18 Ağustos Sınavı Hatalı Olduğunu Düşündüğünüz, Itiraz Edilmesi Gereken Sorular

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Emre YİĞİTARSLAN tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. yiğitoğlu

yiğitoğlu TÜİSAG Üyesi

Müslüm bey ilgi ve alakanıza teşekkür ederim. Acaba hangi sorulara itirazda bulundunuz. Ben ( a kitapçığı 17, 35, 51, 54 diğerini unuttum :p )

2. emellozturk

emellozturk TÜİSAG Üyesi

sınav o kadar anlamsiz ve sacmaydi ki cogu arkadas dusuk aldi sonucta umutlari olmadigi icin itiraz etme geregi bile duymadi bu yuzden cok yogun degildir ankara ama ben yinede bugun ve yarin daha fazla itirazin ankaraya ulascagini dusunuyorum. Umarim yanilmam bende 4 soru icin dilekcemi gonderdim b kitapcigi 7 49 72 95

müslüm63 bu yazıya teşekkür etti.
  3. müslüm63

müslüm63 TÜİSAG Üyesi

B kitapçığı(7-10-42-49-25-68-72-91-95) hayırlı bir sonuç alırız inşallah

ibrahim83, emellozturk ve yiğitoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  4. ttopdemir

ttopdemir TÜİSAG Üyesi

Umarım tüm itirazlar bugün ulaşır Çünkü yarına kalırsa çok geç...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. MetinAKDOĞAN

MetinAKDOĞAN TÜİSAG Üyesi

tahlisiye ekibi diye bir ekip madencilikte TTK da yeraltı ocaklarında kurulmuştur. Dolayısyla böyle bir ekip var. imla hatası da yok...
    http://www.taskomuru.gov.tr/index.php?page=sayfagoster&id=48

6. yiğitoğlu

yiğitoğlu TÜİSAG Üyesi

İnşallah. Rabbim yar ve yardımcımız olsun...Allah sizden ve tüm başvurularını gönderenlerden razı olsun ilgi ve alakanız için. :)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

emrahgures ve müslüm63 bu yazıya teşekkür etti.
  7. CemalDemir

CemalDemir TÜİSAG Üyesi

Bende sabah gonderdim hizli kargoy[/quote]

hızlı kargo dedigin nedir. en hızlısı yarın aksam diyor

8. isgosman07

isgosman07 TÜİSAG Üyesi

fazla itiraz göz çıkarmaz başkanım :)

müslüm63 bu yazıya teşekkür etti.
  9. Serdar Ö.

Serdar Ö. TÜİSAG Üyesi

Eğitim aldığım akademinin tüm kursiyerlerine itiraz etmeleri için gönderdiği 15 soru için itiraz dilekçesi ektedir.
    Sorular: B kitapçığı sırasıyla 7-8-10-16-24-25-42-44-45-49-62-72-73-95-100

Ekli Dosyalar:

foodengineer01, ilkinaydin, Fatma ertan ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  10. ttopdemir

ttopdemir TÜİSAG Üyesi

Serdar Bey siz itiraz ettiniz mi? Ettiyseniz hangi sorulara?

11. ttopdemir

ttopdemir TÜİSAG Üyesi

Çok merak ediyorum.. Acaba işlemler sadece itiraz sahibini ilgilendirseydi ve onun cevap kağıdı düzeltilseydi nasıl davranılırdı???

gizem_ ve yiğitoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  12. yiğitoğlu

yiğitoğlu TÜİSAG Üyesi

Gerçekten çok güzel bir dilekçe olmuş :) keşke erken yayınlamış olsaydınız :D ben dilekçelere çok uğraşmıştım. Ama inşallah diğer arkadaşlar bu dilekçeyi sadece çıktı alarak başvurabilirler. :)

13. müslüm63

müslüm63 TÜİSAG Üyesi

işte o zaman izdiham yaşanırdı.40-50 alan bile başvururdu belki 10 soruyu iptal ettiririzde sınav tekrar yapılır diye.

yiğitoğlu bu yazıya teşekkür etti.
  14. Gülcan Acar

Gülcan Acar TÜİSAG Üyesi

Yukarida, emel hanimin yazdigi beni daha da umutsuzluga surukledi. Ben bugun ilk dilekceyi veren idim. Ayni soruyu sordugumda, verilen cevap ayniydi, onceki yillara gore cok az dilekce geldigi yonunde.. Benim cumlem ise daha sabahin ilk saati oldugu, sureceginden emin oldugum seklindeydi.. Ancak pek emin degilim artik..

yiğitoğlu ve ttopdemir bu yazıya teşekkür etti.
  15. emrahgures

emrahgures TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar an itibari ile ( saat 10:10 ) A kitapçığı 58,62 ve 81 no.lu sorulara itirazda bulundum. Bakanlıkta evrak teslimde bayandan aldığım bilgiye göre bu sabah şikayetlerde hızla artış var. Zaten dilekçeyi verirken önümde kimse yokken işim bitene kadar 20 kişi geldi ve çoğu da 6-8 soruluk dilekçelerle gelen arkadaşlar. İnşallah hepimiz için hayırlı olsun

16. yiğitoğlu

yiğitoğlu TÜİSAG Üyesi

Gülcan hanım siz hangi sorulara itiraz dilekçesi teslim ettiniz? :)

17. ttopdemir

ttopdemir TÜİSAG Üyesi

Yalnız değilsiniz Gülcan Hanım. 12 soruluk itiraz dilekçem yolda yarım saat içinde bakanlıkta olur....
    ben üzerime düşeni yaptığıma inanıyorum. İnşallah herkes üzerine düşeni yapmıştır.

foodengineer01, gizem_, Gülcan Acar ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  18. isgosman07

isgosman07 TÜİSAG Üyesi

gayet sağlam ve resmi dayanaklar... sanırım bu sınav komple iptal olacak gibi ama hayırlısı bakalım... yürürlükten kaldırılmayan tüzüklerden sorulan fakat soru kalıbında ya da şıklarda hata olan diğer soruları da eklersen soru sayısı 10 u geçiyor .. aklımın mantıgımın aldıgı kadarıyla bu sınav iptal edilmeli.. Nasıl bir katakulli yapıp da sınavı tescilleyecekler merak ediyorum..68 doğrum var büyük ihtimal geçtim sınavı ama gerçekten yazık bir sürü paralar veriliyor..parasını geçtim 3 tane akıllı adamı bir araya getirip soru hazırlayamıyorlarsa allah hepsini bildiği gibi yapsın..Ama ben inanmıyorum yanlşlıkla yapıldıgına,kesinlikle bilinçli yapılmış fesatlıklar bunlar..kendi adamlarını yerleştireblmek için bir teori de olablir bu.. sınav ne kadar ciddiyetsizleşirse açıktan torpil o kadar kolaylaşır...sınava itirazım kabul edilmezse mahkemeye vericem.. mücadeleyse mücadele arkadaş sonuna kadar varım.. Haksızlıga boyun eğmeyin diye ayet var.. İnancınız varsa ugraşın bunlarla..ugraşın ki Adalet bayan ismi olmaktan çıksın sosyal bir kavram olarak hukukta yerini alsın !

foodengineer01, ufuk_topal, müslüm63 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  19. CemalDemir

CemalDemir TÜİSAG Üyesi

arkadaslar itiraz icin son gun bugun mu yoksa yarin saat 12:00 mı?

20. Ayal

Ayal TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar;

Sına sorularına cevap anahtarı yayınlandıktan sonra en geç üç gün içerisinde itiraz etmek gerekmektedir. Bu nedenle sorulara itiraz için son gün cumadır. Buna göre elimizi çabuk tutalım ve sonuç alabileceğimiz sorulara gerekçeleriyle bilikte itiraz edelim. aşağıdaki soruları gerekçeleriyle birlikte itiraz için değerlendirmenize sunarım.

"
    18 Ağustos 2013 tarihinde yapılan C sınıfı uzmanlık sınavı soruları hakkındaki görüşlerimiz A kitapçığı üzerinden değerlendirme yapılmıştır.

İtiraz İçin;
    Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.

Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.

sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

SORULAR

A KİTAPÇIĞI 17. SORU

Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol Et, Önlem Al döngüsü içerisindeki Planlama aşamasında yer almaz?

A) Riskleri değerlendirme, risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
    B)Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama
    C)Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    D) Mevcut durumu analiz etme

Doğru Cevap A seçeneği verilmiştir.

Fakat; Türk Standartları Enstitüsü’nün yayınladığı TS 18001 (Nisan 2008) İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri-Şartlar standardında ;

4.İSG YÖNETİM SİSTEMİ ŞARTLARI:
    4.3.PLANLAMA:
    4.3.1.Tehlike tanımlaması, risk değerlendirmesi ve kontrollerin belirlenmesi

Kuruluş sürekli olarak tehlikelerin tanımlanması, risklerin değerlendirilmesi ve gerekli kontrollerin belirlenmesi için prosedürler oluşturmalı ve sürdürmelidir.

Buna göre A seçeneğinde verilen ‘Risklerin değerlendirmesi, risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme’ olgusu planlama aşamasındadır.

Sorunun C seçeneğinde verilen ‘Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme’ döngünün uygulama ve işletme safhalarında yer almaktadır. Dolayısıyla doğru cevap C seçeneği olmalıdır.

A KİTAPÇIĞI 30.SORU:
    Yapı işlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünde, acil çıkış kapıları ve yangınla ilgili hiçbir hüküm ve madde yoktur. Yasal dayanağı yanlış verilen soru iptal edilmelidir.
    Sorunun dayanağı tüzük İşçi sağlığı ve İş güvenliği tüzüğüdür. Ayrıca tüzüklerin ikisinin de yürürlükte olmaması sorunun iptali için bir nedendir.

A KİTAPÇIĞI SORU 32
    Doğru kabul edilen cevap : C

Yasal veya literatürdeki dayanağı olan ve ismi Gürültü yönetmeliği diye bir yönetmelik yürürlükte değildir.
    Çalışanların gürültü ile ilgili risklerden korunmalarına dair yönetmelik isimli bir yönetmelik yürürlüktedir. Söz konusu yönetmelikte de MARUZİYET ETKİN DEĞER diye bir kavram bulunmamaktadır soru iptal edilmelidir.

A KİTAPÇIK 35.SORU
    Doğru kabul edilen cevap : A
    Olması gereken cevap : A ve D

TÜRKİYE ATOM ENERJİSİ KURUMU. http://www.taek.gov.tr/ogrenci/r02.htm
    Beta parçacıkları da alfa parçacıkları gibi belli bir yük ve kütleye sahip olduklarından madde içerisinden geçerken yolları üzerinde iyonlaşmaya sebep olurlar. Ancak bu iyonlaşma, alfa parçacıklarının oluşturduğu iyonlaşmadan daha azdır. Çünkü bu parçacıklar alfa parçacıklarına göre daha hafif ve yüz kere daha giricidirler. Yine de bunlardan korunmak için ince alüminyum levhadan yapılmış bir zırh malzemesi yeterlidir.
    D seçeneği de yanlış verilmiştir. Nedeni ise; Nötronlar sadece kalın beton, su veya parafin kütleleriyle durdurulabilirler.

A kitapçığı 51.
    Kaynak işleminde ; Özellikle kesme yüzey düzgünlüğü için parça kalınlığına göre alev ayarı yapılır. Alev ayarı yapmak için önce yakıcı gaz(O2) bir miktar açılır, sonra yanıcı gaz(Asetilen) açılır.
    Dolayısıyla sorunun yanıtı A değil B olmalı

A KİTAPÇIĞI 56.SORU.
    Klakson sesleri farklı olmalıdır şıkkına yanlış denilmiş fakat yürürlükte olmayan tüzüğe göre klakson sesleri farklı olmalıdır?
    Motorlu arabaların klakson, çan veya zil sesleri, işyerindeki diğer sinyal seslerinden farklı, diğer makinaların meydana getirdiği gürültüleri bastıracak kadar kuvvetli ve titiz olacak ve aynı işyerinde çalışan çeşitli motorlu arabalar için aynı ses tonu kullanılacaktır.
    (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:459)

A KİTAPÇIĞI SORU 58

Olması gereken cevap : B
    Yasal veya literatürdeki dayanağı
    Madde 387 - Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.
    Madde 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.
    Yasal dayanağı artık kalmayan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünden soru sorulmuştur?

A KİTAPÇIĞI SORU 59
    Sorunun A şıkkında işçinin kolayca kullanabileceği yerde NE bulunacaktır?
    Soru cümlesinde, tüzükten hangi konuyla ilgili soru sorulduğu net değildir. Şıklardan gidilerek, soru tahmin edilmektedir. İptal edilmelidir.

A KİTAPÇIĞI SORU 62
    Sorunun dayanağı olan mevzuat bilgisi yoktur? Yüksekte çalışmada emniyet kemeri kullanma ile ilgili bilgi İşçi sağlığı iş güvenliği Tüzüğüne göre 3 metre, Yapı işlerinde işçi sağlığı iş güvenliği tüzüğü içinde 4 metre olacaktır.
    Dolayısıyla soru iptal edilmelidir.

A KİTAPÇIĞI 73.SORU
    A ve D şıkları da doğrudur.

A KİTAPÇIĞI 78.SORU
    B ve C şıkları ikisi de doğrudur.

A KİTAPÇIK 85.SORU
    Yürürlükte Olmayan Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir.
    Soru Sorulmuş ve Ayrıca, Soruda 4 Tane Boşluk Vardır Ama Cevaplarda 3 Boşluk Vardır. İptal Edilmelidir"

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica