18 Ağustos Sınavı Iptal Olan Ve Cevabı Değişen Sınav Soruları Açıklandı

Konu, 'Süresi Dolmuş Konular' kısmında alilevent tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. isgosman07

isgosman07 TÜİSAG Üyesi

itiraz hakkı diye bir şey söz konusu değilki burda...adam para ödemekle mesul değilki..sonucunu bekler çatır çatır mahkmeye verir..niye itiraz etmedn diye saçma bir gerekçe sunamaz kurum ! Kanun yolu haksızlığa uğradıgını düşünen herkese açıktır arkadaşlar...

fatih33 bu yazıya teşekkür etti.
  2. mrtcalisir

mrtcalisir TÜİSAG Üyesi

Bildiğiniz gibi iş güvenliği uzmanlığı sınavları sadece mevzuat esaslı yapılmıyor. Mevzuatta olmayan konular sınavda sorulamaz diye bir kural da yok. İçinde tüzük geçen sorular tüzükler yürülükte olmadığı için iptal edilmiştir. Eğer sorularda tüzük ibaresi geçmeseydi, şu an iptal edilen soruların çok büyük bir kısmı iptal edilmezdi. İptal edilen tüzüklerdeki güncelliğini koruyan hükümler artık yaygın uygulama olarak kabul edilecektir ve tüzükler yürürlükte olmasa bile isim verilmeden buralardan sorular sorulacaktır.

Yapılmış olan sınavdaki sorulardan gerçekten yanlış olan varsa mahkemeye başvurularak iptal ettirilebilir. Ancak gerekçe sorunun yanlış olması olmalıdır. Eğer soru ve cavabı doğru ise yani iş güvenliğinde uygulanan doğru bir uygulama ise sadece bunun cevabı tüzükteydi, tüzük de iptal oldu şeklinde bir gerekçe kabul görmeyecektir. Çünkü İş Güvenliği Uzmanlığı sınavının kapsamı Türkiye ve Dünya'da uygulanmakta olan iş sağlığı ve güvenliği ile ilgili her şeydir.

Bu arada uzmanlık sınavı sadece bir başlangıçtır. Biz bu sorunları ve daha fazlasını 10 yıldan beri yaşıyoruz. İptal davaları, yürütmeyi durdurma kararları vb'leri ile çok uğraştık. Açılan davalardan ne kazandık diyecek olursak koca bir sıfır hatta kaybettiklerimiz oldu. Önceki yazımda belirttiğim gibi pek çok arkadaş mağdur oldu. Belgelerini aldılar ama iptal edilen bir sınav nedeni ile dava sonuçlanıncaya kadar belgeleri askıya alındı. Askıya alınmış da olsa belgeleri olduğu için yeniden sınava giremediler. Ama dava devam ederken ilk defa sınava girip belge alan başkaları sözleşmeler yapıp çalıştılar, diğerleri yerinde sayarken onlar yol aldılar hatta mağdur olanlardan bazıları sürecin uzunluğu nedeni ile yeniden eğitime gidip sınava girip belge aldılar. Hiç bir işveren de bunlar mağdur biz bunların belgesi askıda olsa bile işe alalım demedi. Geçmişteki iş ilanlarını hatırlayacak olursanız pek çok ilanda "Geçerli belgeye sahip ibaresi yer almaktaydı" hatta alışkanlık nedeni ile hala bu ibare kullanılmaya devam ediyor.

Burada bazı arkadaşlar ne yani hakkımızı aramayalım mı diyeceklerdir. Tabii ki hakkınızı aramalısınız ancak ülkemizdeki hukuki işleyişi düşünecek olursak bunu iyi düşünmek gerekir. Haklı bile olsanız üst mahkemelere yapılacak itirazları da dikkate alacak olursak hakkınızı almanız yaklaşık 1,5 ile 2 yıl sürecektir. Hakkını aramak uğruna 1,5 - 2 yılınızı feda edebilecek kadar idealist iseniz bu yola girin, hakkınızı sonuna kadar arayın.

Bir işim olacak umudu ile uzmanlık sınavına girmiş ama son sınavda olduğu gibi yapılan haksızlıklar nedeni ile başarısız olan arkadaşların anlık üzüntü ve kızgınlıklarından faydalanarak uzun ve zahmetli bir yola girmelerine sebep olmayın. 1,5 - 2 yıllık zahmetli bir süreç mi? Yoksa 2-3 aylık çalışma sonrası yeniden sınava girmek mi? Bunu iyi değerlendirin.

Bu arada sınav için Ankara'ya gidip tekrar masraf etmek istemediğini söyleyen arkadaşlara da şunu söylemek istiyorum. Mahkeme süreci Ankara'ya gidip yeniden sınava girmekten hatta yeniden eğitim alıp sınava girmekten daha uzun, daha zorlu ve daha masraflı bir süreçtir.

Hepinize sağlıklı ve kazasız günler dilerim.

Murat Çalışır
    A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı

bbaşar, Mustafa AYKUL, fatih33 ve 10 kişi daha buna teşekkür etti.
  3. nuriterzioglu

nuriterzioglu TÜİSAG Üyesi

sizce bu sınavın bu kadar ciddiyetsiz hazırlanmış olması kalitesiz sorular sorulmuş olması,soru hazırlamasını bilmeyen kişiler tarafından hazırlanmış ne ölçtüğünü bilmeyen bi sınav hakkında nasıl da bi daha çalışın kazanırsınız diyebiliyorsunuz.

Zeyynep, Mystery4560, alifizik10 ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  4. selma75

selma75 TÜİSAG Üyesi

iyi de dershanede de üzerine basa basa hocalar bize tüzükten sorumlusunuz dediler.Bakanlığın verdiği slaytlarda iptal edilen sorulardaki bilgiler sayfa sayfa bize anlatıldı..issterseniz gönderelim.Bir daha sınava girmeyeceğim çünkü hangi bilgi doğru sapıttım,bildiklerimde çorbaya döndü.Madem o slaytlar yerine temel hukuk dersleri verdirseydi bize bakanlık

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. marc123

marc123 TÜİSAG Üyesi

Yahu yayında değil bu tüzük tamam iptal edilmesinde gerekli çalışmaları yapmışsınız anlıyorum da. Soruda tüzük kelimesi geçmedi diye cevabı tüzüğe göre olan soruların iptal edilmemesindeki olumlu yaklaşımınız bence sağlıklı değil bu konuyu tekrar bir düşünmelisiniz bence.

fatih33, Ali Üstün, selma75 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. Aysgonul

Aysgonul Guest

Murat Bey;Bu işte tecrübeli biri olarak bizlerle paylaştığınız düşünceleriniz için çok teşekkürler..
    Bizler bu konuda mayıs sınavında çok fazla yardım aradık ama ne yazık ki bulamadık.
    Yaptığımız araştırmalara göre bu kadar sorunlu bir sınav sistemi devamlı tartışılmış ama şimdiye kadar tek bir dava açılmış.Ve sadece tek bir kişi tarafından.Ve hala dava sürüyor.Bildiğim tek dava olduğu için bu konuda genelleme yapmak ne kadar doğru bilmiyorum ama sistemle ilgili bu kadar yanlışlar görülüp bu kadar konuşulurken tek bir kişininde bu konuda itiraz etmiş olması gerçekten enteresan bir durum olarak gözüküyor.Gerekli hassasiyeti gösteriyor muyuz acaba sorusunun da sorulmasına neden oluyor.

Açılan bir davanın sınavı kazanmak adına değil de İş Sağlığı ve Güvenliği’nin bu ülke için yeni yeni başlayan ve milyonlarca kişinin hayatını kurtarabilecek bir sistemin en baştan düzeltilmesi adına yapılmalıdır.Sizler gibi bu iş için emek harcamış ve uzman olmuş kişilerin yardımlarıyla birlikte bu ancak mümkün olabilir.Belki herkes tarafından bu şekilde bir hareket ufak gözükebilir ama kimbilir belki ilerde birkaç bin kişinin hayatını kurtaracak.Gerçekten bu işi yapmak isteyen adaylarında aynı sorunlarla başbaşa kalmasına engel olacaktır.
    Çok idealistmiyiz bilmiyorum, ama zaten İSG işini yapabilmek için fazlasıyla bir emek harcamak gerekiyor ki zaten idealist olmadan yapılabilmesi çok mümkün gözükmüyor.Bazen en ufak yakaladığınız bir hatadan bir ya da bir kaç insanın hayatını kurtarabiliyorsunuz ve birçok kişiyi farkında olmadan mutlu bir hayata bağlayabiliyorsunuz.İdealist olmayan kaç kişi işini bu şekilde yıllarca sürdürebilir ki?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. mrtcalisir

mrtcalisir TÜİSAG Üyesi

Merak etmeyin o kalitesiz sınavlardan biz de geçtik. Hatta biz de itiraz ettik. Ama sonuç sıfır. Sadece giden yıllar oldu.

Eğer siz yazdığım yazıdaki sadece 1 cümleyi aradan cımbızla seçip bu şekilde cevap veriyorsanız söyleyecek bir şey bulamıyorum. Eğer yazdığım yazıyı bir bütün olarak irdelerseniz benim düşüncemin ne olduğunu daha iyi anlarsınız.

Elbetteki yapılan sınavın doğru olduğunu savunmuyorum. Sadece bu alanda hakkını aramanın ne anlama geldiğini anlatmaya çalışıyorum. Çünkü haksızlıklarla mücadele etmek ve idealleri uğruna çabalamak karın doyurmuyor. Dava açacak olan tecrübesiz arkadaşlara yaşanacak süreç hakkında bilgi verdim ve tercihlerini iyi yapmalarını söyledim. Eğer son yapılan sınava girdiniz, bu haksızlığa maruz kaldıysanız süreci iyi değerlendirip hakkınızı sonuna kadar arayın. Ama bu sınava girmediyseniz kimseye dava aç ya da açma demeyin. Özellikle tecrübesiz arkadaşların dava açtıkları taktirde ne ile karşı karşıya olduklarını bilmeye hakları olduğunu düşünüyorum.

Bazı mesajlarda dava Ankara'da açılırsa daha çabuk sonuçlanır gibi eksik yönlendirmeler görüyorum. Böyle bir dava Ankara'da açılırsa bir miktar hızlı sonuçlanır belki. Ancak bu süre hiç bir durumda üst mahkemeye yapılacak itiraz ile birlikte 1,5 - 2 yıldan kısa sürmez. Bir bilirkişi raporunun istenip mahkemeye gelmesi bile 2-3 ay sürüyor. Sonra bu rapora kesin itiraz ediliyor. Dosya tekrar bilirkişiye gidiyor o da 2-3 ay demektir. Araya adli tatiller giriyor bu da kafadan 3 ay demektir.

Dava açacaksanız gerçekten tanıdığınız, güvendiğiniz, samimiyetine inandığınız bir avukattan görüş alın ve sürecin nasıl ilerleyeceğini sorun. Her hangi bir avukata gidip görüş sormayın. Bu iş de artık ticari oldu. İş güvenliği uzmanı olup da bu işe girdiğinizde karşılaşacağınız iş kazası davalarından sonra "Ticari oldu sözümle ne kasdettiğimi daha iyi anlayacaksınız.

Açıkçası kendimi düşünüyor olsam dava açın ve sınavı iptal ettirin derdim. Çünkü bu sınava yaklaşık 30.000 kişi girdi ve en az yarısının başarılı olacağını düşünsek 15.000 tane yeni uzmanın piayasaya girmesi demektir. Dava açılıp sınav iptal edilirse başarılı olanların da belgesi iptal edileceğinden bu bu bahsettiğim başarılı olan 15.000 kişi dava tamamlanıncaya kadar piyasada yer alamayacaklardır.

Geçtiğimiz 10 yıllık süreçte "Tuzu Kuru" kişiler tarafından davalar açıldı, iptaller yaşandı ve her zaman işe ihtiyacı olan, bir umutla bu piyasaya girmeye çalışanlar zarar gördü. Bunu iyi düşünün.

Murat Çalışır
    mrtcalisir@gmail.com
    0532 208 17 17

8. berfu kimya müh

berfu kimya müh TÜİSAG Üyesi

kısaca hakkınızı armayın arasanızda bulamazsınız diyosunuz birdaha girin şanslı iseniz geçersiniz değilseniz birdaha kursa gidin deniyo vay halimize hukuk devleti türkiye....

Mystery4560, alifizik10, Ali Üstün ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  9. lupalupa

lupalupa TÜİSAG Üyesi

Şeytan bunun neresinde ? Adaleti aramak herzaman zordur ,kolay olanı zaten soylemissiniz.

10. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Esat Ün,
    Yazdığınız yorumu beraber yorumlayalım
    "İçinde tüzük kelimesi geçmeyen, ancak tüzüğe dayalı soruların iptal olmamasına ise şaşırmayın, gayet normal bir durum. Bu soruların iptal olabilmesi için ise içeriğinin hatalı olması gerekirdi. Ancak böyle bir hata mevcut değildir" diyorsunuz.
    Peki bu durum sizce mantıklı mı? Aklın yolu birdir. Mantık dışı hareketler ve kararlar insanların zararına olan taraftadır. Terazi hukukun simgesidir, terazi dengeyi işaret eder, herkese eşit demektir. Hak çiğnememek demektir... vs..vs...

"İçinde tüzük kelimesi geçmeyen, ancak tüzüğe dayalı soruların iptal olmamasına ise şaşırmayın, gayet normal bir durum. Bu soruların iptal olabilmesi için ise içeriğinin hatalı olması gerekirdi. Ancak böyle bir hata mevcut değildir."
    İçinde tüzük kelimesi geçince iptal oluyor geçmeyince olmuyor!!!!!!!!!!
    İyi de içinde tüzük kelimesi olmayan o yazılar, o maddeler/şıklar yürürlükten kalkmış olan tüzüklerin içinden özenle seçilmiş ve önümüze konmuş. Örneğin A-40 (Gerçi bu soruda hata yok, özenle seçilme unsurunu örneklemek istiyorum) bu soruda hangisi yanlıştır, diyor. Cevap D şıkkı yanlıştır. "Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmaya başladıktan sonra ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmasını sağlar." Halbu ki yönetmelikte:
    "Biyolojik Etkenlere Maruziyet Risklerinin Önlenmesi Hakkında Yönetmelik;
    Sağlık gözetimi
    MADDE 16 –(1)
    Biyolojik etkenlerle yapılan çalışmalarda işveren çalışanların, çalışmalara başlamadan önce ve işin devamı süresince düzenli aralıklarla sağlık gözetimine tabi tutulmalarını sağlar...."

Bakınız tek bir nüans var.

derdik ama hangi tüzüğe göre olduğunu belirtmediği gibi bir de tüzüğün içinden tek bir kelimeyi alıp orayı doldurmamızı istiyor!!!! Yahu tamam A-40 daki Biyolojik Etkenlere Maruziyet..... yönetmeliğindeki gibi yönetmeliği belirtmiş ve içinden bir kelimeyi cımbızla seçmiş ve sormuş. "Önce" yazılacağına "sonra" yazıldığı için sorunun cevabını bizlere sorabilmiş. Ama şimdi öyle değil hem hangi tüzük/yönetmelik onu belirtmemiş hem de iptal edilen tüzüğün hem ismi belirtilmiyor hem de içinden özenle seçilen bir kelimelik boşluğun bizden doğru olarak doldurulması isteniyor...
    Ve hepsinden öte acı olanı sizin de buna onay vermeniz...
    Yani bariz bir örnek dururken olmayan akla mantığa ters gelen bir durumun olağan / normal bir şeymiş gibi kabullenilmesini savunmak!!!
    Bilmiyorum ama herhalde sözün bittiği yer dedikleri bu olsa gerek...

Mystery4560, Ali Üstün, selma75 ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. berfu kimya müh

berfu kimya müh TÜİSAG Üyesi

sayın murat bey açıkçası sizin a sınıfı uzmanlık yaptığınız bir iş yerinde işçi statüsünde çalışmak istemezdim

Mystery4560, alifizik10, Ali Üstün ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  12. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Bence orada bir dil sürçmesi olmuş acelece yazılmış ve sınavın iptali denmiş... Yazının devamında ise iptal edilmesi gereken daha başka soruların olduğu vurgulanmış ve bu soruların niçin iptal edilmediği bunların da iptalinin gerekliliğini ifade etmiş. Yoksa tabi ki kazanan arkadaşların sınavının iptalini onların yeniden bu strese girmelerini elbette ki eminim hiç kimse istemez.

Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  13. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Meşhur söz; ağlamayana meme yok... Ben hakkımızın çiğnendiğini ve hakkımızı sonuna kadar aramak ve savunmak taraftarıyım. Olmaz böyle şey, Türkiye Cumhuriyeti mi yoksa Muz Cumhuriyeti mi burası?

14. Emre Bağbaşı

Emre Bağbaşı TÜİSAG Üyesi

Bizim ülkenin hastalığı budur işte.Hakkınızı aramak istediğiniz anda yasal sürecin uzunluğu , hukuk sisteminin zaafları şunlar bunlar ve bunun gibi bir sürü konu.

Sınava giren kişi nötron sorusuna itirazını yapıyor taek devlet kurumunun orjinal devlet belgesi ile yapılan dayanağa bakılmıyor bile kale alınmıyor.Sonra şahıs bunla mahkemeye gidiyor 5-6 ay sürüyor kazanıyor.Ardından bu seferde bakanlık dava açıyor.Böyle laçkalaşmış iş olmaz.Avrupada amerikada gelişmiş ülkelerde böyle bi durum yaşanmaz yaşatılmaz.Kurum soru hazırlar 100 soruda 22 yanlış yapar.Artık ne olduğumuzu bi bilelim kendimizi bi bilelim arkadaşlar hangi ülkede yaşıyoruz sistem nasıl işliyor kim sisteme istediğini yaptırabilir bunları bilmek lazım.Sınava giren adama hak tanınması felan boş işler geçelim bunları.Kimi kime şikayet ediyoruz.Hukuk adam gibi işliyomu buna cevap verin ondan sonra mahkemelik olun.

selma75 bu yazıya teşekkür etti.
  15. mrtcalisir

mrtcalisir TÜİSAG Üyesi

Yorumlarınıza sonuna kadar katılıyorum. Öncelikle şunu belirteyim ben bu sınava girmedim.

Bu alanda çalışan bir kişi olarak yapılan haksızlığı düşünerek ve sizin de belirttiğiniz gibi ülkemizde ideal bir İSG altyapısı oluşturmak adına bir dava açsam. Sonrasında sınavı iptal ettirerek bu işi yanlış yapanlara yaptıklarının yanlış olduğunu göstersem. Bu iptalden kim zararlı çıkacak? Bu konuda yanlışları yapan siyasetçiler mi, akademisyenler mi, bürokratlar mı zararlı çıkacak; yoksa belgesini alıp bir umutla çalışmaya başlayan uzman arkadaşlar mı? Çünkü böyle bir iptal sonrasında hiçbir işveren belgesinin geçerliliği iptal edilmiş bir uzmanı çalıştırmaya devam etmeyecektir?

Tek dava diye bahsetmiş olduğunuz dava zannediyorum 02.07.2011 tarihli sınavla ilgili açılmış dava olmalıdır. Bu dava halen devam etmektedir. Ne demek istediğimin anlaşılması açısından faydalı olacağını düşünerek bu dava ile ilgili bakanlığın yapmış olduğu son açıklamayı da aşağıya ekliyorum. Lütfen sürece ilişkin tarihlere dikkat edin.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın açıklaması;
    Bilindiği üzere 02.07.2011 tarihinde düzenlenen (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığısınavına açılan davalar sonucunda Ankara 5. İdare Mahkemesince 2011/1624 Esas, 2012/186 Karar nolu kararı ile A kitapçığında bulunan 25, 44 ve 46 nolu sorular ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 1, 37 ve 39 nolu soruların iptali, ayrıca 2011/2188 Esas nolu kararı ile de yürütmenin durdurulması kararı verilmiştir.

Bu durum Milli Eğitim Bakanlığına bildirilmiş ve mahkeme kararları doğrultusunda iptal edilen sorular sınava giren tüm adayların lehine uygulanmış ve 70 ve üzeri puan alarak başarılı olanlar
    www.isggm.gov.tr adresinde yayınlanmıştı.

Sürecin devamında Ankara 5. İdare Mahkemesinin 22.02.2012 tarihli iptal ve yürütmenin durdurulması kararına karşın, Bakanlığımızca dava konusu işlemin iptali yolunda temyizen incelenen kararın yürütmesinin durdurulmasına 13.07.2012 tarihinde karar verilmiştir.

Bu itibarla; 02.07.2011 tarihinde düzenlenen (C) sınıfı iş güvenliği uzmanlığı
    sınavı ile ilgili olarak mahkeme kararları sonucu 70 ve üzeri puan alarak kendilerine belge düzenlenenlerin belgeleri söz konusu mahkeme kararları sonuçlanıncaya kadar geçersiz sayılacak olup, yine üç sorunun iptali ile yapılan değerlendirmede belge almaya hak kazanmış, ancak belge düzenlenmemiş olanların da sınavı başarısız sayılacağından, mahkeme sonuçlanıncaya kadar kendilerine belge düzenlenemeyecektir.

Murat Çalışır
    mrtcalisir@gmail.com
    0532 208 17 17

fatih33 ve emsalsiz_ bu yazıya teşekkür etti.
  16. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Yanlış, önce yakıcı gaz açılır sonrasında yanıcı gaz. Yakıcı olan oksijendir, yanıcı olan ise asetilen. Ama tersini yaparsanız yanıcıya yakıcıyı yaklaştırırsanız küçük bir patlama olur. Yok eğer asetileni (yanıcıyı) bir süre açıp yakıcıyı açmakta biraz gecikirseniz bu sefer ortamda asetilen fazlalaşacağından en ufak bir yakıcı ile patlama şiddeti daha da artacaktır...
    Kısacası önce oksijen açılır sonra asetilen, kapatılırken de tam tersi önce asetilen kapatılır sonra da oksijen kapatılır.

17. imran nabi

imran nabi TÜİSAG Üyesi

bende sizin gibi A sınıfı uzman olsam inanın sizin yazdıklarınız gibi insanların önüne bariyer çekmeye çalışır ve umutlarını tamamen tüketirdim.
    ne demek hakkınızı aramayın.ne demek bu işin peşini bırakın.yanlış olan yanlıştır.adeletin olmadığı ve aranmadığı yerde herkes köleliğe doğru gidiyor demektir.

18. musty013

musty013 TÜİSAG Üyesi

o ayrı bi hakaret zaten:)) en azından asetileni düzelttiler:)

alifizik10 bu yazıya teşekkür etti.
  19. imran nabi

imran nabi TÜİSAG Üyesi

merhaba,
    öncelikle yürütmeyi durdurma açılır.yürütmeyi durdurma kararı kesin bir karar mahkemesi olmadığı için mahkeme elindeki itiraz sebeplerine göre kısa bir sürede yürürlülüğü durdurma verir.bu sizin dediğiniz gibi 7-8 ay sürmez.daha sonra bakanlık itirazı sonucu başlayacak mahkeme bilirkişilerinde hazırlayacağı raporlara istinaden 7-8 ay sürebilir.ama mahkeme yürütmeyi durdurmayı ileride doğacak maduriyetleri önlemek adına sunulan belgelerin doğruluğuna kanaat getirirse hemen verebilir.

Aysgonul ve fatih33 bu yazıya teşekkür etti.
  20. mrtcalisir

mrtcalisir TÜİSAG Üyesi

Kusura bakmayın ama eğer önünüze set çekmeye çalışsam, küçük hesaplar içinde olsam dava açın sınavı iptal ettirin derim. sınav iptal edilirse yapılan sınavda başarılı olacak olan 15-20.000 kişinin belgesi de iptal olur. Küçük hesaplar içerisinde olsam dava açılması benim daha çok işime gelir. Bence siz, sizleri dava açmaya yönlendirenlerin bu işten çıkarlarının olup olmadığını sorgulasanız daha iyi edersiniz.

Bu işten insanları soğutmak amacında olsam yaşanmakta olan sorunlardan, açılan davalardan, iş kazaları sonrasında yaşananlardan bahsederim. Kusura bakmayın ama bu kadar küçük hesaplar içinde değilim.

Murat Çalışır
    A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı17

VURAL AKCAN bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica