıdaki bilgiler kaynağı belirtilen kişi tarafından hazırlanmış kitaptan aynen alınmıştır. Soru şıkları ve kaynakta yer alan cümlelerin aynı olması soruların bu kaynaktan hazırlandığının açık bir kanıtıdır. Ancak bu kaynağa bakarak Planla aşamasında sadece D şıkkı bulunmaktadır ve diğer bütün şıklar Planla aşamasında yer almaz. Soru büyük ihtimalle hangisi Uygula aşamasında yer almaz diye sorulacakken Planla aşamasında yer almaz diye sorulmuştur.
    Yukarıda belirtilen bu nedenlerle sorunun iptali gerekmektedir.

B KİTAPÇIĞI
    SORU 79:
    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na
    göre “işveren; acil durumların olumsuz etkilerinden korunmak üzere …………….. acil
    durum planlarını hazırlar.” cümlesindeki boşluğa, aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
    a) NACE kodlarına uygun olarak işletmenin Tehlike Sınıfını belirleyerek
    b) gerekli sayıda iş güvenliği uzmanı istihdam
    eder
    ve
    c) gereğinde iş sağlığı ve güvenliği kuruluyla iş
    birliği yapar
    ve
    d) gerekli ölçüm ve değerlendirmeleri yapar

Dayanak;
    Bu sorunun yanıtlarında “ve” bağlacı kullanılarak yanlış yönlendirme yapılmıştır.Sporunun iptali gerekmektedir.

B KİTAPÇIĞI
    S ORU 49
    I-Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır.
    II-Yük üzerine yalnızca görevli kimseler binmelidir.
    III-Hiçbir kimsenin boş halatlara asılmamsına izin verilmemelidir.
    Yukarıdakilerden hangisi/hangileri vinçlerle ilgili alınması gereken güvenlik tedbirlerindendir?
    Yanıt Yalnız 3 olarak belirtilmiş.

Dayanak;
    İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü’ne göre;Madde 387-Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilmeli sürgülü pencerelire bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır. Madde 388-Hareket halindeki vinç kabinelri içinde veya vinç arabaları üzerinde yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiçbir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.
    Yukarıda İSG Tüzüğü’nde soru ile ilgili maddeler açıklanmıştır. Hem sorunun hangi tüzük ve yönetmeliğe göre sorulduğu belirtilmemiş hem de İSG Tüzüğü’nün 387. ve 388. maddelerine göre sorunun cevabının yanlış olduğu gözükmektedir. Bu nedenle sorunun iptali gerekmektedir.

B KİTAPÇIĞI
    SORU 95. Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük’e göre “Havasında …… dan az oksijen, …………. den çok metan ………den çok ……………’den çok karbon monoksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılamaz.”
    Yukarıda verilen cümledeki boşluklara sırasıyla aşağıdakilerden hangisi yazılmalıdır?
    A) %18 / %1 / %0,05
    B) %19 / %1 / %0,5
    C) %19,5 / %2 /%0,5
    D) %19 / %2 / %0,5

Dayanak;
    Yukarıdaki soruda üç yerine dört boşluk bırakıldığı için veya dört maddeli şıklar yerine üç maddeli şıklar konulduğu için açık ve net bir yazım hatası vardır. Adayların bu soruyla yanlış yönlendirildiği aşikardır. Bu nedenle sorunun iptali gerekmektedir.

17. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Ben bugün 6 soruya itiraz ettim. B kitapçığı. Hatırladıklarım. 7 . 30 49. 60 95 bide islele sökülmesiydi. 75 galiba
    Soru başlıklarınıda yazim
    Ağırlık verilmez
    Vinç
    Biyolojik maruziyet
    İskele söküm
    19.5.02 li maden sorusu
    6 nciyi hatırlayamadım ; (
    Kargo ile yolladım

Ercan Mattaoğulları bu yazıya teşekkür etti.
  18. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Hatırlayamadığım soru 7 ymiş. Pukö :)

Herkes için hayırlı olur işalla...

19. bilgesena

bilgesena Guest

slm arkadaşlar ben 18 mayıs sınavına girmiştim geçtim eşim 18 ağustos sınavına girdi 8 soruya itiraz ettik.Gerçekten bu sınav çok ama çok zormuştu.Ben 18 mayısda 81 aldım bu sınava girsem bende barajı geçemezmiştim.

Aktar ve Ercan Mattaoğulları bu yazıya teşekkür etti.
  20. mülayim helva

mülayim helva TÜİSAG Üyesi

bu soruda iptal olur arkadaşlar bunada itiraz edelim ben17,6,58,79,99 şimdi gönderiyorum zannedersem 5 hakkımız var

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica