18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

1. cevap şıkkı derken ilan edilen doğru şık A iken, bu kez doğru şık B denilecektir demek istedim :)

2. önceki sınavlarda 9 iptal yaşanmıştı.

3. kizilsakal42

kizilsakal42 TÜİSAG Üyesi

Sana katılıyorum ama dedim yaa öyle yada böyle olayı kapatırlar..Yapmacık 2-3 soru iptal olur..Ya bunu hazırlayan uzmanla ne duruyor yeniden baksınlar sorulara yemin ediyorum sınavı tüm değiştitrirler...Bir kere adamlar imla bilmiyor türkçe bilmeden hazırlıyor ilkokul derecesinde....

4. kurstan arandım 2 yanlış soru var dediler :(

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. orkun kocabıyık

orkun kocabıyık TÜİSAG Üyesi

hocam 9 tane iptal edceklerde tamam da şayibeliler bile
    var aklıma takılan yanlış soruların çaoğunluğunu doğru yapmak soruları önceden görmeden yada cevaplarını bilmeden nasıl olacak.
    ortada dolaşan sorulara bakılırsa 15-20 ye yakın farlı yanlış olan soru var şimdi 80-100 aralığında puan alan arkadaşlar nasıl aldılar acaba yada alan varmı ?

6. Bianegro

Bianegro Guest

3 tane yanlış soru var..size kurstan şunu söylediler..gaz dağılımları yanlış dediler..bir de vinç sorusu yanlış dediler..su da yanlış..kaza sebepleri istatistikleri sorusunda..düşme kesme vb durumlar kaza sebebi deildir kaza sonuçlarıdır..kaza sebebi demek kazaya neden olabilecek durumlardır..makinelerin sebep olduğu kazalar bir kaza sebebidir..bu soru kaza sonuçları şeklinde sorulacaktı kavram hatası var..bu da bizim eğitim kurumunun açıklaması olsun..3 gündür bakıyorum bunlarda başka bir hata göremedim gitti ve allah kahretsin bu soruların hepsini de istemeden doğru yaptım ve şuan 68 deyim

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. hangi sorular olduğunu söylemediler çünkü sormadım

AYŞESU bu yazıya teşekkür etti.
  8. ömer hakan köken

ömer hakan köken TÜİSAG Üyesi

TMMOB RESMİ SİTESİNİN CEVABIDIR...MAKİNEMÜHENDİSLERİ ODSINDA VE GEÇERLİ KAYNAKLARDA AYNEN VAR...
    38 . soru ..binadan ayrılduıktan birkaç dakika sonra düzelir yanlış….

ÇÜNKÜ 2 ADET DOĞRU VAR...CEVAP ŞIKLARI ARASINDA(YANLIŞ OALN)LÜTFEN BİR DE SİZ İNCELETİN.....
    Aşağıda cevabı var 30 dakika ile 1bir kaç saat arasında düzeldiği belirtiliyor…kaynaklara 4,10,11 ‘e bakınız..
    Hasta bina sendorumu
    http://www.mmo.org.tr/resimler/dosya_ekler/0565ab715bcfd5a_ek.pdf

ÇÜNKÜ BURDA ŞU TÜZÜK YÖNETMELİK FALAN KAYNAK VERMEDEN DİREK GENEL
    BİLGİ SORMUŞ..

9. Yasemin Topcu

Yasemin Topcu TÜİSAG Üyesi

Herkese selamlar, sınav öncesi calışmalarımda buradaki kaynaklardan oldukça fazla yararlandım, nuradaki paylaşımların bana gittiğim kurstan çok daha fazla yardımcı oldugunu rahatlıkla söylerim. Sınavdan çıktıgım andan itibarende burayı takip ediyorum, tam sınırdayım 69 artı emin olamadıgım bir soru var, toplamda 5 kişi olarak bugün a kitapçığında 17,47,58,62,85. Sorularına itiraz edip dilekçeleri gönderdik. Sınavda iptal edilecek çok fazla soru var, umarım herkesin işine yarayacak soruları iptal ederler.

10. yapılmak istenen şu 25 hatalı soru ile çoğunluğu çaresiz bırakmak nasıl olsa herkes itiraz edemeyecek bunun yerine adam gibi düzgün ama zor sorun gerçekten çalışan yapsın bu şekilde bilgili insanları zor duruma sokmak adil değil haksızlık

11. hata varsa vardır bunu kabul edip ne kadar hata varsa tüm insanlara hakkı verilmelidir

12. ÇAĞLAR YAYLALI

ÇAĞLAR YAYLALI TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR MERHABA,

BEN İTİRAZ DİLEKÇEMİ GÖNDERDİM FAKAT EĞİTİM ALDIĞIM KURUMDAN GELEN SON MAİLDE İTİRAZ EDİLECEK SORULARI GÖNDERMİŞLER. İTİRAZ EDECEK ARKADAŞLAR BUNA GÖRE İTİRAZLARINI YAPABİLİRLER.

A –KİTAPÇIĞI - 82.SORU Soruda kuvvetli rüzgar ile ne kastedilmektedir. B şıkkında gerekli önlemler alındıktan sonra çalışma başlatılmalıdır denilmiş. Yönetmelikte kuvvetli rüzgâr alan iş yerlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınmadan çalışma yapılmaz deniliyor bu her kuvvetli rüzgarda çalışma yapılacağı anlamını taşımamaktadır. Kuvvetin limiti neye göre belirlenmektedir. 50km/s hızdaki rüzgarda çalışma durdurulmaktadır. Bu hızdaki rüzgarın tanımında süper kuvvetlimi denilecek o zaman kuvvetli kelimesi muallakta ve kesin olmayan bir ifade olduğundan soru iptal edilmelidir.
    GEREKÇE:
    YAPI İŞLERİNDE İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI
    Hava koşulları
    15–Çalışanların sağlık ve güvenliklerini etkileyebilecek her türlü hava koşulundan korunması sağlanır, kuvvetli rüzgâr alan iş yerlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınmadan çalışma yapılmaz
    A- KİTAPÇIĞI - 17 SORU :Aşağıdakilerden hangisi planla,uygula,kontrol et,önlem al döngüsü içerisindeki planlama aşamasında yer almaz ?
    a)riskleri değerlendirme, risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
    b)her bölümde ki ilgili kişileri bilgilendirme eğitime ve katılımını sağlama
    c) faaliyet planını izleme gerçekleştirme
    d)mevcut durumu analiz etme
    Dayanak;
    Bu soruda A, B ve C şıklarının doğru olduğu gözükmektedir.

PLANLA
    İş Sağlığı ve Güvenliği açısından amacın belirlenmesi ( neyi başarmak istiyoruz, nerede, ne zaman )
    Mevcut durumu analiz etme
    Hedeflerin belirlenmesi
    Kayıtların analizi
    Tehlikelerin Belirlenmesi
    risk değerlendirme metodlarının belirlenmesi
    Detaylı plan hazırlaması ( uygulama planı )
    İç talimatlar hazırlama
    UYGULA
    Riskleri DeğerlendirmeRisklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
    Kontrol Önlemlerinin seçimi ve uygulamasıHer bölümdeki İlgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama
    Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    Uygulama sonuçlarını yakın takip etme
    Yukarıdaki bilgiler kaynağı belirtilen kişi tarafından hazırlanmış kitaptan aynen alınmıştır. Soru şıkları ve kaynakta yer alan cümlelerin aynı olması soruların bu kaynaktan hazırlandığının açık bir kanıtıdır. Ancak bu kaynağa bakarak Planla aşamasında sadece D şıkkı bulunmaktadır ve diğer bütün şıklar Planla aşamasında yer almaz. Soru büyük ihtimalle hangisi Uygula aşamasında yer almaz diye sorulacakken Planla aşamasında yer almaz diye sorulmuştur.
    Yukarıda belirtilen bu nedenlerle sorunun iptali gerekmektedir.

A- KİTAPÇIĞI - 69 SORU:6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na
    göre “işveren; acil durumların olumsuz etkilerinden korunmak üzere …………….. acil
    durum planlarını hazırlar.” cümlesindeki boşluğa, aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
    a) NACE kodlarına uygun olarak işletmenin Tehlike Sınıfını belirleyerek
    b) gerekli sayıda iş güvenliği uzmanı istihdam
    eder ve
    c) gereğinde iş sağlığı ve güvenliği kuruluyla iş
    birliği yapar ve
    d) gerekli ölçüm ve değerlendirmeleri yapar
    Dayanak;
    Bu sorunun yanıtlarında “ve” bağlacı kullanılarak yanlış yönlendirme yapılmıştır.Sporunun iptali gerekmektedir.

A-KİTAPÇIĞI -58 SORU:I-Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır.
    II-Yük üzerine yalnızca görevli kimseler binmelidir.
    III-Hiçbir kimsenin boş halatlara asılmamsına izin verilmemelidir.
    Yukarıdakilerden hangisi/hangileri vinçlerle ilgili alınması gereken güvenlik tedbirlerindendir?
    Yanıt Yalnız 3 olarak belirtilmiş.

Dayanak;İş Sağlığı ve Güvenliği Tüzüğü’ne göre;Madde 387-Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilmeli sürgülü pencerelire bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır. Madde 388-Hareket halindeki vinç kabinelri içinde veya vinç arabaları üzerinde yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiçbir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.
    Yukarıda İSG Tüzüğü’nde soru ile ilgili maddeler açıklanmıştır. Hem sorunun hangi tüzük ve yönetmeliğe göre sorulduğu belirtilmemiş hem de İSG Tüzüğü’nün 387. ve 388. maddelerine göre sorunun cevabının yanlış olduğu gözükmektedir. Bu nedenle sorunun iptali gerekmektedir.

A –KİTAPÇIĞI - 85 SORU:
    Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük’e göre “Havasında …… dan az oksijen, …………. den çok metan ………den çok ……………’den çok karbon monoksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılamaz.”
    Yukarıda verilen cümledeki boşluklara sırasıyla aşağıdakilerden hangisi yazılmalıdır?
    A) %18 / %1 / %0,05
    B) %19 / %1 / %0,5
    C) %19,5 / %2 /%0,5
    D) %19 / %2 / %0,5

Dayanak;Yukarıdaki soruda üç yerine dört boşluk bırakıldığı için veya dört maddeli şıklar yerine üç maddeli şıklar konulduğu için açık ve net bir yazım hatası vardır. Ay rıca karbon monoksit değil karbondioksit olmalı .Adayların bu soruyla yanlış yönlendirildiği aşikardır. Bu nedenle sorunun iptali gerekmektedir.
    A.KİTAPCIĞI - 81 SORU:
    Yapı işletmelerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre aşağıdakilerden hangisi yapılan işteki ilerlemeleri ve meydana gelen değişiklikleri dikkate alarak sağlık ve güvenlik planında gerekli düzenlemeleri yapan veya yapılmasını sağlayan kişidir.?

A)İşveren
    B)Proje Sorumlusu
    C)Hazırlık Koordinatörü
    D)Uygulama Koordinatörü

Doğru Cevap D seçeneği verilmiştir.
    Fakat;
    4857 sayılı İş Kanununun 78 inci maddesine; Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre ;

Madde 4 —Bu Yönetmelikte geçen;
    i) Hazırlık Koordinatörü: Projenin hazırlık aşamasında işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 7 nci maddesinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişiyi,
    j) Uygulama Koordinatörü: Projenin uygulanması aşamasında işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişiyi,
    Koordinatörlerin Proje Hazırlama Aşamasındaki Görevleri
    Madde 7 —Sağlık ve güvenlik koordinatörleri projenin hazırlanması aşamasında;
    a) Yönetmeliğin 6 ncı maddesindeki yükümlülüklerin yerine getirilmesini koordine edeceklerdir.
    b) Yapı alanında yürütülen faaliyetleri dikkate alarak, uygulanacak kuralları belirleyen bir sağlık ve güvenlik planı hazırlayacak veya hazırlanmasını sağlayacaktır. Yapı alanında Ek-II’de belirtilen işler yapılıyorsa, bu işlerle ilgili özel önlemler planda yer alacaktır.
    c) Yapı üzerinde daha sonra yapılacak işler sırasında dikkate alınacak sağlık ve güvenlik bilgilerini içeren bir dosya hazırlayacaktır.
    Koordinatörlerin Proje Uygulama Aşamasındaki Görevleri
    Madde 8 —Sağlık ve güvenlik koordinatörleri proje uygulama aşamasında;
    a) Aynı anda veya birbiri ardına yapılan işlerin veya aşamalarının planlanması için teknik ve organizasyona yönelik kararlar alınmasında;
    İşin bütününün veya bazı aşamalarının tamamlanması için gereken sürenin tahmininde, genel güvenlik ve koruma prensiplerinin uygulanmasının koordinasyonunu sağlayacaktır.
    b) İşverenlerin gerekli önlemleri uygulamasını ve gerektiğinde işçilerin ve kendi adına çalışanların korunmasını, bu Yönetmeliğin 10 uncu maddesinde belirtilen prensiplerin istikrarlı bir şekilde uygulanmasını, gerekiyorsa 7 nci maddenin (b) bendinde belirtilen sağlık ve güvenlik planının uygulanmasını koordine edecektir.

A Kitapçığı - 40 SORU:Biyolojik Etkenlere Maruziyet Risklerinin Önlenmesi Hakkında Yönetmelik gereği, biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarla ilgili sağlık gözetimi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

A. Maruziyetin sona ermesinden sonra yapılacak herhangi bir sağlık gözetimi ile ilgili olarak çalışanlara gerekli bilgi ve tavsiyeler verilir,
    B. Sağlık gözetimin yapıldığı bu durumlarda, kişisel tıbbi kayıtlar, maruziyetin son bulunmasından sonra en onbeş yıl süre ile saklanır,
    C. İş Yeri Hekimi, her bir çalışan için alınması gerekli koruyucu ve önleyici tedbirler ile ilgili olarak önerilerde bulunur,
    D. Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmaya başladıktan sonra ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar

Bu sorunun Cevabını D Şıkkı olarak belirlemişler. Bende D şıkkı yaptım fakat Yönetmelikte Madde 16'da
    "
    Sağlık gözetimi
    MADDE 16 – (1) Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmalara başlamadan önce ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.
    (2) Yapılan risk değerlendirmesi, özel koruma önlemleri alınması gereken çalışanları tanımlar.
    (3) Maruz kaldıkları veya kalmış olabilecekleri biyolojik etkene karşı henüz bağışıklığı olmayan çalışanlar için gerektiğinde, Sağlık Bakanlığının işyerinin bulunduğu ildeki yetkili birimleri ile işbirliği içinde uygun aşılar yapılır. İşverenler, aşı bulundurduklarında Ek-VII’de belirtilen hususları dikkate alır.
    (4) Bir çalışanın, maruziyete bağlı olduğundan kuşkulanılan bir enfeksiyona ve/veya hastalığa yakalandığı saptandığında, işyeri hekimi, benzer biçimde maruz kalmış diğer çalışanların da aynı şekilde sağlık gözetimine tabi tutulmasını sağlar. Bu durumda maruziyet riski yeniden değerlendirilir.
    (5) Sağlık gözetiminin yapıldığı bu durumlarda, kişisel tıbbi kayıtlar, maruziyetin son bulmasından sonra en az onbeş yıl süre ile saklanır. 13 üncü maddenin ikinci fıkrasında belirtilen özel durumlarda kişisel tıbbi kayıtlar bilinen son maruziyetten itibaren kırk yıl süre ile saklanır.
    (6) İşyeri hekimi her bir çalışan için alınması gerekli koruyucu ve önleyici tedbirler ile ilgili olarak önerilerde bulunur.
    (7) Maruziyetin sona ermesinden sonra yapılacak herhangi bir sağlık gözetimi ile ilgili olarak çalışanlara gerekli bilgi ve tavsiyeler verilir.
    (8) Çalışanlar, kendileriyle ilgili sağlık gözetimi sonuçları hakkında bilgi edinebilir ve ilgili çalışanlar veya işveren, sağlık gözetimi sonuçlarının gözden geçirilmesini isteyebilir.
    (9) Çalışanların sağlık gözetimi ile ilgili hususlar Ek-IV’te verilmiştir.
    (10) Biyolojik etkenlere mesleki maruziyet sonucu meydana gelen her hastalık veya ölüm vakaları Bakanlığa bildirilir. "

Yukarıda 5. Bende belirtilen madde Soruda eksik olarak verilmiş. Tüm kayıtlar 15 yıl süreyle saklı tutulmaz bazı özel durumlarda ise kayıtlar 40 yıl süreyle saklı tutulur. Bu yüzden bu soru kafada çelişki yaratmaktadır. İptali için başvuru yapılabilir

B Kitapçığı - SORU 7
    Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol Et, Önlem Al döngüsü içerisindeki Planlama aşamasında yer almaz?

A)Riskleri değerlendirme,risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
    B)Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme,eğitime ve katılımını sağlama
    C)Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    D)Mevcut durumu analiz etme

İtiraz Nedeni: Doğru Cevap A seçeneği verilmiştir.

Türk Standardları Enstitüsü’nün yayınladığı TS 18001 (Nisan 2008) İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetim Sistemleri-Şartlar standardında Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme,eğitme ve katılımını sağlama uygulama kısmında olduğundan ayrıca faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme kontrol kısmında olduğundan bu sorunun birden çok cevabı vardır iptal edilmelidir.
    4.3 Planlama
    4.3.1 Tehlike tanımlaması, risk değerlendirmesi ve kontrollerin belirlenmesi
    Kuruluş sürekli olarak tehlikelerin tanımlanması, risklerin değerlendirilmesi ve gerekli kontrollerin belirlenmesi
    için prosedürler oluşturmalı ve sürdürmelidir.
    Tehlikelerin belirlenmesi ve risklerin değerlendirilmesi prosedürleri aşağıdakileri dikkate almalıdır:
    a) Rutin veya rutin olmayan faaliyetler,
    b) İş yerine erişebilme imkânına sahip personelin faaliyetleri (taşeronlar ve ziyaretçiler dâhil),
    c) İnsan davranışları, kabiliyetleri ve diğer insan faktörleri,
    d) İş yerinin dışından kaynaklanan ve iş yerinde kuruluşun kontrolü altındaki insanların sağlığını ve
    güvenliğini olumsuz yönde etkileme kabiliyetine sahip olan belirlenmiş tehlikeler,
    e) İşyerinin civarında kuruluşun kontrolü altındaki işle ilgili faaliyetlerden kaynaklanan tehlikeler,

4.4 Uygulama ve işletme
    2 Eğitim, bilinç ve yeterlilik
    Kuruluş, İş yerinde, kontrolü altında İSG’yi etkileyebilecek görevleri yapan personelin uygun eğitim, öğretim
    veya tecrübe itibariyle yeterli olmasını sağlamalı ve bununla ilgili kayıtları muhafaza etmelidir.
    Kuruluş, İSG riskleri ve İSG yönetim sistemi ile ilgili eğitim ihtiyacını tespit etmelidir. Kuruluş eğitimleri vermeli
    veya bu ihtiyacın karşılanması için tedbir almalı, alınan eğitimin veya tedbirin etkinliğini değerlendirmeli ve
    bununla ilgili kayıtları muhafaza etmelidir.
    Kuruluş, kontrolü altında çalışanların aşağıda belirtilenlerden haberdar olmasını sağlayan prosedürler
    oluşturmalı, uygulamalı ve bunları sürdürmelidir,
    a) Mevcut veya potansiyel iş faaliyetlerinin, davranışlarının İSG üzerindeki sonuçları ve İSG’nin kişisel
    performansın geliştirilmesine faydaları,
    b) Acil durumlara hazırlıklı olma ve bu durumlarda yapılması gerekenler de dâhil olmak üzere İSG politika
    ve prosedürlerine ve İSG yönetim sisteminin şartlarına uyumdaki görevleri ve sorumlulukları (Madde
    4.4.7),
    c) Belirtilmiş işletme prosedürlerinden sapmanın potansiyel sonuçları,
    Eğitim prosedürleri aşağıdaki konulardaki farklı seviyeleri dikkate almalıdır,
    - Sorumluluk, yetenek, yeterlilik ve bilgi düzeyi,
    - Risk.
    4.5 Kontrol
    4.5.1 Performans ölçümü ve izleme
    Kuruluş, İSG performansını düzenli bir temelde izlemek ve ölçmek için prosedürler oluşturmalı, uygulamalı
    ve sürdürmelidir.
    Bu prosedürler aşağıdakilerin yapılmasını sağlamalıdır,
    a) Kuruluşun ihtiyaçlarına uygun, hem nitel hem nicel tedbirleri sağlamalı,
    b) Kuruluşun, İSG hedeflerine ulaşma derecesini izlemeli,
    c) Kontrollerin etkinlik derecesini izlemeli (hem sağlık hem güvenlik için),
    d) Performansın İSG yönetim programları, işletme kriterleri ve uygulanabilir yasal mevzuat şartlarına
    uygunluğunu izleyen proaktif tedbirleri sağlamalı,
    e) Kazaları, hastalıkları, olayları (hasarsız olaylar dâhil) ve yetersiz İSG performansının diğer geçmiş
    delillerini izlemek için düzenleyici tedbirleri sağlamalı,
    f) Müteakip düzeltici ve önleyici faaliyetlerin analizini kolaylaştırmak için yeterli izleme ve ölçme
    sonuçlarının ve verilerin kaydedilmesini sağlamalı.

Performans ölçmesi ve izlemesi için izleme donanımı gerekiyorsa, kuruluş bu tür ekipmanların bakım ve
    kalibrasyonu için prosedürler oluşturmalı, uygulamalı ve sürdürmelidir. Kalibrasyon ve bakım faaliyetlerinin
    kayıtları ve sonuçları muhafaza edilmelidir.

PUKÖ DÖNGÜSÜ (Planla / Uygula / Kontrol Et / Önlem Al)
    PUKÖ adım - adım plan yaparak sonuca ulaşmakta kullanılan sistematik bir yaklaşımdır.
    Hiçbir şey mükemmel değildir ve daha iyi yapılabilir! Bu işi nasıl daha iyi yapabilirim?
    PLANLA
    · Amacın kesin belirlenmesi (neyi başarmak istiyoruz, nerede, ne zaman )
    · Hedeflerin belirlenmesi
    · Detaylı plan hazırlama (uygulama planı)
    UYGULA
    · İlgili her kişiyi bilgilendirme ( Ne, Kim, Ne Zaman )
    · Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    · Uygulama sonuçlarını yakın takip etme
    KONTROL ET
    · Hedef veya hedeflere ulaşıldı mı?
    · Olası sapmaları tespit etme ve kaydetme
    · İlgili kişileri bilgilendirme
    ÖNLEM AL
    · Etkili önlemleri standartlaştırma
    · Gerekli eğitim ve yönlendirmeleri sağlama
    · Kalıcı bir izleme sistemi kurma

PLANLA
    · İş Sağlığı ve Güvenliği açısından amacın belirlenmesi ( neyi başarmak istiyoruz, nerede, ne zaman )
    · Mevcut durumu analiz etme
    · Hedeflerin belirlenmesi
    · Kayıtların analizi
    · Tehlikelerin Belirlenmesi
    · risk değerlendirme metodlarının belirlenmesi
    · Detaylı plan hazırlaması ( uygulama planı )
    · İç talimatlar hazırlama
    · UYGULA
    • Riskleri Değerlendirme
    • Risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
    • Kontrol Önlemlerinin seçimi ve uygulaması
    • Her bölümdeki İlgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama
    • Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    • Uygulama sonuçlarını yakın takip etme
    · KONTROL ET
    • Hedef veya hedeflere ulaşıldı mı?
    • İç talimatlar ve yönergeleri gözden geçirme
    • Olası sapmaları tespit etme ve kaydetme
    • İlgili kişileri bilgilendirme
    ÖNLEM AL
    · Kalıcı bir denetleme sistemi kurma
    · Etkili önlemleri standartlaştırma
    · Gerekli eğitim ve yönlendirmeleri sağlama

B Kitapçığı - Soru:53
    Güven Bey iş sağlığı ve iş güvenliği risk değerlendirme yönetmeliğine göre işyerinde ki ergonomik tehlikeleri tanımlarken ağadaki bilgilerden hangisine ihtiyaç duymaz?*
    A)Malzeme güvenlik bilgi formları
    b) Ortam ve kişisel maruziyet düzeyi ölçüm sonuçları
    c) Çalışanların eğitim, yaş, cinsiyet ve benzeri özellikleri ve sağlık gözetim kayıtları
    d) Genç, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışan gibi özel politika gerektiren gruplar ile kadın çalışanların durumu

İtiraz Nedeni :Soruda doğru yanıt A olarak belirtilmiştir, İş sağlığı ve iş güvenliği risk değerlendirme yönetmeliği ne baktığımızda; bütün şıklarda olan maddelere ihtiyaç vardır, aşağıda koyu olarak gösterilmiştir .Bütün şıklar doğru olduğu için bu soru iptal edilmelidir,

Tehlikelerin tanımlanması

MADDE 8 – (1) Tehlikeler tanımlanırken çalışma ortamı, çalışanlar ve işyerine ilişkin ilgisine göre asgari olarak aşağıda belirtilen bilgiler toplanır.

a) İşyeri bina ve eklentileri.

b) İşyerinde yürütülen faaliyetler ile iş ve işlemler.

c) Üretim süreç ve teknikleri.

ç) İş ekipmanları.

d) Kullanılan maddeler.

e) Artık ve atıklarla ilgili işlemler.

f) Organizasyon ve hiyerarşik yapı, görev, yetki ve sorumluluklar.

g) Çalışanların tecrübe ve düşünceleri.

ğ) İşe başlamadan önce ilgili mevzuat gereği alınacak çalışma izin belgeleri.

h) Çalışanların eğitim, yaş, cinsiyet ve benzeri özellikleri ile sağlık gözetimi kayıtları.

ı) Genç, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışanlar gibi özel politika gerektiren gruplar ile kadın çalışanların durumu.

i) İşyerinin teftiş sonuçları.

j) Meslek hastalığı kayıtları.

k) İş kazası kayıtları.

l) İşyerinde meydana gelen ancak yaralanma veya ölüme neden olmadığı halde işyeri ya da iş ekipmanının zarara uğramasına yol açan olaylara ilişkin kayıtlar.

m) Ramak kala olay kayıtları.

n) Malzeme güvenlik bilgi formları.

o) Ortam ve kişisel maruziyet düzeyi ölçüm sonuçları.

ö) Varsa daha önce yapılmış
    risk değerlendirmesi çalışmaları.

p) Acil durum planları.

r) Sağlık ve güvenlik planı ve patlamadan korunma dokümanı gibi belirli işyerlerinde hazırlanması gereken dokümanlar

B Kitapçığı - Soru :49
    I-Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır
    II-Yük üzerinde yanlızca görevli kişi bulunmalıdır.
    III-Hiçbir kimsenin boş halatlara asılmasına izin verilmemelidir.
    Yukarıdakilerden hangisi/hangileri vinçlerle ilgili alınması gerekli güvenlik tedbirlerindendir.
    A)I,II ve III B)I ve III
    C)Yanlız III D)Yalnız I

İtiraz Nedeni :Doğru cevap C şıkkı olarak belirtilmiştir.
    İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
    resmi gazete 11 Ocak 1974 - Sayı: 14765
    MADDE 387 - Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.

MADDE 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.

Bu durumda doğru cevap B olmalıydı

B Kitapçığı - Soru: 79
    6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu’na
    göre “işveren; acil durumların olumsuz etkilerinden korunmak üzere …………….. acil
    durum planlarını hazırlar.” cümlesindeki boşluğa, aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
    a) NACE kodlarına uygun olarak işletmenin Tehlike Sınıfını belirleyerek
    b) gerekli sayıda iş güvenliği uzmanı istihdam
    eder ve
    c) gereğinde iş sağlığı ve güvenliği kuruluyla iş
    birliği yapar ve
    d) gerekli ölçüm ve değerlendirmeleri yapar

İtiraz Nedeni :Bu sorunun yanıtlarında “ve” bağlacı kullanılarak yanlış yönlendirme yapılmıştır.Sorunun iptali gerekmektedir.
    İtiraz No :5

B Kitapçığı - Soru: 95
    ”Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve Güvenliği Önlemlerine ilişkin Tüzük’e göre havasında…. dan az oksijen….. den çok metan…..den çok……..’den çok karbonmonoksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılmaz”
    Yukarıda verilen cümledeki boşluklara sırasıyla aşağıdakilerden hangisi yazılmalıdır
    A)%18 / %1 / % 0,05
    B) )%19 / %1 / % 0,5
    C) %19,5 / %2 / % 0,5
    D)%19/ %2/ % 0,5

İtiraz Nedeni :Soruda doğru yanıt D olarak belirtilmiştir
    Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve Güvenliği Önlemlerine ilişkin Tüzük
    MADDE 162 - Havasında % 19'dan az oksijen, % 2'den çok metan, % 0,5'den çok karbondioksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılamaz
    demektedir.Boşluklar 4 tane olmasına rağmen şıklar 3 tanedir ve Karbondioksit yerine soru karbonmonoksit olarak sorulduğu için soru iptal edilmelidir.

B Kitapçığı - Soru:89
    I-İşveren
    II-İşyerinde görevli işyeri hekimi
    III-Danışmanlık firması
    IV-Üniversiteler
    Çalışanların İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimlerinin Usul ve Esasları HakkındaYönetmelik hükümlerine göre yukarıdakilerden hangileri çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerini veremez?

I ve II B) II ve IV C) I ve III D) III ve IV
    İtiraz Nedeni :Soruda doğru yanıt C olarak belirtilmiştir
    ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDAKİ YÖNETMELİĞİN 13. Maddesine göre sorunun cevabında hata bulunmaktadır. Kabul edilen Cevap C) I ve III iken olması gereken cevap bu Yönetmelikteki Eğitim verebilecek kişi ve kuruluşlarda belirtilenlere göre YALNIZ III olmalıydı. Çünkü yönetmelikte Soruda bulunan ‘I-İşveren’ çalışanlara eğitim verebilenler arasında gösterilmektedir. Şıklarda böyle bir cevap bulunmadığı için sorunun iptalini talep etmekteyim.

ÇALIŞANLARIN İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ EĞİTİMLERİNİN USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK15 Mayıs 2013 Çarşamba
    Eğitimi verebilecek kişi ve kuruluşlar
    MADDE 13 – (1) Çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri;
    a) İşyerinde görevli iş güvenliği uzmanları ile işyeri hekimleri tarafından,
    b) İşçi, işveren ve kamu görevlileri kuruluşları veya bu kuruluşlarca kurulan eğitim vakıfları ve ortaklaşa oluşturdukları eğitim merkezleri, üniversiteler, kamu kurumlarının eğitim birimleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile Bakanlıkça yetkilendirilmiş eğitim kurumları ve ortak sağlık ve güvenlik birimleri tarafından,eğiticilerin Ek-1’deki eğitim programında yer alan konulara göre uzmanlık alanları dikkate alınarak belirlenmesi kaydıyla verilir.

srsr51 bu yazıya teşekkür etti.
  13. Bianegro

Bianegro Guest

1-kaçak akım
    2-4 hafta ihbar
    3- varsa destek elemanı
    4-sekreter işveren tarafından
    5-ergonomi tablosu
    6-baraj yerine dolgu
    7-periyoduk muayene 5 yıl
    8-azami çalışma süresi yanlış
    9-yıllık izin 20 gün
    10-demir yaptım kauçuk yapmadım
    11-gece çalışmaları yanlış

11 tane kek soruyu yanlış yaptım kafayı yiyecem puanım 68 ve sizin itiraz ettiğiniz sorulardan sadece 1 tanecik umudum var vinç harici hepsini doğru yaptım..gel de kafayı yeme

14. mehmet _86

mehmet _86 TÜİSAG Üyesi

HASTA BİNA SENDROMU
    Bina ile ilgili hastalıklar ve hasta bina sendromunun en önemli nedenleri ısı yalıtımının ön plana çıktığı
    binalardaki yetersiz havalandırma koşulları, kimyasal ve mikrobiyal kirliliktir. Hasta bina sendromu
    belirli bir iç ortamdayken ortaya çıkan ve o ortam terk edildikten sonra kaybolan ve binada yaşayan
    kişilerin çoğunluğunu etkileyen semptomlar dizisidir. Bu semptomların iç ortama girildikten sonra 15–
    30 dakika ile birkaç saat içinde başladığı ve binadan ayrıldıktan sonra 30 dk ile birkaç saat içinde
    düzeldiği bildirilmiştir [4,10,11].
    Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 1982 yılında, hasta bina sendromunda görülen semptomları 5 kategori
    altında listelemiştir:
    1. Göz, burun ve boğazda tahriş
    2. Nörolojik veya genel sağlık semptomları: baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı, kusma, fiziksel ve
    zihinsel yorgunluk, hafıza kaybı, konsantrasyon eksikliği.
    3. Deride gözlenen tahriş: deride kızarıklık, ağrı, kaşıntı ve kuruluk.
    4. Nedeni belli olmayan aşırı duyarlılık reaksiyonları: astım olmayan kişilerde astım benzeri
    semptomlar, göz ve burun akıntısı.
    5. Koku ve tat bulguları: koku ve tat duyusunda değişiklikler [4,14]

ömer hakan köken bu yazıya teşekkür etti.
  15. Kursu aradım bu sefer 2 değil 4 hata var dediler 2 kesinmiş B kitapçığı 42 ve 49 kesin hatalıymış diğer şüpheli olanlar 7-ve 73. sorular

16. mimsar

mimsar TÜİSAG Üyesi

Levent Bey, ben bugün 8 soru için itiraz dilekçesi hazırladım ve parasını yatırarak SÜRAT KARGO ile gönderdim. İnşaallah herkes de destek çıkar ve itirazlarını bakanlığa iletir.

17. 7 ve 73 bana uyuyor açıkçası yanlış yapmışım cevaplara göre

18. bu şekilde geçmek istemezdim her sınavda neden böyle şaibelerle insanlar strese sokuluyor zaten hayatımız stres dolu :)

19. Mert B.

Mert B. TÜİSAG Üyesi

sen bırak o kursu ,gereksiz konuşuyolar bence

20. mustafa7761

mustafa7761 TÜİSAG Üyesi

İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica