18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

BENDE SON KEZ ARAŞTIRMALARIMI VE KATTIKLARIMI SON KEZ PAYLAŞIORUM YARIN HEPSİNE İTİRAZ EDİCEM ANKARADA Bİ KAÇ TANIDIK BULCAZ ARTIK SİZDE Bİ BAKIN SEÇİN SEÇİN YOLLAYIN :D

2. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

BU KADAR HATALI VARKEN 3-5 TANESİNİ GÖRÜP DİERLERİNİ GÖRMEZLERSE KARA LEKE OLARAK KALICAK KALAN SORULAR KİMSE BİDAHA İŞARETLEDİĞİ ŞIKTAN EMİN OLAMICAK ÇÜNKÜ ÖNEMLİ CEVAP ŞIKKININ NE OLDUĞU GİBİ BİŞEY OLDU HAKSIZLAR ÇOK FAZLA BİLEREK SORU ÇÖZEN ARTI PUAN ALICAKKEN BİLMEDEN ÇÖZEN HAYBEYE PUAN ALDI BUNCA SORUDAN BURDADA HERKESİN HAKKI HUKUKU BİRBİRİNE GİRDİ ZATEN
    BENİM HAKKIM ZIKKIM OLSUN BU TERBİYESİZLERE ÇK SİNİRLENDİM GENE EMİNİM BENİM GİBİ ÇALIŞANLAR HAK ARIYANLAR VAR BURDA :D HERKESE HAYIRLI GECELER.

3. alivelikonya

alivelikonya TÜİSAG Üyesi

B Grubu 70. Soru

70) Kaynak atölyelerinde kaynak sırasında ortaya çıkan toz, duman, gaz ve buhar gibi hava kirleticilerin kaynakçının solunum bölgesinden uzaklaştırılması ve izin verilen sınırlara çekilebilmesi için aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
    A) Tavan yüksekliği 5 metreden fazla olmalıdır.
    B) Her kaynakçıya en az 284 m3 hava düşmelidir
    C) Kaynakçı mümkün olduğu kadar kapalı alanlarda çalışmamalıdır.
    D) Mutlaka hem genel havalandırma hem de lokal havalandırma olmalıdır.

Osha’nın resmi sitesinde ki açıklamaya göre;

1910.252(c)(2)(i)(A) In a space of less than 10,000 cubic feet (284 m(3)) per welder.
    1910.252(c)(2)(i)(B) In a room having a ceiling height of less than 16 feet (5 m).

“Tavan yüksekliği 5 metreden daha az olan odalarda” ifadesi yer almaktadır.

Dolayısıyla “less than” ifadesi “daha az” anlamında gelmekte olup 5 metrenin sınırlar dahilinde olduğu görülmektedir. B grubu 70. Sorunun A şıkkında ise “ Tavan yüksekliği 5 metreden fazla olmalıdır” ifadesi geçmekte ve 5 metre yüksekiğinde ki tavanın sınırlar dışında olduğu anlamı çıkmaktadır.
    Soruda iki tane yanlış şık ( A ve D ) olduğu görülmektedir. Bu nedenle sorunun iptal edilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Kaynak: “https://www.osha.gov/pls/oshaweb/owadisp.show_document?p_table=STANDARDS&p_id=9853“

4. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

TAM OLARAK ÇALIŞMAYA BAŞLADIKTAN SONRA VE DÜZENLİ KONTROLLER
    ZATEN ÇALIŞMAYA BAŞLADIKTAN SONRA YAPILAN MUAYNELER DÜZENLİ KONTROLLER :D
    BAK DESEYDİKİ ÇALIŞMAYA BAŞLADIKTAN 1 GÜN SONRA 2HAFTA SONRA VEYA 1 AY DESEYDİ YANLIŞTI
    YANİ ŞIK DOĞRU CVP YANLIŞ KESİN İPTAL OLMASI GEREKEN BİR SORU BİDAHA Bİ BAK

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Bianegro

Bianegro Guest

6. Bianegro

Bianegro Guest

başlamadan önce yapılmaz deseydi şık doğru birşeyi dile getirmiş olurdu..adı üstünde yanlışı bulun dior..yanlış ifade verdiler ki bulalım die..allahım:D

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Bianegro

Bianegro Guest

pardon..çalışmaya başlamadan önce yapılmaz deseydi yanlış olurdu evet..fakat soruda yanıltmaca yapıyorlar..çalışmaya başlamadan önce ve çalışma süresince periyodik kontroller yapılacaktır şeklinde olsaydı yönetmeliğin tanımına uygun olurdu..önce yerine sonra kavramını getirmiş..ben de gittim a şıkkını işaretledim yanlış yaptım maruziyetten sonra kelimesine kafam takıldığı için

8. mestantas

mestantas TÜİSAG Üyesi

Bende sik dogru diyorum.iptal edilir,itiraz olursa tabi.

9. fthylmz

fthylmz TÜİSAG Üyesi

BİYOLOJİK ETMENLERE DAYANAK OLARAK BUNLARI DA EKLE İSTERSEN...

YÖNETMELİK MADDE 16.
    (5) Sağlık gözetiminin yapıldığı bu durumlarda, kişisel tıbbi kayıtlar, maruziyetin son bulmasından sonra en azonbeş yıl süre ile saklanır. 13 üncü maddenin ikinci fıkrasında belirtilen özel durumlarda kişisel tıbbi kayıtlar bilinen sonmaruziyetten itibaren kırk yıl süre ile saklanır.

MADDE 13 (1) İşverenler, grup 3 ve/veya grup 4 biyolojik etkenlere maruz kalan çalışanların listesini, yapılan işin türünü, mümkünse hangi biyolojik etkene maruz kaldıklarını ve maruziyetler, kazalar ve olaylarla ilgili kayıtları, uygun bir şekilde tutar.
    (2) Bu liste ve kayıtlar, maruziyet sona erdikten sonra en az onbeş yıl saklanır; ancak aşağıda belirtilen enfeksiyonlara neden olabilecek biyolojik etkenlere maruziyet söz konusu olduğunda, bu liste, bilinen son maruziyettensonra en az kırk yıl boyunca saklanır:
    a) Kalıcı veya gizli enfeksiyona neden olduğu bilinen biyolojik etkenlere maruziyet.
    b) Eldeki bilgi ve verilere göre, seneler sonra hastalığın ortaya çıkmasına kadar teşhis edilemeyen enfeksiyonlara sebep olan biyolojik etkenlere maruziyet.
    c) Hastalığın gelişmesinden önce uzun kuluçka dönemi olan enfeksiyonlara sebep olan biyolojik etkenleremaruziyet.
    ç) Tedaviye rağmen uzun süreler boyunca tekrarlayan hastalıklarla sonuçlanan biyolojik etkenlere maruziyet.
    d) Uzun süreli ciddi hasar bırakabilen enfeksiyonlara sebep olan biyolojik etkenlere maruziyet.

10. mestantas

mestantas TÜİSAG Üyesi

Benimde yanlis.ben itirazi yapamiyorum,yapma imkanin varsa yap.sayene bir sorum dogru olur

11. fthylmz

fthylmz TÜİSAG Üyesi

B kitapçığı 11. soru dilekçem..

İnşallah yarın arkadaş kabul ederse ona yaptıracam, etmezse yapacak bişey yok.

Ekli Dosyalar:

12. Bianegro

Bianegro Guest

bu soruda hata yok..maalesef yok...ben şunlara itiraz ettim...gaz ölçümleri bende doğru fakat yazdım..vinç sorusu yanlış...puko planlama yanlış..bir de nötron sorusu..4 tane hata bulduk ..başka da hata bulamadım..bir de şu yürürlükten kalkan 2-3 adet soru var madenler filan onlar da iptal olmalı..vinç sorusunda şık düzeltmesi yapılır 3 ile 5 arası soru da iptal edilir kanaatindeyim

13. gizem995

gizem995 TÜİSAG Üyesi

Maruziyetten sonra ve periyodik olarak yapilir ifadesi dogrudur.. Neden yanlis olsun ki kim yapilmaz diyebilir ki? Bu ifadeyi ynlis yapan sirf yonetmelikte ki haliyle birebir yazilmamasi ha once ve sonra der buda dogrudur evet oncesinde yapilmalidir.Biz bunun gibi bir bircok mantik disi ifadelerle bu sinavdan kaliyoruz..

14. mestantas

mestantas TÜİSAG Üyesi

Yaniltmaya calismislar sadece.cumle dogru.

15. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

değil.. bakanlığa ulaştığı tarihtir.. iadeli taahhütlü yolladınsa eyvah.. ama panik yok, aynı sorulara ben dahil pek çok arkadaş itiraz etti die düşünüyorum..

16. fthylmz

fthylmz TÜİSAG Üyesi

o biyolojik etmenler sorusu yeterli itiraz (yüklenme) olursa kesin iptal diyorum bende...gerekçesini de ilgili yönetmeliğin 13. ve 16. maddesini okursan 15 yıl yanında, bazı durumlarda 40 yılda saklanabileceğini görürsün. ters mantık gidelim hadi bu soruyu böyle değilde şöle sorsaydı. " ölüm,ciddi yaralanma,uzun kuluçka dönemi olan hastalık gibi durumlarda kayıtlar ne kadar saklanır?" deseydi 15 mi derdin 40 mı? ... 40 derdik di mi. hea şimdi örnek verdiğim soruda nasıl durum (ölüm vb.) bildirmek zorunda kalıyorsa bu soruda da özel durumlar dışında demesi belirtmesi gerekiyordu.

17. Bianegro

Bianegro Guest

yanlış deil zaten doğru ifade..ben snav stresinden yanlış yapmışım

18. mestantas

mestantas TÜİSAG Üyesi

D sikki yanlis degil dogru.

19. Bianegro

Bianegro Guest

d şıkkı ifade olarak yanlış..istenen şık olarak doğru..aynı şeyi söylüyoruz

20. serkan tatvan

serkan tatvan TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR ÖNCELİKLE ŞUNUN KESİNLİK KAZANMASI GEREKİYOR. UZAK YERLERDEN İTİRAZ EDECEK OLANLARIN YARIN YOLLAMASI Bİ SIKINTI YARATIR MI? 3 İŞ GÜNÜ İÇİNDE DENMİŞTE ÖNEMLİ OLAN POSTAYA VERİLDİĞİ TARİH VE DEKONT TARİHİ DEĞİL Mİ? ARTIK İTİRAZ SORULARI HAZIRLANDI. GERİYE KALAN GÖNDERMEK

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica