18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ayseeea

ayseeea TÜİSAG Üyesi

tahlisiye ekibi die bişiy varmı bilmiyorum ama google yazdım anlamı osmanlıcada cankurtaran demekmiş.

ugurikiz bu yazıya teşekkür etti.
  2. çevrearti07

çevrearti07 TÜİSAG Üyesi

B grubunda kesinlikle B olmalı bu cevap yuke insan mı biner?

3. SenemS

SenemS TÜİSAG Üyesi

yönetmelikte görevli kişiler dışında kimse binemez diyo

4. cantona

cantona TÜİSAG Üyesi

B kitapçığında 68 soru B şıkı da yanlıştır. 13 mayıs 2012 sınavında A kitapçığında 79 soruyla aynıdır orada B şık Benzerdir ve yapı işleri isg tüzüğünde 75 madde -3 te 2 yerinden bağlanarak tabiri vardır bu yüzden soru iki şıklı olduğu için iptal edilmelidir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

serkan55 bu yazıya teşekkür etti.
  5. chemistanbul45

chemistanbul45 TÜİSAG Üyesi

15-Ortamda azot bulunması demek ne demek ? ortamda zaten azot var ancak bunun normal değerlerde olup olmamasının net verilmesi gerekmez miydi ? Zira azot miktarı fazlaysa kötü kokulardan daha önemlidir.
    16-İskele dikmelerinin yükün dağılması mı yoksa zeminde kaymaması durumu arasında bir çelişki var çünkü özellikle zeminin özelliğinden bahsediyor soru.Yönetmelikle belirtilmiş mi ? belirtilmemişse bir mantık hatası var bence soruda
    17-Kaynakla çalışmalarda mutlaka hem genel hem lokal havalandırma olmamalı mıdır ? Burada iş mutlaka kelimesinde mi bitiyor?

18-korkulk ve platformlarla ilgili yükseklikte 3-4 metre bir kaç yerde farklılık gösteriyor.bence mutlaka itiraz edilmesi gereken sorulardan.
    19-metan LPG vs yangınlarında engelleme yangını söndürmek için bir yöntem midir yoksa önlem midir ?
    20-Rüzgar öne alınarak diyorsa rüzgarın yönü belli değil ve yangın kaynağına ulaşılamayacak bir yangınsa önce nasıl kaynağa söndürme işlemi uygulanıyor?
    21-İşverenin rapor etmeyeceği durumlarda neden güvenli olmayan çalışma şekilleri yok ?
    22-gaz oranlarının verildiği sorularda fazla boşluk var yanıltıcı olmuş ve hatalı baskı

Not:Arkadaşlar bu hatalar genel değerlendirmemdir..İçinde cevaplara göre doğru yaptığım çok fakat genelde mantık hatası sözkonusu.

Lütfen yorumlayın

6. glsngl

glsngl TÜİSAG Üyesi

Evet bence de işveren eğitim vermeli yükümlülüğü var ya kendi işinin uzmanlığını yapıyorsa eğitim vermeyecek mi yani??

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. DEMİRCİ METAL

DEMİRCİ METAL TÜİSAG Üyesi

bu eğitim kurumlarına hakkımı helal etmiyorum . param haram olsun kendilerinden çıksın .....
    bu sınav eğitimini tam anlamıyla vermediler bize hep kendi çalışmalarımızla yaptık . derse geldiler sılaytlarla okuyup gectiler
    burdan yetkililerede sesleniyorum. gerçi onlarda bu oyunun içinde hepsinin allah b..........

--merve-- ve mentorr bu yazıya teşekkür etti.
  8. Tersiyer

Tersiyer TÜİSAG Üyesi

daha önceki sınavda bu adresti.
    Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının
    http://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından
    itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne
    yapabileceklerdir.

Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner
    Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540
    5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil)
    “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul
    edilecektir.
    Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı
    No:42 Emek-ANKARA’dır.

Oney bu yazıya teşekkür etti.
  9. olorin

olorin TÜİSAG Üyesi

C sınıfı B grubu 7. soru PUKÖ döngüsündeki planlama aşamasında yer almaz? cevap anahtarı doğru şıkkı A gösteriyor.

Risk değerlendirmesi (A şıkkı) planlama aşamasında yer alır.

B ve C şıkları planlama değil uygulama aşamasıdır. Bu soru da iptal edilmeli. Elinde OHSAS standardı olan ilgili maddeleri paylaşabilir mi?

erkanbey ve Tersiyer bu yazıya teşekkür etti.
  10. gözde t.

gözde t. TÜİSAG Üyesi

Bu kaynak bende de var..
    İş Sağlığı ve Güvenliği, Yönetim sistemleri ve risk değerlendirme Metodojileri kitabı Özlem Özkılıç..

Bu kaynağa göre soru hatalı.. İptal edilmeli...

zkb bu yazıya teşekkür etti.
  11. belkis

belkis TÜİSAG Üyesi

40.,78. ve 85. sorunun yanlış olduğunu düşünüyorum.
    40. soru
    biyolojik etmenlerle ilgili
    kayıtlar yeni yönetmeliğe göre kesinlikle 15 yıl saklanmalı
    diğer 2 şık da doğru
    yanıtlarda d şıkkı doğru çıkmış, işveren sağlık gözetimini çalışma boyunca yapar veya yaptırır seçeneği kesinlikle yanlış olamaz sizler ne düşünüyorsunuz?
    85. soru malum herkesin dikkatini çekmiştie a grubu 85. soru madenlerde oksijen, metan ve karbonmonoksit miktarları soruda 4 boşluk var yazım hatası yüzünden bence iptal edilmeli
    78. soruda da iskele ayaklarına beton ve tahta destek derken kesinlikle zeminin yapısını vermek zorundaydılar, yönetmelikte sağlam zeminde kaymaması için yumuşak zeminde yükü dağıtmak için deniliyor.

serkan55 bu yazıya teşekkür etti.
  12. yhaluky

yhaluky TÜİSAG Üyesi

4857 sayılı iş kanununa göre gece postasından gündüz postasına geçirilecek kişi en az kaç saat kesintisiz çalıştırılamaz ?
    cevap:11

Gece postasından sabah 06:00'da çıkan kişiyi 11 saat dinlendirelim işten çıktı 11 saat sonra 17:00 akşam beşte işe geldi gene gece vardiyası oldu böle bir mantıksızlık olabilirmi?

13. krydmn

krydmn TÜİSAG Üyesi

yüklerin üzerine kimse binemez.yönetmelikte belirtmiş bunu.

ALİ ULVİ ÖZÇELİK bu yazıya teşekkür etti.
  14. belkis

belkis TÜİSAG Üyesi

ben de katılıyorum bu soru kesinlikle iptal edilmeli

15. Zeyynep

Zeyynep TÜİSAG Üyesi

o zaman hiç bir yetkinliği olmayan işveren demesi gerekmez miydi?

16. kenano77

kenano77 TÜİSAG Üyesi

çalışma düğmeleri yeşil kapa düğmeleri kırmızı olması gerekmiyor mu???

17. esenman

esenman TÜİSAG Üyesi

17.soru püko döngüsünde planlama da yer almaz ?

risk değerlendirme doğru cevapmış, ben anlamadım faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme diyor, gerçekleştirmek uygulamak sayılmaz mı?

18. belkis

belkis TÜİSAG Üyesi

Size katılıyorum bu soruda kesinlikle zeminin özelliği verilmeliydi, yönetmelikte sağlam zeminde denge için, yumuşak zeminde yükü dağıtmak için deniliyor

htc03 bu yazıya teşekkür etti.
  19. serkan bilgin

serkan bilgin TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar birlik olup dilekçeleri yollamamız lazım. 69-70'le tam sınırdayım. Ve şu an çalıştığım şirket'de isg uzman adayı olarak çalışıyorum, kazanamazsam kovulma ihtimalim var.
    Savunmalarınız çok doğru nerden baksanız 2 veya 3 soru kesinlikle yanlış. Mantık hataları var sorularda.
    Bir an önce fikir birliğine varıp dilekçeleri yollamamız lazım.
    Saygılar.

20. DEMİRCİ METAL

DEMİRCİ METAL TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar toparlayalım ve itiraz ları tam yapalım hangi soru cevap ne olmalı lütfen konuşalım

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica