18 Ağustos Sınavı Iptal Olan Ve Cevabı Değişen Sınav Soruları Açıklandı

Konu, 'Süresi Dolmuş Konular' kısmında alilevent tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. legoolasss123

legoolasss123 TÜİSAG Üyesi

bence murat hoca doğru söylüyo hukuk süecini biraz bilen biriolarak sınavagirerekdahakısasürede sonuca varacağınızı söylü tabiki haksızlığa uğramak zor bişi ama malesef mevcut şartlar murat hocanın anlattığı gibii bu yüzden bu gerceğe göre hareket et mek dah mantıklı duruyooo

Filizisg bu yazıya teşekkür etti.
  2. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Murat Bey,
    Bu değerli bilgiler ve açıklamalar için çok teşekkürler. Tabi ki mahkemenin işleyişi ve süreci oldukça uzun orada daha ilk celse yapılıncaya kadar belki de kasım sınavı bitmiş olur, haklısınız. Ama bir yandan mahkeme ve bir yandan da sınava girmek bence en mantıklısı. Burada bir grup oluşturarak topluca tek bir dava açılarak bu süreç işleyebilir diye düşünüyorum. Bunun için de Ankara'ya gitmeye gerek yoktur. Topluca hepimiz üzerimize düşen masraf ne ise bu kendi aramızda paylaşılacak şekilde hareket edilirse hem masrafı düşük hem de sürecin işleyiş aşamaları tek bir elden karışıklık olmadan yapılabilmesi açısından olabileceğini düşünüyorum...
    En azından bu benim şahsi görüşüm...

Ayhan Acar, aygunesi ve Att41 bu yazıya teşekkür etti.
  3. Esat ÜN

Esat ÜN TÜİSAG Üyesi

Sevgili arkadaşlar derdinizi anlamıyorum.

Girdiğiniz sınav ve sonucu beni zerre dahi ilgilendirmesede buraya yazma gereği duydum. Çünkü, aşırı bir bilgi kirliliği mevcut. ve dikkat ederseniz burada yorum yapanların, sizlerde dahil hemen hemen tamamı ilk kez eğitim alıp ilk kez böyle bir sınava giren kişiler.

Böyle bir ortamda sizlere doğru, net, temiz bir bilgiyi vermek istedim, tecrübeli bir uzman olarak.

Bu yardımcı olma geyretime bırakın bir teşekkürü üstüne linç etmediğiniz kaldı.

Bir daha söylüyorum amacım net, temiz, saf bilgiyi vermek. 15 günlük eğitimlik bilgilerinizle beni bu kadar acımasız eleştirmeyin. Örneğin bir arkadaşımız daha tüzüğün 1475'e bağlı olduğunu ve şuanda dayanağı kalmadığını bile bilmiyor. Ancak beni yanlış bilgi vermek ile itham edebiliyor. Bu yaptığı bilgi kirliliği doğuruyor. Bense doğruyu söylediğim zaman bir diğer yeni kursa gitmiş kişi, ama hocalar öyle dedi diyor. Yahu arkadaşlar bırakın kurstaki hocaları, uzman adayısınız artık kendi yorumunuzu kendiniz yapın. Bu yorumu kendi kendinize yapamıyorsanız ise üzülerek söylüyorum ki uzman olmayı zaten hak etmiyorsunuz.

Tekrar yazıyorum;
    1. Tüzükler 1475'e dayanarak çıkartılmıştır.
    2. Tüzüklerin dayanağı kalmadığı için resmi gazetede mevcut olsalar dahi geçerliliği yoktur.
    3. 18 Ağustos sınav müfredatı güncel mevzuat olarak açıklanmıştır. bu nedenle tüzükten soru sorulamazdı.
    4. 18 ağustos 2013 sınavında bariz bir hata yapılarak tüzükten soru sorulmuştur.
    5. Başta bizim yaptığımız itirazlar olmak üzere, bu açığı bilenlerin yaptığı itirazlar ile tüzük soruları doğru sorular olmasına rağmen iptal edilmiştir.

Takıldığınız bir diğer nokta olan, tüzüğe bağlı diğer soruların iptal edilmesi-edilmemesi konusuna gelirsekte;

İnancınız varsa dava açın hiç korkmayın.

Ancak benim fikrim "....... tüzüğe göre........ nedir?" şablonu dışındaki sorular, cevabı tüzüğe göre de olsa iptal edilmez, çünkü tüzüğe göre hangisidir diye sormuyor. Yani evrensel bir cevabı var, şeklinde düşünülebilir.

İtiraz edeceğiniz soruların içeriğine bakın, içerik itibari ile yanlışsa hiç çekinmeden mahkeme yoluna gidilebilir. Mahkemeye güvenin geç de olsa doğru bulunur.

İptal olmasını düşündüğünüz, içerik hatası olan soruları başka topiclerde tartışalım, itirazlar buna göre şekillenebilir.
    Bu arada Kasım sınavına hazırlanmayı ihmal etmeyin. Mahkeme sürecinden çok daha hızlı şekilde Kasım sınavı gelecektir zaten.

Amacım bilgi kirliliğini engellemek ve mağdurlara yardımcı olabilmek. Lütfen kısıtlı bilginizle yorumlar yapmayın
    Göüşmek Üzere

Deniz Devrim, Aysgonul, Ali Üstün ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  4. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Murat Bey,
    Şunu özellikle belirtmekte fayda var. Bizler bu sınavda daha fazla sorunun iptal edilmesi gerektiğini savunuyoruz, demiyoruz ki hayır şu sorunun şıkları değişsin asıl cevap bu demiyoruz... Daha fazla sorunun iptal edilmesi gerektiğini söylüyoruz.
    En azından kendi adıma ben bunların da iptal edilmesi şık değişikliği de değil soruların şıklarındaki tutarsızlıklardan ve 1'den fazla şıkkın doğru cevap olmasından ( A-35, A-47, A-50, A-62, A-79, A-81, A-94) ve bazılarının geçmiş yıllarda da sorulduğu ve farklı şıkkın cevap olarak kabul gördüğünden ötürü iptalinin de yapılması gerektiğini söylüyorum.
    Bu soruların iptal edilmesi kimsenin zararına olmaz ki. Bilakis ilan edilen cevap anahtarına göre yanlış ise hanelerine + olarak ilave edilir..
    Ben mahkeme konusuna bu açıdan bakıyorum ve eminim pek çok arkadaşımız da benimle aynı görüşte...
    Konuya bu açıdan bakılırsa bunda hiç kimse zarar görmez bilakis kazançlı çıkmaları daha kuvvetli ihtimal...
    Selamlar...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ayhan Acar, aygunesi ve lupalupa bu yazıya teşekkür etti.
  5. Emre Bağbaşı

Emre Bağbaşı TÜİSAG Üyesi

Esat bey guzel yazmissiniz fakat dediginiz gibi evrensel cevap bu sinavda sanirim gecerli degildi.3/4 metre sorusu buna ornek verilebilir.bir baska soruda siddetli ruzgar derken neyi dusunerek soyluyolar.neyse olan oldu artik ben bu sinavdan bisey ogrendim yorum kesinlikle yapilmiycak tuzuk icinde yanlista gecse anlatim bozukluguda olsa hatta dunyaya evrene aykiri bile olsa kesinlikle sık isaretlenecek ve duz mantik cevap verilcek

Sorularda anlatim bozuklugu olmasi baska etkenlerde bu iste ne yazikki olucak anlasildi.umarim sinirda kalan arkadaslar 70 rakamini gorur ve buyuk bi ohh ceker

Ali Üstün ve uzmanaday bu yazıya teşekkür etti.
  6. canancansuziya

canancansuziya TÜİSAG Üyesi

aynı durumdayım yani oksijen sorusu yüzünden 69 la kalıyorum..bu hiç adil değil çünkü cevap değişikliği yerine iptal edilmesi gerekirdi..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Ali Üstün, mujganasya ve Att41 bu yazıya teşekkür etti.
  7. halit kaya

halit kaya TÜİSAG Üyesi

https://docs.google.com/file/d/0B1TQ65N9FMAtb05RdlVFRC1wRm8/edit
    Sn.Müdürlerim,
    yukardaki linkte istanbul üniversitesi iş güvenliği kursunda anlatılan ders notu bulunmakta bir zahmet edip bakabilir misiniz?
    [​IMG][​IMG]İstanbul üniversitesi iş güvenliği kursu..Doç.Dr.Halim İşsever konu iyonlaştırıcı radyasyon sayfa 25

C sınıfı iş güvenliği sınavı A kitapçığı Soru :35 yukardaki linkte ders mevzuatından sorumlu olduğunuz hocanın ders notları bulunmakta.25.sayfada 35.sorunun cevabı bulanmakta. Aynı bilgi TAEK sayfalarında da var.İSİG 83/4 derseniz yine yanlış.bu soru neden iptal olmamıştır.Bu sınava giren işsiz ve zor durumdaki insanların haklarını kim koruyacak.Görüldü ki itirazlardan bir sonuç çıkmadı.hiç iptal yapmasaydınız daha tutarlı olurdunuz.Yanlış sorularınızı daha da artırabilirdim. Ama yazdıklarımın hiçbir işe yaramayacağını bile bile o çoğu işsiz insanlar için yazıyorum.Belki hakkı hukuku bilen biri vardır içinizde.İtirazlardan mahkemelerden bir şey çıkartamazlar,ama bu soru vicdanınızda ufak bir yara açabilir. Saygılarımla…6.eylul.2013

Halit Kaya 0542 2338110

kozer@csgb.gov.tr; msakalli@csgb.gov.tr; rguven@csgb.gov.tr

gilgin, emsalsiz_, Att41 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  8. osman pilgir

osman pilgir TÜİSAG Üyesi

Esat bey ben bu sınavı bir aksilik olmadığı taktirde geçecek olanlardan biriyim,ancak iptal edilmesi gereken sorular olduğunuda hepimiz biliyoruz.Yazınızı okudum bu süreçte dava açacak olanlara çok güzel açıklamada bulunmuşsunuz.Dilerim arkadaşlar işaret ettiğiniz hususlar üzerinden hareket ederler.

9. berfu kimya müh

berfu kimya müh TÜİSAG Üyesi

keşke bu fikirlerinizi yani sorularda bir yanlışlık yoktur dediğiniz sözleri bütün sitelerden duyursaydınızda insanlar paralarını yatırıp sorulara itiraz etmeselerdi arkadaşlar göreceksiniz bu sitem türkiyede işlemeyecek çünkü bu sistem kim ne derse desin hukuk sistemi üzerine kuruluyor o yüzden bukadar tüzük yönetmelik ezberletiyor ama hukuku ben kullanamayacaksam işçilere nasıl kullandıracağım Allah yardımcımız olsun fırsatı olanlar başka işler bulsun

aygunesi bu yazıya teşekkür etti.
  10. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

11. kemalx

kemalx TÜİSAG Üyesi

Bu durum İpin ucu birinin! elinde fıkrası ile tam örtüşüyor.Bu soruları hazırlayan kişiler öncelikle Türkçe kursuna gidip Türkçe sınavına girerek durumlarını görmeli ve sonra sınav komisyonuna katılmalıdır.sınav komisyonu ile Soruları iptal eden komisyon aynı kişilerden oluşmamalıdır.Böyle rezil sınavlarla bu komisyon Guinness Rekorlar kitabına rahat girer.A,B ve C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı sınavlarında toplam 300 soru sorulmuş olup,36 soru iptal 3 soru şık değişikliği olarak tespit edilmiştir.Ülkemizde bazı şeyler maalesef hiç değişmemektedir.Bu kişilerin yaptıkları hataların faturası adaylara ödettirilmektedir.Hatayı yapan kimse ile cezayı çeken aynı kişi olmalıdır.Ama ülkemizde hukuki yönden her ne kadar sosyal hukuk devleti olduğumuzu iddia etsek de bu tip davalardan pek bir sonuç alınamamaktadır.Buna en iyi örnek 2010 KPSS sınavında soru sızmaları sonucu açılan davadan kayda değer bir sonuç alınmamıştır.Oysa ki adayların soru kitapçığına bakılarak Matematik sorularında yaptıkları işlemler sonucu soruları alıp almadıkları ortaya çıkarılabilirdi.Ancak yine de bu sınavla ilgili hukuki süreç başlatılmalı ve böyle keyfi hataların yapılmaması önlenmelidir.Ben iptalden önce herhalde 70'i geçerim diye düşünüyordum.İptal edilen 7 sorudan sadece 2'sini yanlış yapmışım.Bir de şık değişimindeki 2 doğru sorum da yanlış kabul edildiğinden dolayı notum değişmedi.Adamlar öyle bir ayarlamışlar ki bize boş yere itiraz etmeyin sonuç değişmez gibisinden mesaj veriyorlar.Bu kişilere yazıklar olsun demek gerekiyor.

12. Aysgonul

Aysgonul Guest

Sanırım farklı açıdan baktım ben..Aslında sınav iptali ayrı bir konu yanlış sorulara itiraz ayrı bir konu olmalı..Benim bahsettiğim yanlış sorular üzerineydi.Bildiğimiz tek dava da sizin bahsetmiş olduğunuz ve hala süren 3 tane yanlış soru üzerinden açılan bu dava..
    Yine aynı soru gelecek belki benden ama tek bir davaya bakarak genelleme yapmak ne kadar doğru olabilir?Ben ilk incelediğimde sınavları,herkes yanlış sorular için dava açmıştır diye düşünmüştüm.Ama o kadar sınav sonrasında herşey konuşmada kalmış.Tek bir kişi bir dava açmış ve hep bu dava üzerinde konuşulmuş aslında..Bu enteresan gelmiyor mu size de ?Eğer düşüncelerimiz harekete dönüşmez ise yol alabilir miyiz?Yürümek için bile sadece yürümeyi düşünmeyip adım atmamız gerekmiyor mu?
    Binlerce kişi bir umutla bu sınavlara girmiyor mu?Peki ya onların umutları?Kaldı ki sınava girenlerin umutları yanında o kadar ağır işlerde çalışanların daha güvenli sağlıklı yaşam için umutları,ailelerinin,sevenlerinin umutları ne olacak?Bu kadar çok tartışılan sınavları geçince biz isg uzmanı olduk diyelim tamam da çalışanların umutlarına yetebilecek miyiz?

fatih33 bu yazıya teşekkür etti.
  13. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Merhabalar, peki ama ben birşeyi merak ettim. Birevir tüzük maddesini içren soruda cevap 4. Ama benzer bir konuda başka tüzükte cevap 3. Bu soru mahkemeyegitse boş mu geçer sizce? Peki nötron sorusu? Atom enerjisi kurumuna göre nötronu plastik soğurmaz. Ama şıklarda var. bu soruyu mahkeme iptal etmezmi sizce?

fatih33, selma75 ve mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  14. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

kaynak gösterebilirmisiniz?

15. mrtcalisir

mrtcalisir TÜİSAG Üyesi

Bu dava haricinde sınav için olmasa bile yönetmeliklerle ilgili olarak TMMOB ve TTB çok sayıda dava açtı. Davaların pek çoğunda iptal ve yürütmeyi durdurma kararları verildi ama onlar bile bu konu ile başa çıkamadılar.

Arkadaşlar bu konu o kadar sıkıntılı ki özellikle yeni uzman olan arkadaşlar çok sıkıntı yaşıyorlar. Tabii bu yorumuma da birileri çıkıp insanları umutsuzluğa yöneltiyorsunuz diyecektir. Onun için sıkıntılardan bahsetmeyeceğim. Bu işin içine girdikten sonra sıkıntıları yaşayarak öğrenmeniz daha uygun olacaktır.

Murat Çalışır
    A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı
    mrtcalisir@gmail.com
    0532 208 17 17

Aysgonul bu yazıya teşekkür etti.
  16. Serdarsan

Serdarsan TÜİSAG Üyesi

yolu az da olsa türkiye deki hukuk sistemi ile kesişmiş biri mahkeme sürecinden birşey çıkmayacağını bilir...

herkese geçmiş olsun... en iyisi daha fazla çalışmak...

17. mrtcalisir

mrtcalisir TÜİSAG Üyesi

02.07.2011 tarihinde yapılan sınavla ilgili açılan dava da mahkeme kararı ile 3 soru iptal edildi. 3 sorunun iptal edilmesi ile birlikte 67-68-69 puan alanlar bu 3 sorunun doğru kabul edilmesi ile belgelerini aldılar. Sonrasında bakanlık 3 sorunun iptal edildiği mahkeme kararına itiraz etti ve üst mahkeme bu karar için yürütmeyi durdurma kararı verdi. Bakanlık bu yürütmeyi durdurma kararını gerekçe göstererek ilk mahkeme kararına göre verdiği belgelerin geçerliliğini askıya aldı. Aradan geçen 2 yılı aşkın süreye rağmen bugün bu dava halen devam ediyor ve bahsedilen ilk mahkeme kararına göre düzenlenmiş belgeler halen geçerli değil.

Murat Çalışır
    mrtcalisir@gmail.com
    0532 208 17 17

18. mrtcalisir

mrtcalisir TÜİSAG Üyesi

Bu yorumu yazarken ne düşündüğünüzü anlamakta gerçekten güçlük çekiyorum. Ben burada somut örneklerle, mahkeme süreci hakkında somut ve net bilgiler vererek tecrübesiz arkadaşlara süreç hakkında bilgi vermek istedim.

Sizce forum alanında neden tecrübeli kişiler yok, bunu hiç düşündünüz mü? İdeal şartlar ile gerçek şartlar her zaman örtüşmez. Daha önce pek çok defa şahit olduğum gibi tecrübelerini paylaşarak bilgi vermeye çalışan kişiler; söyledikleri birilerinin hoşuna gitmediği için afaroz edilmeye çalışıldı.

Benim çalıştığım firmalarda çalışmak istemeyeceğinizi söylemişsiniz. Bu kanıya nasıl ulaştığınızı anlamadım. Çalışmak isteyip istememeniz sizin tercihiniz. Ancak şunu belirtmeden edemeyeceğim benim şu ana kadar çalıştığım 3 firma ISO 500 listesinde, hatta bunlardan 1 tanesi ilk 10 içerisinde. İsterseniz bir daha düşünün !!!

Murat Çalışır
    mrtcalisir@gmail.com
    0532 208 17 17

Esat ÜN ve VURAL AKCAN bu yazıya teşekkür etti.
  19. kürşad ceylan

kürşad ceylan TÜİSAG Üyesi

dershanenın verdıgı ıptal sorularının içerisinden sadece 2 tanesı ıptal edılmıs sımdı burda bır sıkıntı var dershane mı bılmıyor komısyonmu

20. mehmet güven

mehmet güven TÜİSAG Üyesi

tüzükler tabiki de kanunlara dayalı çıkarılmıştır ve çıkarılırken danıştay incelemesinden geçirilir
    ve yürürlükten kaldırılmış olsaydı onlar için .... tüzüğünün yürürlükten kaldrılımasına dair tüzük/kanun vb. bir düzenleme gelirdi

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica