18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. gizem995

gizem995 TÜİSAG Üyesi

YARIN GÖNDERME BU AKŞAM GÖNDER YOLA ÇIKSIN,YARIN MESAİ BİTİMİ 5'DEN SONRA KABUL YAPMIYACAKLAR.. YATIRDIĞIN PARAYA YAZIK OLUR.. ŞAYET BUGUN GÖNDEREMİYCEK DURUMDAYSAN DA HIZLI KARGO İLE GÖNDER.

2. koskoca

koskoca TÜİSAG Üyesi

itiraz ücretli olduğu için bu soruyu sordum az once okudum 10 lıra gıbı aslında kucuk ama sorular coğaldıkça büyüyen bi fiyat.. ben itirazımı yollayacağım fakat bu gayet karlı bi iş gibi geldi bana 5 ile 10 soru yanlıs yayınlasalar 5 10bın kısı ıtıraz etse yine kazanan devlet..

3. feremsal

feremsal TÜİSAG Üyesi

mujganasya ve Lal09 bu yazıya teşekkür etti.
  4. feremsal

feremsal TÜİSAG Üyesi

KESİNLİKLE DOĞRU, YAZDIKLARINIZA KATILIYORUM

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. hamlet

hamlet TÜİSAG Üyesi

bugün 13 tane yolladım.
    şu an 67-69 arası durumdayım
    ben sadece bu ülkede adalet istiyorum.2000 tl kurs ücreti verdik.sağolsun kurs biz bu konuya karışamayız diyor.ne güzel dünya dimi arkadaşlar.en azından vatandaşlık hakkım olan itiraz etme hakkımı kullandım.inşallah kul hakkı yenmeden şu sınavdan başarı ile çıkarız

Fatma ertan, mujganasya ve Lal09 bu yazıya teşekkür etti.
  6. murat72

murat72 TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı 54. soru yanlış... topraklama yönetmeliğine göre kısa devrelerde toprak kaçak akım koruma rölesi ile korunur. soruda a şıkkı demiş ama yanlış. itiraz edecek varsa itiraz etsinler

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Devlet kazanıyosa kötü bir şey değil dimi.

8. ufukyilmaz

ufukyilmaz TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR KALİTE AKADEMİ EĞİTİM KURUMUNA GÖRE İPTAL EDİLMESİ GEREKEN SORULAR VE DAYANAKLARI
    A Kitapçığı/B Kitapçığı
    A 30. Soru/ B 40. Soru
    Konu edilen Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü’ünü son yasal dayanağı olan 4857sayılı İş Kanununun Geçici 2 nci maddesi 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan sorunun iptalini talep ederim.
    A 58. Soru/ B 49. Soru
    Soruda yanlış olarak addedilen “I- Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır.” İfadesi aşağıda da yer aldığı üzere iş ekipmanının niteliğini açıklayıcı bir biçimde ifade edilmemesinden dolayı doğru kabul edilmelidir. Bu gerekçeye dayanarak sorunun iptalini talep ederim.
    İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü’nde Madde 387 – Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır. Maddesine dayanmaktadır.
    Konu edilen İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü’nün son yasal dayanağı olan 4857sayılı İş Kanununun Geçici 2 nci maddesi 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan sorunun iptalini talep ederim.

A 59. Soru/ B 50. Soru
    Konu edilen Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü’ünü son yasal dayanağı olan 4857sayılı İş Kanununun Geçici 2 nci maddesi 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan sorunun iptalini talep ederim.
    A 78. Soru/ B 67. Soru
    Söz konusu sorunun doğru kabul edilen şıkkının 30.12.2012 tarihli yürürlükten kaldırılan Yapı İşleri Tüzüğü ile bire bir örtüştüğü görülmektedir.
    YİT/Madde 64 – İskele esas veya tali dikmeleri, oturma veya kayma yapmayacak şekilde sağlam yer üzerine oturtulacak ve dikme altları birbirlerine bağlanacaktır. İskele yapılacak taban yumuşak veya zayıf ise, dikmeler yükü yaymak için yeterli kalınlıkta ve boyutta, ahşap veya beton plaklar üzerine oturtulacaktır.
    Buna istinaden sorunun dayandırılacağı herhangi bir dayanak olmadığından sorunun iptalini talep ederim.

A 82. Soru/ B 91. Soru

Konu edilen Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü’ünü son yasal dayanağı olan 4857sayılı İş Kanununun Geçici 2 nci maddesi 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan sorunun iptalini talep ederim.
    A 85. Soru/ B 95. Soru
    Konu edilen Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağılığı ve İş Güvenliği Tüzüğü’nün son yasal dayanağı olan 4857sayılı İş Kanununun Geçici 2 nci maddesi 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan sorunun iptalini talep ederim.
    Aşağıdaki soruların bilgi yetersizliği/yanlışlığı nedeni ile itirazı talep edilmektedir.
    A 75. Soru/ B 64. Soru
    Doğal olarak havanın muhteva ettiği azot üzerindeki/altındaki bir konsantrasyon havalandırma kalitesini etkileyeceğinden soruda belirtilen “Havada azot bulunması” seçeneği yetersiz bilgi içermektedir. Bu sebep bağlamında sorunun iptalini talep ederim.
    A 35. Soru/ B 25. Soru
    Türkiye atom enerjisi kurumu sitesinde Beta ışınlarının ince bir alüminyum levha ile soğurulabileceği yazmaktadır. Yani yoğun beton blok ile durdurulabilir ve beton blok tarafından beta ışınları soğurulur.
    Nötron ışınlarının soğurulabilmesi için kalın beton, su veya parafin kütlelerine ihtiyaç vardır.
    Ancak verilen soruda nötronun plastik ve benzeri malzeme ile durdurulabileceği ifade edilmiş, plastik ve benzeri malzemenin kalınlığı ile ilgili bilgi verilmemiştir. Yani bu malzeme naylon torba olabilir. Bu durumda nötron ışıması durdurulamamaktadır.
    Dolayısıyla doğru cevap D seçeneği olmalıdır.
    Aksi taktirde soru dayanağının kamu ile paylaşılmasını arz ederim.
    A 17. Soru/ B 7. Soru
    TS 18001 İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETİM SİSTEMLERİ standardının 4.3 Planlama başlığının 1. maddesinde açıkça belirtildiği üzere; “Kuruluş sürekli olarak tehlikelerin tanımlanması, risklerin değerlendirilmesi ve gerekli kontrollerin belirlenmesi için prosedürler oluşturmalı ve sürdürmelidir.” Şeklinde açıklamıştır.
    Buna rağmen “Riskleri değerlendirme, risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme” olarak işaret edilen şıkkın yanlış bilgi içermesinden dolayı iptalini talep ederim.

fahriyamac, Fatma ertan, tegv ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  9. ozcanyil

ozcanyil TÜİSAG Üyesi

Koray bey findik iscileri ile ilgili soruya itiraz edildimi haberiniz varmi?

10. Alkan Başol

Alkan Başol TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bende A kitapçığı 45 soruya itirazda bulundum. Güven bey denen kişinin kısa notunda sürekli kullanılmayan taşınabilir bilgisayarlardan bahsediyor ama 45 sorunda büro malzemelerden hangisinin göz önünde bulundurulmasına gerek yoktur diyor ben kısa makaleyi göz önüne alarak sadece hesap makinesi dedim (B şıkkı yanlıs III) ama cevap anahtarında ise II ve III yani ( D şıkkı) hesap makinesi ile sürekli kullanılmayan taşınabilir bilgisayar diyor. verilen makaleye göre bu soru çözülecekse bana göre yanlış bir soru ve bunun itirazda bulundum...

Fatma ertan bu yazıya teşekkür etti.
  11. Hayır edilmedi ama edilse iyi olur.

12. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

13. koskoca

koskoca TÜİSAG Üyesi

devletin kazanması kötü birşey değil evet ama nasıl kazandığı önemli.. baştan sağma yapılmış bir sınavda utanmadan dalga geçer gibi saçma sapan sorularla para kazanması düşündürücü.. bu sınavın zamanı belli aylar öncesinden daha net daha düzgün sorularla bunlara gerek kalmazdı.. herkes bizim gibi itiraz edebilecek durumda olmayabilir 10 soruya itiraz 100 lira az paramı Allah aşkına? konuşulacak çok şey var aslında ama umarım herkes bu itirazdan yararlanabilir.. yaptığımız işte bişeye benzer

14. ozcanyil

ozcanyil TÜİSAG Üyesi

Ankaradaki bir arkadas gonullu olsa ben maddi acidan destek saglarim bugun gec kaldik itiraz icin acaba deniz hanimla gorusebilsek yardimci olurmu acaba?

15. glsngl

glsngl TÜİSAG Üyesi

Son soruda ergonomik tehlikeler diye yazdığı içinve elle taşıma işleri yönetmeliğinde mümkünse yazdığı için kelime oyunları yapıp itiraz kabul edilmeyebilir. onun dışındakilere ben de itiraz ediyorum tabi bu benim kişisel fikrim

16. Neslihan Burabak Koç

Neslihan Burabak Koç TÜİSAG Üyesi

Açıklamaları ile birlikte iptal olması gereken sorular;

49. I- Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır.II-Yük üzerine yalnızca görevli kimseler binmelidir.III-Hiçbir kimsenin boş halatlara asılmasına izin verilmemelidir.Yukarıdakilerden hangisi-hangileri vinçlerle ilgili alınması gerekli güvenlik tedbirlerindendir?A)İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİTÜZÜĞÜ (6)

No : 1475
    Madde 387 - Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüşalanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.
    Madde 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boşhalat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.

39.Aşağıdakilerden hangisi İş hijyeni çalışmalarından değildir?

a) Odyometrik inceleme yapmak

b)İşyerinde nem ölçümü yapmak

c)Çalışma ortamından örnek almak

d)İşyerinden alınan örneğin laboratuvar incelemesini yapmak

Sorunun yanıtı cevap anahtarında doğru yanıt olarak a şıkkı verilmiştir ancak aşağıdaki maddede belirtildiği üzere gürültü ile ilgili ölçümlerde iş hijyeni ölçümüne girmektedir.
    İŞ HİJYENİ ÖLÇÜM, TEST VE ANALİZİ YAPAN LABORATUVARLAR
    HAKKINDA YÖNETMELİK
    MADDE 4 –f) İşhijyeni ölçüm, test ve analizi: Çalışma ortamında bulunan, çalışanların sağlığını olumsuz yönde etkileyebilecek her türlü fiziksel (gürültü, titreşim, aydınlatma, iyonlaştırıcı olmayan radyasyon, vb.), kimyasal (toz, gaz, buhar vb.) ve biyolojik, (virüs, bakteri, mantar, vb.) etkenlerin nicelik ve nitelik tayininin yapılmasını

95. Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük’e göre “Havasında …… dan az oksijen, …………. den çok metan ………den çok ……………’den çok karbon monoksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılamaz.”

Yukarıda verilen cümledeki boşluklara sırasıyla aşağıdakilerden hangisi yazılmalıdır?

A) %18 / %1 / %0,05

B) %19 / %1 / %0,5

C) %19,5 / %2 /%0,5

D) %19 / %2 / %0,5

Soruda tüzükte bulunan değerler sorulmuştur ancak soruda karbondioksit yerine karbonmonoksit yazılmıştır. Aynı soruda bir diğer hata soru içerisinde 4 boşluk olmasıdır. Bu sorunun bu şekilde olması sınav sorularının özensiz bir şekilde hazırlandığını göstermektedir.
    MADEN VE TAŞOCAKLARI İŞLETMELERİNDE VE TÜNEL YAPIMINDA ALINACAK İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞGÜVENLİĞİ ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN TÜZÜK

İÇİNDE ÇALIŞILMAYACAK HAVA
    MADDE 162 - Havasında % 19'dan az oksijen, % 2'den çok metan, % 0,5'den çok karbondioksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılamaz.

17. Ali TUFAN

Ali TUFAN TÜİSAG Üyesi

Hocam zaten soruda görüldüğü üzere doğru olanı soruyor..

"( C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 49 )
    I- Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır. (DOĞRU)
    II- Yük üzerine yalnızca görevli kimseler binmelidir. (YANLIŞ)
    III- Hiç kimsenin boş halatlara asılmasına izin verilmemelidir. (DOĞRU)

Yukarıdakilerden hangisi/hangileri vinçlerle ilgili alınması gerekli güvenlik tedbirlerindendir?

A) I,II ve III B) I ve III C) Yalnız III D) Yalnız I "

HOCAM A ŞIKKI NASIL DOĞRU OLUR BİR AÇIKLAYABİLİR MİSİNİZ?

mülayim helva bu yazıya teşekkür etti.
  18. sınav itirazlarına para alınmasının temel gerekçesi, gereksiz iş yükünü ortadan kaldırmak. Sorudan emin olmayanın itiraz etmesini önleme çalışmışlar. Yoksa herkes "bir şansımı deneyim" diyip 10 binlerce itirazda bulunuyordu. Bunu önlemek için bir mini parasal baraj konulmuş. AB ülkelerinde de olan bir uygulama.

Yine pek çok tazminat davasında, yada ihalelere katılmak için bir harç yatırılması vb işlemler vardır.

Sınavın beceriksizliği ayrı bir konu ama para yatırmanın akli bir gerekçesi mevcut.

19. Yanıt tüzükte gizli; yük üzerinde insan taşınamaz. Tüzükte de "görevli yükün üzerine binebilir" diye bir ibare zaten yok.

20. Mert B.

Mert B. TÜİSAG Üyesi

emin ol bütün sayısal verileri ezberledim 6331 ile ilgili. kimyasal maddelerin maruziyet değerlerini bile biliyorum.ama böyle saçma sapan bir sınav çıktı karşımıza. risk değerlendirme metotlarını bile ezberlemiştim ,bıraksan şimdi beni yolcu uçağının hata ağacı analizini çıkarırım.ama neyse ilerde işime yarayacaktır , son gülen iyi güler..

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica