18 Ağustos Sınavı Iptal Olan Ve Cevabı Değişen Sınav Soruları Açıklandı

Konu, 'Süresi Dolmuş Konular' kısmında alilevent tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. selma75

selma75 TÜİSAG Üyesi

demek ki bu işi yapabilmek bize göre değilmiş.kaliteli insan kendi hakkını koruyabilecek kapasitede olmalı ki başkalarının hakkına sahip çıksın.a sınıfı olmak için hele hayattan bezmiş mi olmak gerekli.Bu işten kaçın arkadaşlar.kazanamayanlar haline şükretsin.10 sene sonra böyle yorumlamak da var işin içinde

Deniz Devrim, fatih33 ve uzmanaday bu yazıya teşekkür etti.
  2. gilgin

gilgin TÜİSAG Üyesi

Canım Türkiyem, deprem oldu 99da, onbinler öldü, bugün inşaat sektörü yine aynı, değişen sadece teknolojinin nimetleri, daha mukavemeti ve hızlı beton, peki sulayan? Tabi ki de yok, projelendirme hizmetlerinde gelişme? Devlet standart koymuyor, olanıda kaldırıyor(tmmob), Yapı Denetim ilk başlarda %8 alıyordu Yapı maliyeti üzerinden, bugün düşe düşe 1.5, o da kağıt üstünde, neyi doğru yaptı ki bugüne kadar iktidarlar ve bürokratlar? Kimin iktidar olduğu, sınavı kimin hazırladığı meselesi değil bu arkadaşlar, toplumsal bir dipteyiz, nasıl çıkacağız meselesi. Çok okumadım yazılanları, birazını okudum ruhum sıkıldı, yazık bu insanlar bu ülkenin önde gelenleri, mühendisleri, mimarları, fizikçi, kimyacısı vs...

ozcanyil, alifizik10 ve uzmanaday bu yazıya teşekkür etti.
  3. selma75

selma75 TÜİSAG Üyesi

Bizim amacımız zaten bilgi kirliliğ olmasından dolayı yaşadığımız mağduriyeti dile getirmek.Burda genelde yazan arkadaşlar(!)10 yıllık yok, A sınıfı ,tüzük geçerli mi?Kurslarda da A sınıfı uzmanların bize aktardıkları bilgiler ışığında (!!!)
    girdik biz bu sınava.Bilgilerimiz onun için kısıtlı çünkü önümüzde bu işi biliyorum diyenler uzman değilmiş.yalancıymış.

fatih33 ve uzmanaday bu yazıya teşekkür etti.
  4. selma75

selma75 TÜİSAG Üyesi

komisyondansınız belli.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Atarlı gülestan, alifizik10 ve uzmanaday bu yazıya teşekkür etti.
  5. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

Tek kelime ile süpersiniz. Teşekkürlerimi 'teşekkür et' butonuna basarak belirttim. Size bir sorum olacak. A sınavı iptal midir?

lewent26 ve haluk2534 bu yazıya teşekkür etti.
  6. Deniz Devrim

Tüzükte geçen bilgiler bilimseldir,doğrudur ama tüzük kaldırılmıştır. O bilgiler sadece tüzükte değil geçerli olan yönetmeliklerde de var. Tüzük kaldırıldı diye tüzükte yazılan herşey yanlıştır sonucuna varamazsın. Yani ar
    tüzük içindeki tüm bilgiler bilimseldir ve doğrudur. Ama tüzük kaldırıldığı için sorulara dayanak olamaz. Tüzükler kaldırıldı diye içindeki bilgilerin hepsi yanlıştır sonucuna varamazsın. Tüzükteki birçok bilgi aynen yönetmeliklere taşınmıştır ve ilgili yönetmelikler geçerlidir. Yani senin tüzükten soruldu ama tüzüğe dayandırılmadı ve iptal olmalı dediğin soruların dayanağı yönetmeliklerdir. Yani Halit Bey tek kelime ile olayı süper anlatmış ve tartışılacak bir tarafı bile yok konunun.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Deniz Devrim

Yanlış yazmışım, halit bey değil esat bey tek kelime ile süper anlatmış konuyu.

denizceren bu yazıya teşekkür etti.
  8. teknik öğretmen

teknik öğretmen TÜİSAG Üyesi

Şahsi fikrimce Esat bey bu konuda haklı. Doğrudur, tüzükler 1475 e göre yürürlükten kalkmış oldu. Ancak tüzüğün bazı maddelerini halen çıkarılan yeni yönetmelikler karşılamıyor. Bu durumda ne olacak peki? Şu an bile piyasada tüzüğün maddeleri kullanılıyor. Hatta bu konuyu İş sağlığı ve Güvenliği konusunda bilir kişi ile görüştüm. (Bilir kişi dediğim iş kazası sonrasında savcılığın konuyu araştırması ve raporlaması için görevlendirdiği kişi anlamında.) tüzük kaldırıldı, ancak soru geldi dedim. Tüzükler kaldırıldı ama karşılayacak yönetmelik olmayınca tüzüğe göre halen rapor yazıyoruz dedi. Örneğin; herkes asansör kabinlerinin, tuvaletlerin, yemekhanelerinin en 100 lüx aydınlatılması gerektiğini biliyordur. Ancak, tüzük maddesi. Tüzük kalktı. Şimdi buraları aydınlatmayacak mıyız? Yetersiz aydınlatmadan doğan iş kazası durumunda hangi yasaya bakacağız?

selma75 ve beran21db bu yazıya teşekkür etti.
  9. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

6
    60 gün. İdare mahkemesine 60 gün içinde dilekçe vermek lazım.

10. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

.
    Bu mesajı kime yolladınız ve mesleğiniz nedir merak ettim?
    İnternette bir sürü kaynak ve işi bilenler dayanakları ile anlatıyorlar. Sizin dayanağınız hissi kavlen vuku mu yoksa :D

uzmanaday ve fatih33 bu yazıya teşekkür etti.
  11. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

A
    Avukat değilim ama pekçok davaya dilekçe yazdım. İzledim sonuçlarını gördüm. 50 kişi ve üstü dava açılırsa daha hızlı biter. Bizzat ben bir temyiz için ilgili yargıtaya gittim. Başkanı buldum. Ters adam dediler. Aldırmadım
    Kapısını çaldım. Azarda işittim ama halimize acıdı muhtemelen ki dpsyayı öne aldı ve 1 ay sonra temyiiz sonuçlandi. Temyize giderse mağdurum die yine giderim. Canımı alacak değillerya...

fatih33 ve yenal bu yazıya teşekkür etti.
  12. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

3
    3-4 metre sorusu tüzükler dışında hangi yönetmelikte var. Söyleyebilirmisin?

alifizik10 bu yazıya teşekkür etti.
  13. Namık Kemal ERGÜN

Namık Kemal ERGÜN TÜİSAG Üyesi

Şu tüzüklerle ilgili anlamadığım bir şey var.
    Önceki yorumlarda da yazıldığı gibi 1475 sayılı kanuna göre çıkartılmış tüzükler, 4875 sayılı kanun ile yürürlükte kalmaya devam etmiş ve 6311 sayılı kanunun 4857 sayılı kanundaki tüzükleri yürürlükte tutan maddeyi yürürlükten kaldırması ile dayanaksız kalmıştır. Buraya kadar tamam. Sorun yok. Bu noktadan sonra 2 görüş var.
    1- Tüzüklerin dayanağı kalmadığı için tüzükler yürürlükten kalkmıştır.
    2- Tüzükler ancak yeni bir tüzük ile yürürlükten kaldırılabilir.
    Sınavdan önce bu konuda eğitim kurumunun ÇSGB 'ndan bilgi aldığı yetkililer 1. görüşe uygun cevaplar verdiler ve hatta eğer tüzük sorusu gelirse iptal edilir dediler. Dedikleri gibi oldu. Nasıl sorulduğu ayrı bir tartışma konusu olan tüzük soruları soruldu ve bir kısmı iptal edildi. Buna da tamam.
    Peki İSGGM nin sayfasında (linki aşağıdadır) sınavdan sonra, sorulara yapılan itiraz sonuçlarının açıklanmasında günler önce "yürürlükten kaldırılacak tüzük taslakları" nı yayınlamanın ne anlamı var anlayabilmiş değilim.
    Sınavda sorulmuş olan tüzük sorularını iptal etmemek için bunu yaptıklarını düşünmüştüm ama öyle değilmiş çünkü soruları iptal ettiler.
    Bu konuya mantıklı bir açıklama yapabilecek birisi varsa yorumunu bekliyorum.
    http://www.csgb.gov.tr/csgbPortal/isggm.portal?page=duyurular

14. uzmanaday

uzmanaday TÜİSAG Üyesi

sınav sonrasından itibaern iptal edilen soruların açıklanmasına kadar geçen süreçte tek bir görüş belirtmeyenlerin ayrıca bu kişilerin gördüğüm kadarıyla direkt yada dolaylı olarak olayın tarafı olmamalarına ragmen, iptal sorularının açıklanmasından sonra sanki yol gösterici konumunda davranyormuşcasına mağdur olduklarını düşünen insanların iradelerine ve davayı kaybetseler dahi ilke uğuruna yapacakları hak aramalarına ipotek konurcasına engellenmeleri hukukun üstünlüğne inanların takdirine bırakıyorum

lanope, berylim ve fatih33 bu yazıya teşekkür etti.
  15. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Bu arada Deniz Devrim'in yazısındaki düzeltmeyi şimdi gördüm konu olan kişi Halit bey değil Esat bey. Ben de başkasından kaynaklanan hatamı düzelteyim...

16. kimitank

kimitank TÜİSAG Üyesi

Arkdaslar bakan yardımcısıyla telde konustum durumu özetleyen bi yazılı belge sunma mı? Söyledi bana metin konusunda yardımcı olur musunuz.

fatih33 ve lanope bu yazıya teşekkür etti.
  17. Filizisg

Filizisg TÜİSAG Üyesi

Hocam sonuc: 23 kasimda tuzukler varmi? Yokmu??

18. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Teknik Öğretmen,
    Bakınız sizi gayet iyi anlıyorum çok güzel bir örnek vermişsiniz ama bu örnekle konuya noktayı koyamazsınız. Zira konuya yaklaşım farkımız var.
    Sizin yaklaşımınız ortada diyorsunuz ki verdiğiniz örnekte o tüzük kalktığı için artık oranın 100 lüks ile aydınlatılması vs.. oralar aydınlatılmayacak mı? Bu örnek sizi haklı kılabilir, peki o zaman şuna cevap veriniz; (3m - 4m sorusu için)

A-62: Korkuluklu platformlarla çalışılması imkanı sağlanamayan ve ….. den fazla yüksekliği bulunan binaların dış kısımlarında, çatılarında ve benzeri yüksek yerlerde bakım veya onarım işleri ile her türlü bina sökme ve yıkım işlerinde gerekli güvenlik tedbirleri alınacak ve çalışan işçilere, uygun baret, emniyet kemerleri ve bağlama ipleri gibi kişisel koruma araçları verilecek ve işçiler bunları kullanacaktır.
    Bu soru tamamen İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Tüzüğü Madde 521'dir. Noktasına virgülüne kadar. En ufak bir değişiklik yapılmadan oradan alınmış ve soru olarak bize sorulmuş. Sizin dediğiniz mantıkla hareket edilirse evet buradaki kurallar tabi ki uygulanacak, tüzük kalktı diye buradaki belirtilenler artık uygulanmayacak demiyoruz. Biz sadece bu sorduğunuz kaldırılmış olan tüzüğün maddesini olduğu gibi (noktasına virgülüne kadar) alıp önümüze getirmişsiniz. Biz de diyoruz ki kaldırılan bir tüzük önümüze getirilmiş bu geçersiz olmalıdır diyoruz. Bu konuda yanlış yapılmıştır ve yanlışın faturasını ödüyoruz.
    Yani sizin bakış açınız ile bizim bakış açımız arasında fark var diyorum.
    B sınıfının A-76 sorusunda da şu soru var: Çalışanların güvenlik kemeri takma zorunluluğu tabandan kaç metre yükseklikten başlar? Cevabı 3 metre... Soruda herhangi bir tüzük belirtmiyor. Evet, çünkü kurslarda öğretilen de budur 3 metredir. Biz de haliyle soru sorulduğunda hangi tüzük olduğu belirtilmediği için direkt olarak 3 metreyi işaretliyoruz. Ama tüzüğün adı verilseydi bu böyle olmayacaktı.
    Zaten o zaman kimse itiraz dahi etmeyecekti açıp bakacak tüzükte yazan bu evet haklılar denecekti. Hoş tüzüğün adını yazınca bu sefer de soru iptal edilecekti. Ama "Tüzük" adı yazılarak sorunun iptal edileceğini bilseler zaten diğer sorularda bu hatayı yapmazlar ve tüzüğün adını belirtmezlerdi. Çünkü kendilerinin dahi tüzüğün kaldırıldığından haberleri ya da yeterince bilgileri olmadığı aşikar. Ama sonrasında takke düştü kel göründü tabi durum değişti. Şimdi de gelmişler orada tüzüğün adı belirtilmediği için soru geçerlidir mantığına yatılıyor.
    Yapmayın yahu bari sizler yapmayın... İşte gün gibi ortada iptal edilen tüzük maddesi olduğu gibi sorulmuş hadi inkar edin hayır bu başka bir maddedir deyin eğer yüreğiniz varsa... Pes yani.. :deli:

Hülya Elibol, kemalx, Ali Üstün ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  19. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

dostum cümlen biraz düşük olmuş ama anladığım kadarı ile bakna yardımcı ile irtibata geçmişsin?
    bu süper.. ama istediğin şeye kimse yanıt vermemiş..
    bu durumda acil bir metin hazırlamak gerekecek..
    ben bir metin yazıp burada iletirim..
    ama bu arada soruları ineleyin arkadaşlar lütfen, içinde tüzük geçmeyen ama birebir tüzükten alınan sorular hangileridir..
    1- 3-4 metre
    2- nötron
    3 vinç. vinç. benim işime yaradı ama iptal edilmesini isteyen varsa onuda yazalım..
    4- asetilen? yada kaynağı nedir oksi asetilen sorusunun?

Att41 bu yazıya teşekkür etti.
  20. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

İlginize çok teşekkür ediyorum... Sizden bir kaç gün daha beklemenizi rica etsem.
    Çünkü;
    Sayın Levent Kavlak beyin de ifade ettiği gibi sonuçların açıklanmasını beklemek şu aşamada en doğru olanı.
    http://www.isgfrm.com/threads/18-ağustos-sinavi-mağdurlari-yalniz-değilsiniz.9874

Zira o zamana kadar forumdaki pek çok kişi (ben dahil) iptal edilmesi gereken soruları gerekçeleriyle birlikte hazırlayacağız. Böylelikle hem organize hem de o zamana kadar gerekli doneleri de tam anlamıyla hazırlamış oluruz.
    Selamlar.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica