[18 Ağustos Sınavı] Iptal Ettirme Amaçlı Soru Paylaşımı ( Sadece Gerekçeli / Dayanakli Olanlar)

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında marc123 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Yapılacak olan bu itirazların işe yarayacağını düşünüyor musunuz?

1. Evet, kesinlikle.

56,3%
  2. Hayır, hiç sanmıyorum.

17,3%
  3. Şansımızı deneyelim ne olur ne olmaz.

26,4%
  1. LAZOZGUR

LAZOZGUR TÜİSAG Üyesi

peki yönetmelikte sağlık kayıtlarının en az 10 yıl saklanacağı cümlesine ne diyeceksin şıklarda 15 yıl demiş

2. SevdaKuvvet

SevdaKuvvet TÜİSAG Üyesi

sınav duyurusu müfredatın meri mevzuat uyarınca yapılacağı yönündedir. bu tüzükler 2012 den bu yana yürürlükte değildir. O halde bizzat ismi geçen yürülülükte olmayan tüzüklerle hazırlanmış sorular iptal olmalıdır. bu durumda b kitapçığı 40,50,92,93,94, ve 95 iptal olmalıdır.

3. Tutku

Tutku TÜİSAG Üyesi

Arkadaş kendin yazmışsın bir de koyuya boyamışsın. Soruda yanlış olanı soruyor d şıkkının dışındakiler senin yazdığın açıklama ile birebir örtüşüyor yani doğru. D şıkkında ÖNCE olması gerekiyor onuda belirtmişsin. Nasıl oluyorda bütün şıklar doğru diyorsun ?

4. Tutku

Tutku TÜİSAG Üyesi

Genel havalandırma kapı pencere açmak bu şekilde çözemezsiniz. Lokal ise bu iş için uygun değildir. Cebri havalandıma şarttır. Mekanik Tesisat sistemi kurulması yani. Lokal cebrinin içine dahil edilmiş olmuyor yani. Şıkta cebri olması gerekiyordu kısacası.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. gokayagma

gokayagma TÜİSAG Üyesi

itirazlarım ektedir

Ekli Dosyalar:

Karadaş, zeynap ve Tutku bu yazıya teşekkür etti.
  6. Tutku

Tutku TÜİSAG Üyesi

Bu sınav açıklamasına göre 2012 sonu itibari ile kalkan bu tüzüklerden soru sorulmaması gerkiyor fakat mayıs 2013 sınavındada sormuşlar şimdide sordular. Bu soruların bir kısmını doğru işaretlemişim. Fakat hepsinin aslında iptal edilmesi taraftarıyım. Çalışma koşullarında sıcaklıklarla ilgili yönetmelik yapan bir sistemin içerisinde sınav günü cayır cayır yanan bir ortamda sınava girmek gibi çelişkili bir durum bu yaptıkları. Hey gidi T.C. Hukuk sistemi...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. canyakar

canyakar TÜİSAG Üyesi

C Sınıfı A Kitapçığı 1. soruda doğru cevap B ve C değil midir?
    C Sınıfı A kitapçığı 5. soruda "Ülkemizde Sosyal Güvenlik Kurumunun 2011 yılı istatistikleri ...... hangisi kaza sebepleri arasında en fazla orana sahiptir?" sorusunda benim bildiğim kadarıyla cevap C -makinelerin sebep olduğu kazalar diye biliyorum. doğru cevap D sıkıştırma,ezilme, batma,kesme diye verilmiş

sizce bu sorular hatalı mı?
    teşekkürler

8. Tutku

Tutku TÜİSAG Üyesi

Bütün sorularında itirazlarını haklı bulduğumu belirtmek isterim. Bu 6 sorunun 4 ü bende yanlış. Sebebler aynı. En çok o ve bağlacının kullanıldığı Türkçe'yi katleden soruya sinirim bozuldu.

9. Turgut kdz

Turgut kdz TÜİSAG Üyesi

Ben mühendisim. Avukat yada hakim değil. Tüzüğü kelimeleriyle ezberleyecek halim yok. 3 metre mi 4 metre mi ben ona bakarım. Sınava hazırlanırken dikkatimi çekmişti. soru sorulduğunda umarım her iki seçenekte cevaplarda olmaz demiştim. ben de en güvenli olanı 3 metre cevabını veririm demiştim öyle yaptım ama hatalı oldu Soruyu hazırlayanların kafasına ..... :)
    Soruları hazırlayanların eğitimci yada iş güvenliği belgelerini ellerinden alsınlar :)

aytenkg, çiğdem erşahan ve canyakar bu yazıya teşekkür etti.
  10. Tutku

Tutku TÜİSAG Üyesi

Ayrıca 2012 aralık itibariyle yürürlükten kalkmış tüzüklerden sorular sorulmuş. Eklediğiniz sorularda bunlardan var gerekçede bu konudan da bahsedebilirdiniz.

11. aziz e.

aziz e. TÜİSAG Üyesi

T.C.
    ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
    ANKARA
    TARİH :
    KONU : 18.08.2013 Tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınav Sorularına İtiraz
    Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı tarafından 18.08.2013 günü saat 10:00 da yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım.
    20.08.2013 günü sınav soru ve cevap anahtarını açıklanmış olup, incelemelerim neticesinde bazı soruların hatalı olduğunu düşünmekteyim. Hatalı sorular ve hatalı soruların gerekçeleri her bir sorunun alt kısmında açıklamalı olarak belirtilmiştir
    Bu konuda mağduriyetimin giderilmesini ve söz konusu soruların incelenerek, yapılacak değerlendirme sonucunun tarafıma bildirilmesini arz ederim.
    Saygılarımla

TC Kimlik No :
    Adı Soyadı :

İmza :
    Adres :
    EKLER:
    EK-1 : İtirazlarım

EK-2 :Dekont

12. aziz e.

aziz e. TÜİSAG Üyesi

T.C.
    ÇALIŞMA VE SOSYAL GÜVENLİK BAKANLIĞI
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE
    ANKARA
    TARİH :
    KONU : 18.08.2013 Tarihinde yapılan C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınav Sorularına İtiraz
    Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü Ölçme, Değerlendirme ve Yerleştirme Grup Başkanlığı tarafından 18.08.2013 günü saat 10:00 da yapılan C sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavına katıldım.
    20.08.2013 günü sınav soru ve cevap anahtarını açıklanmış olup, incelemelerim neticesinde bazı soruların hatalı olduğunu düşünmekteyim. Hatalı sorular ve hatalı soruların gerekçeleri her bir sorunun alt kısmında açıklamalı olarak belirtilmiştir
    Bu konuda mağduriyetimin giderilmesini ve söz konusu soruların incelenerek, yapılacak değerlendirme sonucunun tarafıma bildirilmesini arz ederim.
    Saygılarımla

TC Kimlik No :
    Adı Soyadı :

İmza :
    Adres :
    EKLER:
    EK-1 : İtirazlarım
    EK-2 : Dekont

13. aziz e.

aziz e. TÜİSAG Üyesi

ben dersini de aldım,birçok siteyi de inceledim ve hepsinde de Lokal Havalandırma şart diyor.

ilgili makale ekte...
    http://www.mmo.org.tr/resimler/dosya_ekler/68f86fedabf6a0c_ek.pdf?dergi=536

14. emrah duman

emrah duman TÜİSAG Üyesi

AŞAĞIDAKİ 6 SORUNUN YANLIŞLIĞI, KANITLARIYLA BİRLİKTE İSPATLANMIŞTIR.

DİLEKÇEMİ BUGÜN YOLLADIM.

GEÇ KALMAYALIM ACELE EDELİM.

Soru 1 - B Kitapçığı 7. Soru: Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol Et, Önlem Al döngüsü içerisindeki Planlama aşamasında yer almaz?

A)Riskleri değerlendirme,risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
    B)Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme,eğitme ve katılımını sağlama
    C)Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    D)Mevcut durumu analiz etme
    Cevap: A seçeneği verilmiştir.

Yanlış olduğu kanıtı:

Türk Standardları Enstitüsü’nün yayınladığı TS 18001 (Nisan 2008) İş Sağlığı Ve Güvenliği Yönetim Sistemleri-Şartlar standardında ;

4.İSG YÖNETİM SİSTEMİ ŞARTLARI:
    4.3.PLANLAMA:
    4.3.1.Tehlike tanımlaması, risk değerlendirmesi ve kontrollerin belirlenmesi
    Kuruluş sürekli olarak tehlikelerin tanımlanması, risklerin değerlendirilmesi ve gerekli kontrollerin belirlenmesi için prosedürler oluşturmalı ve sürdürmelidir.

Buna göre A seçeneğinde verilen ‘Risklerin değerlendirmesi,risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme’ olgusu planlama aşamasındadır.

Sorunun C seçeneğinde verilen ‘Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme’ döngünün diğer safhalarında yer almaktadır.

Dolayısıyla doğru cevap C seçeneği olmalıdır. Bu nedenle sorunun iptal edilmesi için gereğinin yapılmasını arzederim.

Soru 2- B Kitapçığı 91. Soru: Yapı işletmelerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre aşağıdakilerden hangisi yapılan işteki ilerlemeleri ve meydana gelen değişiklikleri dikkate alarak sağlık ve güvenlik planında gerekli düzenlemeleri yapan veya yapılmasını sağlayan kişidir?

A)İşveren
    B)Proje Sorumlusu
    C)Hazırlık Koordinatörü
    D)Uygulama Koordinatörü
    Cevap: D seçeneği verilmiştir.

Yanlış olduğu kanıtı:

4857 sayılı İş Kanununun 78 inci maddesine; Yapı İşlerinde Sağlık ve Güvenlik Yönetmeliği’ne göre ;

Madde 4 —Bu Yönetmelikte geçen;

i) Hazırlık Koordinatörü: Projenin hazırlık aşamasında işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 7 nci maddesinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişiyi,

j) Uygulama Koordinatörü: Projenin uygulanması aşamasında işveren veya proje sorumlusu tarafından sorumluluk verilen ve bu Yönetmeliğin 8 inci maddesinde belirtilen sağlık ve güvenlikle ilgili görevleri yapan gerçek veya tüzel kişiyi,

ifade eder.

Diye belirterek Uygulama ve Hazırlık Koordinatörlerinin ikisinin birden sağlık ve güvenlikle ilgili yapılan işlerden mesul olduğunu belirtmiştir.

Bu sebeple cevaplar içinde 2 doğru şık olması nedeniyle bu sorunun iptal edilmesini arzederim

Ayrıca aynı yönetmeliğin aşağıdaki maddelerinde koordinatörlerin görevleri diyerek uygulama ve hazırlık koordinatörlerini kastettiği açıkça ortadadır.

Koordinatörlerin Proje Hazırlama Aşamasındaki Görevleri
    Madde 7 —Sağlık ve güvenlik koordinatörleri projenin hazırlanması aşamasında;
    a) Yönetmeliğin 6 ncı maddesindeki yükümlülüklerin yerine getirilmesini koordine edeceklerdir.
    b) Yapı alanında yürütülen faaliyetleri dikkate alarak, uygulanacak kuralları belirleyen bir sağlık ve güvenlik planı hazırlayacak veya hazırlanmasını sağlayacaktır. Yapı alanında Ek-II’de belirtilen işler yapılıyorsa, bu işlerle ilgili özel önlemler planda yer alacaktır.
    c) Yapı üzerinde daha sonra yapılacak işler sırasında dikkate alınacak sağlık ve güvenlik bilgilerini içeren bir dosya hazırlayacaktır.

Koordinatörlerin Proje Uygulama Aşamasındaki Görevleri
    Madde 8 —Sağlık ve güvenlik koordinatörleri proje uygulama aşamasında;
    a) Aynı anda veya birbiri ardına yapılan işlerin veya aşamalarının planlanması için teknik ve organizasyona yönelik kararlar alınmasında;
    İşin bütününün veya bazı aşamalarının tamamlanması için gereken sürenin tahmininde, genel güvenlik ve koruma prensiplerinin uygulanmasının koordinasyonunu sağlayacaktır.
    b) İşverenlerin gerekli önlemleri uygulamasını ve gerektiğinde işçilerin ve kendi adına çalışanların korunmasını, bu Yönetmeliğin 10 uncu maddesinde belirtilen prensiplerin istikrarlı bir şekilde uygulanmasını, gerekiyorsa 7 nci maddenin (b) bendinde belirtilen sağlık ve güvenlik planının uygulanmasını koordine edecektir.

Sonuç olarak, C seçeneğide doğrudur ve İki doğru şık olması nedeniyle bu sorunun iptal edilmesi için gereğinin yapılmasını arzederim.
    Soru 3 - B Kitapçığı 25. Soru: Aşağıda verilen hangi iyonlaştırıcı radyasyonun giriciliği ( nufüs etmesi ) yanlıştır?

A) Beta : Bor kullanılarak üretilen yoğun bir beton tarafından soğurulur.
    B) Alfa: İnce bir kağıt tabakası veya cildimiz tarafından soğurulur.
    C) Gama: kurşun ve beton gibi malzemelerde soğurulur.
    D) Nötron plastik ve benzeri maddelerde soğurulur.
    Cevap: A seçeneği verilmiştir.

Yanlış olduğu kanıtı:

TÜRKİYE ATOM ENERJİSİ KURUMU:
    Adres: http://www.taek.gov.tr/nukleer-guve...-rapor/440-bolum-06-radyasyondan-korunma.html

Bölüm 06. Radyasyondan Korunma
    Yayın: Salı, 24 Ağustos 2010 14:23
    Son güncelleme: Çarşamba, 06 Şubat 2013 11:24

Radyasyon tipleri

İyonlaştırıcı radyasyon alfa parçacıkları, beta parçacıkları, nötron veya gama ışınları ve X-ışınları olarak bilinen elektromanyetik radyasyon formunda olabilir. İyonlaştırıcı radyasyonun her bir tipi, madde (insan vücudu da dahil) ile farklı şekilde etkileşir ve bunların her biri, farklı tipteki malzemeyle etkin bir şekilde durdurulabilir (Şekil 6.1).

Şekil 6.1. Farklı Radyasyon Tipleri İçin Giricilik Mesafeleri

Alfa parçacıkları, atomun çekirdeğinden yayılır ve iki proton ile iki nötron içerirler. Bu parçacıklar Helyum atomu çekirdeği ile aynıdır ve pozitif (+2) yüklüdürler. Ağır ve yüklü oldukları için madde içerisinde enerjilerini çabuk kaybederler. Alfa parçacıklarını bir kağıt tabakası veya insan vücudundaki ölü deri tabakası gibi az bir kalınlıktaki maddelerle durdurmak mümkündür. Alfa parçacıkları, doğrudan hassas hücrelerle temas edeceği için sadece ağız yolu ile vücuda alındığı ve teneffüs edildiği zaman insan sağlığı açısından tehlikeli olurlar.

Beta parçacıkları, atomun çekirdeğinden yayılan elektronlardır ve sadece bir negatif yüke sahiptirler. Bunlar, alfa parçacıklarına göre madde ile daha az etkileşime girerler ve böylece maddenin daha içlerine nüfuz edebilirler. Plastik veya metal gibi ince nesnelerle durdurulabilirler ve alfa parçacıklarında olduğu gibi ağız yoluyla vücuda alındığı veya solunduğu zaman tehlikelidirler. Işınlanma yeteri kadar büyük ise deriye radyasyon hasarı verebilirler.

Nötronlar, atomun çekirdeğinde bulunurlar ve çarpışma veya fisyon ile açığa çıkarlar. Proton ile yaklaşık aynı kütleye sahip elektriksel olarak yüksüz parçacıklardır. Yüksüz oldukları için madde ile zayıf etkileşime girerler ve dolayısıyla madde içerisine kolaylıkla nüfuz edebilirler ve kolayca durdurulamazlar. Kalın beton tabakası veya hidrojen atomları açısından zengin (su veya yağ gibi) bir malzemeyle durdurulabilirler.

Gama ışınları ve X-ışınları, her ikisi de elektromanyetik dalgalardır. Gama ışınlarının kaynağı atom çekirdeğidir ve atom elektron seviyelerindeki değişim sonucu meydana gelir. Röntgen ışınları da denilen X ışınları, görünür ışık ve mor ötesi ışınları gibi dalga şeklindedir. Bir atoma dışarıdan gelen veya gönderilen yüksek enerjili elektronlar o atomun ilk halkalarından elektronlar koparırlar. Atomdan kopan bu elektronun yerine daha yüksek seviyelerden (üst halkalardan) elektronlar atlayarak kopan elektronun yerindeki boşluğu doldururlar. Bu sırada ortaya çıkan enerji fazlalığı X ışını şeklinde dışarı salınır. Gama ve X-ışınlarının ikisi de yüksek enerjili elektromanyetik radyasyon formunda olduklarından madde ile daha az etkileşime girerler. En iyi, kalın kurşun tabakası veya yoğun malzemelerle durdurulabilirler.

Bu verilere göre: A ve D şıkları cevap seçeneği olmalıdır. İki doğru şık olması sorunun iptal edilmesi için gereğinin yapılmasını arzederim.
    Soru 4 - B Kitapçığı 95. Soru: Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük’e göre “Havasında …… dan az oksijen, …………. den çok metan ………den çok ……………’den çok karbon monoksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılamaz.” Yukarıda verilen cümledeki boşluklara sırasıyla aşağıdakilerden hangisi yazılmalıdır?
    A) %18 / %1 / %0,05
    B) %19 / %1 / %0,5
    C) %19,5 / %2 /%0,5
    D) %19 / %2 / %0,5
    Cevap: D şıkkı verilmiştir.
    Yanlış olduğu kanıtı:
    Soru içerisinde cevaplanması istenen 4 hane bulunmaktayken, yanıt şıklarında 3 değer bulunmaktadır. Bu durum anlam karmaşasına yol açmaktadır.
    Soruda tüzükte bulunan değerler sorulmuştur ancak soruda karbondioksit yerine karbonmonoksit yazılmıştır.
    MADEN VE TAŞOCAKLARI İŞLETMELERİNDE VE TÜNEL YAPIMINDA ALINACAK İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞGÜVENLİĞİ ÖNLEMLERİNE İLİŞKİN TÜZÜK
    İÇİNDE ÇALIŞILMAYACAK HAVA
    MADDE 162 - Havasında % 19'dan az oksijen, % 2'den çok metan, % 0,5'den çok karbondioksit ve diğer tehlikeli gazlar bulunan yerlerde çalışılamaz.
    Sonuç olarak soru 2 sebepten dolayı hatalıdır, bu sebeple sorunun iptal edilmesi için gereğinin yapılmasını arzederim.

Soru 5 - B Kitapçığı 57. Soru Güven Bey'in Çalıştığı İş Yerinde Elle Taşıma İşleri Yönetmeliğine göre işveren çalışanlara hangisi hakkında kesin verilerle bilgilendirmekle yükümlü değildir?

A) Yükün Ağırlığı
    B) Yükle ilgili genel bilgiler
    C) Yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı
    D) Yüklerin yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler
    Cevap: A seçeneği verilmiş.

Yanlış olduğu kanıtı:

Elle Taşıma yönetmeliği Madde 8- Çalışanların Bilgilendirilmesi ve Eğitimi
    (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:
    a) Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,
    b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi,
    c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler.

“Mümkünse yükün ağırlığı” diye belirtilerek, işverenin yükümlülükleri içine yük ağırlığının bildirilmesi ibaresi açıkça eklenmiştir. Bu sebeple sorunun iptal edilmesi için gereğinin yapılmasını arzederim.

Soru 6 – B Kitapçığı 72. Soru: Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı sağlanamayan ve ………… den fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında, çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde, bakım veya onarım işleriyle her türlü bina sökme ve yıkma işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel korunma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaklardır.Yukarıdaki cümledeki boşluğa aşağıdakilerden hangisi gelmelidir?
    A) 1,2 metre
    B) 2 metreC) 3 metre
    D) 4 metre
    Cevap A seçeneği verilmiştir.

Yanlış olduğu kanıtı:

Aşağıda belirtilen tüzüğün ilgili maddesine dayanarak C şıkkının da doğru olduğu görülmektedir. İki doğru şık olması nedeniyle sorunun iptal edilmesi için gereğinin yapılmasını arzederim.
    YAPI İŞLERİNDE İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜBakanlar Kurulu Kararının Tarihi : 2.7.1974, No : 7/8602Dayandığı Kanunun Tarihi : 25.8.1971, No : 1475Yayımlandığı R. Gazetenin Tarihi : 12.9.1974, No : 15004Yayımlandığı Düsturun Tertibi : 5, Cildi: 13, S. 2614
    Madde 13 – Yüksekliği tabandan itibaren 3 metreden daha fazla olan ve düşme veya kayma tehlikesi bulunan yerlerde çalışanlarla, kiremit döşeyicilerine, oluk ve her türlü dış boya işleri yapanlara, gırgır vinçlerini çalıştıranlara ve kuyu, lağım, galeri ve benzeri derinliklerde çalışanlara güvenlik kemerleri verilecek ve işçiler de verilen bu kemerleri kullanacaklardır.

15. CemalDemir

CemalDemir TÜİSAG Üyesi

merhaba.

arkadaslar bugun 12-13 kurs ile gorustum ortak kanıyı soluyorum. bır cok soru var ama itiraz yapılcak soruların kesişim kumesi.

1 puko ile ilgili soru
    2.guven bey yukun agırlıgı sorusu
    3.korkuluk 3 metre 4 metre sorusu
    4. Vinc kapıları kapalı acık olan soru.
    5.Metan oksijen co2 sorusu. ve kuvvetle muhtemel 4 veya 5 soru ıptal olcakmış.

65 66 bareminde takılanlar asılmalı bence

16. selçukisg

selçukisg TÜİSAG Üyesi

öncesinde farkedemedim.sonra hakan 35 isimli arkadaş d şııkındaki ayrıntıya belirtince farkınavardım.

17. SevdaKuvvet

SevdaKuvvet TÜİSAG Üyesi

LÜTFEN DİKKATT!!!
    Bir mesajımda da dile getirdiğim iptal olan tüzükler ile ilgili çalışma bakanlığı, iş sağlığı biriminden mevzuat ile ilgili olarak Ahmet bey ile görüştüm. Kendisine, İşçi sağlığı ve iş Güvenliği.. ve Maden ve Taş ocaklarınd... tüzükleri ile ilgili olarak yürürlükte olup olmadıklarını sordum. Kendisi derki, bu konu daha önce de sorulduğu için hukuk müşavirliğimizden görüş istedik, onlar şöyle bir yazı yazdı dedi ve yazıyı okudu. özetle hukuk müşavirliğinin yazısına göre dayanağı kalmadığından bu yönetmelikler iptal durumundadır. ve bu durumda b kitapçığı için soru 40,50,92,93,94,95 iptal edilmelidir. lütfen ağırlıklı olarak bu sorulara itiraz edelim. iptali kesin gibi.
    Açıklama:

30.12.2012 tarihi itibarıyla dayanağı kalmamıştır.” Notu için açıklama:

-İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü,
    -Yapı İşlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü,
    -Parlayıcı Patlayıcı Tehlikeli ve Zararlı Maddelerle Çalışılan İşyerlerinde ve İşlerde Alınacak Tedbirler Hakkında Tüzük,
    -Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük,

adlı tüzükler, 25 Ağustos 1971 günlü ve 1475 sayılı İş Kanununun 74 üncü maddesine dayanılarak çıkartılmıştır.

25.8.1971 tarihli ve 1475 sayılı İş Kanununun 14 üncü maddesi hariç diğer maddeleri, 10.06.2003 tarihinde yürürlüğe giren 4857 sayılı İş Kanununun 120 nci maddesi ile yürürlükten kaldırılmıştır.

Ancak aynı kanunun (4857 sayılı İş Kanununun) Geçici 2 nci maddesiyle “1475 sayılı Kanuna göre halen yürürlükte bulunan tüzük ve yönetmeliklerin bu Kanun hükümlerine aykırı olmayan hükümleri yeni yönetmelikler çıkarılıncaya kadar yürürlükte kalır.” Hükmü gereğince yürürlükte kalmıştır.

Fakat, Geçici 2 nci madde, 30.06.2012 tarihinde yürürlüğe giren 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanununun 38/c maddesine göre 6 ay sonra yürürlüğe girmek üzere, 37/ç maddesiyle yürürlükten kaldırılmıştır.

Özetle tüzüklerin son yasal dayanağı olan Geçici 2 nci madde 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kalkmış olduğundan dolayı yukarıda sayılan tüzüklerin herhangi bir dayanağı kalmamış ve hükümleri geçersizdir.

Bu açıklama, gelen e-postalar üzerine yapılmıştır. 10.05.2013

18. hakan35

hakan35 TÜİSAG Üyesi

sizde haklısınız ama iş güvenliği uzmanlarının iş güvenliği ve sağlığı ile ilgili mevzuatları en az avukatlar kadar iyi bilmesi gerekir ki olası bir kaza olduğu zaman mağdur olmaması için. ama dediğiniz gibi karmaşa çıkarabilecek bir durum var ortada ama tecrübelerime ve daha önceki benzer olaylarda verilmiş kararlar ışığında ben iptal olabileceğine ihtimal vermiyorum çünkü daha önce belirttiğim gibi soruyu direk madde olarak almışlar.

19. askan1963

askan1963 TÜİSAG Üyesi

KİTAPÇIK TÜRÜ: A
    A. 47. Soru: Güven Bey’ in çalıştığı işyerinde Elle taşıma İşleri Yönetmeliği’ ne göre işveren, çalışanlara aşağıdakilerden hangisi hakkında kesin verilerle bilgilendirmekle yükümlü değildir?
    A) Yükün ağırlığı
    B) Yükle ilgili genel bilgiler
    C) Yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı
    D) Yüklerin yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler
    Cevap anahtarında doğru cevap A şıkkı olarak verilmiş, fakat çalışanın 25 kg’ den fazla yük olduğunu bilmesi ve kaldırılmaması gerekli olan ağırlık sınırını bilmesi kesin bilgidir. Soruda bir anlam karmaşası gözükmektedir. Çünkü Elle taşıma İşleri Yönetmeliği’ ne göre ”mümkünse yük ağırlığı söylenmelidir” ile yöneltilen soruda “kesin verilerle bilgilendirmekle yükümlü değildir” sözleri anlam karmaşası içerisindedir. Bu anlamda cevapların hepsi doğru gözükmekte ve sorunun iptali gerekmektedir.
    Kaynak: ELLE TAŞIMA İŞLERİ YÖNETMELİĞİ(resmi gazete Tarihi: 24.07.2013 resmi gazete Sayısı: 28717)

İçerik: Çalışanların bilgilendirilmesi ve eğitimi
    MADDE 8 – (1) İşveren; elle taşıma işlerinde çalışanların ve/veya temsilcilerinin, çalışanların iş sağlığı ve güvenliği eğitimlerine ilişkin mevzuat hükümlerini de dikkate alarak aşağıdaki konularda bilgilendirilmelerini ve eğitilmelerini sağlar:
    a) Bu Yönetmelik uyarınca sağlık ve güvenliğin korunmasına yönelik alınan tedbirler,
    b) Taşınan yükle ilgili genel bilgiler ve mümkünse yükün ağırlığı ile eksantrik yüklerin en ağır tarafının ağırlık merkezi,
    c) Bu Yönetmelikte belirtilen hususları da dikkate alarak yüklerin doğru olarak nasıl taşınacağı ve yanlış taşınması halinde ortaya çıkabilecek riskler.
    A. 78. Soru: İskele dikmelerinin ahşap ya da beton plaka üzerine oturtulmasının nedeni, aşağıdakilerden hangisidir?
    A) İskele dengesini sağlamak için
    B) Zayıf tabanda yükü yaymak için
    C) Dikme kaymalarının azaltmak için
    D) Dikmelere gelen yükleri dengelemek için

Cevap anahtarında doğru cevap B şıkkı olarak verilmiş fakat iskele dikmeleri, ahşap ya da beton plaka üzerine iki amaç için oturtulur. Birisi bozuk ve düzgün olmayan zemin üzerine dengeyi sağlamak amacıyla, bir diğeri ise taşıma gücü zayıf olan zeminlerin üzerine iskelenin batmaması için yükü yaymak amacıyla oturtulur. Zayıf zemin üzerinde yükü yaymak amacıyla oturtmak aynı zamanda dengeyi sağlamak anlamına da gelmektedir. Çünkü iskelenin dikmelerinin zemine farklı oturmaları, iskelenin dengesini bozabilir. Bu soruda ahşap ya da beton plakayı nasıl bir zemin üzerine oturtulduğu önemlidir. Bu yüzden soruda eksik bilgi verilmiş ve sorunun A ve B şıkları doğru gözükmekte sorunun iptali gerekmektedir.

20. selçukisg

selçukisg TÜİSAG Üyesi

evet d şıkkı yanlış öncesinde farkına varamamışım,öncesinde diyor yönetmelikte fakat soruda işe başladıktan sonra diyor..

21. selçukisg

selçukisg TÜİSAG Üyesi

sınavı hazırlayanların gerekçesi hazırdır zaten bencede itiraz etmek yersiz.ergonomik ifadesi var çünkü...

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica