[18 Ağustos Sınavı] Iptal Ettirme Amaçlı Soru Paylaşımı ( Sadece Gerekçeli / Dayanakli Olanlar)

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında marc123 tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

?

Yapılacak olan bu itirazların işe yarayacağını düşünüyor musunuz?

1. Evet, kesinlikle.

56,3%
  2. Hayır, hiç sanmıyorum.

17,3%
  3. Şansımızı deneyelim ne olur ne olmaz.

26,4%
  1. Ayal

Ayal TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,

İtiraz edilebilecek sorular ve gerekçeleri aşağıdaki gibidir. Değerlendirmenize sunarım.

"Değerli Katılımcımız,
    18 Ağustos 2013 tarihinde yapılan C sınıfı uzmanlık sınavı soruları hakkındaki görüşlerimiz A kitapçığı üzerinden değerlendirme yapılmıştır.

İtiraz İçin;
    Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.

Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.

sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

SORULAR

A KİTAPÇIĞI 17. SORU

Aşağıdakilerden hangisi Planla, Uygula, Kontrol Et, Önlem Al döngüsü içerisindeki Planlama aşamasında yer almaz?

A) Riskleri değerlendirme, risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme
    B)Her bölümdeki ilgili kişileri bilgilendirme, eğitme ve katılımını sağlama
    C)Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme
    D) Mevcut durumu analiz etme

Doğru Cevap A seçeneği verilmiştir.

Fakat; Türk Standartları Enstitüsü’nün yayınladığı TS 18001 (Nisan 2008) İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemleri-Şartlar standardında ;

4.İSG YÖNETİM SİSTEMİ ŞARTLARI:
    4.3.PLANLAMA:
    4.3.1.Tehlike tanımlaması, risk değerlendirmesi ve kontrollerin belirlenmesi

Kuruluş sürekli olarak tehlikelerin tanımlanması, risklerin değerlendirilmesi ve gerekli kontrollerin belirlenmesi için prosedürler oluşturmalı ve sürdürmelidir.

Buna göre A seçeneğinde verilen ‘Risklerin değerlendirmesi, risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme’ olgusu planlama aşamasındadır.

Sorunun C seçeneğinde verilen ‘Faaliyet planını izleme ve gerçekleştirme’ döngünün uygulama ve işletme safhalarında yer almaktadır. Dolayısıyla doğru cevap C seçeneği olmalıdır.

A KİTAPÇIĞI 30.SORU:
    Yapı işlerinde İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünde, acil çıkış kapıları ve yangınla ilgili hiçbir hüküm ve madde yoktur. Yasal dayanağı yanlış verilen soru iptal edilmelidir.
    Sorunun dayanağı tüzük İşçi sağlığı ve İş güvenliği tüzüğüdür. Ayrıca tüzüklerin ikisinin de yürürlükte olmaması sorunun iptali için bir nedendir.

A KİTAPÇIĞI SORU 32
    Doğru kabul edilen cevap : C

Yasal veya literatürdeki dayanağı olan ve ismi Gürültü yönetmeliği diye bir yönetmelik yürürlükte değildir.
    Çalışanların gürültü ile ilgili risklerden korunmalarına dair yönetmelik isimli bir yönetmelik yürürlüktedir. Söz konusu yönetmelikte de MARUZİYET ETKİN DEĞER diye bir kavram bulunmamaktadır soru iptal edilmelidir.

A KİTAPÇIK 35.SORU
    Doğru kabul edilen cevap : A
    Olması gereken cevap : A ve D

TÜRKİYE ATOM ENERJİSİ KURUMU. http://www.taek.gov.tr/ogrenci/r02.htm
    Beta parçacıkları da alfa parçacıkları gibi belli bir yük ve kütleye sahip olduklarından madde içerisinden geçerken yolları üzerinde iyonlaşmaya sebep olurlar. Ancak bu iyonlaşma, alfa parçacıklarının oluşturduğu iyonlaşmadan daha azdır. Çünkü bu parçacıklar alfa parçacıklarına göre daha hafif ve yüz kere daha giricidirler. Yine de bunlardan korunmak için ince alüminyum levhadan yapılmış bir zırh malzemesi yeterlidir.
    D seçeneği de yanlış verilmiştir. Nedeni ise; Nötronlar sadece kalın beton, su veya parafin kütleleriyle durdurulabilirler.

A kitapçığı 51.
    Kaynak işleminde ; Özellikle kesme yüzey düzgünlüğü için parça kalınlığına göre alev ayarı yapılır. Alev ayarı yapmak için önce yakıcı gaz(O2) bir miktar açılır, sonra yanıcı gaz(Asetilen) açılır.
    Dolayısıyla sorunun yanıtı A değil B olmalı

A KİTAPÇIĞI 56.SORU.
    Klakson sesleri farklı olmalıdır şıkkına yanlış denilmiş fakat yürürlükte olmayan tüzüğe göre klakson sesleri farklı olmalıdır?
    Motorlu arabaların klakson, çan veya zil sesleri, işyerindeki diğer sinyal seslerinden farklı, diğer makinaların meydana getirdiği gürültüleri bastıracak kadar kuvvetli ve titiz olacak ve aynı işyerinde çalışan çeşitli motorlu arabalar için aynı ses tonu kullanılacaktır.
    (İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde:459)

A KİTAPÇIĞI SORU 58

Olması gereken cevap : B
    Yasal veya literatürdeki dayanağı
    Madde 387 - Açık havada çalışan vinçlerin kabinleri kapalı olacak ve bunların operatöre en geniş görüş alanını sağlayacak şekilde yukarı kaldırılabilen sürgülü pencereleri bulunacak ve soğuk havalarda, uygun şekilde ısıtılacaktır.
    Madde 388 - Hareket halindeki vinç kabinleri içinde veya vinç arabaları üzerinde, yalnız görevli kimseler bulunacak ve vinç operatörleri, hiç bir kimsenin yük üzerine binmesine veya boş halat veya kancalara asılmasına izin vermeyecektir.
    Yasal dayanağı artık kalmayan İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğünden soru sorulmuştur?

A KİTAPÇIĞI SORU 59
    Sorunun A şıkkında işçinin kolayca kullanabileceği yerde NE bulunacaktır?
    Soru cümlesinde, tüzükten hangi konuyla ilgili soru sorulduğu net değildir. Şıklardan gidilerek, soru tahmin edilmektedir. İptal edilmelidir.

A KİTAPÇIĞI SORU 62
    Sorunun dayanağı olan mevzuat bilgisi yoktur? Yüksekte çalışmada emniyet kemeri kullanma ile ilgili bilgi İşçi sağlığı iş güvenliği Tüzüğüne göre 3 metre, Yapı işlerinde işçi sağlığı iş güvenliği tüzüğü içinde 4 metre olacaktır.
    Dolayısıyla soru iptal edilmelidir.

A KİTAPÇIĞI 73.SORU
    A ve D şıkları da doğrudur.

A KİTAPÇIĞI 78.SORU
    B ve C şıkları ikisi de doğrudur.

A KİTAPÇIK 85.SORU
    Yürürlükte Olmayan Maden ve Taş Ocakları İşletmelerinde ve Tünel Yapımında Alınacak İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Önlemlerine İlişkin Tüzük'e göre sormuş. 30.12.2012 tarihinden itibaren tüzüğün dayanağı kalmadığından iptal edilmelidir.
    Soru Sorulmuş ve Ayrıca, Soruda 4 Tane Boşluk Vardır Ama Cevaplarda 3 Boşluk Vardır. İptal Edilmelidir"

2. RODİ

RODİ TÜİSAG Üyesi

B GRUBU A KİTAPÇIĞI İLE C GRUBU B KİTAPÇIĞI SORULARI AYNI AMA CEVAPLAR FARKLI BUNE YAMAN ÇELİŞKİ

3. u.arslan1981

u.arslan1981 TÜİSAG Üyesi

4. CemalDemir

CemalDemir TÜİSAG Üyesi

Arkadaslar cok acil tavsiye bekliyorum ben bugun iadeli taahhutlu yolladim ama yaptigim arastirma sonucu iadeli tahhutlunun bu cumaya kadar girmesi mumkun degilmis. Acaba yarin sabahtan ziraat bankaaindan dekontumun asli gibidirini alsam ve tekrar aps ilemi yollasam yada moto kurye ilemi yada otobuse veeip ankaradan birinemi ulastirsam ne yapsamki yaa 5 soruya para yatirdim kafam karisti iyice

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. alperk

alperk TÜİSAG Üyesi

6. u.arslan1981

u.arslan1981 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar B kitapçığı 7. sorunun iki cevabı var.vinç sorusunda hata var.yarın kurs yerine gideceğim, ne yapmam gerekiyorsa onu yapacağım.fakat soruların %50 si hatalı.baya bir para tutacak.ama lütfen herkes ne yapılması gerekiyorsa onu yapsın.çünkü herkes nasılsa itiraz eden olur diyor.bunu yapmayalım.ben bu soruları hazırlayanların iki koyun bile güdeceğini zan etmiyorum.hayatımda gördüğüm en basit seviyesi düşük bir sınavdı.bizimle alay edildiğini düşünüyorum.aynı zamanda bu sınav ülkemizde İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ'ne verilen önemide gösteriyor.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

KadirAhmet ve CemalDemir bu yazıya teşekkür etti.
  7. Sercan ARSLAN

Sercan ARSLAN TÜİSAG Üyesi

size muhalefet olmak istemem ama soruda ergonomik tehlikeleri tanımlarken hangisi kullanılamaz denmektedir bundan dolayı A şıkkı yanlıştır hakkımızda hayırlısı olsun....

8. semrasenar

semrasenar TÜİSAG Üyesi

d şıkında mutlaka hem genel havalandırma hem de lokal havalandırma olması gerekir diyor. sanki ikisi de aynı anda olmak zorundaymış gibi. genel havalandırma veya lokal havalandırma olması gerekir deseydi doğru olabilirdi. ben de bu soruyu yanlış yaptım.

9. aziz e.

aziz e. TÜİSAG Üyesi

işte B kitapçığına göre itiraz edilmesi gereken "net" sorular...

7. SORU : “ risk değerlendirme ve risklerin kabul edilebilir olup olmadığına karar verme “ Planlama aşamasında yer alır.
    Kaynak: TS 18001 Bölüm 4.3 Planlama

25. SORU : Gama ışınları kurşun, beton gibi malzemeler tarafından soğrulamaz.
    Kaynak: Encyelopaedia of Occupational Health and Safety (ILO Ansiklopedisi) Volume II Sayfa 48.19

49. SORU : Açık havada çalışan vinçlerin kabinlerinin kapalı olması bir güvenlik tedbiridir.
    Kaynak: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü

50. SORU : Sorunun A şıkkında özne yok. Sorunun anlam bütünlüğü kaybolmuş.

72. SORU : Cevap 3 metre olmalıdır.
    Kaynak : İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü

95. SORU : Soruda 4 boşluk, cevaplarda 3 doldurma var. Sorunun bütünlüğü yok olmuş.

ALİRIZA ARSEVEN bu yazıya teşekkür etti.
  10. fthylmz

fthylmz TÜİSAG Üyesi

11. hangisi 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında değildir?

6331 sayılşı isg kanununun 2. Maddesinin ç bendinde, Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar cümlesi mevcut,şıklarda ise çalışan istihdam etmeksizin ibaresi yok. Bu eksiklikte bu soruyu iptal eder diye düşünüyorum.

bu soruya itiraz oldu mu? olmadı ise yarın Ankaradan bi arkadaşı arayıp itiraz edeceğim

11. KadirAhmet

KadirAhmet TÜİSAG Üyesi

Ben sınava girmedim ama A kitapçığı 32. Soru hatalı,.
    Hatalar;
    a) Bir kere ilgili yönetmelik Gürültü Yönetmeliği değil, 6331 sayılı kanuna göre ÇALIŞANLARIN GÜRÜLTÜ İLE İLGİLİ RİSKLERDEN KORUNMALARINA DAİR YÖNETMELİK
    b) İlgili yönetmeliğin 5. Maddesini, 4. Fıkrası " Günlük gürültü maruziyetinin günden güne belirgin şekilde farklılık gösterdiğinin kesin olarak tespit edildiği işlerde, maruziyet sınır değerleri ile maruziyet eylem değerlerinin uygulanmasında günlük gürültü maruziyet düzeyi yerine, haftalık gürültü maruziyet düzeyi kullanılabilir." Şeklindedir.
    Soruda sorulduğu gibi "gürültü maruziyet değeri" değil, "gürültü maruziyet düzeyidir". Değer bir kesinliği belirtir, düzey ise bir sınır değeri belirler.
    Utançlarlarından soruyu iptal etmezlerse, soru tam mahkemelik. Çünkü her sınavda hatalı 10-15 soru olduğu halde, 4-5 tanesini iptal ediyorlar.

12. KadirAhmet

KadirAhmet TÜİSAG Üyesi

A Kitapçığı 1. sorunun cevabı kendi hesabına çalışan berbermiş. Siz hiç çırağı olmayan berber gördünüz mü?
    6331 sayılı kanunun Kapsam ile ilgili 2. Maddesi ç bendi "Çalışan istihdam etmeksizin kendi nam ve hesabına mal ve hizmet üretimi yapanlar" diyor. Burada kendi hesabına çalışan değil, tek başına kendi hesabına çalışan ifadesi kullanılması gerekirdi.
    Bakanlık ne zaman değiştirecek bu soruları hazırlayanları. Bunlar üstelik telif hakkı alıyorlar, ayıptır günahtır.

13. A.İLKAN BEYAZ

A.İLKAN BEYAZ TÜİSAG Üyesi

gecen sınav ben yolladım yetişmedi istanbuldan bence yetişmez bisekilde ulasştırmayı dene iadeli tahudutla yetişmiyoo

14. A.İLKAN BEYAZ

arkadaslar bu soruya iitiraz eden varmı istanbuldayım yollasamda yetişemem kimse itiraz etmedi sanırım ilk gun tartısılan bi soruydu ama bakıyorum itirazlarda gecmiyo lütfen ankaradan biri etsin gecelim hayır için 69 da kaldım :(
    6331 kapsamında degildir sorusu
    a ilk okul ögretmenleri (kamudamı özelldemi diye ayırmamıs ozeldede ögretmen olabilir ozaman 6331 e tabidir)
    b fındık işcileri (tarım calısanları 6331 e tabidir işci tannımlaması kalkmıstır calısan olmustur)fiskobirligin fındık isciler tabi degilmi?
    c kendi adına calısan berberler(berberler kendi adına calısması mumkun degil cunku gelen kisileri tras ediyo bi bakkal gibi degil dolayısıyla tarak makas ustura jilet gibi akipmanlardan gelen musterinin tasıdıgı bulasıcı hastalıkları berbere dükkana ve dahasonraki musterileri etkileye bilir dolayısıyla biolojık rısk etmenleri kapsamında risk analızı yapılmalı
    d avukat yanında calısan stajer bu sıkkta zaten bi sorun yok
    itiraz eden arkadas bana msj atarsa cokmemnun olurum :(

15. A.İLKAN BEYAZ

arkadaslar bu soruya iitiraz eden varmı istanbuldayım yollasamda yetişemem kimse itiraz etmedi sanırım ilk gun tartısılan bi soruydu ama bakıyorum itirazlarda gecmiyo lütfen ankaradan biri etsin gecelim hayır için 69 da kaldım :(
    a ilk okul ögretmenleri (kamudamı özelldemi diye ayırmamıs ozeldede ögretmen olabilir ozaman 6331 e tabidir)
    b fındık işcileri (tarım calısanları 6331 e tabidir işci tannımlaması kalkmıstır calısan olmustur)fiskobirligin fındık isciler tabi degilmi?
    c kendi adına calısan berberler(berberler kendi adına calısması mumkun degil cunku gelen kisileri tras ediyo bi bakkal gibi degil dolayısıyla tarak makas ustura jilet gibi akipmanlardan gelen musterinin tasıdıgı bulasıcı hastalıkları berbere dükkana ve dahasonraki musterileri etkileye bilir dolayısıyla biolojık rısk etmenleri kapsamında risk analızı yapılmalı

16. A.İLKAN BEYAZ

c kendi adına calısan berberler(berberler kendi adına calısması mumkun degil cunku gelen kisileri tras ediyo kendisini tras etmiyoya bi bakkal gibi degil dolayısıyla tarak makas ustura jilet gibi akipmanlardan gelen musterinin tasıdıgı bulasıcı hastalıkları berbere dükkana ve dahasonraki musterileri etkileye bilir dolayısıyla biolojık rısk etmenleri kapsamında risk analızı yapılmalı ayrıca calısan istidam etmeksizin dememiş calısanı kalfası cıragı var mı yok mu?

17. figen1903

figen1903 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar sorular bu benim sınava 2. girişim ve çok büyük hayalkırıklığı yaşıyorum .Geçen sınavda 5 soru iptal edildi .Sadece 2 tanesi işime yaradı .Fakat bu sınav da sanırım çok daha fazlası iptal edilecek.

18. CemalDemir

CemalDemir TÜİSAG Üyesi

Ankara Yardım Lütfen.
    Arkadaslar dun saat 16:00 da 5 soruya itiraz dilekçemi ve banka dekontumu posta yolu devlet kanalı iadeli tahhutlu yolladim ama anladım ki yetişmicekmiş bugune.( Evrağın postaya veriliş tarihi değil bakanlığa ulaşma tarihi geçerli imiş.)
    Ankara ziraat bankası emek şubesinden nurten hanımla görüştüm. ankaralı bir arkadas bana yardım ederse dekontumun aslını ziraat emek şubesinden alıp itiraz dilekçem ile bakanlıga teslım ederse cok sevinirim gerekli tüm yol masrafları ve diğer masrafları karsılamak kaydımla.
    Birimiz hepimiz hepimiz birimiz için. Yardımcı olursanız hepimiz için faydalı olacağı kanaatindeyim.
    Tel: 0533 383 20 02
    Cemal DEMİR

19. hakan35

hakan35 TÜİSAG Üyesi

yaptığınız açıklamaları daha çok araştırarak yapmanızı ve diğer insanlarıda yanıltmamanızı tavsiye ederim. a şıkkı için 6331 ile artık kamu dahil herkes dahil edilmiştir. dahil edilmeyenler için 6331 in istisnalarına bakmanızı tavsiye ederim. istisnalarda başlıca mit, tsk (fabrika ve dikimevleri hariç ) ve kendi namına çalışanlar (bunlarda işveren anlamına geliyor yani sadece kendi çalışıyor yanında sigortalı kimse yok demek) . bu şekilde sorular değilde iptal edilmesi kesin olan 4 veya 5 soru var onların üzerinde yoğunlaşırsanız sizler için daha iyi olur. ve bu sorulara itiraz ederken kanun, tüzük ve resmi evrakları referans olarak kullanmanızı tavsiye ederim. mesela x kişisinin yazdığı bir kitap çok fazla referans olmayabilir çünkü o kitapta da hata yapılmış olabilir.bilmem anlatabildim mi ?

20. uzmannn

uzmannn TÜİSAG Üyesi

Arkadaşım neden aynı mesajı 4-5 defa yolluyorsun formu boşa kullanıyorsun. Bir defa yazdığın zamanda okunuyor mesajın

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica