18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. serkan bilgin

serkan bilgin TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar elbet bazı duyarlı arkadaşlar dilekçelerini yolladılar ben de yolladım.
    Sizce nerden baksanız bu 3 veya 4 soru kesin iptal olucak mıdır ? çünkü tam 69'la sınırdayım şu anda.
    İptaller kesinlik arz ediyor mu?
    Teşekkürler.

2. koskoca

koskoca TÜİSAG Üyesi

koray bey bilgileriniz için teşekkür ederim.. para yatırmanın normal olduğunu kavrıyorum ama bunun ben kasıtlı olabileceğini düşünenlerdenim.. olay bundan ibaret umarım iptal soru filan olurda mağdur olan herkesin işine yarar..

3. sedat üzümcü

sedat üzümcü TÜİSAG Üyesi

şuana kadar maillerden izlediğim kadarı ile aşağıdaki sorulara itiraz edilmiş. hayırlısı ile artık bekliyorum.

a kitapçığı b kitapçığı
    17 7
    22 32
    30 40
    32 22
    35 25
    47 57
    50 70
    51 42
    56 47
    58 49
    59 50
    62 72
    73 62
    75 80
    78 67
    81 91
    82 92
    83 93
    84 94
    85 95

foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
  4. ozcanyil

ozcanyil TÜİSAG Üyesi

Deniz hanim a kitapcigi 1 numarali findik iscileri sorusuna itiraz eden biri varmi haneriniz varmi? Gec kaldim biliyorum ama eger itiraz sansiniz varsa ben maddi destek saglamak isterim.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. erkanbey

erkanbey TÜİSAG Üyesi

Topraklama yönetmeliği nedir? Böyle bir yönetmelik ilkkez duydum, EMO ların kıytırık bağlayıcılığı olmayan yönetmeliklerinden biri galiba. Elektrik İç Tesisat yönetmeliği sınavda baz alınır. Hem ordan yaptığınız alıntıyı da tam yazsanız iyi olurmuş.

6. sedat üzümcü

sedat üzümcü TÜİSAG Üyesi

şuana kadar maillerden izlediğim kadarı ile aşağıdaki sorulara itiraz edilmiş. hayırlısı ile artık bekliyorum/bekliyoruz.

a kitapçığı b kitapçığı
    17 7
    22 32
    30 40
    32 22
    35 25
    47 57
    50 70
    51 42
    56 47
    58 49
    59 50
    62 72
    73 62
    75 80
    78 67
    81 91
    82 92
    83 93
    84 94
    85 95

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

fahriyamac bu yazıya teşekkür etti.
  7. Pardon haklısınız :)

8. ömer hakan köken

ömer hakan köken TÜİSAG Üyesi

SIRF MERİ MEVZUATTAN 4 4 TANE KANUN + 5 TANE TÜZÜK SORUSU KESİN İPTAL OLMALIDIR 30.SORU: Yapı işlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğüne göre sormuş bu tüzüğün 30.12.2012 itibari ile dayanağı kalmamıştır.

32.SORU: bu soru ile ilgili günlük-haftalık diye tartışma var. Bence Gürültü yönetmeliği diye bir yönetmelik yoktur. Çalışanların gürültü ile ilgili risklerden korunmasına dair yönetmelik vardır.
    59.SORU: İşçi sağlı ve güvenliği tüzüğüne göre sormuş dayanağı kalmamıştır. İTİRAZ -4 de paylaştım.

83.SORU: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir.

84.Soru: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir.

85.SORU: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir. Ayrıca 4 boşluk bırakılması da iptal sebebidir.
    ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI'NDAN DUYURU;

Eğitim Programı Müfredat Değişikliği Hakkında

Bilindiği üzere son 1 yıl içerisinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında oldukça önemli değişiklikler meydana gelmiştir.

Bu değişikliklerin iş güvenliği uzmanlığı temel ve yenileme eğitim programlarına da yansıtılabilmesi amacıyla, her iki program için de güncelleme çalışması yapılmış ve 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde İSG-KÂTİP’te gerekli altyapı hazırlıkları tamamlanmıştır. Bu itibarla, anılan tarihten itibaren girişi yapılacak iş güvenliği uzmanlığı temel ve yenileme eğitimlerinde güncellenmiş programların kullanılması uygun olacaktır.
    Ayrıca, 18 Ağustos 2013 tarihinde yapılacak sınava katılacak olanlar, mer’i mevzuatta yer alan konulardan sorumlu tutulacak olup; Kurumlarınızca katılımcılara bu yönde bilgi verilmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılması uygun olacaktır.

Herkese selamlar, iyi çalışmalar...
    4857 SAYILI KANUN SORULARI VE KALDIRILAN TÜZÜK VE YÖNETMELİKLER BU DURUMDA MUTLAKA İPTALİ GEREKİR.......

9. müslüm63

müslüm63 TÜİSAG Üyesi

ben bu soruyuda siteden bir arkadaşın ricası ile itiraz listeme ekledim.toplamda 9 etti.umarım herkes kendine düşen görevi yapmıştır.herkese hayırlı olur inşallah.

10. ömer hakan köken

ömer hakan köken TÜİSAG Üyesi

MER İ MEVZUAT ŞU AN GEÇERLİ OALN DEMEKTİR.YÜRÜRLÜKTE OLAN DEMEKTİR...ZATEN BAKANLIK HEM YENİ HEM ESKİYİ AYNI ANDA SUNMUŞ..BU İŞİN SONU 10'DAN FAZLA HATA VE İPTALE GİDER....

11. kasıtlı olarak mı yanlış soru sordular :)

Hayır yahu, tipik bürokrat becereksizliği, eğil olmayan kişilerin soru hazırlaması vs. Komplo aramaya gerek yok.

Filizisg ve HASAN SUAT ÖNER bu yazıya teşekkür etti.
  12. Mert B.

Mert B. TÜİSAG Üyesi

zaten 6331 de ' işçi ' diye bir kavram olmaması lazım . artık 'çalışan ' deniyor. o zaman soru kesinlikle yanlış, hiç düşünmemiştim bu şekilde :D

13. Emre Bağbaşı

Emre Bağbaşı TÜİSAG Üyesi

6 Soru ile yarın sabah dekontu yatırıp calışma bakanlığı evrak işlerine teslimimi yapıcam.
    Sorularım şunlar

1)ortamdaki azot miktarı
    2)nötron sorusu
    3)uygulama koordinatörü
    4)domino etkisi 1.madde
    5)oksijen-asetilen
    6)kaynak atölyesi 5 metre tavan

özellikle püko vinç ve co2 yi seçmediğimi belirtmek istiyorum.Herkese bol şanslar Rabbim yanımızda olsun.

14. AO İSG

AO İSG TÜİSAG Üyesi

İTİRAZ EDİLEN SORULAR VE GEREKÇELERİ:
    SORU NUMARALARI B KİTAPÇIĞINA GÖREDİR.

SORU NO-7:
    Sorunun birden fazla doğru cevabı olması veya cevap anahtarının hatalı olması sebebi ile İPTAL edilmesi gereğini düşünüyorum.
    Gerekçe: Türk Standardları Enstitüsü’nün yayınladığı TS 18001 (Nisan 2008) İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetim Sistemleri-Şartlar standardında ;
    4.4 Uygulama ve Operasyon (İşletme) aşamasında
    * Eğitim, bilinç ve yeterlilik
    * Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    Süreçleri yer alır.
    Sorunun B ve C seçeneğinde Planlama aşamasında yer almaz .

SORU NO-16
    Sorunun birden fazla doğru cevabı olması ve/veya cevap anahtarının hatalı olması sebebi ile İPTAL edilmesi gereğini düşünüyorum.
    Gerekçe: Hukuku kurallarına ilişkin, Sorunun “C” şıkkında belirtilen “İnsan davranışını konu almak” mutlak her durumda ortak bir özellik değildir.
    Ör : doğum ve ölüm hükümleri davranışsal değil bir doğa olayına bağlıdır.
    Ör: Devletler arası hukuk , Kurumlar arası hukuk kuralları (tüzel varlıklardır.)
    Ör: Hayvanlar ile ilgili kurallar, (Bazı durumlarda hayvanlara uygulanacak yaptırım ve cezalar)

SORU NO- 25
    Sorunun birden fazla doğru cevabı olması ve/veya cevap anahtarının hatalı olması sebebi ile İPTAL edilmesi gereğini düşünüyorum.

Gerekçe: Cevaplar arasındaki D şıkkında yer alan “Nötron” ifadeside yalnıştır.
    Bilimsel dayanak için TÜRKİYE ATOM ENERJİSİ KURUMU kaynaklı bilgilere aşağıdaki linkten ulaşılabilir.
    Adres: http://www.taek.gov.tr/nukleer-guve...-rapor/440-bolum-06-radyasyondan-korunma.html
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    SORU NO-30
    Sorunun birden fazla doğru cevabı olması ve/veya hiç doğru cevabı olmaması sebebi ile İPTAL edilmesi gereğini düşünüyorum.

Gerekçe: Soruda “yanlış” olan ifade soruluyor.
    Sorunun B ve D şıkları yanlış olmamakla birlikte, eksik ifadelerdir.

D şıkkındaki ifade hatalı değil sadece eksiktir:
    Sağlık gözetimi….. MADDE 16 –

(1) Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmalara başlamadan önce ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.
    Buna karşık benzer şekilde B şıkkıdaki ifadede kısmen eksiktir. Özel durumlarda 40 yıl süre ile saklanması konusu belirtilmemiştir.

(5) Sağlık gözetiminin yapıldığı bu durumlarda, kişisel tıbbi kayıtlar, maruziyetin son bulmasından sonra en az onbeş yıl süre ile saklanır. 13 üncü maddenin ikinci fıkrasında belirtilen özel durumlarda kişisel tıbbi kayıtlar bilinen son maruziyetten itibaren kırk yıl süre ile saklanır.
    Eğer “B” seçeneği doğru bir ifade olarak kabul ediliyorsa, “D” seçeneği de yanlış bir ifade olarak kabul edilemez.

SORU NO-32
    Sorunun cevabının değişmesi veya hiç doğru cevabı olmaması sebebi ile İPTAL edilmesi gereğini düşünüyorum.

Gerekçe: 28.12.2012 tarih ve 28512 nolu İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ 8. Maddesi i. bendine göre; Risk Değerlendirmesinde
    “Resmi makamlarca yapılan teftişlerin” de göz önüne alınacağı anlamı vardır.
    Bu sebeple “ C “ şıkkı doğru cevap olamaz.
    Buna karşın A şıkkındaki “İşyeri kısıtları” İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ açısından esas alınamaz yaklaşımı doğruya daha yakın bir cevaptır.

SORU NO-42
    Sorunun cevabının değişmesi veya hiç doğru cevabı olmaması sebebi ile İPTAL edilmesi gereğini düşünüyorum.

Gerekçe: Doğru cevap “B” Şıkkı olmalıdır. Çünkü kaynak işinde önce “oksijen” açılmalıdır.
    İlgili resmi dayanak milli eğitim bakanlığının aşağıda linki verilen kitabı sayfa 15’te görülebilir.
    http://hbogm.meb.gov.tr/modulerprog...isat/moduller/temel_oksi_asetilen_kaynagi.pdf
    “…. önce hamlaç üzeri̇nde bulunan oksi̇jen musluğu (valf) açilir. ardindan aseti̇len musluğu açilir ve zaman kaybedilmeden ateş(çakmak, kibrit) yardımıyla karışımın alev alması sağlanır. bu kuraldır. oksijen musluğu açılmadan asetilen musluğunu açıp yanmayı gerçekleştirseniz bile başarılı bir yanma elde edemezsiniz; hemen oksijeni açsanız bile alev çoğu zaman sönecektir.”
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    SORU NO-49
    Sorunun cevabının değişmesi gereğini düşünüyorum.
    Gerekçe: Doğru cevap “B” Şıkkı olmalıdır.

Çünkü İş Güvenliği Tüzüğü Madde-387’ ye göre :
    “Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır”

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    SORU NO-72
    Sorunun 2 adet doğru cevabı olması sebebi ile İPTAL edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Gerekçe-1: Yapı işletmelerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre “3 metre” cevabıda doğrudur. Soruda hangi tüzük veya yönetmeliğe göre sorulduğu belirtilmemektedir.
    Gerekçe-2: Ayırıca aynı sorunun geçmiş yıllarda ve son olarak 18 Ağustos 2013
    B-sınıfı İş Güvenliği sınavı A kitapçığı – 76 nolu sorudada sorulmuş ve doğru cevabı “3 metre” olarak verilmiştir. (yani sınav yapan kuruma göre 3 metre hükmü geçerlidir.)

SORU NO-89
    Şıklar arasında sorunun doğru cevabı yoktur. İPTALİ’ ni talep ediyorum.
    Gerekçe-1: “İş sağlığı ve güvenliği eğitimini” İşveren veremez diye bir hüküm yok. Eğer işveren aynı zamanda “İş güvenliği uzmanlığı belgesine haiz ise yapabilir”
    Benzer mantıkla , bir üniversitede ancak ilgili birim/fakültesi varsa ve yeterli yetkinliğe sahipse bu eğitimi verebilir. (Yani üniversite her koşulda verebilir anlamı çıkmaz)
    Benzer şekilde, bir danışmanlık firması aynı anda “İş güvenliği uzmanı istihdam ediyor” ve OSGB (ortak sağlık güvenlik birimi) olarak faaliyeti varsa yine bu eğitimi verebilir.
    SORU NO-92
    Sorunu olası 2 doğru cevabı olması sebebi ile İPTALİ’ ni talep ediyorum.
    Gerekçe-1: Soru kökünde “kuvvetli rüzgar” ifadesi kullanılarak rüzgar şiddetinin verilecek karar konusunda göz önüne alınması gerektiğine bir dikkat çekilmiştir.

Yapı İşleri Tüzüğüne göre 50 km/saat hızın üzerinde bir rüzgar varsa “ Düşmelerin önlenmesi için rüzgarın durması beklenir” yani “kuvvetli rüzgar” hiçe sayılıp, her koşulda “ önlem alınıp çalışılmaya başlanamaz.”
    Cevap şıkları arasında “A” şıkkı varken “B” şıkkı mutlak doğru olamaz.Soru çok net olmayan çelişkili 2 olası doğru cevaba sahiptir.

kemalx bu yazıya teşekkür etti.
  15. ali erhan

ali erhan TÜİSAG Üyesi

A kitapcığı 6,17,22,35,40,51,58,62,82,99 itiraz dilekçesi yollanmıştır.

ufuk_topal bu yazıya teşekkür etti.
  16. AO İSG

AO İSG TÜİSAG Üyesi

Merhaba Arkadaşlar,

İtiraz dilekçelerinizi "taahhütlü" olarak PTT ile yollayabilirsiniz.
    Tebligat kanununa göre PTT ye verdiğiniz tarih geçerlidir. (diye biliyorum)

17. ufuk_topal

ufuk_topal TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar onun iptali gerekir bunun gerekmez olarak yorumlarla birbirimizin boş yere zamanlarını almayalım bilgi karmaşası yaratmayalım onun yerine itiraz edilen soruları paylaşalım birbirimize böyle daha yardımcı olabileceğimizin kanısındayım.Herkes kendine düşen görevi yapmalı itirazlarını gerçekleştirmeli bunlarında nedenlerini orada açıklamalı.Burada itiraz edeceğimiz soruların dayanaklarını birbirimize gösterelim bencelerle olmaz bu iş sonuçta bir resmi kuruma itirazda bulunuyorsunuz.Herkes umarım emeklerinin karşılığını alır...

18. Neslihan Burabak Koç

Neslihan Burabak Koç TÜİSAG Üyesi

B kitapçığı soru no: 7, 49 ve 89 için itirazlar bana göre de haklıdır. İtiraz edilmelidir.

19. Mert B.

Mert B. TÜİSAG Üyesi

kargoyu gönderdik..hadi bakalım..umarım hepimiz için hayırlısı olur arkadaşlar..

deniz doğan bu yazıya teşekkür etti.
  20. deniz doğan

deniz doğan TÜİSAG Üyesi

o soruya itiraz duymadım bizde yapmadık açıkçası itiraz dilekçemizi bugün verdik maalesef ama bugn saat 4e kadar 35 40 kadar dilekçe geldiğini söyledi memurlar ki bugün ilk günüydü dahada artacağını tahmin ediyorlar umarım hayırlısı olur artık

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica