18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ferhatalpar

ferhatalpar TÜİSAG Üyesi

işçi sağlığı ve iş güvenliği tüzüğü açık seçik yazıyor.

EMRAH TANRIVERDİ bu yazıya teşekkür etti.
  2. darkblue07

darkblue07 TÜİSAG Üyesi

sağlık gözetim
    madde 16:
    1-Çalışmalara başlamadan önce,
    2 -Düzenli aralıklarla, sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar.
    burda hem fikiriz ama yönetmeliğe göre işe başladıktan sonra düzenli aralıklar harici sağlık gözetimi yapılmaz demiyor ki.yani cümleyi işe başladıktan sonra sağlık gözetimi yapılmaz şeklinde yaparsak doğru olur mu? aynı yönetmeliğin devamında :

Bir işçinin, maruziyete bağlı olduğundan kuşkulanılan bir enfeksiyona ve/veya hastalığa yakalandığı saptandığında, işyeri hekimi veya işçilerin sağlık gözetiminden sorumlu kişi, benzer biçimde maruz kalmış diğer işçilerin de aynı şekilde gözetime tabi tutulmasını sağlar. yani işe başladıktan sonra ortaya çıkan durum içinde işveren sağlık gözetimi yapar.

3. esenman

esenman TÜİSAG Üyesi

48. soru a kitapçığında kaynağında önlenmesine yönelik değildir diyor?

çalışanların eğitilmesi demiş evet mantıklı

peki c şıkkı kaynağın çalışma ortamından uzaklaştırılması ortamda alınan önlem değil midir?

4. isgisgisgizmir

isgisgisgizmir TÜİSAG Üyesi

Emniyet Kemeri Sorusu Hatalıdır yasa belirtilmemiş oldugundan 3 'te doğru kabul edilmelidir.

Ayrıca Tehlikeli durum sorusunda çelıskı vardır , Makina montaj ve tasarım hatası da kişi kaynaklıdır

Etıketlemeden kaynaklı hatalı kullanımda ıse etıketlemedekı hata da kısı kaynaklı yada otomasyon kaynaklı olabılır bu sekılde ıtıraz edılmesı uygun olacaktır

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. barmutcu

barmutcu TÜİSAG Üyesi

kaç doğrunuz var yaklaşık?

6. aziz e.

aziz e. TÜİSAG Üyesi

tahlisiyeli soruda ne yanlışlık var anlamadım?
    hangisi doğrudur diyor değil mi?
    bende cevabı yanlış yaptım itiraz edilmesi işime gelir ama bence gerek yok diye düşünüyorum...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. kenano77

kenano77 TÜİSAG Üyesi

bence tecrit edilince kaynağında kontrol etmiş olursun

8. serkan bilgin

serkan bilgin TÜİSAG Üyesi

tecrit yönetsel mühendislik yöntemi olarak geçiyor. ikameden sonra alınacak bir tedbir.

9. serkan bilgin

serkan bilgin TÜİSAG Üyesi

"Vincin kapısının açık olması" diye geçen soruda kesinlikle yanlış değil mi acaba?

10. mehmet güven

mehmet güven TÜİSAG Üyesi

yalnız 6331 e tabi olup olmadığını soruyor

11. Esvet SARICAN

Esvet SARICAN TÜİSAG Üyesi

Merhaba ;

1) B kitapçığı 49. soruda cevabı C olarak vermiş ama B olmalı ----- Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olmalıdır.. CEVAP ANAHTARINDA YANLIŞ VERİLMİŞ.

2) B kitapçığı 70. sorunun A seçeneğinde tavan yüksekliği 5 metreden fazla olmalıdır diyor fakat kaynak işlerinde tavan yüksekliği en az 5 metre olmalıdır yani 5 metre dahil olmalı.. SORU YANLIŞ..

3) B kitapçığı 46. sorunun A seçeneğinde iş yerleri diye belirtilmediği için şöyle bir anlam çıkarabiliriz ; ' Evde matkapla çalışma yapacağımız zaman yetkili mi çağıracağız???? ' çelişkili seçenek olduğundan bu soru da iptal edilmeli bence.

Zaten sınav tam anlamıyla türkçenin katledildiği bir sınavdı. Umarım herkes istediği sonucu alır..

12. erkanbey

erkanbey TÜİSAG Üyesi

Kesinlikle haklısın ama ilgili maddeyi bulmak gerekiyor

13. isgisgisgizmir

Arkadaslar ıtıraz edenler kımler onemlı olan burda yazmak degıl ıtıraz etmek dıye dusunuyorum
    Ankara 'da olan arkadaşlar itirazlarınızı bekliyoruz bir daha uğraşmayalım..

14. belkis

belkis TÜİSAG Üyesi

ben de size katılıyorum, özellikle yükseklik sorusu beni deli etti, yapı işleri tüzüğüne baktı, gerçekten yükseklik kavramı 4 m. veriyor, ama son derece saçma yapılan bütün araştırmalar insanların 2.4 m.den fazla yükseklikten düştüklerinde büyük olasıka öldüklerini gösteriyor, bu yüzen aynı değer avrupada 1.8 m, amerikad 1.2 metrw nasıl olurda 4 mye kadar emniyet kemeri verilmez anlamıyorum

15. Tersiyer

Tersiyer TÜİSAG Üyesi

benim forumda yaptığım taramaya göre A grubundan 47,50,35,17,40,58,81,88 ve B grubundan 57,70,25,7,30,49,91,98 soruları birçok kişi tarafından yanlış yapılmış ve itiraz edilmesi gerektiği savunuluyor.bir an önce mevzuattan bunlarla ilgili dayanak bulmak lazım.bunların arasından itiraz etmeyi düşündükleriniz varsa belirtin.bende ona göre itiraz yapayım.bölüşelim soruları.başkasının itiraz ettiğine edip zaman kaybetmeyeyim.kimsenin etmeyeceğine itiraz edeyim bende yanlış çok.

cheftche bu yazıya teşekkür etti.
  16. müslüm63

müslüm63 TÜİSAG Üyesi

Biyolojik etmenlerle ilgili soruda kelime oyunu var onu göz ardı etmeyelim.ÇALIŞMAYA BAŞLADIKTAN SONRA VE İŞİN DEVAMI SÜRESİNCE diyor.ÇALIŞMAYA BAŞLAMADAN ÖNCE........................... olacak

aykn bu yazıya teşekkür etti.
  17. zkb

zkb TÜİSAG Üyesi

ben de aynı şekilde biliyordum, faliyet izleme ve gerçekleştirme yaptım, uygulama aşamasında yer aldığı için. gerçekleştirme demek uygulama demek değil mi zaten ?

18. isgisgisgizmir

Evet haklısın aşagıda rısk degerlendırmesının planlama da yer aldıgı cok acık ve nettır

4.1 Genel şartlar
    4.2 İSG politikası
    4.3 Planlama
    4.3.1 Tehlike tanımlaması, risk değerlendirmesi ve kontrollerin belirlenmesi
    4.3.2 Yasal ve diğer şartlar
    4.3.3 Hedefler ve programlar
    4.4 Uygulama ve işletme
    4.4.1 Kaynaklar, görevler, sorumluluk, hesap verme ve yetki
    4.4.2 Eğitim, bilinç ve yeterlilik
    4.4.3 İletişim, katılım ve danışma
    4.4.3.1 İletişim
    4.4.3.2 Katılım ve danışma
    4.4.4 Dokümantasyon
    4.4.5 Doküman kontrolü
    4.4.6 İşletme kontrolü
    4.4.7 Acil durum hazırlığı ve bu hallerde yapılması gerekenler
    4.5 Kontrol
    4.5.1 Performans ölçümü ve izleme
    4.5.2 Uygunluğun değerlendirilmesi
    4.5.3 Kazalar, olaylar, uygunsuzluklar, düzeltici ve önleyici faaliyetler
    4.5.3.1 Olayların araştırılması
    4.5.3.2 Uygunsuzluk, düzeltici faaliyet ve önleyici faaliyet
    4.5.4 Kayıtların kontrolü
    4.5.5 İç tetkik
    4.6 Yönetimin gözden geçirmesi

alikerimm ve erkanbey bu yazıya teşekkür etti.
  19. Chemik

Chemik TÜİSAG Üyesi

bu soruyu benim gibi düşünen yok mu?yanlış mı düşünüyorum?

20. belkis

belkis TÜİSAG Üyesi

ben de size katılıyorum eğer işveren yataerli belgeye sahipse eğitim verebilir öyle olmasaydı bir sürü işveren niye uzmanlık sınavına girip belge alıyor, bu soru kesinlikle iptal edilmeli

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica