[18 Ağustos Sınavı] Iptal Ettirme Amaçlı Soru Paylaşımı ( Sadece Gerekçeli / Dayanakli Olanlar)

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında marc123 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Yapılacak olan bu itirazların işe yarayacağını düşünüyor musunuz?

1. Evet, kesinlikle.

56,3%
  2. Hayır, hiç sanmıyorum.

17,3%
  3. Şansımızı deneyelim ne olur ne olmaz.

26,4%
  1. hakan35

hakan35 TÜİSAG Üyesi

içiniz rahat etmeyecekse itiraz edebilirsiniz ve umarım sizin istediğiniz sonuç olur ama benden size tavsiye çokta fazla umutlanmayın.

selçukisg bu yazıya teşekkür etti.
  2. yasin atasoy

yasin atasoy TÜİSAG Üyesi

b sınıfı 70. soruyu ben sınavdan önce bir yerde çözdüm aynı soruydu orada da cevap local havalandırmaydı sanırım soruyu buradan kopye etmişler hiç cevabına bakmadan.. ama soruyu nerden okuduğumu unuttum. ben yinede soruyu yanlış olması gerekçesiyle yanlış yaptım.. anlamadım

3. güldeenn

güldeenn TÜİSAG Üyesi

Yok var 6331 de yenisi eskisi kalkmis

4. beran21db

beran21db TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR MERABALAR,
    özür diliyorum fakat sadece gerekçeli değilde birde aşaĞIDA PAYLAŞTIĞIM HUSUSLARDA İTİRAZ KONULARI OLABİLİR Mİ?

mühendislik ve teknik öğrencilerin girdiği bu sınavda, teknik ve net sorular değilde böyle cümle ve mantık hatalarının bulunduğu sorularla karşı karşıya kaldığım için üzgünüm. inşaallah hakkımıza hayırlısı olur.
    benim itiraz etmeyi düşündüğüm sorular şunlar;

A-1 kanunda ÇALIŞAN İSTİHDAM ETMEKSİZİN kendi namına derken sınava sadece KENDİ HESABINA tabiri kullanılmış. kendi hesabına çalışMAYAN esnaf var mıdır?

A-5 HUKUK KURALLARINDA SORUSU. YASAMA ORGANI NE İŞE YARAR BİR DÜŞÜNSÜNLER

A-20 İŞYERİNDE "VARSA" DESTEK ELEMANI DEMİŞ. VARSA NIN OLDUĞU YERDE ZORUNLULUK OLURMU

A-22 İŞYERİNİN KISITLARI DEMİŞ. KISITTAN NE KASTEDİLDİĞİ AÇIK DEĞİL.

A-69 ŞIKKIN SON KELİMESİ VE BAĞLACI KONMUŞ BU DA YANILTMAYA YÖNELİK YAPILAN BİR İŞLEM

A-70 A ŞIKKI ACİL DURUM YÖNETİMİNİN İÇİNDE ZATEN C ŞIKKINDAKİ KURTARMA VE YANGINLA MÜCADELEDE BULUN MUYORMU?

A-73 DERHAL DIŞARI ATMAK İŞ YERİ HİJYEN BİLİMİNE NASIL UYUYOR?

BUNLAR SÖYELENEN DİĞER İTİRAZLARDAN FARKLI OLARAK BENİM YAZIM VE MANTIK HATASI OLARAK DÜŞÜNDÜĞÜM SORULAR..

ANAKARA DIŞINDA OLDUĞUM İÇİN BELKİ BAŞVURAMAYA BİLİRİM AMA DİKKATİNİ ÇEKECEK ARKADAŞ OLURMA LÜTFEN İTİRAZ YAPSIN...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. güldeenn

güldeenn TÜİSAG Üyesi

Zaten kurstaki hocalaarda dmisti anlamakta zorlancaksiniZ kotu turkce kullanilcak diye...bnce vinc ve su dorde uc bosluk kesin iptal...riskin iki cvbi olduguda dogru...dot besten fazla iptal cikmaz bi kilif bulurlar...

6. ibrahim83

ibrahim83 TÜİSAG Üyesi

arkadaşım yönetmelik en az 5m olacak diyor sen atölyeni 5 m yapabilirsin soruda 5 mden fazla olacak diyor o zaman senin atölyeni yıkmalılar ama yıkamazlar sen yönetmeliği uyguladın :)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

alivelikonya bu yazıya teşekkür etti.
  7. Şahin Hamarat

Şahin Hamarat TÜİSAG Üyesi

18 Ağustos 2013 , B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı ,B kitapçığı ;soru 41:Aşağıdakilerden hangisi otojen kaynak aparatları ile yapılan çalışmalarda,alınacak olan tedbirlerden değildir?
    A)
    Kaynak yapılan yerlerde,kullanılmakta olan gaz tüplerinden başka gaz tüpleri bulundurulmayacaktır.
    B)
    Oksijen tüpleri, yağlı elle tutulmayacak, tüplerin valfları,manometre ve diğer teçhizatı yağlanmayacaktır.C) Gaz tüpleri, çalışma anında mutlaka yatay bir şekilde olacak ve sıkıca herhangi bir yere bağlanmış olacaktır.D) Şalumolar, çalışır durumda gaz tüpü üzerine veya başka bir teçhizata asılmayacak ve gazlar tamamen kesilmedikçe şalumo bırakılmayacaktır.
    Cevap anahtarında doğru şık B olarak verilmiştir.
    Doğru cevap C şıkkı olmalı.
    İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ Madde 164 - Otojen kaynak aparatları ile yapılan çalışmalarda,aşağıdaki tedbirler alınacaktır:1) K aynak yapılan yerlerde, kullanılmakta olan gaz tüplerinden başka gaz tüpleri bulundurulmayacaktır.2) Gaz tüpleri, çalışma anında dik duracak ve devrilmemeleri için gerekli tedbirler alınacak ve tehlike anında kolayca sökülecek şekilde bağlanmış olacaktır.3) Gaz tüplerinin taşınması için tekerlekli özel araçlar kullanılacak ve bu tüpler kullanılmadıkları zaman, valfları kapanacak ve bu valfları koruyan başlıkları takılacaktır.4) Oksijen tüpleri, yağlı elle tutulmayacak, tüplerin valfları,manometre ve diğer teçhizatı yağlanmayacaktır.5) Atelyede bulunan gaz ve oksijen boruları ile şalumoya gelen hortumlar, ayrı ayrı ve diğer tesislerden de kolaylıkla ayrılacak renkte olacaktır.6) Şalumolar, çalışır durumda gaz tüpü üzerine veya başka bir teçhizata asılmayacak ve gazlar tamamen kesilmedikçe şalumo bırakılmayacaktır.

8. fahrettin2005

fahrettin2005 TÜİSAG Üyesi

9. ibrahim ayvaz

ibrahim ayvaz TÜİSAG Üyesi

bunların hepsine katılmakla birlikte yangınla ilgili 2 soruya yoğunlaşmak gerek

10. ceniz

ceniz TÜİSAG Üyesi

11. SevdaKuvvet

SevdaKuvvet TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar merhaba,

www.bilgit.com a göre; aşağıdaki tüzükler yürürlükten kalkmış gözüküyor:
    -İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü
    -Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük
    -Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü
    Bu durumda en az 6 soru ( B kitapçığı soru 40, 50, 92, 93, 94, 95) iptal edilmeli.

Ayrıca b kitapçığı 7.soruda kesin hatalı, standart gerekçe gösterilebilir. Bu da 7 soru yapar.
    soru 49 da ise gerekçe olarak hep yürürlükte olmayan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü dayanak gösterilmiş.
    Tüzüklerin yürürlükte olup olmadıklarından emin olabilirsek bu 6 soru kesin iptal olur diye düşünüyorum.
    Yorumlarınızı rica ediyorum.

12. bulentim77

bulentim77 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar lütfen sadece iptal ettirme amaçlı dayanaklı soruları paylaşınız.yorumlarınızı diğer başlıkta yapabilirseniz daha sağlıklı bir yol izlemiş oluruz.

13. aziz e.

aziz e. TÜİSAG Üyesi

sevda hanım,
    bu konuda daha önce de yorum yapmıştım,yine yazayım...
    önemli olan tüzüklerin kaldırılması değil,
    1. bizlerin bu dersleri görüp görmediğimiz
    2. bu tüzüklerin ne zaman kaldırıldığı...

mesela, 4857 deki bazı maddeler 6331 de değiştirildi ya da kaldırıldı. eğer bu şekilde şüphesi olan soru varsa, ona yoğunlaşalım...

14. ceniz

ceniz TÜİSAG Üyesi

kesinlikle doğrudur.A grubu 4o. soru.yönetmeliğin başında1. işe başlamadan önce2.düzenli aralıklarla sağlık gözetimi yapılır diyor.Herhalde hiç işe başlamadan düzenli aralıklarla sağlık gözetimi yapılmasının gereği yok.2. maddede de iş başladıktan sonra düzenli aralıklarla dese idi sayın soru hazırlayan uzmanlar daha rahat anlarlardı!!!!!!!

15. glryvz

glryvz TÜİSAG Üyesi

B grubu Bkitapcığı 76.soru ile C grubu B kitapcığı 72.soru aynı.....orda cevap 3m... aynı gün aynı sınav iki farklı cevap.....

16. onuratilgan

onuratilgan TÜİSAG Üyesi

İtiraz ettiğim sorular ve dilekçesi;

Ekli Dosyalar:

bbaşar, hasan007, selçukisg ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
  17. aziz e.

aziz e. TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR,
    GÜN İÇİNDE EĞİTİM KURUMUMDAN İTİRAZ EDİLECEK SORU VE GEREKÇELERİ BANA İLETİLECEK VE HEMEN PAYLAŞACAĞIM . LÜTFEN TAKİPTE OLUN...

18. Tutku

Tutku TÜİSAG Üyesi

Yani arkadaş soruyu soranlar bi acayip senin burada yaptığın bu açıklama daha bi acayip olmuş. Madde 16 diye yazmışsın yukarı işte nasıl olması gerektiğini. Alttaki paragrafta yapmış olduğun açıklama dıdısının dıdısı olmuş. Madde 16 yazdığın gibi açık. ÖNCE olmalıydı d) şıkkında. Bu kadar.

19. hakan35

hakan35 TÜİSAG Üyesi

B GRUBU A KİTAPÇININ 76. sorusunu söylüyorsunuz herhalde bu soruyla C grubu B kitapçığının 72. sorusu aynı değil ikisi arasında fark var C sınıfları için sorulan soru direk tüzükten alınan bir cümle hemde birebir aynı cümle onun için boşuna itiraz etmenizi önermem, ama B sınıfları için derseniz onların ki daha çelikli bir soru ancak onlarda da cevaplarda 4 seçeneği olmadığı için ondada sorun kalmıyor. bilmem anlatabildim mi?

ilgili tüzük maddesi
    "Madde 521 – Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı sağlanamayan ve 4 metreden fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında,çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaklardır."

20. marc123

marc123 TÜİSAG Üyesi

Onur Bey'in yaptığı/kullandığı şablon çok güzel hazırlanmış. Herkesin gözatmasında fayda olacağını düşünüyorum.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica