18 Ağustos Sınavı Iptal Olan Ve Cevabı Değişen Sınav Soruları Açıklandı

Konu, 'Süresi Dolmuş Konular' kısmında alilevent tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. ersinacikgoz

ersinacikgoz TÜİSAG Üyesi

ben de sizin gibi düşünüyorum, tahminim sınav komisyonunu değiştirecekler, yine karmaşalar olacak, yerine oturana kadar sınava girmemek gerek...

uzmanaday ve selma75 bu yazıya teşekkür etti.
  2. doganer

doganer TÜİSAG Üyesi

Aslinda biz bunu zaten yaptik dilekcelerimizi hazirladik bakanliga verdik.kaile alinmadi. Ozaman bakanligi mahkemeye vericez gene itiraz dilekcelerini hazirlayip gereginin bilir kisiler tarafindan incelenmesini istemeliyiz. Sorulari hazirlayan komisyonun itirazlari degerlendirmesininde uygun olmadigini belirtmeliyiz burda
    siralama hakkinda bilgim yok tabi bide bi cogunluk olmali die dusunuyorum dikkate alinabilirligi arttirir degilmi

3. doganer

doganer TÜİSAG Üyesi

Hukuksal surec bian once baslatilmali bize onayak olunulmali isag da hukuksal surecte destek vericegini belirtmisti

4. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

kanun tüzüğü kaldırmaz kanunda yazan önceliklidir her ikisinde de benzer bilgi varsa

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

tüzükler bugün hala yürürlüktedir.

6. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

tüzük 1475 le çıkmış olsaydı ondan sonra 4857 çıktı o zaman kalkmış olurdu

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

iyi bilmediğiniz konularda yorum yapmayın

Deniz Devrim ve Atarlı gülestan bu yazıya teşekkür etti.
  8. numan53

numan53 TÜİSAG Üyesi

asıl iptal edilmesi gereken ve herkesin çelişkiye kaldığı bir sorunun iki tane cevabı olduğu sorular iptal edilmemiş. yüzükle ilgili basit olan sorular herkesin doğru yapıtğı soruları iptral etmişler... tüzükle ilgili madem iptal edecen neden soruyorsun... asıl iptal etmen gereken bariz hatalı sorular... sınava ikinci girşim 6000 -7000tl mal olsu bize... bu sınavdan bilgine güvenerek geçmemiz zor arkadaşlar, kmisyon izin verirse geçecez... daha işin başında bu kadar hatalar yanlışlıklar zincirinde, bakanlık işverenlerden isg uzmanlarından doğru düzgün iş yapmalarını nasıl bekler....

Mystery4560, selma75, mujganasya ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  9. isgkemal2013

isgkemal2013 TÜİSAG Üyesi

katılıyorum. Sınavı geçenler için adil olmaz. Tekrar Ankara macerası hoş olmaz.

10. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

Sevgili Halit,

Yorumların beni şaşırtıyor.

son mesajın ile daha da şaşırdım. hatta yemin ederim kan beynime sıçradı ve başım dönüyor şuan da.
    Yazdığın yanlışların hangisini düzelteyim?

Sevgili halit. Vaktim olmadığı için sizlere yardım amaçlı çok yazı yazamıyorum. Yazdığım zamanda, yukarıda ki cevaplar gibi akıl almaz yorumlar gelince üzülüyorum. Amacım sizlere en doğru ve kesin bilgileri en sade şekilde verebilmek. Böylece dava açacak olanınızda, ikinci sınava girecek olanınızda daha net bilgiler ile hazırlanırsınız. Dava açacaksanız en azından elinizde güçlü argumanlar olsun.

Bu nedenle bilmeden yorum yapmıyorum;

Sizlerde bilmeden yorum yapmayın, sakın sabırlı olun ki kimsenin, özellikle yeni mezunların kafası karışmasın.

1. Tüzükler 1475 sayılı kanuna dayanarak, bakanlar kurulu kararı ile çıkartılmıştır. İnanmayan tüzüğü açıp okusun ilk maddede dayanağı 1475 sayılı kanundur der.
    2. Tüzükleri bakanlar kurulu yürürlükten kaldırır. Ancak bu durum biraz farklıdır.
    3. 1475 Sayılı kanun ardından 4857 yayınlanmıştır. ve bu 4857 gecici maddesi ile tüzükler geçerlidir denilmiştir
    4. 6331 Sayılı kanun yürürlüğe girmiştir ve 4857 sayılı geçici madde yürürlükten kalkmıştır.
    5. Dolayısı ile Tüzüklerin ne 1475 ne de 4857 de dayanağı kalmamıştır.
    6. Tüzüklerin resmi gazetede duruyor olması yürürlükte olduğu anlamına gelmez. Dayanağı kalmadığı için otomatik olarak yılbaşından beri yürürlükte değildir.
    7. sınav duyurusunda Güncel mevzuat sorulacak denmiştir. Yani tüzük sorulamazdı.
    8. Bizim sınav öncesi yorumumuz; Tüzük yürürlükten kalktı (otomatik olarak) ancak bunu umarız sınav komitesi biliyordur, yoksa kaos olacak dedik.
    9. sınav komitesi Tüzükten sorular sordu, yani sınav müfredatı dışından
    10. sınav müfredatı dışından sorulan tüm sorular, yani içinde Tüzük geçen sorular iptal oldu.
    11. Dikkat ederseniz sadece tüzük soruları iptal oldu. Sorular doğru olmasına rağmen. DEmek ki tüzük yürürlükte değilmiş.

Son bir süpriz. Sınavdan sonra Tüzük sorularının iptal edilmesi gerektiğini yine ilk biz dile getirdik (farklı platformlarda) ve komisyona ilk itirazları da biz yaptık. Tüzükten soramazsınız iptal edin diye.
    Ve komisyon bu talebi haklı gördü ve aslında dopdoğru olan Tüzük sorularını iptal etmek zorunda kaldı. Çünkü Tüzük geçerli değildir, yayında değildir.

İyi Günler Dilerim.

11. mrtcalisir

mrtcalisir TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar;
    Sınavların iptalleri ile ilgili kararlar mahkemeler tarafından verilir. Şu kadar soru yanlış ise sınav iptal edilir diye bir kural yok. Ancak geçmişteki mahkeme kararları incelendiğinde eğer bir sınavda sorulan sorulardan %10 veya daha fazlası yanlış ise mahkemeler tarafından sınavlar için iptal kararları verildiği görülmektedir.

Yapılmış olan A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavı için birileri mahkemeye başvurursa bu sınav mahkeme tarafından çok büyük bir ihtimalle iptal edilecektir. Bunun için dava açılması gerekir. Mahkemeye kimse başvurmazsa sınavın iptal edilmesi söz konusu olmaz. (Benim duyduğum kadarı ile bir iptal davası açılmış)

Burada sınav sorularına mahkeme kanalı ile itiraz etmek isteyen arkadaşlarla ilgili bir konuya daha değinmek istiyorum. Öncelikle böyle bir kararı kendi rızanız ile vermelisiniz. Kimsenin etkisi altında kalarak, ya da birilerinin yönlendirmesi ile mahkeme yoluna başvurmayın.

1. Mahkeme süreci uzun ve zahmetli bir süreçtir ve sonuçta kaybetme ihtimaliniz de vardır. Yerel mahkemede açılan dava yaklaşık 7-8 ay sürüyor. Üst mahkemede açılacak dava ise yaklaşık 1 yıl sürüyor.

2. Özellikle ilk sınav hakkını kullanıp başarısız olan arkadaşlar çok dikkat etmeli ve iyi düşünmelidir. Yerel mahkemede bazı soruları iptal ettirip 70'in üzerine çıkarak belge almaya hak kazanabilirsiniz. Böyle bir durumda Bakanlık derhal belge düzenleyerek veriyor. Ancak bu esnada üst mahkemeye itiraz ediyor ve yerel mahkemenin verdiği kararın yürütmesinin durdurulmasını talep ediyor. Eğer üst mahkeme davanın ilk aşamalarında yürütmeyi durdurma kararı verecek olursa ilk mahkeme kararına göre verilmiş olan belgelerin geçerliliği de askıya alınmış oluyor. Yani sizin elinizde geçerliliği askıya alınmış bir belge oluyor. Bu belgeyi kullanarak sözleşme yapamıyorsunuz. Ve asıl sorun ise bu noktada başlıyor. Geçerliliği askıya alınmış bile olsa belgeniz olduğu için tekrar eğitim almadığınız taktirde dava sonuçlanıncaya kadar yeniden sınava giremiyorsunuz.

Murat Çalışır
    A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

Ali Üstün, t.şeyhoğlu, doganer ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
  12. mrtcalisir

mrtcalisir TÜİSAG Üyesi

Evet haklısınız iyi bilmediğiniz konularda gerçekten yorum yapmamak gerekir !!!

Bildiğiniz gibi söz konusu tüzükler 1475 Sayılı Kanuna göre çıkarılmıştı. 4857 Sayılı İş Kanunu çıkarıldığında ise Geçici 2 maddede 1475 Sayılı kanuna göre çıkarılmış tüzükler yürürlüktedir denmekteydi. 6331 Sayılı Kanunun 37.Maddesinin ç bendinde ise "4857 sayılı Kanunun Geçici 2.maddesi yürürlükten kaldırılmıştır" denmekte ve bu 37.maddenin yürürlük tarihi ise yine 6331 sayılı kanunun 38. maddesinde kanunun yayımı tarihinden itibaren 6 ay sonra denmektedir.

Dolayısı ile Tüzüklerin dayanağı olan 4857 Sayılı İş Kanunun Geçici 2. maddesi, 6331 Sayılı Kanunun 37. maddesinin ç bendi ile 30.12.2012 tarihinde yürürlükten kaldırılmıştır.

Sonuç olarak bahse konu tüzükler 30.12.2012 tarihinden itibaren yürürlükte değildir.

Dayanak:

4857 Sayılı İş Kanunu (İlgili Maddeleri)

GEÇİCİ MADDE 2. - 1475 sayılı Kanuna göre halen yürürlükte bulunan tüzük ve yönetmeliklerin bu Kanun hükümlerine aykırı olmayan hükümleri yeni yönetmelikler çıkarılıncaya kadar yürürlükte kalır.

6331 Sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu (İlgili maddeleri)

Yürürlükten kaldırılan hükümler

MADDE 37 – 4857 sayılı Kanunun aşağıdaki hükümleri yürürlükten kaldırılmıştır:
    a) 2 nci maddesinin dördüncü fıkrası.
    b) 63 üncü maddesinin dördüncü fıkrası.
    c) 69 uncu maddesinin dördüncü, beşinci ve altıncı fıkraları.
    ç) 77, 78, 79, 80, 81, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 95, 105 ve geçici 2 nci maddeler.

Yürürlük

MADDE 38 – (1) Bu Kanunun;
    a) 6 ve 7 nci maddeleri;
    1) 4857 sayılı İş Kanununun mülga 81 inci maddesi kapsamında çalışanlar hariç kamu kurumları ile 50'den az çalışanı olan ve az tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/7/2016 tarihinde,
    2) 50'den az çalışanı olan tehlikeli ve çok tehlikeli sınıfta yer alan işyerleri için 1/1/2014 tarihinde,
    3) Diğer işyerleri için yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,"

b) 9, 31, 33, 34, 35, 36 ve 38 inci maddeleri ile geçici 4, geçici 5, geçici 6, geçici 7 ve geçici 8 inci maddeleri yayımı tarihinde,

c) Diğer maddeleri yayımı tarihinden itibaren altı ay sonra,

yürürlüğe girer.

Murat Çalışır
    A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
    mrtcalisir@gmail.com
    0532 208 17 17

Ali Üstün, t.şeyhoğlu, doganer ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  13. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Ben anlayamadım ne demek istediğini, biraz açar mısın?

14. Şafak BALCI

Şafak BALCI TÜİSAG Üyesi

Peki hocam bu doğrultuda daha iptal edilmesi gereken soru var mıdır?

15. berfu kimya müh

berfu kimya müh TÜİSAG Üyesi

peki şimdi ne anlamamız gerekiyo

16. berfu kimya müh

anlamadık hocam

17. berfu kimya müh

hocam neredesiniz

sammy bu yazıya teşekkür etti.
  18. Gökhan Çavuş

Gökhan Çavuş TÜİSAG Üyesi

Yorumunuza katılıyorum. İçerisinde tüzük kelimesi geçmediği için soruları tüzüğe dayandırılmamış gibi yorumlamışlar. Bence o tarz sorularda iptal olmaz ancak nötron sorusu ve 3-4 m sorusu iptal olmalıydı. Bende 69 da kalanlardanım. 1 soruyu hatırlamıyorum, inşaallah dorudur diye dua etmekten başka birşey yapmıyorum şimdilik.

Ali Üstün, doganer ve mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  19. doganer

doganer TÜİSAG Üyesi

Evet hocam bu konuyu cok guzel aciklamissiniz
    2. Oneli konu bizler icin diger iptallerin gozardi edildigini dusunuyorum sizcede durum bumu yoksa olmasi gerektigi gibimi oldu

20. doganer

doganer TÜİSAG Üyesi

Sizinlede ayni durumdayim allah yardimcimiz olsun 75 numarali yangin sorusunu b ve d olarak 2ye indirmistim ne isaretledigimi hatirlamiyorum biturlu 69 la bekliyorum cok stresli bi is beklemek herkes iyi kotu rahatladi bi biz kaldik galiba 6 gun daha cekicez bakalim ins sizde dogruyu isaretlemissinizdir

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica