18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. missisg

missisg TÜİSAG Üyesi

evet ama itirazlar olmazsa düzeltmede olmaz.burada sınırda olan çok insan var.

2. serkancivan

serkancivan TÜİSAG Üyesi

yukardaki sorulara bnde katılıyorum ltf .itiraz edin hakkınızı arayın bn 8 tanesine itiraz ettim...

3. Tersiyer

Tersiyer TÜİSAG Üyesi

İTİRAZLAR

KİTAPÇIK TÜRÜ -A-

SORU 81. Yapı işletmelerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre aşağıdakilerden hangisi yapılan işteki ilerlemeleri ve meydana gelen değişiklikleri dikkate alarak sağlık ve güvenlik planında gerekli düzenlemeleri yapan veya yapılmasını sağlayan kişidir.?

A)İşveren
    B)Proje Sorumlusu
    C)Hazırlık Koordinatörü
    D)Uygulama Koordinatörü

Doğru Cevap D seçeneği verilmiştir.
    Fakat;

4857 sayılı İş Kanununun 78 inci maddesine; Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre ;

Madde 4 —Bu Yönetmelikte geçen;
    i) Hazırlık Koordinatörü: Projenin hazırlık aşamasında işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 7 nci maddesinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişiyi,
    j) Uygulama Koordinatörü: Projenin uygulanması aşamasında işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişiyi,
    Koordinatörlerin Proje Hazırlama Aşamasındaki Görevleri
    Madde 7 —Sağlık ve güvenlik koordinatörleri projenin hazırlanması aşamasında;
    a) Yönetmeliğin 6 ncı maddesindeki yükümlülüklerin yerine getirilmesini koordine edeceklerdir.
    b) Yapı alanında yürütülen faaliyetleri dikkate alarak, uygulanacak kuralları belirleyen bir sağlık ve güvenlik planı hazırlayacak veya hazırlanmasını sağlayacaktır. Yapı alanında Ek-II’de belirtilen işler yapılıyorsa, bu işlerle ilgili özel önlemler planda yer alacaktır.
    c) Yapı üzerinde daha sonra yapılacak işler sırasında dikkate alınacak sağlık ve güvenlik bilgilerini içeren bir dosya hazırlayacaktır.
    Koordinatörlerin Proje Uygulama Aşamasındaki Görevleri
    Madde 8 —Sağlık ve güvenlik koordinatörleri proje uygulama aşamasında;
    a) Aynı anda veya birbiri ardına yapılan işlerin veya aşamalarının planlanması için teknik ve organizasyona yönelik kararlar alınmasında;
    İşin bütününün veya bazı aşamalarının tamamlanması için gereken sürenin tahmininde, genel güvenlik ve koruma prensiplerinin uygulanmasının koordinasyonunu sağlayacaktır.
    b) İşverenlerin gerekli önlemleri uygulamasını ve gerektiğinde işçilerin ve kendi adına çalışanların korunmasını, bu Yönetmeliğin 10 uncu maddesinde belirtilen prensiplerin istikrarlı bir şekilde uygulanmasını, gerekiyorsa 7 nci maddenin (b) bendinde belirtilen sağlık ve güvenlik planının uygulanmasını koordine edecektir.

Dolayısıyla C seçeneğide doğrudur.Sorunun iptali gereklidir.

Execute bu yazıya teşekkür etti.
  4. hilalsipahi74

hilalsipahi74 TÜİSAG Üyesi

b kitapçığı 24. soru iptal edilmelidir.

Bir tanım da
    Doğal ya da yapay radyoaktif çekirdeklerin kararlı yapıya geçebilmek için dışarı saldıkları hızlı parçacıklar ve elektromanyetik dalga şeklinde taşınan fazla enerjileri olarak tanımlanan radyasyon, temelde “iyonlaştırıcı” ve “iyonlaştırıcı olmayan” olarak iki kısımda incelenir. (1) İyonlaştırıcı radyasyon; alfa, beta ve nötron partikülleri ile X ışını ve gama ışınından oluşur, bilinen ve çok daha tehlikeli olan radyasyon etkisi budur. Cep telefonları gibi kablosuz cihazların tümü bilgi (veri, ses, resim, video vb.) iletişimi sağlamak için radyo dalgalarını kullanırlar. Bu radyo dalgalarının vücut tarafından soğurulduğu bilinmektedir. Bu da radyo dalgalarının elektromanyetik enerjisi vücutta ısıya dönüştürülüyor anlamına gelir.
    Buna termal etki (thermal effect) veya iyonlaştırıcı olmayan radyasyon etkisi denir. Bu ısınmaya karşı vücudumuz iç soğutma mekanizmamızı başlatarak tepki verir. Böylece vücut sıcaklığımız tekrar sabitlenir. Bu termal etki yalnızca yüksek yoğunlukta olduğunda sağlığa zararlı hale gelir. Yandaki şekilde görüldüğü gibi tüm elektrik ve elektronik cihazlar elektromanyetik yayılım yapmaktadır.
    şeklinde geçmektedir. bence bu soru da iptal edilmelidir.

Bu tanımda termel radyasyon ve iyonlaştırıcı olmayan radyasyonun aynı olduğu vurgulanmaktadır

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

bence itiraz edilmesi gerekenlerin içinde oksijen de var soru tam net yazılmamış iki türlü işlem yapılıyor birinde oksijen önce diğerinde asetilen

6. Karam3131

Karam3131 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,faydası olurmu bilemiyorum ama yinede paylaşayım istedim. Her soruya itiraz için para yatırmak ve 3 gün içinde müracaat edilmesi şartı demokrasi ve sosyal hukuk kurallarına kesinlikle uymamaktadır.
    Bakanlığın müracaat etmemiz istenen (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi ) Alo 170 diye bir hizmeti var. Bu hizmetin her konuda verildiği (
    Soru,
    • Öneri,
    • Eleştiri,
    • İhbar,
    • Şikâyet,
    • Başvuru ve taleplerinizi
    • etkin ve hızlı bir biçimde çözüme kavuşturabilmek amacıyla kurulmuştur.) diye belirtilmektedir. Bence bu şikayetleri Alo170'i arayıp bildirsek faydası olur diye düşünüyorum.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. müslüm63

müslüm63 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar 8 adet sorunun dekontuda cebimde şuan yarı elden gidip teslim edeceğim.bundan sonrası dua etmeye kalıyor.

Execute, birhilaluğruna ve Tersiyer bu yazıya teşekkür etti.
  8. Tersiyer

Tersiyer TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar 18 mayıstaki sınavda 30-32 soruya itiraz edilip sadece 5 tanesi iptal olmuştu.ve ioptal edilenlerden 2 tanesini kimsenin üzerine yorum yapmadığı 2 soruydu.ve kimseye de yaramadı o 2 sorunun iptali.hatta 69 alan bazı arkadaşlara iptal edilen hiçbir soru yaramadı.bu nedenle çok fazla soruya itiraz edilmeli.yönetmelik ve mevzuatlar konusunda daha bilgili olan arkadaşlar A50-B70 , A88-B98 , A40-B30 ilgili de yasal dayanak bulabilirler mi?bunlara kimsenin itirazını görmedim ve yanlış olabileceğini düşündüm.dayanak bulursak itiraz edilebilir.

Execute ve muamma bu yazıya teşekkür etti.
  9. Canan Soylu

Canan Soylu TÜİSAG Üyesi

Ben 170'i aradım ve her soru için istenilen 10 tl için bir iyileştirme yapılmasını talep ediyor, ayrıca telefondan yapılan itirazların geçerli olup olmadığını öğrenmek istiyorum dedim. Bana 3 iş günü içinde döneceklerini söylediler.

10. müslüm63

müslüm63 TÜİSAG Üyesi

Çok haklısınız.bende Mayıs sınavı mağdurlarındanım.İlk sınavı olan arkadaşlar ikinci kez bu stresi yaşamak istemiyorsanız birilerinin başvurmasını beklemeyin lütfen Bakanlığı dilekçe yağmuruna tutalım eğer 10 liranın hesabını yaparsak kurslara 2000 lira vermek zorunda kalacağımızı unutmayalım

11. glsngl

glsngl TÜİSAG Üyesi

Ben 69 la sınırdayım iptal edilen sorular herkesde doğru olacak onu anladım. Ancak şık değiştirmeli denilen sorularda mesela vinç sorusunda ben 1 - 3 dedim yanlış diyor cevap anahtarı itiraz gecerli olursa yalnız 3 diyenler yanlış mı oluyor yoksa herkes doğru mu oluyor???

Tersiyer bu yazıya teşekkür etti.
  12. yanlış soruları doğru nasıl yapmışlar bende meraktayım

ebru_ahmet ve kagan uzun bu yazıya teşekkür etti.
  13. sedat üzümcü

sedat üzümcü TÜİSAG Üyesi

güzel yerden yakalamışsınız. tebrikler.
    b gurubu a kitap,c gurubu b kit.JPG

muamma ve ufuk_topal bu yazıya teşekkür etti.
  14. ali erhan

ali erhan TÜİSAG Üyesi

Kurs aldığım prof. ile soruları yorumladığımızda 11 soruda hata tespit etti.10 ve üzerindeki yanlışlarda sınavın iptali söz konusu olacağından 11 soruyu iptal etmemek için direneceklerini ama en az 8 tanesinin kesin iptal olacağını vinç sorusunda ise şıkkın değişmesi gerektiğini söyledi.yanlış sorular ise burada herkesin itiraz ettiği hemfikir olduğu sorular

Execute ve Ercan Mattaoğulları bu yazıya teşekkür etti.
  15. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

11 soruda tüzükler ile ilgili sorular da var mı ?

16. özlem polat

özlem polat TÜİSAG Üyesi

arkadaslar b grubu kitapçıkla alakalı itiraz dilekçesi var mı

17. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

evet arkadaşlar Ankarada olup elden teslim edebilecek arkadaşlar varsa güzel olur dışardan da yollanır ama yetişeceği garanti olmaz ikisini de deenemek yararımıza olacaktır.

18. ömer hakan köken

ömer hakan köken TÜİSAG Üyesi

4 BOŞLUK 3 CEVAP
    ASETİLEN KAYNAK SOURUSU
    HATALI BİNA SENDROMU
    VİNÇ KABİNİ KAPALI OLMALI
    PUKEVE DİĞERLERİİİİ
    MERİ OLMAYAN YANİ 4857 ...SAYILI KANUN SORULARI VE DİĞER ESKİ KANUN VEYA İPTAL OLAN TÜZÜK YÖNETMELİK...SORULARI GEÇERLİ GERÇEK İPTAL NEDENLERİ.......

19. Erdem Öçal

Erdem Öçal TÜİSAG Üyesi

Merhaba arkadaşlar, akıllara zarar bir sınav sonrası her kes gibi ben de isyan ettim. Bugün 4 soru için itiraz dilekçesi yazdım ve kargo ile yolladım. Örnek olması açısından dosyayı ekte yoluyorum.

Ekli Dosyalar:

Execute ve Ercan Mattaoğulları bu yazıya teşekkür etti.
  20. suleymangurgen

suleymangurgen TÜİSAG Üyesi

Soruda dikkat edersen işin işleyişi sırasında yazıyor hazırlık koordinatörü işin hazırlık kısmında fakat soruda ilerleyiş kısmında artık olay uygulama koordinatöründür.
    Cevap fikrimce doğru

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica