18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. özgür-efe

özgür-efe TÜİSAG Üyesi

BENDE A KİTAPÇIĞI
    6
    7
    81
    17 NOLU SORULARA İTİRAZ EDİP GÖNDERDİM HAYIRLISI İNŞALLAH BENİM PEK GEÇME UMUDUM YOK AMA BİR KİŞİYE FAYDALI OLSA İYİDİR.

Yasemin Topcu, Bülent Erdem, murat72 ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. varandamir

varandamir TÜİSAG Üyesi

kimler hangi sorular icin itiraz dilekçesi VERDİ bunu nereden sade şekilde öğrenebiliriz ?

3. fthylmz

fthylmz TÜİSAG Üyesi

B Kitapçığı Göz önünde bulundurularak;
    7. hangisi Planla, Uygula, Kontrol et, Önlem al döngüsü içerisindeki Planlama aşamasında yer almaz?
    İSG risk değerlendirmesi yönetmeliğinin risk kontrol adımları başlıklı 10. Maddesinin c bendinde faaliyet planı açıklanmış , ç bendinde ise faaliyet planının izlenmesini planlama kısmında ele almamıştır. Soru iptal olmalı diye düşünüyorum.
    11. hangisi 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında değildir?
    6331 sayılşı isg kanununun 2. Maddesinin ç bendinde, Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar cümlesi mevcut,şıklarda ise çalışan istihdam etmeksizin ibaresi yok. Bu eksiklikte bu soruyu iptal eder diye düşünüyorum.

16. hangisi hukuk kurallarının sahip olduğu ortak özelliklerden biri değildir?
    Açıkçası bu soruda tam emin değilim fakat hukuktaki tüzel kişi(gerçekte kişilik sahibi olmayan ancak varsayımsal olarak kişilik sahibi olduğu kabul edilen kişi veya mal topluluklarıdır. Dernek, vakıf, sendika, şirket gibi oluşumlar hukuken varlık kazandıkları anda tüzel kişilik kazanırlar ve bu tip oluşumlara özel hukuk tüzel kişisi denilmektedir.) tanımları ve hayvan hakları hukuku kafamı karıştırıyor.Araştırmak,tartışmak lazım.
    25. hangi iyonlaştırıcı radyasyonun giriciliği (nüfuz etmesi) yanlıştır?
    Bu soruda yaptığım araştırmalar sonucu; Alfa ışıması kağıt kalınlığında bir malzemeyi geçemezken, Beta ışıması kalınca bir plastik malzeme, Gamma ve X ışınları kurşun bloklar ile ve nötron ışıması ise kalın beton bloklar ile durdurulabilir.
    Nötron radyasyonu veya nötron ışını (n); özellikle atomik fisyon (nükleer parçalanma-bölünme) ve nükleer füzyon ( atomik kaynaşma-birleşme ) esnasında, kararsız ya da aktif atom çekirdeği tarafından, bir nötronun yayınlanmasıdır. Kozmik ışınlardaki bileşeninden başka, nötronlar, genellikle yapay şekilde oluşmaktadır.
    elektriksel olarak yüksüz parçacıklar olmalarından dolayı, nötron radyasyonları çok girici olabilmekte ve madde ya da doku ile etkileştiklerinde, beta veya gama radyasyonlarının yayınlanmasına neden olmaktadır. Bu sebeple, nötron ışınları, bu ikincil ışınlanmaları da azaltmak için, son derece ciddi bir zırhlamaya gereksinim duymaktadır. (Nükleer makaleler,Türkiye Atom Enerjisi Kurumu)
    30. Biyolojik Etkenlere Maruziyet Risklerinin Önlenmesi Hakkında Yönetmelik gereği, biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalar için, sağlık gözetimi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
    Bu sorunun b şıkkı üzerinde durursak ; yönetmeliğin 13. Maddesinin 2. Fıkrasında bulunan özel durumlarda kişisel tıbbi kayıtların 40 yıl saklanabileceği yer alıyor. Bu da şıkkın yanlış olabileceği sonucunu doğuruyor. Sorunun iptali istenilebilir diye düşünüyorum.
    36. 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında hangi işyerlerinde risk değerlendirmesi yapma yükümlülüğü vardır?
    Burada A şıkkında mütabık olmamıza rağmen yanlış yapan arkadaşlar için ( benim gibi) c şıkkını incelediğimizde cümlenin başına b şıkkındaki gibi “yalnız” ibaresi getirilmeli idi. Sonuçta tehlikeli ve çok tehlikeli işyerlerinde risk değerlendirme yapılması yükümlülüğü var.

44. Aşağıdaki maddelerden hangisinin elektriksel direnci en büyüktür?
    Soruyu yanlış yorumlayıp “demir” yapanlar için (benim gibi); teknik iptal nedenleri
    1) Şıklardaki suyun saf su olup olmadığı belirtilmemiş (sonucta elektrik iletkenliğini su içerisindeki iyonlar yönlendiriyor)
    2) Aynı şekilde yalıtkanlıkta sıcaklık ve cismin kalınlığı önemli bir etken. (örn : saf su ile ıslatılmış kalın bir tahta çok ince bir kauçuktan daha yalıtkan olabilir diye düşünüyorum.) sıcaklık değişimlerini hesaba katmıyoruz bile.
    İptali istenilebilir diye düşünüyorum. Ama uzmanlarına danışmak lazım.

49. Yukarıdakilerden hangisi/hangileri vinçlerle ilgili alınması gerekli güvenlik tedbirlerindendir?
    Burada “1” in doğru olmaması için hiçbir neden yok. Soruya dayanak olacak herhangi bir mevzuat yok. Rüzgar ,hava akım hızı vb etkenler düşünüldüğünde vinç kabinlerinin kapalı ve ya olmasını engelleyecek bir durum yok. İptali istenilebilir bir soru.
    57. Güven Bey’in çalıştığı işyerinde Elle Taşıma İşleri Yönetmeliği`ne göre işveren, çalışanlara
    aşağıdakilerden hangisi hakkında kesin verilerle bilgilendirmekle yükümlü değildir?
    Buradaki b şıkkında “yükle ilgili genel bilgiler” denilirken ne kastedildi anlamıyorum ama. Ağırlık, boyut,yükün içeriği (civa ,asit mi,baz mı,patlayıcı mı; örneğin 0,5 L lik bir su şişesine koyulan bir civayı kaldırırken bel rahatsızlığı yaşanabilir.),ağırlık merkez noktası gibi özellikler yükle ilgili genel bilgi kapsamına girer diye düşünüyorum ki zaten genel bilgiden kasıt olarak herhangi bir dayanak yok.
    İptali istenilebilir.
    67. İskele dikmelerinin ahşap ya da beton plaka üzerine oturtulmasının nedeni, aşağıdakilerden hangisidir?
    Burada tabanın niteliği hakkında bilgi verilmemiş .ayrıca iskele dengesini sağlamak için ahşap ve ya beton plaka kullanılabilir diye düşünüyorum.
    Yorumlarınızı bekliyorum.
    70. Kaynak atölyelerinde kaynak sırasında ortaya çıkan toz, duman, gaz ve buhar gibi hava kirleticilerinin kaynakçının solunum bölgesinden uzaklaştırılması ve izin verilen sınırlara çekilebilmesi için aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

-En az 5 metre (5 metrede dahil yani 5 metre olabilir) ve 5 metreden fazla(5 metre olamaz illa 5 metre + olacak) ifadesi aynı ifade olmadığından soru kesinlikle hatalıdır.İptal edilebilir.

4. mülayim helva

mülayim helva TÜİSAG Üyesi

A Kitapçığında Yer Alan 50. Soru İptal Edilmelidir:
    SORU:
    50.Kaynak atölyelerinde kaynak sırasında ortaya çıkan toz,duman,gaz ve buhar gibi hava kirleticilerinin kaynakçının solunum bölgesinden uzaklaştırılması ve izin verilen sınırlara çekilebilmesi için aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
    A)Tavan yüksekliği 5 metreden fazla olmalıdır.
    B)Her kaynakçıya en az 284m3 hava düşmelidir.
    C)Kaynakçı mümkün olduğu kadar kapalı alanda çalışmamalıdır.
    D)Mutlaka hem genel havalandırma hem de lokal havalandırma olmalıdır.
    GEREKÇE)
    A) Mevzuatta kaynakhanenin tavan yüksekliğinin ne kadar olacağı hakkında bir hüküm bulunmadığı gibi aksine İşçi sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü “Madde 7 - İşyerlerinde işçilerin daimi olarak çalıştırıldığı yerlerin tavan yüksekliği, en az 3 metre olacaktır.” Hükmü bulunmaktadır.
    B) Mevzuatta kaynakhanede her kaynakçıya kaç m3 hava düşeceği hakkında bir hüküm bulunmadığı gibi aksine İşçi sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü “Madde 8 - İşyerlerindeki hava hacmi,makine,malzeme ve benzeri tesislerin kapladığı hacimler dahil olmak üzere,işçi başına en az 10 metreküp olacaktır. Hava hacminin hesabında,tavan yüksekliğinin 4 metreden fazlası nazara alınmaz.” Hükmü bulunmaktadır.
    C) Yanıtlarda d seçeneği “D)Mutlaka hem genel havalandırma hem de lokal havalandırma olmalıdır.” Hükmü yanlış olarak değerlendirilmesine karşın bu ifade doğrudur. Şöyle ki ;
    İşçi sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü “Madde 21 -…….Boğucu, zehirli veya tahriş edici gaz ve duman meydana gelen işyerlerinde, işçilerin hayat ve sağlıklarının tehlikeye girmemesi için, havalandırma tesisatı yapılacak ve işçilere ayrıca yapılan işin özelliğine göre maske ve diğer koruyucu araç ve gereçler verilecektir.”
    Madde 161 - Döküm, demir ve kaynak işlerinin yapıldığı yerlerde çalışma esnasında çıkan duman, gaz, koku, is, toz ve buharlar, mevzii aspirasyon tertibatı ile dışarı atılacak ve erimiş maden veya tavlanmış malzeme ile çalışılan yerler, aşırı derecede nemli olmayacaktır.”
    Görüldüğü üzere soruda birden fazla doğru yanıt vardır. Soru iptal edilmelidir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ömer hakan köken

ömer hakan köken TÜİSAG Üyesi

AYRICA SINAVDAN ÖNCE YAZILI AÇIKLAMA YAPTI. BAKANLIK MERİ KANUNDAN SORULACAK DEDİ….
    ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI'NDAN DUYURU;

Eğitim Programı Müfredat Değişikliği Hakkında

Bilindiği üzere son 1 yıl içerisinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında oldukça önemli değişiklikler meydana gelmiştir.

Bu değişikliklerin iş güvenliği uzmanlığı temel ve yenileme eğitim programlarına da yansıtılabilmesi amacıyla, her iki program için de güncelleme çalışması yapılmış ve 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde İSG-KÂTİP’te gerekli altyapı hazırlıkları tamamlanmıştır. Bu itibarla, anılan tarihten itibaren girişi yapılacak iş güvenliği uzmanlığı temel ve yenileme eğitimlerinde güncellenmiş programların kullanılması uygun olacaktır.
    Ayrıca, 18 Ağustos 2013 tarihinde yapılacak sınava katılacak olanlar, mer’i mevzuatta yer alan konulardan sorumlu tutulacak olup; Kurumlarınızca katılımcılara bu yönde bilgi verilmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılması uygun olacaktır.

Herkese selamlar, iyi çalışmalar...
    4857 SAYILI KANUN SORULARI VE KALDIRILAN TÜZÜK VE YÖNETMELİKLER BU DURUMDA MUTLAKA İPTALİ GEREKİR
    B KİTAPÇIĞI C SINIFI

17, 18 ,19 , 20 NO’LU SORULAR….. 4857 SAYILI KANUN SORULARI….İPTALİ GEREKİR
    HASTA BİNA SENDROMU VE ASETİN,OKSİJEN SORULARI DA BİRDEN ÇOK CEVAPLI VE MUTLAK HATALIDIR….
    OKSİ ASETİLEN KAYNAĞINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Bir metalin kaynaklanabilmesi için ergime sıcaklığının üzerinde bir değere kadar ısıtılması gerekir. Bu ısı asetilen ve oksijen gazının bir şaloma ucunda yakılması ile sağlanır. Kaynak şalomaları iki tiptir.

Eşit basınçlı şalomalar
    Gazlar şalomanın mikserine regülatörden çıkış basınçları ile gelirler. Bu tip şalomalarda oksijen ve asetilen gazı basınçları yaklaşık olarak birbirine eşittir. Bu tip şalomalar genellikle kalın parçaların kaynağında kullanılır.

İşlem
    Tüpleri ve vanaları kontrol edin,
    Uygun kapasitedeki regülatörleri tüplere bağlayın,
    Tüplerin vanalarını açın, kaçak olup olmadığını kontrol edin,
    Asetilen ayar düğmesini açın ve gazı tutuşturun,
    Oksijen ayar düğmesini açın, alevi ayarlayın ve kaynağı yapın,
    Oksijen ayar düğmesini kapatın,
    Tüpleri kapatın ve önce oksijeni sonra asetileni blöf edin

Enjektörlü tip şalomalar
    Bu tip şalomalar daha ziyade ince parçaların kaynağında kullanılır. Düşük basınçtaki asetilen gazı, daha yüksek basınçtaki oksijen gazının hızından yararlanılarak şalomaya sürüklenir.

İşlem
    Tüpleri ve vanaları kontrol edin,
    Uygun kapasitedeki regülatörleri tüplere bağlayın,
    Tüplerin vanalarını açın, kaçak olup olmadığını kontrol edin,
    Oksijen ayar düğmesini açın,
    Asetilen ayar düğmesini açın,
    Karışımı tutuşturan, alevi ayarlayın ve kaynağı yapın,
    Önce asetilen gazı ayar düğmesini kapatın,
    Oksijen ayar düğmesini kapatın,
    Tüpleri kapatın ve önce oksijen sonrada asetileni blöf edi

B grubu
    59 .soru
    tehlikeli durum örnekleri değildir…
    tehlikeli kimyasal kap etiketleri olmamasından dolayı yanlış kullanım….

Tehlikeli durum örneği değil mi?

49,soru açık hava viçleri açık hava
    Madde 387 Açik havada çalisan vinçlerin kabinleri kapali olacak ve bunlarin operatöre en genis görüs alanini saglayacak sekilde yukari kaldirilabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soguk havalarda, uygun sekilde isitilacaktir.

Madde 388 Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabalari üzerinde, yalniz görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiçbir kimsenin yük üzerine binmesine veya bos halat veya kancalara asilmasina izin vermeyecektir.

38 . soru ..binadan ayrılduıktan birkaç dakika sonra düzelir yanlış….
    Aşağıda cevabı var 30 dakika ile 1bir kaç saat arasında düzeldiği belirtiliyor…kaynaklara 4,10,11 ‘e bakınız..
    Hasta bina sendorumu
    http://www.mmo.org.tr/resimler/dosya_ekler/0565ab715bcfd5a_ek.pdf

ÇÜNKÜ BURDA ŞU TÜZÜK YÖNETMELİK FALAN KAYNAK VERMEDEN DİREK GENEL
    BİLGİ SORMUŞ..

95, SORU ….BOŞLUK SAYISI 4..
    CEVAPLAR 3 ‘LÜ…

67,SORU…SORUDA İLGİLİ TÜZÜK FALAN DENMİYOR..DİREKT BİLGİ SORUYOR….

İSKELERE DİKMELERİN AHŞAP YA DA BETON PLAKA ÜZERİNE OTURTULMASININ NEDENİ DENİYOR…TÜZÜKTEKİ MADDEYE GÖRE
    MADDE 64 - İskele esas veya tali dikmeleri, oturma veya kayma yapmayacak şekilde sağlam yer üzerine oturtulacak ve dikme altları birbirine bağlanacaktır.

İskele yapılacak taban, yumuşak veya zayıf ise, dikmeler yükü yaymak için yeterli kalınlıkta ve boyutta ahşap veya beton plaklar üzerine oturtulacaktır.

DİYOR…OYSA CEVAP ..ZAYIF TABANDA YÜKÜ YAYMAK İÇİN DİYOR…
    oturma veya kayma yapmayacak şekilde sağlam yer üzerine oturtulacak …TÜZÜKTE DOĞRU…SAĞLAM OLMAYAN YERE BETON YA DA AHŞAP PLAKA KONUR…

yönetmelikte kaynak işlerinde tavan yüksekliği en az 5m olmalıdır diyor.soruda ise tavan yüksekliği 5m den fazla olmalıdır diyor.bu iki ifade birbirinden farklı ve sorunun iki doğru yanıtı olduğu için soru yanlış.
    TÜRKİYE ATOM ENERJİSİ KURUMUNDAN ALINTIDIR. http://www.cygm.gov.tr/CYGM/Files/Guncelbelgeler/Radyasyon_olcum_sunum.pdf

A KİTAPÇIĞI 35.SORU YANLIŞ OLAN BETA DEMİŞ AMA NÖTRONDA YANLIŞ

•ALFA:İnce bir kağıt tabakası veya cildimiz tarafından soğurulur.
    •BETA:İnce bir metal tabakası tarafından soğurulur..
    •GAMA : Giricilik özelliği daha fazla olup kurşun ve beton gibi yoğun malzemelerde soğurulur.
    •NÖTRON : Parafin, beton, su gibi hidrojence zengin ortamlarda soğurulur.
    nda açılan konular
    Bugün 13:58

57. Soru Güven Bey'in Çalıştığı İş Yerinde Elle Taşıma İşleri Yönetmeliğine göre işveren çalışanlara hangisi hakkında kesin verilerle bilgilendirmekle yükümlü değildir? sorusunda
    A) Yükün Ağırlığı
    B) Yükle ilgili genel bilgiler
    C) Yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı
    D) Yüklerin yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler;
    Elle Taşıma yönetmeliği Madde 8- Çalışanların Bilgilendirilmesi ve Eğitimi
    (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:
    a) Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,
    b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi,
    c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler.
    Yukarıda belirttiğim maddeye göre İşveren şıkların hepsinden sorumludur. Bu sorunun sorulma mantığı Eğer Güven Bey'in işyerinde çalışmasıyla işverenin bazı yükümlülüklerinin hafiflemiş olduğuna istinaden sorulmuşsa Güven Bey İSG Uzmanı olduğu için konuya daha hakimdir ve belirtilen konuyla ilgili Çalışanları kesin verilerle daha net bilgilendirebilir. Ama yinede bu soru sadece yönetmeliğin işverene verdiği yükümlülükle alakalı ise sorunun iptal edilmesi gereklidir...

İPTAL OLABİLECEK 12 SORU

A KİTAPÇIĞINA GÖRE

16.SORU İTİRAZ -1 de paylaştım.

17.SORU İTİRAZ -3 de paylaştım.

30.SORU: Yapı işlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğüne göre sormuş bu tüzüğün 30.12.2012 itibari ile dayanağı kalmamıştır.

32.SORU: bu soru ile ilgili günlük-haftalık diye tartışma var. Bence Gürültü yönetmeliği diye bir yönetmelik yoktur. Çalışanların gürültü ile ilgili risklerden korunmasına dair yönetmelik vardır. İTİRAZ -5 de paylaştım.

47.SORU İTİRAZ - 6 da paylaştım.

56.SORU: klakson sesleri farklı olmalıya yanlış demiş. klakson sesi farklı olacak ki gelen aracın ne olduğunu bilesin.

58.SORU -İTİRAZ -2 de paylaştım.

59.SORU: İşçi sağlı ve güvenliği tüzüğüne göre sormuş dayanağı kalmamıştır. İTİRAZ -4 de paylaştım.

67.SORU: Tahlisiye ekibi yazılmış.yazım yanlışından dolayı iptal olması gerekir.

83.SORU: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir.

84.Soru: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir.

85.SORU: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir. Ayrıca 4 boşluk bırakılması da iptal sebebidir.

KİTAPÇIK TÜRÜ -B-

SORU 7. Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol Et, Önlem Al döngüsü içerisindeki Planlama aşamasında yer almaz?

A)Riskleri değerlendirme,risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme B)Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme,eğitme ve katılımını sağlama C)Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme D)Mevcut durumu analiz etme

Doğru Cevap A seçeneği verilmiştir.
    Fakat;

Türk Standardları Enstitüsü’nün yayınladığı TS 18001 (Nisan 2008) İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetim Sistemleri-Şartlar standardında ;

4.İSG YÖNETİM SİSTEMİ ŞARTLARI:

4.3.PLANLAMA:

4.3.1.Tehlike tanımlaması, risk değerlendirmesi ve kontrollerin belirlenmesi

Kuruluş sürekli olarak tehlikelerin tanımlanması, risklerin değerlendirilmesi ve gerekli
    kontrollerin belirlenmesi için prosedürler oluşturmalı ve sürdürmelidir.

Buna göre A seçeneğinde verilen ‘Risklerin değerlendirmesi,risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme’ olgusu planlama aşamasındadır.

Sorunun C seçeneğinde verilen ‘Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme’ döngünün diğer safhalarında yer almaktadır.

Dolayısıyla doğru cevap C seçeneği olmalıdır.
    .
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, Bugün 13:53 ---

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    İTİRAZ - 2
    A KİTAPÇIĞI SORU 58

Doğru kabul edilen cevap : C
    Olması gereken cevap : b

Yasal veya literatürdeki dayanağı
    Madde 387 - Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.
    Madde 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir
    --- Tekrar yazılan mesaj birleştirildi, Bugün 13:55 ---
    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    İTİRAZ - 3
    A KİTAPÇIĞI SORU 17

Doğru kabul edilen cevap : A
    Olması gereken cevap : B

TS 18001 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMLERİ - ŞARTLAR
    4.3 Planlama
    4.3.1 Tehlike tanımlaması, risk değerlendirmesi ve kontrollerin belirlenmesi
    4.4 Uygulama ve işletme

4.4.2 Eğitim, bilinç ve yeterlilik

TÜRKİYE ATOM ENERJİSİ KURUMUNDAN ALINTIDIR. http://www.cygm.gov.tr/CYGM/Files/Guncelbelgeler/Radyasyon_olcum_sunum.pdf

A KİTAPÇIĞI 35.SORU YANLIŞ OLAN BETA DEMİŞ AMA NÖTRONDA YANLIŞ

•ALFA:İnce bir kağıt tabakası veya cildimiz tarafından soğurulur.
    •BETA:İnce bir metal tabakası tarafından soğurulur..
    •GAMA : Giricilik özelliği daha fazla olup kurşun ve beton gibi yoğun malzemelerde soğurulur.
    •NÖTRON : Parafin, beton, su gibi hidrojence zengin ortamlarda soğurulur.

1.Güven Bey,ergonomi sorularında klavyenin önünde bileklerimizi dayayarak yazacağımız özel bir bölme olmalı.yani yönetmelikte öyle yazıyor. O zaman bileği klavyeye dayayarak yazmak yanlış değil bu durumda K3 yanlış olmuyor?

2. B grubu 7. soru İsg yönetim sistemlerinde eğitim konusu PUKÖ döngüsünde uygulama aşamasına girer. risk değerlendirme ise planlama aşamasına girer bu sorunun cevabı eğitim ile ilgili şık olmalı.

İTİRAZ - 4
    A KİTAPÇIĞI SORU 59

Soru cümlesinde, tüzükten hangi konuyla ilgili soru sorulduğu net değildir. Şıklardan gidilerek, soru tahmin edilmektedir. İptal edilmelidir.
    ------------------------------------------------------------------------------------------------

İTİRAZ - 5
    A KİTAPÇIĞI SORU 32

Gürültü yönetmeliği diye bir yönetmelik yürürlükte değildir.Çalışanların gürültü ile ilgili risklerden korunmalarına dair yönetmelik isimli bir yönetmelik yürürlüktedir.Söz konusu yönetmelikte de MARUZİYET ETKİN DEĞER diye bir kavram bulunmamaktadır.soru iptal edilmelidir.

C Sınıfı Uzmanlık Sınavı B Kitapçığı 57. Soru Güven Bey'in Çalıştığı İş Yerinde Elle Taşıma İşleri Yönetmeliğine göre işveren çalışanlara hangisi hakkında kesin verilerle bilgilendirmekle yükümlü değildir? sorusunda
    A) Yükün Ağırlığı
    B) Yükle ilgili genel bilgiler
    C) Yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı
    D) Yüklerin yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler;
    Elle Taşıma yönetmeliği Madde 8- Çalışanların Bilgilendirilmesi ve Eğitimi
    (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:
    a) Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,
    b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi,
    c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler.
    Yukarıda belirttiğim maddeye göre İşveren şıkların hepsinden sorumludur. Bu sorunun sorulma mantığı Eğer Güven Bey'in işyerinde çalışmasıyla işverenin bazı yükümlülüklerinin hafiflemiş olduğuna istinaden sorulmuşsa Güven Bey İSG Uzmanı olduğu için konuya daha hakimdir ve belirtilen konuyla ilgili Çalışanları kesin verilerle daha net bilgilendirebilir. Ama yinede bu soru sadece yönetmeliğin işverene verdiği yükümlülükle alakalı ise sorunun iptal edilmesi gereklidir...
    İTİRAZ - 6
    A KİTAPÇIĞI SORU 47

İşçilerin Eğitimi ve Bilgilendirilmesi
    Madde 8 — Elle yapılan taşıma işlerinde, işçilerin bilgilendirilmesi ve eğitimi ile ilgili olarak aşağıdaki hususlara uyulacaktır:
    a) İşveren, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 10 uncu maddesindeki hususlarla birlikte, bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler hakkında işçileri ve/veya temsilcilerini bilgilendirecektir.

İşveren, elle taşıma işlerinde işçiler ve/veya temsilcilerine taşınan yükle ilgili genel bilgileri ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin ağır tarafının ağırlık merkezinin yeri hakkında, kesin bilgileri vermekle yükümlüdür.

Ortamda azot bulunması demek ne demek ? ortamda zaten azot var ancak bunun normal değerlerde olup olmamasının net verilmesi gerekmez miydi ? Zira azot miktarı fazlaysa kötü kokulardan daha önemlidir.

İskele dikmelerinin yükün dağılması mı yoksa zeminde kaymaması durumu arasında bir çelişki var çünkü özellikle zeminin özelliğinden bahsediyor soru.Yönetmelikle belirtilmiş mi ? belirtilmemişse bir mantık hatası var bence soruda b grubu 67. soru çok genel soru, iptal edilmeye en müsait soru
    iskele tabanlarına plaka koyulmasının nedeni diye sormuş, bütün şıklar doğru. Soruda temel nedeni, asıl nedeni diye sormamış.......

Hukuk sorusu kesinlikle yanlis dort cevapta hukuk ozelliklerinden
    Birleşmiş Milletlerin bir örgütü olarak 1948 yılında insanlığa daha iyi sağlık hizmeti verilmesi için kurulan örgüt soruluyor.

WHO doğru cevap olarak verilmiş. Ancak bu örgüt 1946 yılında kurulmuştur. Çeldirici, yanlış bilgi verici soru olduğu için kesin iptal olmalı. İtiraz edilmeli.Türkiye, 1948 yılında bu örgüte üye olmuştur.
    -A-

SORU 81. Yapı işletmelerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre aşağıdakilerden hangisi yapılan işteki ilerlemeleri ve meydana gelen değişiklikleri dikkate alarak sağlık ve güvenlik planında gerekli düzenlemeleri yapan veya yapılmasını sağlayan kişidir.?

A)İşveren
    B)Proje Sorumlusu
    C)Hazırlık Koordinatörü
    D)Uygulama Koordinatörü

Doğru Cevap D seçeneği verilmiştir.
    Fakat;

4857 sayılı İş Kanununun 78 inci maddesine; Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre ;

Madde 4 —Bu Yönetmelikte geçen;
    i) Hazırlık Koordinatörü: Projenin hazırlık aşamasında işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 7 nci maddesinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişiyi,
    j) Uygulama Koordinatörü: Projenin uygulanması aşamasında işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişiyi,
    Koordinatörlerin Proje Hazırlama Aşamasındaki Görevleri
    Madde 7 —Sağlık ve güvenlik koordinatörleri projenin hazırlanması aşamasında;
    a) Yönetmeliğin 6 ncı maddesindeki yükümlülüklerin yerine getirilmesini koordine edeceklerdir.
    b) Yapı alanında yürütülen faaliyetleri dikkate alarak, uygulanacak kuralları belirleyen bir sağlık ve güvenlik planı hazırlayacak veya hazırlanmasını sağlayacaktır. Yapı alanında Ek-II’de belirtilen işler yapılıyorsa, bu işlerle ilgili özel önlemler planda yer alacaktır.
    c) Yapı üzerinde daha sonra yapılacak işler sırasında dikkate alınacak sağlık ve güvenlik bilgilerini içeren bir dosya hazırlayacaktır.
    Koordinatörlerin Proje Uygulama Aşamasındaki Görevleri
    Madde 8 —Sağlık ve güvenlik koordinatörleri proje uygulama aşamasında;
    a) Aynı anda veya birbiri ardına yapılan işlerin veya aşamalarının planlanması için teknik ve organizasyona yönelik kararlar alınmasında;
    İşin bütününün veya bazı aşamalarının tamamlanması için gereken sürenin tahmininde, genel güvenlik ve koruma prensiplerinin uygulanmasının koordinasyonunu sağlayacaktır.
    b) İşverenlerin gerekli önlemleri uygulamasını ve gerektiğinde işçilerin ve kendi adına çalışanların korunmasını, bu Yönetmeliğin 10 uncu maddesinde belirtilen prensiplerin istikrarlı bir şekilde uygulanmasını, gerekiyorsa 7 nci maddenin (b) bendinde belirtilen sağlık ve güvenlik planının uygulanmasını koordine edecektir.

Dolayısıyla C seçeneğide doğrudur.
    KİTAPÇIK TÜRÜ -B-

SORU 7. Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol Et, Önlem Al döngüsü içerisindeki Planlama aşamasında yer almaz?

A)Riskleri değerlendirme,risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme B)Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme,eğitme ve katılımını sağlama C)Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme D)Mevcut durumu analiz etme

Fakat;

Türk Standardları Enstitüsü’nün yayınladığı TS 18001 (Nisan 2008) İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetim Sistemleri-Şartlar standardında ;

4.3.PLANLAMA:

Kuruluş sürekli olarak tehlikelerin tanımlanması, risklerin değerlendirilmesi ve gerekli

Buna göre A seçeneğinde verilen ‘Risklerin değerlendirmesi,risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme’ olgusu planlama aşamasındadır.

Sorunun C seçeneğinde verilen ‘Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme’ döngünün diğer safhalarında yer almaktadır.

A KİTAPÇIĞI SORU 17

4.3 Planlama
    4.4 Uygulama ve işletme

. -B-

Fakat;

4.3.PLANLAMA:

.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------

İTİRAZ - 2
    A KİTAPÇIĞI SORU 58

Madde 387 - Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.
    Madde 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------

İTİRAZ - 3
    A KİTAPÇIĞI SORU 17

4.3 Planlama
    4.4 Uygulama ve işletme

İTİRAZ - 4
    A KİTAPÇIĞI SORU 59

Soru cümlesinde, tüzükten hangi konuyla ilgili soru sorulduğu net değildir. Şıklardan gidilerek, soru tahmin edilmektedir. İptal edilmelidir.

İTİRAZ - 5
    A KİTAPÇIĞI SORU 32

Gürültü yönetmeliği diye bir yönetmelik yürürlükte değildir.Çalışanların gürültü ile ilgili risklerden korunmalarına dair yönetmelik isimli bir yönetmelik yürürlüktedir.Söz konusu yönetmelikte de MARUZİYET ETKİN DEĞER diye bir kavram bulunmamaktadır.soru iptal edilmelidir.

İTİRAZ - 6
    A KİTAPÇIĞI SORU 47

İşçilerin Eğitimi ve Bilgilendirilmesi
    Madde 8 — Elle yapılan taşıma işlerinde, işçilerin bilgilendirilmesi ve eğitimi ile ilgili olarak aşağıdaki hususlara uyulacaktır:
    a) İşveren, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 10 uncu maddesindeki hususlarla birlikte, bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler hakkında işçileri ve/veya temsilcilerini bilgilendirecektir.
    İşveren, elle taşıma işlerinde işçiler ve/veya temsilcilerine taşınan yükle ilgili genel bilgileri ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin ağır tarafının ağırlık merkezinin yeri hakkında, kesin bilgileri vermekle yükümlüdür.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------

İTİRAZ -7

KİTAPÇIK TÜRÜ -A-

SORU 81. Yapı işletmelerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre aşağıdakilerden hangisi yapılan işteki ilerlemeleri ve meydana gelen değişiklikleri dikkate alarak sağlık ve güvenlik planında gerekli düzenlemeleri yapan veya yapılmasını sağlayan kişidir.?

A)İşveren
    B)Proje Sorumlusu
    C)Hazırlık Koordinatörü
    D)Uygulama Koordinatörü

Doğru Cevap D seçeneği verilmiştir.
    Fakat;

4857 sayılı İş Kanununun 78 inci maddesine; Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre ;

Madde 4 —Bu Yönetmelikte geçen;
    i) Hazırlık Koordinatörü: Projenin hazırlık aşamasında işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 7 nci maddesinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişiyi,
    j) Uygulama Koordinatörü: Projenin uygulanması aşamasında işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişiyi,
    Koordinatörlerin Proje Hazırlama Aşamasındaki Görevleri
    Madde 7 —Sağlık ve güvenlik koordinatörleri projenin hazırlanması aşamasında;
    a) Yönetmeliğin 6 ncı maddesindeki yükümlülüklerin yerine getirilmesini koordine edeceklerdir.
    b) Yapı alanında yürütülen faaliyetleri dikkate alarak, uygulanacak kuralları belirleyen bir sağlık ve güvenlik planı hazırlayacak veya hazırlanmasını sağlayacaktır. Yapı alanında Ek-II’de belirtilen işler yapılıyorsa, bu işlerle ilgili özel önlemler planda yer alacaktır.
    c) Yapı üzerinde daha sonra yapılacak işler sırasında dikkate alınacak sağlık ve güvenlik bilgilerini içeren bir dosya hazırlayacaktır.
    Koordinatörlerin Proje Uygulama Aşamasındaki Görevleri
    Madde 8 —Sağlık ve güvenlik koordinatörleri proje uygulama aşamasında;
    a) Aynı anda veya birbiri ardına yapılan işlerin veya aşamalarının planlanması için teknik ve organizasyona yönelik kararlar alınmasında;
    İşin bütününün veya bazı aşamalarının tamamlanması için gereken sürenin tahmininde, genel güvenlik ve koruma prensiplerinin uygulanmasının koordinasyonunu sağlayacaktır.
    b) İşverenlerin gerekli önlemleri uygulamasını ve gerektiğinde işçilerin ve kendi adına çalışanların korunmasını, bu Yönetmeliğin 10 uncu maddesinde belirtilen prensiplerin istikrarlı bir şekilde uygulanmasını, gerekiyorsa 7 nci maddenin (b) bendinde belirtilen sağlık ve güvenlik planının uygulanmasını koordine edecektir.

Dolayısıyla C seçeneğide doğrudur.

B Soru sayısı 10. Bu soruda Risk Değerlendirmesi Ekibinde kimin bulunması zorunlu değildir diye sorulmuş ve Cevap olarak Risk Değerlendirmesi Uzmanı bulunmaz denilmiş. Fakat 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu Madde 3'te yapılan tanımlarda Destek Elemanı için: Asli görevinin yanında iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili önleme, koruma, tahliye, yangınla mücadele, ilk yardım ve benzeri konularda özel olarak görevlendirilmiş uygun donanım ve yeterli eğitime sahip kişiyi, diye tanımlama yapılmaktadır. Ve tanımda sayılı olan koruma, tahliye yangınla mücadele ve ilk yardım ekipleri 18.06.2013 tarih ve 28681 sayılı Acil Durumlar Hakkında Yönetmeliğin Madde 11'inde İşveren; işyerlerinde tehlike sınıflarını tespit eden Tebliğde belirlenmiş olan çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 30 çalışana, tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 40 çalışana ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerlerinde 50 çalışana kadar 1'er Destek elemanı görevlendirir denilmektedir. Bu Maddeye göre iş yerinde destek elemanının bulunmama durumu da vardır. Ve Risk Değerlendirmesi uzmanı demek İSG Uzmanı kavramıyla aynı niteliği taşımaktadır. Çünkü Risk Değerlendirmelerini Uzman olarak en iyi şekilde İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanları değerlendirirler. Yani Risk Değerlendirmesi Uzmanı=İSG Uzmanıdır. Bu yüzden bu soru bence iptal edilmelidir.

Risk değerlendirmesi ekibi
    MADDE 6 – (1) Risk değerlendirmesi, işverenin oluşturduğu bir ekip tarafından gerçekleştirilir. Risk değerlendirmesi ekibi aşağıdakilerden oluşur.
    a) İşveren veya işveren vekili.
    b) İşyerinde sağlık ve güvenlik hizmetini yürüten iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri.
    c) İşyerindeki çalışan temsilcileri.
    ç) İşyerindeki destek elemanları.
    d) İşyerindeki bütün birimleri temsil edecek şekilde belirlenen ve işyerinde yürütülen çalışmalar, mevcut veya muhtemel tehlike kaynakları ile riskler konusunda bilgi sahibi çalışanlar.
    yönetmelikte böle yazıyor e son maddede risk konusunda bilgi sahibi olanlar diyor bunlar risk değerlendirmesi uzmanları olmicak mı bence hepsi doğru şıkların

Hukuk Kurallarının Sahip olduğu ortak özelliklerden değildir?
    A. Yasama organı tarafından konulmuş olmak,
    B. Devlet destekli yaptırıma sahip olmak,
    C. İnsan davranışını konu almak,
    d. Normatif olmak,
    Arkadaşlar Hukuk Kurallarını Koyma Yetkisi kime Aitttir. Yasama organının görevi toplum hayatını düzenleyici kural ve kanunları belirlemek bunların uygulamasını denetlemek değil midir? 16. sorunun Cevabına Yasama organı tarafından konulmuş olmak denilmiş. Bu soruya da itiraz edilmeli ve mutlaka iptal edilmelidir.

B Kitapciği Soru 30.
    Biyolojik Etkenlere Maruziyet Risklerinin Önlenmesi Hakkında Yönetmelik gereği, biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarla ilgili sağlık gözetimi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

A. Maruziyetin sona ermesinden sonra yapılacak herhangi bir sağlık gözetimi ile ilgili olarak çalışanlara gerekli bilgi ve tavsiyeler verilir,
    B. Sağlık gözetimin yapıldığı bu durumlarda, kişisel tıbbi kayıtlar, maruziyetin son bulunmasından sonra en onbeş yıl süre ile saklanır,
    C. İş Yeri Hekimi, her bir çalışan için alınması gerekli koruyucu ve önleyici tedbirler ile ilgili olarak önerilerde bulunur,
    D. Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmaya başladıktan sonra ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar

Bu sorunun Cevabını D Şıkkı olarak belirlemişler. Bende D şıkkı yaptım fakat Yönetmelikte Madde 16'da
    "
    Sağlık gözetimi
    MADDE 16 – (1) Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmalara başlamadan önce ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.
    (2) Yapılan risk değerlendirmesi, özel koruma önlemleri alınması gereken çalışanları tanımlar.
    (3) Maruz kaldıkları veya kalmış olabilecekleri biyolojik etkene karşı henüz bağışıklığı olmayan çalışanlar için gerektiğinde, Sağlık Bakanlığının işyerinin bulunduğu ildeki yetkili birimleri ile işbirliği içinde uygun aşılar yapılır. İşverenler, aşı bulundurduklarında Ek-VII’de belirtilen hususları dikkate alır.
    (4) Bir çalışanın, maruziyete bağlı olduğundan kuşkulanılan bir enfeksiyona ve/veya hastalığa yakalandığı saptandığında, işyeri hekimi, benzer biçimde maruz kalmış diğer çalışanların da aynı şekilde sağlık gözetimine tabi tutulmasını sağlar. Bu durumda maruziyet riski yeniden değerlendirilir.
    (5) Sağlık gözetiminin yapıldığı bu durumlarda, kişisel tıbbi kayıtlar, maruziyetin son bulmasından sonra en az onbeş yıl süre ile saklanır. 13 üncü maddenin ikinci fıkrasında belirtilen özel durumlarda kişisel tıbbi kayıtlar bilinen son maruziyetten itibaren kırk yıl süre ile saklanır.
    (6) İşyeri hekimi her bir çalışan için alınması gerekli koruyucu ve önleyici tedbirler ile ilgili olarak önerilerde bulunur.
    (7) Maruziyetin sona ermesinden sonra yapılacak herhangi bir sağlık gözetimi ile ilgili olarak çalışanlara gerekli bilgi ve tavsiyeler verilir.
    (8) Çalışanlar, kendileriyle ilgili sağlık gözetimi sonuçları hakkında bilgi edinebilir ve ilgili çalışanlar veya işveren, sağlık gözetimi sonuçlarının gözden geçirilmesini isteyebilir.
    (9) Çalışanların sağlık gözetimi ile ilgili hususlar Ek-IV’te verilmiştir.
    (10) Biyolojik etkenlere mesleki maruziyet sonucu meydana gelen her hastalık veya ölüm vakaları Bakanlığa bildirilir. "

Yukarıda 5. Bende belirtilen madde Soruda eksik olarak verilmiş. Tüm kayıtlar 15 yıl süreyle saklı tutulmaz bazı özel durumlarda ise kayıtlar 40 yıl süreyle saklı tutulur. Bu yüzden bu soru kafada çelişki yaratmaktadır. İptali için başvuru yapılabilir.
    KİTAPÇIK TÜRÜ -A-
    İTİRAZ SORUSU-1
    VERMİŞ OLDUĞUNUZ CEVAP : C
    YAPILMASI GEREKEN : Sorunun İPTALİ
    İPTALİNİ GEREKTİREN GEREKÇE : 23/12/2003 tarihli ve 25325 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Gürültü Yönetmeliği yürürlükten kaldırılmıştır: (Çalışanların Gürültü ile İlgili Risklerden Korunmaları Hakkında Yönetmelik Madde-14)
    28.07.2013 tarih ve 28721 sayılı Çalışanların Gürültü ile İlgili Risklerden Korunmaları Hakkında Yönetmelik kapsamında aşağıda yazılı Çalışanların Gürültü İle İlgili Risklerden Korunmaları Hakkında Yönetmeliğin 5. maddesinin 4.bendinde görüldüğü üzere eski yönetmelikte geçen gürültü maruziyet değeri ibaresi gürültü eylem değeri olarak değiştirilmiştir. Soru içerisinde eski yönetmelikte geçen maruziyet etkin değeri ifadesi kullanılmıştır.
    Eski Yönetmelik : Gürültü Yönetmeliği (Madde-5 C bendi)
    Dolayısıyla bu soru iptal edilmelidir

sercans ve senizz bu yazıya teşekkür etti.
  6. murat72

murat72 TÜİSAG Üyesi

tüzüğün 386. maddesine bakın vinç ile ilgili açık bir şekilde sorunun cevabı var

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. didemaltas

didemaltas TÜİSAG Üyesi

itiraz ettiğim sorular ekte mevcuttur. arkadaslar lüften itirazlarımızı yapalım.

Ekli Dosyalar:

gizem_ ve blntkpz bu yazıya teşekkür etti.
  8. ksm

ksm TÜİSAG Üyesi

üstelik b sınıfı sınav soruları c den daha kolay geldi bana.adamlar o kadar işgüzarlık yapmışlar ki dershanelere çalışmışlar,yazık bu ülkenin değerlerine.insanlarla bu kadar alay edilmez.

glryvz bu yazıya teşekkür etti.
  9. erdincdal

erdincdal TÜİSAG Üyesi

varandamir bu yazıya teşekkür etti.
  10. Erce baykal

Erce baykal TÜİSAG Üyesi

Ben 4 adet soruya itiraz icin halkbank meb doner sermaye ye sınav itiraz ucreti yatirmak istedim. Sistem sadece 10 tl kabul etti. Daha sonra Ziraatbankasina atmden tc kimlik no ile yatirmayi denedim fakat sistem kabul etmedi.
    Yapilmasi gereken nedir bilen var mi acaba?

11. uurgler

uurgler TÜİSAG Üyesi

Sorunun iptal istemi reddedilecektir. Böyle sorularda yanlış cevabı doğrusuyla değiştiriyorlar.
    Bence bu sorunun cevabını C değil B olarak değiştirirler.
    Önceki yıllardada olmuştu

12. ömer hakan köken

ömer hakan köken TÜİSAG Üyesi

BİZDE Kİ MANTIKLAR DOĞRU OLSA .... ARKADAŞ BAKANLIK RESMEN İLAN ETMİŞ.SENELERDİR...DENENMİŞ GÖRÜLMÜŞ.BELLİ OLAN BİR ŞEY BU 1 TEK DOĞRU İTİRAZ YETERLİDİR...EEE..NASREDDİN HOCANIN HALKIYIZ...YA TUTARSA...GÖLE YOĞURT..UFFF....NE ÇOK OLUR.:))

ZATEN AYNI MANTIK BAKANLIKTA DA VAR....MERİ MEVZUAT DER..HEM 4857 SORAR HEM 6331 HEM KALDIRIDĞI TÜZÜĞÜ YÖNETMELİĞİ SORAR HEM SON MODELİNİ..EE..ALLAH RAHMET EYLESİN NASREDDİN HOCAMA:Ddd

13. Seyyun

Seyyun TÜİSAG Üyesi

Ziraat bankasının herhangi bir subesine yatırabilirsiniz parayı..ben gittim ve 5 soru için 50 tl yi vezneden yatırdım..herhangi bir sıkıntı yasamadımm

14. tuncay saral

tuncay saral TÜİSAG Üyesi

A Kitapçığı 3.soru WHO sorusu...1948 kurulan ifadesi yanlış değil mi?..WHO 1946 da kurulmadı mı?..bence itiraz etmeliyiz...1948 Türkiye üye oldu..

15. özgür-efe

özgür-efe TÜİSAG Üyesi

Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarınınhttp://www.meb.gov.tr/ ve http://www.isggm.gov.tr/ internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.
    Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.

İTİRAZ HESABI BU ARKADAŞLAR

16. Lal09

Lal09 TÜİSAG Üyesi

bende A kitapcigi 47. soru ICIN DILEKCE YOLLADIM. CEVAP A OLAMAZ DIYE.

"Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi
    MADDE 8 – (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:

c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler."

17. tuncay saral

A Kitapçığı 6.soru,
    Hukuk kurallarının sahip olduğu ortak özelliklerden değildir.Burada ''yasama organı tarafından konulmuş olmali''ifadesi doğrudur...Oysa sorunun cevabı, yani yanlış olan bu ifade olarak verildi..Kesinlikle kanunları yasama yani meclis yapar..
    Soru hatalı..

18. Ahmet Ümit SERCE

Ahmet Ümit SERCE TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar burdan forumda yazılanlardan çıkardığım sonuç ve ümit ettiğimden ötürü en az 4-5 adet soru iptal edilecek gibi.Umarım öyle olur da hepimiz hem bu kadar emek verdiğimiz hem de maddiyat döktüğümüz sınavı geçebiliriz.

erdincdal bu yazıya teşekkür etti.
  19. fthylmz

fthylmz TÜİSAG Üyesi

Sınava giren diğer arkadaşlarının adına itirazda bulun(onların kimlik no larıyla yani) belkide fazla itiraz olmasın diye yapıolar baktılar sınav iptale gidecek

20. tuncay saral

A Kitapçığı 91.soru
    6331 sayılı İş sağlığı ve Güvenliği Kanununa göre İşveren aşağıda belirtilen durumlardan hangisinde inceleme yaparak rapor düzenlemekle yükümlü değildir?
    Cevap olarak d-şıkkındaki ,iş kazası veya meslek hastalığı ibaresini sorunun cevabı olarak vermişler.oysa iş kazası ve meslek hastalığı konusunda işveren inceleme ve raporlama yapmak zorundadır.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica