18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. taso84

taso84 TÜİSAG Üyesi

hocam ankaradayım itiraz etmek istediğin soruları ve dilekçeyi bana mail atarsan yardımcı olmaya çalışırım.
    mail adresim taso84@gmail.com

mylife bu yazıya teşekkür etti.
  2. saya42

saya42 TÜİSAG Üyesi

ankarada ikamet edip sınava giren arkadaşlar LÜTFEN BÜTÜN TÜRKİYE' DEN GİRENLERİ TEMSİLEN İTİRAZLARI YAPIN. MALUM SÜRE ÇOK AZ. SİZDEN FEDAKARLIK BEKLİYORUZ ANKARALI ARKADAŞLAR.

fahriyamac ve myildiz_tr bu yazıya teşekkür etti.
  3. Mert B.

Mert B. TÜİSAG Üyesi

DİREN ANKARA !! DİREN !!

fahriyamac bu yazıya teşekkür etti.
  4. ekrem_

ekrem_ TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar itiraz dilekçenizi postahaneden iadeli taahhütlü olarak yaparsanız, postahaneye verdiğiniz tarih geçerli olur.
    Bilginiz olsun.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Halikarnassos

Halikarnassos TÜİSAG Üyesi

Ekli Dosyalar:

6. tugalpt

tugalpt TÜİSAG Üyesi

SEVGİLİ ÇOK BİLMİŞ ŞAHSİYET SEN MÜNECCİMMİSİNDE 3 TANESORU İPTAL OLACAK 3 TANEDEN FAZLA OLMUYACAK DİYE YARDIRIYORSUN ..
    SANA AŞAĞIDA DİREK SORGUSUZ SUALSİZ İPTAL OLMASI GEREKEN SORULARI TEK BİR DAYANAKLA YAZIYORUM MÜLGA DAYANAĞI ..
    Aşağıda İşçi Sağlığı Tüzüklerine İlişkin yer alan sorular daha önce kamuoyuna eğitim kurumları aracılığı ile duyurmuş olduğunuz mer’i mevzuattan sorumlu olunacağı bilgisi ile çelişmektedir. Zira aşağıdaki sorular Mülga Mevzuata ilişkindir. Gerekli bilgi ve belgeleri Ek-I’de bulabilirsiniz.

A Kitapçığı/B Kitapçığı
    A 30. Soru/ B 40. Soru
    Konu edilen Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü’ünü son yasal dayanağı olan 4857sayılı İş Kanununun Geçici 2 nci maddesi 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan sorunun iptalini talep ederim.
    A 58. Soru/ B 49. Soru
    Soruda yanlış olarak addedilen “I- Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır.” İfadesi aşağıda da yer aldığı üzere iş ekipmanının niteliğini açıklayıcı bir biçimde ifade edilmemesinden dolayı doğru kabul edilmelidir. Bu gerekçeye dayanarak sorunun iptalini talep ederim.
    İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü’nde Madde 387 – Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır. Maddesine dayanmaktadır.
    Konu edilen İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü’nün son yasal dayanağı olan 4857sayılı İş Kanununun Geçici 2 nci maddesi 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan sorunun iptalini talep ederim.

A 59. Soru/ B 50. Soru
    Konu edilen Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü’ünü son yasal dayanağı olan 4857sayılı İş Kanununun Geçici 2 nci maddesi 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan sorunun iptalini talep ederim.
    A 78. Soru/ B 67. Soru
    Söz konusu sorunun doğru kabul edilen şıkkının 30.12.2012 tarihli yürürlükten kaldırılan Yapı İşleri Tüzüğü ile bire bir örtüştüğü görülmektedir.
    YİT/Madde 64 – İskele esas veya tali dikmeleri, oturma veya kayma yapmayacak şekilde sağlam yer üzerine oturtulacak ve dikme altları birbirlerine bağlanacaktır. İskele yapılacak taban yumuşak veya zayıf ise, dikmeler yükü yaymak için yeterli kalınlıkta ve boyutta, ahşap veya beton plaklar üzerine oturtulacaktır.
    Buna istinaden sorunun dayandırılacağı herhangi bir dayanak olmadığından sorunun iptalini talep ederim.

A 82. Soru/ B 91. Soru

Konu edilen Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü’ünü son yasal dayanağı olan 4857sayılı İş Kanununun Geçici 2 nci maddesi 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan sorunun iptalini talep ederim.
    A 85. Soru/ B 95. Soru
    Konu edilen Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağılığı ve İş Güvenliği Tüzüğü’nün son yasal dayanağı olan 4857sayılı İş Kanununun Geçici 2 nci maddesi 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan sorunun iptalini talep ederim.

DAHA DUR BİTMEDİ BU DA BAKANLIĞIN EĞİTİM KURUMLARINA GÖNDERDİĞİ YAZI

EK-I

Eğitim Kurumlarının Dikkatine – 59 (Eğitim Programı Müfredat Değişikliği Hakkında)*

Eğitim Kurumlarının Dikkatine!!!
    Bilindiği üzere son 1 yıl içerisinde iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında oldukça önemli değişiklikler meydana gelmiştir.
    Bu değişikliklerin iş güvenliği uzmanlığı temel ve yenileme eğitim programlarına da yansıtılabilmesi amacıyla, her iki program için de güncelleme çalışması yapılmış ve 1 Temmuz 2013 tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde İSG-KÂTİP’te gerekli altyapı hazırlıkları tamamlanmıştır. Bu itibarla, anılan tarihten itibaren girişi yapılacak iş güvenliği uzmanlığı temel ve yenileme eğitimlerinde güncellenmiş programların kullanılması uygun olacaktır.
    Güncellenmiş programlara, İSG-KATİP’in ilgili kısmında yer alan (Yeni) ibaresinden ulaşılması mümkündür.
    Örnek: (C) Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Temel Eğitim Programı (Yeni) Ayrıca, 18 Ağustos 2013 tarihinde yapılacak sınava katılacak olanlar, mer’i mevzuatta** yer alan konulardan sorumlu tutulacak olup; Kurumlarınızca katılımcılara bu yönde bilgi verilmesi ve gerekli düzenlemelerin yapılması uygun olacaktır.

Bilgileriniz rica olunur.
    * *Yürürlükteki/güncel mevzuat
    BİTMEDİ 18 MAYIS SINAVINDA SORDUKLARI SORUNUN AYNISI 18 AĞUSTOS SINAVINDA SORULDU ORDA DOĞRU OLARAK GÖSTERİLEN ŞIK 18 AĞUSTOS SINAVINDA YANLIŞ KABUL EDİLDİ. AKİTAPÇIĞI 79 .SORUU..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

aziz e., pasatchm, ömer hakan köken ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  7. Halikarnassos

Halikarnassos TÜİSAG Üyesi

bugün eğitim gördüğümüz kurum tarafından kursiyerlere gönderilmiş itiraz gerektiren sorular ile ilgili çalışmadır,faydalanılabileceğini umuyorum...

8. Bianegro

Bianegro Guest

evet....kaldırılan tüzüklerden sorular geldi..madenden 2 tane ..onlar da iptal okudum anladım..hayırlısı olsun herkes için..umarım kafalarına girer

9. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

herkeste birçok soru mevcut herkesin kendine göre düşündüğü yanlışlar var ama kimisi dershane kurs adını kullanarak kendi yanlışlarını çoğunlukla yönlendirmek istiyorlar gibi sözüm meclisten dışarı bazı yerlerde de aynı şekilde dolanıyor bu tip sorular da ondan

10. tugalpt

tugalpt TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR İTİRAZIMI 4 SORUYA YAPTIM VE BUGÜN SAAT 16 İTİBARI İLE ARAS KARGO GÜNAYDIN HİZMETİ ARACILIĞIYLA KARGONUN YARIN SABAH SAAT 10::00 İTİBARI İLE SÜRE GARANTİLİ OLARAK ÇALIŞMA BAKANLIĞINA İLETİLECEĞİNİ SÖYLEDİLER..

İTİRAZIMI YAPTIĞIM SORULAR AŞAĞIDADIR ...

İTİRAZ EDİLEN SORU A kitapçığı 7. soru :

SORU CEVAP ANAHTARINDA VERİLEN CEVAP (A) ŞIKKIDIR.
    İTİRAZ NEDENİ : 4857 SAYILI İŞ KANUNU MADDE 53
    Yıllık ücretli izin hakkı ve izin süreleri
    Madde 53 - İşyerinde işe başladığı günden itibaren, deneme süresi de içinde olmak üzere, en az bir yıl çalışmış olan işçilere yıllık ücretli izin verilir.
    Yıllık ücretli izin hakkından vazgeçilemez.
    Niteliklerinden ötürü bir yıldan az süren mevsimlik veya kampanya işlerinde çalışanlara bu Kanunun yıllık ücretli izinlere ilişkin hükümleri uygulanmaz.
    İşçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi, hizmet süresi;
    a) Bir yıldan beş yıla kadar (beş yıl dahil) olanlara ondört günden,
    b) Beş yıldan fazla onbeş yıldan az olanlara yirmi günden,
    c) Onbeş yıl (dahil) ve daha fazla olanlara yirmialtı günden,
    Az olamaz.
    Ancak onsekiz ve daha küçük yaştaki işçilerle elli ve daha yukarı yaştaki işçilere verilecek yıllık ücretli izin süresi yirmi günden az olamaz.
    Yıllık izin süreleri iş sözleşmeleri ve toplu iş sözleşmeleri ile artırılabilir.

YUKARIDAKİ 4857 SAYILI İŞ KANUNU MADDE 53 TEDE BELİRTİLDİĞİ GİBİ 1 İLA 5 YIL ARASINDA KIDEMİ OLANLAR İÇİN 14 GÜN OLMASINA RAĞMEN 18 YAŞ VE ALTI İŞÇİLERLE 50 VE YUKARI YAŞTAKİ İŞÇİLER İÇİN YILLIK ÜCRETLİ İZİN SÜRESİ 20 GÜNDEN AZ OLAMAZ İFADESİ KULLANILMIŞTIR .BUNDAN DOLAYI SORU SORULURKEN İŞÇİNİN YAŞININ KAÇ OLDUĞUNUN SORUDA BELİRTİLMİŞ OLMASI GEREKMEKTEDİR.
    BUNDAN DOLAYI DOĞRU SEÇENEK OLAN A)14 SEÇENEĞİYLE BERABER C) ŞIKKINDA YERALAN 20 GÜN SEÇENEĞİNİNDE DOĞRU KABUL EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR.SORUDA 2 ADET DOĞRU ŞIK BULUNMAKTADIR.A VE C SEÇENEKLERİNİN İKİSİNİNDE DOĞRU KABUL EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

İTİRAZ EDİLEN SORU: A KİTAPÇIĞI 58. SORU:
    İtiraz Nedeni:
    İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ’ nün 387. Ve 388. Maddeleri gereğince yukarıdaki sorunun cevabında hata bulunmaktadır. Doğru kabul edilen cevap C) Yalnız III iken; Tüzükteki Maddeler; 387 ve 388 e göre B) I ve III olmalıdır. İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ Maddeleri aşağıda bulunmaktadır ve bu maddeler göz önünde bulundurularak bu sorunun cevabının B) I ve III olmasını talep ediyorum.

İTİRAZ EDİLEN SORU: A KİTAPÇIĞI 79. SORU:
    İtiraz Nedeni:
    13 Mayıs 2012 C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına ait A Kitapçığı 79. Soruda aynı soru sorulmuştur. Şıklarda cevap ‘B) Sökülmüş olan malzeme bir yerinden bağlanarak indirilecektir.’ Olarak kabul edilmiştir bunun dayanağı Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğündeki 75. Maddenin 3. Bendindeki ibaresidir. Fakat 18 Ağustos 2013 Sınavında A Kitapçığı 79. Soru yukarıda olduğu gibi bulunmaktadır ve C Şıkkı cevap anahtarında belirtilmiştir. Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğüne göre 75. Madde 3. Bendine göre 18 Ağustos 2013’teki B şıkkı da hatalıdır. ‘B) Sökülmüş iskele malzemeleri bağlanarak indirilmelidir.’ Yerine Tüzükte belirtilen ‘iki yerinden bağlanarak dengeli şekilde indirilecek’ olması gerekmektedir. B şıkkı TÜZÜĞE göre eksik olduğundan dolayı ve 2012’nin mayıs sınavına göre soruda iki cevap bulunmaktadır bu yüzden 18 Ağustos 2013 Sınavında A Kitapçığı 79. Sorunun iptalini talep ediyorum.
    13-MAYIS-2012 C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVI A KİTAPÇIĞI 79. SORU
    YAPI İŞLERİNDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜNDEKİ 75. MADDE
    İTİRAZ SORUSU A KİTAPÇIĞI 51.SORU

VERMİŞ OLDUĞUNUZ CEVAP : A
    YAPILMASI GEREKEN : Sorunun iptali

İPTALİNİ GEREKTİREN GEREKÇE : Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim ve Öğretim Sisteminin Güçlendirilmesi kapsamında 2005 yılında yayınlamış olduğu yayının uygulama faaliyetleri kapsamında 5. Kısımda (11. Sayfada) yazı olarak da şekil olarak da görüldüğü gibi öncelikle oksijen tüpü açılmalıdır.
    İlgili resim aşağıdadır.

Ayrıca; Milli Eğitim Bakanlığı MEGEP (Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme – Temel oksi-asetilen kaynağı) yayınında 15. sayfadaki “2.2. Bekler ve Çeşitleri” başlığı altında aşağıdaki paragraf aynen şöyledir:
    “Kaynak alevinin elde edilmesi için önce hamlaç üzerinde bulunan oksijen musluğu(valf) açılır. Ardından asetilen musluğu açılır ve zaman kaybedilmeden ateş(çakmak, kibrit) yardımıyla karışımın alev alması sağlanır. Bu kuraldır. Oksijen musluğu açılmadan asetilen musluğunu açıp yanmayı gerçekleştirseniz bile başarılı bir yanma elde edemezsiniz; Hemen oksijeni açsanız bile alev çoğu zaman sönecektir. Söndürme işleminde ise öncelikli olarak yanıcı gaz olan asetilen musluğu kapatılır. Daha sonra oksijen musluğu kapatılır.”

BU DAYANAKLARA GÖRE SORUNUN CEVABININ B SEÇENEĞİ OLMASI GEREKMEKTEDİR DOLAYISIYLA CEVAP SEÇENEĞİ YANLIŞ VERİLMİŞTİR SORUNUN İPTAL EDİLMESİ GEREKMEKTEDİR.

11. orkun kocabıyık

orkun kocabıyık TÜİSAG Üyesi

komple sınavı iptal etme ihtimalleri nedir yada varmı böyle bir ihtimal.
    eğitim veren kurumlara sınava giren arakdaşların paylaştıklarına bakınca iptal edilmesi gereken 10 dan fazla soru var gibi duruyor
    kafalarına göre zar atıpmı karar verecekler her yönden saçma oldu sınav yada geçme notunu 70 değilde 60 falan mı yapacaklar.

12. HASAN SUAT ÖNER

HASAN SUAT ÖNER TÜİSAG Üyesi

79. Cevap: C şıkkı verilmiş.(İskele çaprazlarısökülmemeli)‐ 13 Mayıs 2012 C sınıfısorusu: 79. İskele
    sökülmesinde aşağıda belirtilen esaslardan hangisi yanlıştır? Burada doğru cevap “B” şıkkı verilmiş,
    yani bağlanarak indirilecektir. Bu durumda 2 doğru şık olur. Sorunun iptali gerekir.
    B şıkısökülen parçalar bağlanarak indirilmeli
    A) Sökülmüş olanmalzeme hangi yükseklikten olursa olsun doğrudan doğruya yere atılmayacaktır.
    B) Sökülmüş olanmalzeme bir yerinden bağlanarak indirilecektir.
    C) Sökülmüş olanmalzeme uygun bir yere istif edilecektir.
    D) İskelelerin sökülmesine en üst kısımdan başlanacaktır.

bu soru doğru mu? iptal olur mu?

13. sınav iptali hukuksal bir sorun olmadan zor. Muhtemelen en çok 9 soru iptali olacak ve belki bazı sorunların cevap şıkları değiştirilecektir. Daha önce yaşanan 9 iptalli sınavda da benzer bir durum olmuştu.

14. o sınavda bir yerinden bağlanarak diyordu. Burada ise bağlanarak indirilir demiş. Bu soruda bir yanlışlık yok yönetmeliğe de uygun

15. Bianegro

Bianegro Guest

kaza sebepleri sorusunda...düşme kesme..vb..şıklar için kazadan kaynaklanan sonuçları ifade ediyor..makineden sebep kazalar kaza sebebidir..soru kavram bakımından yanlış soruldu..kaza sonuçları şeklinde sorulmalıydı..

16. HASAN SUAT ÖNER

HASAN SUAT ÖNER TÜİSAG Üyesi

bu işine yarayabilir

79. Cevap: C şıkkı verilmiş.(İskele çaprazlarısökülmemeli)‐ 13 Mayıs 2012 C sınıfısorusu: 79. İskele
    sökülmesinde aşağıda belirtilen esaslardan hangisi yanlıştır? Burada doğru cevap “B” şıkkı verilmiş,
    yani bağlanarak indirilecektir. Bu durumda 2 doğru şık olur. Sorunun iptali gerekir.
    B şıkısökülen parçalar bağlanarak indirilmeli
    A) Sökülmüş olanmalzeme hangi yükseklikten olursa olsun doğrudan doğruya yere atılmayacaktır.
    B) Sökülmüş olanmalzeme bir yerinden bağlanarak indirilecektir.
    C) Sökülmüş olanmalzeme uygun bir yere istif edilecektir.
    D) İskelelerin sökülmesine en üst kısımdan başlanacaktır.

17. orkun kocabıyık

orkun kocabıyık TÜİSAG Üyesi

cevap şıkkını nasıl değiştirecekler ben belki şıklardan giderek falan bulmaya çalıştım doğru cevabı ama soru yanlış olduğu için gene yanlış şıkkı işaretledim gene saçma öncelik sırasına dizin tarzı sorular için

18. yusuf123

yusuf123 TÜİSAG Üyesi

BU DURUM BENiM DE AKLIMDAN GEçMEDi DEğiL....BU şARTLARDA BARAJI DA DüşüRSELER iYi OLUR....

19. kizilsakal42

kizilsakal42 TÜİSAG Üyesi

Normalde bu sınav iptal gerektirir ama burası Türkiye kolay kolay birşeyler değişmez...Soru hatası 1-2 hadi bilemedin 3 yanlış olur...Ama 4-5-6-7-8-9-10-11-12....gidiyoda gidiyo böyle yanlış mı olur hangi birinin cevabını sorusunu değiştirecen...Ama dedim ya burası Türkiye 3 tane soru iptal ederler olayı kapatırlar...Burda iş medyaya
    düşüyor..

20. ilterkilerci

ilterkilerci TÜİSAG Üyesi

Tüm bu soru itirazları içerisindeyken aklıma takılan birşey var soruları cevapları gördük bir şekilde itiraz dilekçelerimizin gönderiyoruz ama bu kadar bariz yanlışlarla dolubir sınavın ve şu an sosyal medyada paylaşılanların hiçbir haber kanalının dikkatini çekmemesi... Konunun bir uzmanı çıksa insanları aydınlatsa diyeceğim ama çok mu şey istemiş olacağım...

pasatchm ve yusuf123 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica