18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. gizem_

gizem_ TÜİSAG Üyesi

aynen ben sınıfa giderken bi kız durdurdu beni telaşla elektrik neyle ölçülür diye sordu, ardından yanımıa bi coçuk gelip asbestin sınır değerini sordu heyecanla..ve sınavda 2si de cıktı şok oldum..

LAZOZGUR ve mustafa7761 bu yazıya teşekkür etti.
  2. ömer hakan köken

ömer hakan köken TÜİSAG Üyesi

ZENGİNLİĞİN GÖZÜ KÖROLSUN....1000*10 =10000tL..EH ZENGİNE GÖRE NE Kİ?AYNI ŞEKİLDE AYNI SEBEPLE AYNI SORUYA İTİRAZ ETMEK....BAKANLIK..ZENGİN ETMEK...BAŞARIALR..FAZLA PARASI OLANLARA DUYURU..ÇOK FAZLA VE CAN SIKIYORSA BANA GÖNDERİVERİN..BEN YERİM..:)

3. varandamir

varandamir TÜİSAG Üyesi

DİKKAT!!!!!!!!

verdiğiniz İTİRAZ dilekçesinin KAYIT tarihi ve SAATini almayı unutmayın ve İTİRAZlar sonuclanana kadar bu verileri kaybetmeyin
    Çünkü dilekçe verenlere yazılı bildirim gelecek ,EĞER gelmemişse sizin dilekçenizi işleme almamıştır elinizdeki evrak KAYIT tarihi ve SAYISINdan böylece sorgulama HAKKINIZ doğar.

filizfırat bu yazıya teşekkür etti.
  4. mustafa7761

mustafa7761 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar ben dediğim gibi dilekçemi yazdım.bazı arkadaşlarda mail olarak istemişler dilekçeyi yolladım ama mail ulaşmayan arkadaşlar için dilekçemi burdan indirip yollayabilirsiniz..
    dilekçe: A17/B7 - A35/B25 - A47/B57 - A58/B49 - A81/B91 Numaralı soruları kapsamaktadır.
    Herkese Bol şanslar.Bol şanslar diliyorum çünkü bu soruları hazırlayanların itirazları nasıl değerlendirceğini düşünemiyorum bile...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ekli Dosyalar:

birhilaluğruna ve glryvz bu yazıya teşekkür etti.
  5. mülayim helva

mülayim helva TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar yanlış olan her soruya itiraz edelim adet buldum gönderdim dahada gönderecem

6. ömer hakan köken

ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI'NDAN DUYURU;

Eğitim Programı Müfredat Değişikliği Hakkında

Bilindiği üzere son 1 yıl içerisinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında oldukça önemli değişiklikler meydana gelmiştir.

Bu değişikliklerin iş güvenliği uzmanlığı temel ve yenileme eğitim programlarına da yansıtılabilmesi amacıyla, her iki program için de güncelleme çalışması yapılmış ve 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde İSG-KÂTİP’te gerekli altyapı hazırlıkları tamamlanmıştır. Bu itibarla, anılan tarihten itibaren girişi yapılacak iş güvenliği uzmanlığı temel ve yenileme eğitimlerinde güncellenmiş programların kullanılması uygun olacaktır.
    Ayrıca, 18 Ağustos 2013 tarihinde yapılacak sınava katılacak olanlar, mer’i mevzuatta yer alan konulardan sorumlu tutulacak olup; Kurumlarınızca katılımcılara bu yönde bilgi verilmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılması uygun olacaktır.

Herkese selamlar, iyi çalışmalar...
    4857 SAYILI KANUN SORULARI VE KALDIRILAN TÜZÜK VE YÖNETMELİKLER BU DURUMDA MUTLAKA İPTALİ GEREKİR…J)):Ddd
    B 17, 18 ,19 , 20 NO’LU SORULAR….. 4857 SAYILI KANUN SORULARI….İPTALİ GEREKİR…:Dd
    HASTA BİNA SENDROMU VE ASETİN,OKSİJEN SORULARI DA BİRDEN ÇOK CEVAPLI VE MUTLAK HATALIDIR….

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

tüzükler ile ilgili itiraz dilekçesi veren oldu mu

8. gokayagma

gokayagma TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar itiraz dilekçem ektedir hayırlı olsun herkese inşallah

Ekli Dosyalar:

varandamir bu yazıya teşekkür etti.
  9. Erce baykal

Erce baykal TÜİSAG Üyesi

Soru basina 10 tl mi odediniz ben de 4 soruya itiraz ediyorum fakat 10 tl den faZla sistem kabul etmiyor

10. mülayim helva

2)78 .SORU:
    İskele dikmelerinin ahşap yada beton plaka üzerine oturtulmasının nedeni,aşağıdakilerden hangisidir.
    A)İskele dengesini sağlamak için
    B)Zayıf tabanda yükü yaymak için
    C)Dikme kaymalarını azaltmak için
    D)Dikmelere gelen yükleri dengelemek için
    Cevap B şıkkı verilmiş
    EKII
    İŞ EKİPMANLARININ KULLANIMI İLE İLGİLİ HUSULAR
    4.3.3. e göre:iskelenin taşıyıcı elemanlarının kaymasını önlemek için,zemin yeteri kadar sağlam olacak denmektedir
    Buna göre C şıkkı doğrudur,ayrıca yükün eşit olarak dağılması içinde zemin düz vesağlam olmalıdır,Buradanda D şıkkıda doğrudur.soru tam sonucu vermediği için iptal edilmeli.

11. erdincdal

erdincdal TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞIM KAYITTA 2000 LİRA PARA VERDİK O ÇOK GELMEDİDE ŞİMDİ 10 LİRA MI ÇOK GELİYO

12. HasanB

HasanB TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR EKTEKİ DOSYADA ÖRNEK İTİRAZ SORULAR VAR HERKEZ KENDİ GEREKCELERİNİDE YAZIP ONA GÖRE İTİRAZDA BULUNSUN NEKADAR ÇOK İTİRAZ OKADAR ÇOK TEPKİ DEMEK LÜTFEN DUYARLI OLUP İTİRAZLARDA BULUNUN DAHA DOĞRU DÜRÜST İTİRAZ DİLEKCESİ YOK BAKANLIĞA ULAŞMIŞ KİMSE KİMSEDEN BEKLEMESİN BİREYSEL OLARAK BAŞVURUDA BULUNSUN LEVENT KAVLAK BEYLERDE BUKONUDA GEREKENİ YAPACAKLARDIR ANCAK BİREYSEL BAŞVURULARLADA BİZLERDE ONLARA DESTEK OLALIM LÜTFEN

İTİRAZ SORUSU-1
    SORU: 50SORU
    Kaynak atölyelerinde kaynak sırasında ortaya çıkan toz, duman, gaz ve buhar gibi hava kirleticilerinin kaynakçının solunum bölgesinden uzaklaştırılması ve izin verilen sınırlara çekilebilmesi için aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
    A) Tavan yüksekliği 5 metreden fazla olmalıdır.
    B) Her kaynakçıya en az 284 m3 hava düşmelidir.
    C) Kaynakçı mümkün olduğu kadar kapalı alanda çalışmamalıdır.
    D) Mutlaka hem genel havalandırma hem de lokal havalandırma olmalıdır.
    VERMİŞ OLDUĞUNUZ CEVAP : D
    YAPILMASI GEREKEN : SORUNUN İPTALİ
    İPTALİNİ GEREKTİREN GEREKÇE :
    Genel Havalandırma:
    Kaynak işlemi sırasında ortaya çıkan hava kirleticilerini, kaynağına doğru yönlendirilmiş temiz hava akımı
    ile atölye ortamına dağıtarak yoğunluğunu düşürmek ve daha sonra ise ters yöndeki veya tavandaki emme
    ağızlarından emerek dışarıya atmak esasına dayanmaktadır. Bu yöntemde birim atölye yüzölçümü için 50
    m3/h hava değişimi öngörülür. Havalandırma iyi yapılmadığı zaman bu durum çalışanları
    etkilemektedir.Kaynak işlemi sonucu ortaya çıkan hava kirleticilerinin kaynakçının solunum bölgesinden
    uzaklaştırılması ve izin verilen sınırlara düşürülebilmesi için aşağıdaki kuralların uygulanması gerekir.
    Bunlar:
    a.) Her kaynakçıya en az 284 m3 hava düşmelidir.
    b.)Tavan yüksekliği 5m den fazla olmalıdır.
    c.) Kaynakçı mümkün olduğu kadar kapalı alanda çalışmamalıdır.
    d.)Kaynakçının çalıştığı alanlarda hava akımını kesen yapı elemanları olmamalıdır.
    e.) Genel havalandırmaya ek olarak lokal havalandırma kullanılmalıdır.
    f.) Lokal havalandırma hızı 30 m/dk ve kaynağa uzaklığı 60 cm olmalıdır.
    g.) Kaynak işlemi diğer işlerden ayrı ve uzak bir bölmede yapılmalıdır.
    DOLAYISIYLA TÜM CEVAPLAR DOĞRUDUR.
    İTİRAZ SORUSU-2
    SORU: 56 SORU
    Motorlu arabaların klakson, çan veya zil sesleri için,
    I- İşyerindeki diğer sinyal seslerinden farklı olacak,
    II- Aynı işyerinde çalışan çeşitli motorlu arabalar için farklı ses tonu kullanılacak,
    III- Diğer makinelerin meydana getirdiği gürültüleri bastıracak kadar kuvvetli olacaktır.
    Yukarıdakilerden hangileri doğrudur?
    A) I ve II B) II ve III
    C) I, II ve III D) I ve III
    Klakson sesleri farklı olmalıya yanlış demiş. klakson sesi farklı olacak ki gelen
    aracın ne olduğunu bilesin.
    DOLAYISIYLA SORUNUN CEVABI C ŞIKKI OLMALIDIR
    İTİRAZ SORUSU-3
    SORU:58 SORU
    I- Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır.
    II- Yük üzerine yalnızca görevli kimseler binmelidir.
    III- Hiç bir kimsenin boş halatlara asılmasına izin verilmemelidir.
    Yukarıdakilerden hangisi/hangileri vinçlerle ilgili alınması gerekli güvenlik tedbirlerindendir?
    A) I, II ve III B) I ve III
    C) Yalnız III D) Yalnız I
    VERMİŞ OLDUĞUNUZ CEVAP : C YAPILMASI GEREKEN : SORUNUN İPTALİ
    İPTALİNİ GEREKTİREN GEREKÇE : 11/01/1974 TARİHLİ 14765 SAYILI İŞÇİ SAĞLIĞI ve İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ MADDE 387YE GÖRE;
    Madde 387 – Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en
    geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda,uygun şekilde ısıtılacaktır.
    DOLAYISIYLA SORUNUN CEVABI B ŞIKKI OLMALIDIR.
    İTİRAZ SORUSU-4
    SORU: 62 SORU
    Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı sağlanamayan ve ………….den fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında, çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaktır.
    Yukarıdaki cümledeki boşluğa aşağıdakilerden hangisidir?
    A) 1,2 metre
    B) 2metre
    C) 3 metre
    D) 4 metre
    İPTALİNİ GEREKTİREN GEREKÇE : Yapı İşleri Tüzüğüne göre;
    Madde 13 – Yüksekliği tabandan itibaren 3 metreden daha fazla olan ve düşme veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlarla, kiremit döşeyicilerine, oluk ve her türlü dış boya işleri yapanlara, gırgır vinçlerini çalıştıranlara ve kuyu, lağım, galeri ve benzeri derin
    İSG Tüzüğüne göre;
    Madde 521 – Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı sağlanamayan ve 4 metreden fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında,çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaklardır.
    Sorunun hangi tüzüğe göre sorulduğu her ne kadar belirtilmemiş olsa da İSG Tüzüğüne göre sorulduğu cümle yapısından anlaşılmaktadır. Ancak iki tüzüğün farklı hükümde bulunduğu bir konu hakkında soru sorulması adayları zor durumda bırakmıştır.
    Tüm bu nedenlerle sorunun iptali gerekmektedir.
    İTİRAZ SORUSU-5
    SORU: 82 SORU
    82. Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü’ne göre kuvvetli rüzgâr alan işyerlerinde alınması gereken güvenlik tedbirleri yönünden, aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
    A) Düşmelerin önlenmesi için, rüzgârın durması
    beklenmelidir.
    B) Gerekli güvenlik tedbirleri alındıktan sonra
    çalışma başlatılmalıdır.
    C) Şantiyeler kurulurken rüzgâr kesiciler kurulmalıdır.
    D) Şantiyeler kurulurken toz kesiciler kurulmalıdır.
    VERMİŞ OLDUĞUNUZ CEVAP : B
    Soruda kuvvetli rüzgar ile ne kastedilmektedir. B şıkkında gerekli önlemler alındıktan sonra çalışma
    başlatılmalıdır denilmiş. Yönetmelikte kuvvetli rüzgâr alan iş yerlerinde gerekli güvenlik tedbirleri
    alınmadan çalışma yapılmaz deniliyor bu her kuvvetli rüzgarda çalışma yapılacağı anlamını
    taşımamaktadır. Kuvvetin limiti neye göre belirlenmektedir. 50km/s hızdaki rüzgarda çalışma
    durdurulmaktadır. Bu hızdaki rüzgarın tanımında süper kuvvetlimi denilecek o zaman kuvvetli kelimesi
    muallakta ve kesin olmayan bir ifade olduğundan soru iptal edilmelidir.
    YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI
    Hava koşulları
    15–Çalışanların sağlık ve güvenliklerini etkileyebilecek her türlü hava koşulundan korunması sağlanır,
    kuvvetli rüzgâr alan iş yerlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınmadan çalışma yapılmaz
    DOLAYISIYLA SORUNUN CEVABI A ŞIKKI OLMALIDIR
    İTİRAZ SORUSU-6
    SORU: 85 SORU
    85. Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği
    Önlemlerine İlişkin Tüzük’e göre “Havasında ………….. dan az oksijen, ………….. den çok metan, ………….. den çok …………..’den çok karbonmonoksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılamaz.”
    Yukarıda verilen cümledeki boşluklara sırasıyla aşağıdakilerden hangisi yazılmalıdır?
    A) % 18 / % 1 / % 0,05
    B) % 19 / % 1 / % 0,5
    C) % 19,5 / % 2 / % 0,5
    D) % 19 / % 2 / % 0,5
    Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir. Ayrıca 4 boşluk bırakılması da iptal sebebidir.

13. ömer hakan köken

HANGİ SORULARA İTİRAZ ETTİNİZ.LÜTFEN VE NE GEREKÇE İLE İTİRAZ ETTİNİZ..PAYLAŞIRMISINIZ...?

14. gokayagma

gokayagma TÜİSAG Üyesi

itiraz dilekçem ektedir hayırlısı olsun inşallah

Ekli Dosyalar:

15. Chemik

Chemik TÜİSAG Üyesi

1 yıldan fazladır işsizim ve bu ay Ankaraya gitmek maddi yönden beni çökertti.Bir daha Ankaraya gidip aileme yük olmak istemiyorum.Maddi sıkıntıyı benden daha iyi anlıyor olamasın.Oradaki 1000 abartıdır.Elimden geldiğince bir şeyler yapmaya çalışıyorum ve dalga geçilecek bir konu göremiyorum.

16. Taşkın Taşdemir

Taşkın Taşdemir TÜİSAG Üyesi

Meb hesabina yatirmadiniz degil mi?

17. gizem_

gizem_ TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR B KİTAPÇIĞINDA İTİRAZ EDİLECEK SORULARI DÜZENLEYEN BİRİ BANA DÜZENLENMİŞ HALİNİ MAİL ATABİLİR Mİ LÜTFEN. BENİM ARAŞTIRMAYA VE DÜZENLEMEYE ZAMANIM HİÇ YOK BU GÜN İŞ YERİNDE ÇOK YOĞUNUM. YOLLARSANIZ DİREKT DİLEKÇEMİ YOLLİCAM. gzmm_fizik@hotmail.com. ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER.

ömer hakan köken bu yazıya teşekkür etti.
  18. ömer hakan köken

BOŞA VERİLEN PARA HER ZAMAN AĞIR GELİR..ADAMLAR TATLI PARA 100 'DE 70 HATALI YAPMAYA BAŞLARSA ..:Dd

19. mülayim helva

A Kitapçığında Yer Alan 58. Soru İptal Edilmelidir:
    Soru :
    1-Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır
    2-Yük üzerine yalnızca görevli kimseler binmelidir
    3-Hiçbir kimsenin boş halatlara asılmasına izin verilmemelidir
    Yukarıdakilerden hangisi/hangileri vinçlerle ilgili alınması gerekli güvenlik tedbirlerindendir.
    A ) 1, 2 ve 3
    B ) 1 ve 3
    C ) Yalnız 3
    D ) Yalnız 1
    Cevap anahtarında doğru şıkkın C şıkkı olduğu belirtilmiştir.
    İptal Gerekçesi :
    Kaldırma Araçları Mevzuat Hükümleri İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü’nün Yedinci Bölümünün Kaldırma Makinalarında Alınacak Güvenlik Tedbirlerinde madde 387 ve madde 388 aşağıdaki gibidir.
    Madde 387-Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.
    Madde 388-Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.
    Söz konusu tüzüğün 387. Maddesinde; Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak denilmiştir.
    Yine söz konusu tüzüğün 388. Maddesinde; hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir. denilmiştir.
    Tüzüğün yukarıda açıklanan maddelerine göre sorunun 1 (birinci) ve 3. (üçüncü) maddeleri doğru olmaktadır. Buna göre de sorunun doğru cevabının “1 (birinci) ve 3. (üçüncü) maddelerin” doğru olduğunu belirten B ŞIKKI OLMASI GEREKİRKEN cevap anahtarında c şıkkının doğru olduğu belirtilmiştir.
    Yukarıda belirtilen sebeplerle A - Kitapçığındaki 58. Sorunun İPTAL OLMASI GEREKMEKTEDİR.

20. gokayagma

gokayagma TÜİSAG Üyesi

itirazlarım ektedir

Ekli Dosyalar:

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica