18 Ağustos Sınavı Iptal Olan Ve Cevabı Değişen Sınav Soruları Açıklandı

Konu, 'Süresi Dolmuş Konular' kısmında alilevent tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. 63m

63m TÜİSAG Üyesi

açıklandı ama c sınıfının 7si iptal 2si şık değişimi oldu, umarım sizin işinize yarar.

2. teknik öğretmen

teknik öğretmen TÜİSAG Üyesi

3. marc123

marc123 TÜİSAG Üyesi

A sınıfı grubunda o kadar iptal olmasını ülkedeki A sınıfı ihtiyacının diğerlerine göre daha fazla olmasıyla bağdaştırabilir miyiz?

tugba9035 bu yazıya teşekkür etti.
  4. isgisgisgizmir

isgisgisgizmir TÜİSAG Üyesi

ilindiği üzere, işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı sınavı Bakanlığımız ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanmış olan 2013/PrNu:11 kodlu protokol kapsamında 18 Ağustos 2013 tarihinde gerçekleştirilmiştir.
    Adı geçen protokol kapsamında sınavda yer alan sorulara ve cevaplarına gelen itirazlar, soruları hazırlayan akademisyenlerce değerlendirilmiş olup, değerlendirme sonucunda aşağıda yer alan kararlar alınmıştır. Sınavla ilgili değerlendirme Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bu kararlar doğrultusunda yapılacak ve sonuçlar adaylara ilgili protokol kapsamında ilan edilecektir.
    İŞYERİ HEKİMLİĞİ:
    İptal veya cevap şıkkı değişikliği gerektirecek herhangi bir soru bulunmamaktadır.
    C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI
    A kitapçığındaki 17 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 7 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 30 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 40 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 59 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 50 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 82 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 92 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 83 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 93 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 84 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 94 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 85 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 95 nolu sorunun iptali
    A kitapçığındaki 51 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 42 nolu sorunun cevap şıkkının (A) yerine (B) olarak düzeltilmesi
    A kitapçığındaki 58 nolu soru ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 49 nolu sorunun cevap şıkkının (C) yerine (B) olarak düzeltilmesi

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. ali erhan

ali erhan TÜİSAG Üyesi

68 net ve cevabını hatırlamadığım 2 soru vardı,iptal edilen 7 sorudan 6 sı bende zaten doğruydu oradan +1 geldi,şıkları değişen sorudan biri doğru diğeri yanlış oldu yani katkı gelmedi neticede 69 ile öylece donup kaldım.10 soruya itiraz ettim sadece 1tanesi kabul olmuş bir tanesininde şıkkı değişmiş!!!cevabını hatırlamadığım sorudan 1 tanesi doğru olsun diye allaha dua ederken diğer taraftan böyle seviyesiz ve kalitesiz sınavı hazırlayanlarıda lanetlemeyi unutmuyorum

Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  6. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar öncelikle hepinize geçmiş olsun. Sınavdan geçenleri tebrik ederim. Kalanlar ise üzülmesin, tatlı canını sıkmasın herşeyin hayırlısı diyin ve önümüzdeki sınava hazırlansın, kaybedeceğiniz vakit en fazla 3 ay. Bu 3 ayı iyi çalışarak değerlendirirseniz kayıp değil kazanç olur.

İptal olun sorular hakkında şöyle bir bilgi vereyim; Tüzüğe dayalı soruların iptal olması gerekiyordu ve iptal edildi. Nedeni basit, sınav müfredatı güncel mevzuat olarak açıklandı. Tüzükler ise yürürlükte değildi. Tüzükler 6331 Sayılı kanun çıktıktan sonra kendiliğinden yürürlükten kalktı. Bu bilgiyi soruları hazırlayan ekibin bilmesi gerekirdi. Bariz bir hata yapılarak tüzükten soruldu. Ancak tüzük sınav müfredatı içeriğinde olmadığı için bu sorular iptal edilmek zorunda kalındı.

İçinde tüzük kelimesi geçmeyen, ancak tüzüğe dayalı soruların iptal olmamasına ise şaşırmayın, gayet normal bir durum. Bu soruların iptal olabilmesi için ise içeriğinin hatalı olması gerekirdi. Ancak böyle bir hata mevcut değildir.

özetle; içinde TÜZÜK kelimesi geçen sorular şekil itibari ile hatalıdır ve iptal olmuştur. (aynı sorular bir önceki sınavda çıksa idi geçerli olurdu)

İçinde Tüzük geçmeyen ancak gizli olarak tüzüğe dayalı sorular ise geçerlidir.

Yürürlükte olmayan Tüzükten soru soran ekibe diyecek birşey bulamıyorum. Güleriz ağlanacak halimize misali, gülüyorum sadece.

Geçenlere TEbrikler, Kalanlara ise sabır ve başarı dilerim.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

isgkemal2013, emsalsiz_ ve 63m bu yazıya teşekkür etti.
  7. 63m

63m TÜİSAG Üyesi

hmm, güzel bir yaklaşım

8. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

Hayır.

Lütfen bilip bilmeden yorum yapmayalım. bir üstteki mesajımı okuyun, Tüzük ibaresi geçen sorular iptal edilmeliydi ve iptal edildi. Bu bariz bir hatadır.

9. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

Ezbere konuşuyorsunuz. %10 u iptal olursan sınav iptal olur kuralı sadece işngüvenliği uzmanlığı değil diğer tüm sınavlarda da geçerli olan genel bir kuraldır ve burada da geçerlidir. Snav mecburen iptaldir.

10. marc123

marc123 TÜİSAG Üyesi

Tamam işte adamlar bilerek 22 tane tüzük ibareli soru hazırlıyor.

Ayrıca tüzük yazmasa bile tüzükten bilgi içeren soruların iptal edilmesine gerek yok demek pek sağlıklı gelmiyor bana. Soruda tüzük kelimesini geçirmiyor ama cevap sadece tüzükte geçiyor.

4+2'nin 6 olduğunu sorarken matematiğe göre soruyorum diye eklemesine gerek yok yani.

11. mr_scofield

mr_scofield TÜİSAG Üyesi

slm arkadaşlar.sınavda iptal edilen soruların 3 tanesini doğru yaptım.acaba sonucumu nasıl etkiler? doğru olarak mı yanlış olarak mı değerlendirilecek?

12. Serdal AKIN

Serdal AKIN TÜİSAG Üyesi

Vanalar yavaş yavaş açılacak, önce yanıcı gaz (asetilen) sonra yakıcı gaz (oksijen) açılacaktır. Kapatırken tersi işlem yapılacaktır.
    kusta bizi söylenen kursatakiler de bii haber.

13. vey

vey TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bir şey danışacağım size şık değişiminden önce doğru olan şık değişiminden sonra yanlış olan sorudaki durumu açıklarmısınız +1 mi -1 mi

14. marc123

marc123 TÜİSAG Üyesi

Herkes soruyor. Bütün benzer soruların cevaplarını tek bir yazıda toparlamaya çalışacağım.

* Sınavda iptal edilen sorular herkesin doğru sayılır. Eğer iptal edilen soruları siz önceden açıklanan cevap anahtarına göre doğru yapmışsanız sizin için fazladan bir doğru olarak işlem görmeyecektir, hiçbir değişiklik olmadan sabit kalacaktır ama

**önceki cevap anahtarına göre yanlış yaptığınız bir soru iptal olduysa o soru size ilave bir doğru olarak yansıyacaktır.

* Cevabı değişen soruda doğru cevap en son açıklandığı şeklindedir. İlk başta doğru yapıp sonraki güncellenen haliyle yanlış yapmış oluyorsanız malesef sizin önceden doğru kabul ettiğinizi yanlışa dönüştürecektir ama

**sizin sınavda yaptığınızla sonradan güncellenen cevabı örtüşüyorsa/aynıysa önceden yanlış olarak hesapladığını sorunuz doğru olarak değiştirilecektir.

15. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

Diyelimki 10. Soruda önce cevap A dediler ve sonrada cevabı C olarak değiştirdiler. Sen C işaretlemediysen puan almazsın. C işaretlediysen +1 alırsın. A,B,D işaretlediysen 0 puan alırsın yani puan alamazsın

16. yasiner

yasiner TÜİSAG Üyesi

bencede gostemek lazim bunlara berberi aynen maddi manevi destege hazirim bilgilendirin benide neteden baslanicaksa her asamada yer alabilirim alacagim not69-72 araligidir ama bu yapilani kaldiramam acikca tuzuk disi incelenmedi bile

17. imran nabi

imran nabi TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,
    bir hukukçudan aldığım bilgiye göre 18 ağustos sınavın yürütmesinin durdurulması ve sınavın iptali için dava açılarak sonuçların ve sınavın yürütmesinin durdurulmasının sağlanabileceği söylendi.bilirkişi tarafından tekrar inceleme istenebiliyormuş.yalnız davanın çabuk bir şekilde ve sınavın yapıldığı Ankara mahkemelerine yapılması gerekiyormuş. Ankara'da bulunan tüm sınav mağdurları, bununla ilgilenebilecek tanıdıkları olanlar ,avukat arkadaşları olanlar lütfen bu konuda hepimiz adına girişimde bulunsunlar.ne destek gerekirse kendi adıma yardımcı olabilirim.sınavın iptal edilemsi gereken daha pek çok sorusu olduğu(gerekçelerle),sınavın belirtilen taahütlerde(iptal edilen tüzük ve yönetmeliklerden soru gelmesi) yapılmadığı gibi nedenlerle yürütmeyi durdurma ve iptal davası açılabileceğini öğrendim.bu konuda dernek yetkilileri,forum yöneticileri ve imkanı olan sınav mağduru tüm arkadaşlarım Ankara'da dava açarlarsa %100 yürütmenin durdurulacağı bilgisini öğrendim.
    hepimiz binlerce lira vererek sınava hazırlandık ve haksızca sınarda kalarak tekrar binlerce lira masraf yapılmaya(soyulmaya) sevk ediliyoruz.hiç birimiz parayı sokakta toplamıyoruz.aramızda bu belgeye rıskı için ihtiyacı olan yüzlerce insan var.
    yardım edebilecekler lütfen bu konuda acil girişimde bulunsunlar.

fatih33, emsalsiz_, seeci ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  18. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

Merhaba,

A sınıfı sınavı diğerlerine göre daha zor olur. B sınavıda C sınavına göre daha zordur. A sınıfı sınavını zorlaştırabilmek için tüzükten sorman gerekir. Bir önceki sınavda A sınıfı başarı oranı 1/3'ü biraz geçti. Dolayısıyla soruları hazırlayan komisyonun A'lara 22 tüzük soralım sonra iptal olsun geçsinler diye düşüneceklerini sanmıyorum. Çok zor soralım hepsi kalsın diye düşündüklerini de sanmam. Hakkı olan zorluk seviyesinden soruldu, hakkı olan sorular soruldu, çok temiz bir sınavdı. Tek sorun Tüzüklerin kendiliğinden yürürlükten kalkması oldu. Ben soru komisyonunda art niyet aramıyorum. Sadece talihsizlik, hatta bilgisizlik, olarak görüyorum bu durumu.

Sınavlardan önce sınav açıklaması yapılır, sınav konularını duyurmak için. O zaman ki sınav duyurusunda Tüzükler konulara dahildir ifadesini ekleselerdi tek bir soru bile iptal olmazdı. Ama bu arkadaşlar gittiler sınav duyurusuna mer'i mevzuat yazdılar. Ama gittiler geçen haftaya kadar yürürlükte olup olmadığı tartışılan (ki bana göre bariz yürürlükte değildi) Tüzüklerden sordular.

Açıkcası ben sınavdan sonra Tüzük ibareli sorular iptal olacak diyordum zaten. Ama mahkeme kararı ile iptal olur tahmin ediyordum. Soru komisyonu inatçı çıkmadı ve hatalarını kabul ettiler.

Problemin kökenine inerseniz çözümü daha kolay olur. Tüzüğe dayalı olmayan sorularda içeriğe bakın, hata varsa mahkemede hakkınızı arayın. Ancak ben diğer sorularda içerik hatasına rastlamadım.

Görüşmek üzere

isgkemal2013 bu yazıya teşekkür etti.
  19. isgisgisgizmir

isgisgisgizmir TÜİSAG Üyesi

Pardon ama sınavın iptal olması ne demek tekrar sınav demek tekrar mı ankaraya gideceğiz. Sınavı geçenlerin hakkı nolacak lütfen tek taraflı düşünmeyelim....

20. doganer

doganer TÜİSAG Üyesi

Aynen varsa itirazin yaparsin itirazini yok soleler boleler demenin kimseye faydasi yok
    bole bi surec olucaksa bende varim takip edicem yonlendirin bizleri

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica