18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. marc123

marc123 TÜİSAG Üyesi

Yalnız o 2. defa olan kurs kaydı + eğitimleri 3 yıl içerisinde yapamıyoruz diye biliyorum? Yanılıyor muyum?

2. Mert B.

Mert B. TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar cevap verin lütfen.. İtiraz sonuçları ne zaman belli olcak ,12 eylülü mü beklemek zorundayız ?? yoksa bakanlık sitesinden soruların iptal olduğunu duyurcak mı ?

3. faruk murat silahtaroğlu

faruk murat silahtaroğlu TÜİSAG Üyesi

bu soru iptal olursa a kitağçığı 99 soruda iptal çünkü işverene isg belgesi almış olabilir bunuda belirtmemişler bende buna yollucam

4. cetinali

cetinali TÜİSAG Üyesi

10 gün sonra cevaplayacaklar

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ozcanyil

ozcanyil TÜİSAG Üyesi

İyi geceler a grubu 1. Soru icin guzel bir dayanak var kimse ona itiraz etmedi sanirim umarim isine yarar.

Aşağıdakilerden hangisi 6331 sayılı iş sağlığı ve güvenliği kapsamında değildir ?

a-ilkokul öğretmeni
    b-fındık toplayan işçi
    c-kendi hesabına çalışan berber
    d-avukatlık bürosunda staj yapan kişi

Dayanak;

Kapsam ve istisnalar
    MADDE 2 – (1) Bu Kanun; kamu ve özel sektöre ait bütün işlere ve işyerlerine, bu işyerlerinin
    işverenleri ile işveren vekillerine, çırak ve stajyerler de dâhil olmak üzere tüm çalışanlarına faaliyet
    konularına bakılmaksızın uygulanır.
    (2) Ancak aşağıda belirtilen faaliyetler ve kişiler hakkında bu Kanun hükümleri uygulanmaz:
    a) Fabrika, bakım merkezi, dikimevi ve benzeri işyerlerindekiler hariç Türk Silahlı Kuvvetleri,
    genel kolluk kuvvetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarlığının faaliyetleri.
    b) Afet ve acil durum birimlerinin müdahale faaliyetleri.
    c) Ev hizmetleri.
    ç) Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar.
    d) Hükümlü ve tutuklulara yönelik infaz hizmetleri sırasında, iyileştirme kapsamında yapılan
    işyurdu, eğitim, güvenlik ve meslek edindirme faaliyetleri.

Kendi hesabına çalışan berber yeterli değil. Berber yanında 10o kişi çalıştırsada yine kendi hesabına çalışır. Başkasının hesabına çalışmaz.

C şıkkının doğru olabilmesi için " çalışan istihdam etmeden kendi hesabına çalışan berber" denmesi gerekir. Ayrıca 6331 e göre bütün işyerleri işgüvencesi kapsamına alınmıştır. Bir soruda zaten bunuda sormuş.

6. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

ben öyle bir duruma rastlamadım 3 kere eğitim 6 kere sınav hakkın var hepsinden de başarısız olursanız bir daha uzman olma şansınız yok

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. marc123

marc123 TÜİSAG Üyesi

Benim bildiğim işte 2 sınavdan başarısız olunca 3 yıl boyunca bir daha kursa da kaydolamıyorsun dolayısıyla sınava da giremiyorsun şeklindeydi.. Emin değilim ama sizinki doğru olabilir tabi sadece öyle duymuşum aklımda kalmış.

8. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

yok yanlış duymuşsunuz 3 kere eğitim 6 kere sınav ve arada boşluk vermenize gerek yok

sammy bu yazıya teşekkür etti.
  9. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

sınavlar böyle olacaksa 16 kere bile girsek nafile arkadaşlar.. :alkış:

10. marc123

marc123 TÜİSAG Üyesi

3 yıl şurada geçiyormuş meğersem..

• Sınavda 70 puan alınamazsa ne olur?
    Adaylar, en son katıldıkları eğitimin tarihinden itibaren üç yıl içinde en fazla iki defa ilgili sınavlara katılabilir. Bu sınavlarda başarılı olamayan veya eğitimin tarihinden üç yıl içinde sınava katılmayan adaylar yeniden eğitim programına katılmak zorundadır.
    Ama 6 sınav hakkını da bulamadım sınırsızdır belki.

11. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Yarın başvuru için son gün.. posta varış tarihi önemli olduğu için alel acele itiraz yaptım.. bir soruya yanlış itiraz etmişim.. buyrun.. bu bir skandal bence..
    şimdi bir yazı hazırlayacağım.. bakanlığa yollamicam valla.. direk akp sitesinden yollayacağım.. bu kadar lakayıt ve saçma sapan bir sınav nasıl yapılır açıklasınlar bakalım..
    hak adalet savunan sayın başbakanımızın kulağına gitse bu husus ne der acaba?
    kul hakkının yendiği bu sınava yorumları ne olur merak ediyorum?
    dünyadaki zor durumda kalan insanlara yardım elini uzatan hükümet, acaba bizleri es mi geçecek?
    bekleyip göreceğiz arkadaşlar.. biraz daha sabır lütfen..

12. hasancakar

hasancakar TÜİSAG Üyesi

Bir arkadaşım 6 sınav hakkın var dedi ben de ondan duydum. Bu bilgiyi yazılı bir kaynakta görmedim.

13. Ayhan Acar

Ayhan Acar TÜİSAG Üyesi

Ben A kitapcığından aşşağıdaki sorulara gerekli dayanaklarıda ekleyerek itiraz edeceğim . o kadar para harcayıpta 50-60 liranın peşine düşenlerin aklına şaşarım.Ayrıca iadeli tahütlü cuma günü bile gönderseniz kabul olur o yüzden tembellik ve cimrilik yapmayın )
    - 1 (6331 de işci diye bir tanım yok , ayrıca çalışan istihdam etmeksizin kelimelerini eklemediği için eksik olmakla beraber ,,,tüm tüccar , sanayi işletmeleri vs. kendi nam ve hesabına çalışır)
    - 6 (C şıkkında yer alan insan davranışını konu almak her hukuk kuralının ortak bir özelliği değildir. Şöyle ki; Hayvanları Koruma Kanunu ve Tabiatı ve Biyolojik Çeşitliliği Koruma Kanunu insan davranışlarını konu almaz. Anayasanın değiştirilemez maddeleri devlet yapısı ile ilgilidir ve insan davranışını konu almaz. Yani insan davranışlarını konu almak hukuk kurallarının ortak özelliklerinden biri değildir)
    - 35 (Türkiye atom enerjisi kurumu sitesinde Beta ışınlarının ince bir alüminyum levha ile soğurulabileceği yazmaktadır. Yani yoğun beton blok ile durdurulabilir ve beton blok tarafından beta ışınları soğurulur.Nötron ışınlarının soğurulabilmesi için kalın beton, su veya parafin kütlelerine ihtiyaç vardır.Ancak verilen soruda nötronun plastik ve benzeri malzeme ile durdurulabileceği ifade edilmiş, plastik ve benzeri malzemenin kalınlığı ile ilgili bilgi verilmemiştir. Yani bu malzeme naylon torba olabilir. Bu durumda nötron ışıması durdurulamamaktadır.) Ayrıca bu soruyu nerden neye dayandırmışlar hangi tüzükte yönetmelikte var - nerden bulmuşlar?
    -43 (İş sağlığı ve iş güvenliği risk değerlendirme yönetmeliği e baktığımızda; bütün şıklarda olan maddelere ihtiyaç vardır. Bütün şıklar doğru olduğu için bu soru iptal edilmelidir
    - 58 ( vinç sorusu yüzde bin hatalı) iptal olmasın devleti mahkemeye veririm.
    - 79 ( söküm sorusuki bu önceki 13 may. 2012 sınavında yanlış olan b şıkkını şimdi doğru kabul ediyorlarki kesin iptallik soru...doğru olması için yükün iki tarafından bağlanması gereği yazılmalı idi ayrıca)
    50.soruda ikna olursam onada itiraz edeceğim.

foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
  14. A.İLKAN BEYAZ

A.İLKAN BEYAZ TÜİSAG Üyesi

arkadaslar bu soruya iitiraz eden varmı istanbuldayım yollasamda yetişemem kimse itiraz etmedi sanırım ilk gun tartısılan bi soruydu ama bakıyorum itirazlarda gecmiyo lütfen ankaradan biri etsin gecelim hayır için 69 da kaldım :(
    6331 kapsamında degildir sorusu
    a ilk okul ögretmenleri (kamudamı özelldemi diye ayırmamıs ozeldede ögretmen olabilir ozaman 6331 e tabidir)
    b fındık işcileri (tarım calısanları 6331 e tabidir işci tannımlaması kalkmıstır calısan olmustur)fiskobirligin fındık isciler tabi degilmi?
    c kendi adına calısan berberler(berberler kendi adına calısması mumkun degil cunku gelen kisileri tras ediyo bi bakkal gibi degil dolayısıyla tarak makas ustura jilet gibi akipmanlardan gelen musterinin tasıdıgı bulasıcı hastalıkları berbere dükkana ve dahasonraki musterileri etkileye bilir dolayısıyla biolojık rısk etmenleri kapsamında risk analızı yapılmalı
    d avukat yanında calısan stajer bu sıkkta zaten bi sorun yok
    itiraz eden arkadas bana msj atarsa cokmemnun olurum :(

15. A.İLKAN BEYAZ

arkadaslar bu soruya iitiraz eden varmı istanbuldayım yollasamda yetişemem kimse itiraz etmedi sanırım ilk gun tartısılan bi soruydu ama bakıyorum itirazlarda gecmiyo lütfen ankaradan biri etsin gecelim hayır için 69 da kaldım :(
    a ilk okul ögretmenleri (kamudamı özelldemi diye ayırmamıs ozeldede ögretmen olabilir ozaman 6331 e tabidir)
    b fındık işcileri (tarım calısanları 6331 e tabidir işci tannımlaması kalkmıstır calısan olmustur)fiskobirligin fındık isciler tabi degilmi?
    c kendi adına calısan berberler(berberler kendi adına calısması mumkun degil cunku gelen kisileri tras ediyo kendisini tras etmiyoya bi bakkal gibi degil dolayısıyla tarak makas ustura jilet gibi akipmanlardan gelen musterinin tasıdıgı bulasıcı hastalıkları berbere dükkana ve dahasonraki musterileri etkileye bilir dolayısıyla biolojık rısk etmenleri kapsamında risk analızı yapılmalı ayrıca calısan istidam etmeksizin dememiş calısanı kalfası cıragı var mı yok mu?

16. A.İLKAN BEYAZ

c kendi adına calısan berberler(berberler kendi adına calısması mumkun degil cunku gelen kisileri tras ediyo kendisini tras etmiyoya bi bakkal gibi degil dolayısıyla tarak makas ustura jilet gibi akipmanlardan gelen musterinin tasıdıgı bulasıcı hastalıkları berbere dükkana ve dahasonraki musterileri etkileye bilir dolayısıyla biolojık rısk etmenleri kapsamında risk analızı yapılmalı ayrıca calısan istidam etmeksizin dememiş calısanı kalfası cıragı var mı yok mu?

17. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

kabul olmaz.. iadeli taahhütlü yollarsanız geliş tarihi önemli deildir denmemiş.. perşembeyi geçen hiç bir itiraz kabul görmicektir.. üzgünüm..

18. Taşkın Taşdemir

Taşkın Taşdemir TÜİSAG Üyesi

quote="Ali Üstün, post: 84261, member: 57082"]kabul olmaz.. iadeli taahhütlü yollarsanız geliş tarihi önemli deildir denmemiş.. perşembeyi geçen hiç bir itiraz kabul görmicektir.. üzgünüm..[/quote]
    Persembeyi nereden cikardiniz sali ya 3gun ekleyin cuma olur.

19. GizemSoykan

GizemSoykan TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar Merhaba,

Dün öğlen itibariyle arkadaşım ile ayrı ayrı itiraz dilekçelerimizi tüm ayrıntıları ile vermiş bulunmaktayız. A grubu soru 7, 17, 58, 62 ve 81 olmak üzere. Bilginize. Lütfen herkes üzerine düşen görevi yapsın arkadaşlar.

bedrierhan ve foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
  20. gundondu

gundondu TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,

Dün postaneden bugün veya yarın orada olacağının teyidini alarak 4 soruya itirazımı gönderdim. Umarım itirazlarımızın sonucunu alırız.

Ekli Dosyalar:

foodengineer01 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica