18 Ağustos Sınavı Iptal Olan Ve Cevabı Değişen Sınav Soruları Açıklandı

Konu, 'Süresi Dolmuş Konular' kısmında alilevent tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Ali,
    1 ve 2 soru için seninle hemfikirim ancak vinç sorusu niçin iptal edilmek isteniyor anlayamadım!!! O soruda ilan edilen cevap C şıkkı yani Yalnız III ama olması gereken B şıkkı idi yani I ve III. Kaldı ki yönetmeliğinde bu açık açık yazıyor. O soruda şık değişimi yapıldı ki doğrusu da buydu.
    Asetilen için de doğrusu yapıldı zira bununla ilgili kaynaklar günlerdir forumda yazıldı, üstelik MEB'in kendi eğitim notları üzerinden fotoğraflı örnekleriyle..
    Belirtmiş olduğun vinç ve asetilen üzerine daha fazla yorum yapmanın yanlış olduğunu düşünüyorum.
    Ama sadece bu kadarı değil daha başka sorular da var, bunu burada bir kaç gün içerisinde ben de detayları ile yazacağım...
    Sizler de gerekli çalışmalarınızı yaparak (gerekçeleriyle birlikte) burada sınavın açıklanma tarihinden önce hazırlamış olalım ve ortak kararımızı birlikte alalım...

Atarlı gülestan bu yazıya teşekkür etti.
  2. Sorgulayan Adam

Sorgulayan Adam TÜİSAG Üyesi

Daha önce incelemiştim. İşinize yararsa, A kitapçığı için tüzük içeriğinden metin içeren sorular:

56-işçi
    57-işçi
    59-işçi
    60-işçi
    61-işçi
    62-işçi
    78-yapı
    79-yapı

fatih33, Filizisg, aim_mehmet ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  3. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

dostum vinç sorusu yönetmelik değil ki? direk isg tüzüğü 386 ıncı madde.. birde mıknatıs sorusu var bak onu atlamışım.
    bunlar birebir tüzüğe dayandırılmış. ondan ötürü iptali gerekebilir.. ama iptal edilmezse de benim için sorun yok.
    asetilen sorusuna gelince, oksijen açılır diyen kaynaklarda var.. o iş biraaz muallakta.. o sebeple iptali şarttır..

4. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

yaramaz olurmu.. acayip yaradı, hemen B kitapçığındaki karşılıklarını buluyorum :)
    ellerine sağlık..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Sorgulayan Adam bu yazıya teşekkür etti.
  5. aim_mehmet

aim_mehmet TÜİSAG Üyesi

sonuçlar aciklandiktan sonra sadece mahkeme yolu açık fakat şimdi bişeyler yapılırsa aciklanmadan düzeltilir yanlış olan ve kesinlikle haklı olduğumuz yanlışları ve gerekçeleri güzelce yazıp iletmek lazım aciklanmadan önce. .

yenal ve Att41 bu yazıya teşekkür etti.
  6. Sorgulayan Adam

İncelemeyi yürürlükte olmadığı düşünülen tüzük ve yönetmeliklerin tümü için yapmıştım. Toplam 17 tane soru tespit etmiştim. İptal edilenleri ve içinde tüzük adı geçmeyeneleri çıkardım sanıyordum. Ama 59. soru iptal edildi, onu silmeyi unutmuşum. Şartlara uyan 7 soru kalıyor.

56-işçi
    57-işçi
    60-işçi
    61-işçi
    62-işçi
    78-yapı
    79-yapı

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

fatih33 ve Ali Üstün bu yazıya teşekkür etti.
  7. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Ali,
    Oksijen yakıcıdır, Asetilen ise yanıcıdır.
    Önce yakıcı açılır sonra yanıcı. Şöyle düşün; mutfaktaki ocağı yakarken önce kibriti/çakmağı yakarsın sonrasında tüpü açarsın, sorun olmaz ama önce tüpü açıp ortamda bir miktar gaz birikmesini sağlarsan ardından da kibriti/çakmağı yakarsan patlama olur.
    Oksijen ile asetilen de böyledir. Önce asetileni açarak kibriti yaklaştırırsan PAT diye bir patlama olur (deneyebilirsin) ama oksijeni önce açıp yavaş yavaş asetileni açarsan öyle bir durum olmaz...
    Zaten oksi-asetilen denmesinin bir sebebi de önce oksijen sonrasında asetilen anlamındadır.
    Vinç hususunda bir sıkıntı yok. Ama yine de çoğunluk ne derse uyarım..

Sorgulayan Adam bu yazıya teşekkür etti.
  8. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Mehmet,
    Sonuçların açıklanmasına şurada 4 gün var. 4 günde bu dediğin şeyin olması mümkün değil. Zira sonuçların açıklanacağı tarih önceden resmen ilan edilmiş. Öyle biz itiraz ettik diye açıklanma tarihinin ertelenmesi ya da sonuçların kısa sürede değişmesi mümkün değil. Önce sonuçlar açıklanır sonrasında ise sonuçlara itiraz edilir, mahkeme kararını verir ve karara göre sonuçlar yeniden değerlendirilir. Üstelik hadi diyelim ki sonuçlar dediğin gibi açıklanması daha ileri bir tarihe atıldı. Bu sefer kasım sınavına girecek olanlar muallakta kalır. Sınava girelim mi girmeyelim mi diye. Mahkemenin sonuçları jet hızıyla değerlendirmesi de mümkün olamadığına göre iş tam bir kaosa dönüşür.
    Diğer bir olasılık hadi diyelim ki bakan yardımcısına pazartesi günü elden verildi, bakan yardımcısı bunu en hızlı şekilde bakana verse bakan İŞGÜM genel müdürünü çağıracak, durumun açıklanmasını isteyecek,... vs ardından MEB ile temasa geçecek MEB de komisyon ile temasa geçecek,... vs...vs... Bu dediklerim hepsi en hızlı haliyle de olsa 12 Eylül Perşembe gününe sonuçları yetişmez.

9. Atarlı gülestan

Atarlı gülestan TÜİSAG Üyesi

açık konuşmak gerekirse vinc sorusu da asetilen de olması gerektiği gibi şık değişikliği yapıldı. bilen ile bilmeyen arasında bi fark olmalı. iptal da neymiş? yapmayın Allahaşkına!!! 3-4m sorusu ile nötron sorusunu da iptal etmeleri gerekirdi bence. bence bu doğrultuda hareket edin..

alifizik10 ve krydmn bu yazıya teşekkür etti.
  10. adnan tan

adnan tan TÜİSAG Üyesi

Oksi-asetilen denmesinin sebebi önce oksijen sonra asetilen anlamındaymış .
    Bu forumda gördüğüm en komik cümle kusura bakmayın.

11. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,
    benmi anlatamıyorum yoksa başka bir sorun mu var?
    vinç, nötron, 3-4 metre, hepsi dayanağını tüzüklerden almış.. içinde tüzük kelimesi geçseydi ipta lolacak sorulardı, olmadılar..
    vinç sorusu şık değişimi ile +1 kattı bana kabul.. oksi asetilen de -1.. yapacak bişi yok..
    oksi asetileni geçtik.. ama vinç tüzük sorusu.. bu sorudan kaybı olan varsa iptal olmalıdır. .benim kaybım yok.. kazandım o soruyu.. ama iptal olabilir dert değil..

nötron sorusuna gelince.. nöronun plastik tarafından durdurulacağını tüzük yazmış.. hatta tüzük beta ve nötronu plastik durdurur demiş.
    gamayı beton durdurur demiş.. ama alfa için bir bilgi yok. fakat alfa soruda kağıt tarafından durdurulur denmiş ve o şık doğru kabul edilmiş. yani doğru derken yanlışı aradığımız için doğru olması sebebi ile geçtik..
    ben fizik mühendisiyim.. sıralama alfa beta gama şeklin dedir.. nötron en tehlike ışımadır.. plastik katiyen durdurmaz.. ama parafin absorbe eder.. parafin ile plastik petrol ürünü bile olsa, biri bal mumu kıvamındadır.. soruda ve tüzükte geçen plastik nedir belli değil? incesi var, kalını var, şusu var busu var.. tüzükte yanlış yazmışlar zaten.. ama tüzük iptal. o sebeple bize yada mahkemeye nötron u plastiğin soğurduğunu ispat etmeleri gerekir..
    tıpki alfa kağıt tarafından soğrulur şıkkını nereden bulduklarını soracağımız gibi?
    alfa tüzükte yok. ama şıklarda kağıt soğrulur denmiş.. beta ve nötron tüzükte yanlış tnaımlanmış.. zaten tüzük iptal..
    gama doğru, kalın beton ve kurşun durdurur..

şimdi, komisyon mahkemede alfa yı durduran kağıttır bilgisini nerden aldıklarını açıklayacak.. nötron tüzükten dicek muhtemelen.. hani tüzük? peki TAEK bilgileri? mahkemenin belirlediği bilirkişi teak verilerini inkar mı edecek? işte onu bilemiyoruz.. açıcaz davayı ve göreceğiz sonucu..
    kısaca bu nötron sorusu koca bir yalan.. aldığım fizik eğitiminden utanç duydum.. soruda iki yanlış vardı ve ne yanıtlayacğaımı bilemedim? 10 dk. soruyu düşündüm. acaba ben mi yanlış hatırlıyorum die? hata olabileceğini düşünmedim tüm iyi niyetimle..

hatta bu soruda soru kağıdıma bu soruda hata olmasın sakın, 2 yanıt var yazdığımı hatırlıyorum.. baktıklarını sanmam..

sonuç olarak ben mahkemeye vericem.. ama kasım sınavınada giricem.. olduda kasım sınavınıda geçemezsem bari ağustos sınavında hak arayışımı başlatmadığım için pişman olmam..
    2 yada 3 sene.. sonunda alırım sertifikamı.. bakanlığa da tazminat davası açarım.. tabi açaiblirmiyim bilmem? avukata sorucam.. 2-3 senemi kaybettirdiler, versinler kayıplarımı die.. bakalım nolcak..

gldn, ISGurusu, Ayhan Acar ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  12. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Komik gelebilir, hiç kusura bakmıyorum, çünkü gerçek bu.
    Kurslarda da oksiasetilen kaynağını ilk defa duyan kişiler olduğu için akılda kalabilmesi ve çağrışım yapabilmesi için böyle bir metodu kursiyerlere söylüyorlar.

13. gilgin

gilgin TÜİSAG Üyesi

Şöyle bir mantıkla bakabiliriz ; 3-4 metre sorusunda tüzükler iptal olsa da referans kaynak kabul edilerek evrensel kural değerlendirilmesine diyelimki sokulması uygun. Ancak bu durumda 3mt'de emniyet kemeri takılması ile ilgili yönetmelik maddesi var. Bu durumda net kural olan konuda evrensel madde kuralı geçersizdir. Ayrıca Nötron sorusu da konunun uzmanları tarafından bilimsel olarak hatalı olduğu belirtilmekte, en önemli referans kurum olan Atom vs... kurumunun kaynakları da durumu açıkça izah ediyor. Ben bu durumda diğer mantık hatası olan sorulara bile girmeden şu yorumu yapabiliyorum. Panik olmuş kurul kendini kurtarmak için sadece tüzük sorularını iptal edip sayıyı çok göstermeye çalışmış, rezilliklerini gizlemeye çalışmıştır. Maalesef bir arkadaşın yorumuna katılıyorum ;

Bu konu hemen mahkemeye verilmeli. Ama bu işi yeni kurulmuş dernek yapmalıdır ki rüştünü ispat etsin.

uzmannn, uzmanaday, fatih33 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  14. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

El insaf!!!!
    Arkadaşım ezbere konuşan ben miyim yoksa sen misin? Bilmediğin konularda karşındakini itham etme.
    O genel kural nerede yazıyor gösterir misin? Göster ki haklılığın ortaya çıksın. Öyle kulaktan dolma sağdan sodan duyma bilgiler ne zamandan beri kabul ediliyor da adı "GENEL BİR KURAL" oluyor?!!!!!!!!!!!!!!!!!
    Lütfen bilerek konuşun.
    Bakın ben size işte bu sınavda A sınıfının 22 sorusunun iptalini örnek gösteriyorum. Siz de bana 10 ve üzeri sorunun iptali ile iptal edilen resmi bir sınavı gerekçesi ile gösterin olsun bitsin. Yok eğer gösteremiyorsanız buradaki ortamı bilgi kirliliğine sebep olacak yöne çekmemek gerekir.
    Amacımız üzüm yemek olmalı, kimseyi dövmek kırmak olmamalı.

Mystery4560 bu yazıya teşekkür etti.
  15. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

Fatih33;
    Bence biraz sakin ol. Daha önce tüzük ile ilgili esat beyşn yaptığı çok güzel izahatı beğendiğim için dar görüşlü demiştin. Sana iade ediyorum.
    Yüzde 10 konusuna gelirsek; daha önce yine buna benzer bir olay için memurlar.net'in kendi yorumunu aşağıda yazıyorum.

'Memurlar.net olarak daha önce de belirttiğimiz üzere mahkemeler bir sınavda, sınav sorularının yüzde 10'u iptal olursa, sınavın iptaline karar vermektedir. Temmuz ayında sınavı ve Ağustosta ayında atamaları yapılan bir sınavda, eğer bir branş için örneğin 60 soruda karar kılnır ve Eylül ayında 6 soru iptal edilirse, o branşa dair tüm atamalar iptal olacaktır. MEB'in bunu hiç öngörmediğini düşünüyoruz.'
    Bakanlık isterse iptal etmesin, açılan bir davada sınav iptal olur ve herşey silbaştan olur tıpkı C sınıfındakilerinin A lara bakması sonrasında açılan dava neticesinde bütün sözleşmelerin iptal olması gibi. Bence biraz sakin olun.

16. Ali Üstün

Ali Üstün TÜİSAG Üyesi

Selam gilgin,
    hiç bir yönetmelikte şu yükseklikten sonra emniyet kemeri takılır denmiyor. yüksekte çalışmada toplu koruma yönetemi alınamayan yerde emniyet kemeri takılır demiş. metre yok.
    hatta derste hoca demişti.. 3 mt iptal tüzükte var ama yönetmeliklerde yok. soru gelirse nolur bilmem demişti..
    4 mt yi hayatımda ilk kez sınav sonrası duydum.. meğer isg tüzüğünde de varmış.
    bu soru iptal olmalıdır. zira evrensel kuraldır denemez.. dünyada farklı işliyor.. bildiğim kadarı ile amerikada 1.2 mt yukarsı kemersiz olmaz.. peki 4 mt hangi evrende var? 4 mt demek 2 kat yukarısı demek.. 3 mt bile ölmeye yeter.. kimi koruyor bu evrensel kural? böle bişi yok.. bilimsel incelemeden bahsediyorlar.. bilimdir deniyor. o zaman dayanağı olmalı.. 3.8 metreden düşen ölmez yada sakat kalmaz diye bir bilimsel ispat varsa 4 mt yi kabul ederim..
    peki böle bi ispat varsa, yapı işleri tüzüğünde 3 mt diyor? o nedir?
    bu soru tek şekilde iptal olmaz. mahkeme bilirkişi olarak komisyon içinden birini seçerse.. gerçek bilim adamı tayin etmezse, o zaman yandık, davayı kaybederiz..

uzmanaday ve fatih33 bu yazıya teşekkür etti.
  17. kemalx

kemalx TÜİSAG Üyesi

C sınıfı 45.soruda elektrik devrelerini kısa devrelere karşı sigorta korur demişler. http://ae2project.com/sigortalar-neyi-korur-ne-zaman-korur yazısını lütfen okuyun.Ama sınav sorularını hazırlayanlar yaptıkları hatalardan bir türlü vazgeçmiyorlar.Yanlış bir cevapta bu kadar ısrar edilmesinin sebebini anlamış değilim.Bu tip sınavlar çok zor oluyormuş.Çünkü sınav komisyonundaki kişileri ikna etmek mümkün değil.Bir daha sınava girdiğimizde doğruları değil komisyonun doğru kabul ettikleri seçenekleri işaretlememiz gerekecek.

18. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Ali bu tür durumlarda mahkeme yine aynı komisyondan bir kişiyi bilirkişi olarak almaz. Daha çok ya İnşaat Mühendisleri Odasından ya da İnşaat Fakültesi'nden bir akademisyene yönelir. Çünkü itiraza sebep olan soruya 2. defa itiraz ediliyor. Yani hakimin gözünde sıkıntılı bir durum... Ve dediğin gibi inşaallah bilirkişi gerçek bir bilim adamıdır...
    Soru için yaptığın yoruma aynen katılıyorum.
    Dünden beri iptal edilmesi gereken sorular için gerekçe hazırlıyorum. Bitince burada paylaşacağım. Sen de böyle bir çalışma yapıp burada paylaşırsan bence iyi olur. Bu forumda aynı düşüncede olan tüm arkadaşlar da böyle bir çalışma yapsalar kısa zamanda hukuki işlemler için hazırlanmış oluruz...

aim_mehmet bu yazıya teşekkür etti.
  19. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Bu arada belirttiğin soruların mümkünse iptal edilme gerekçesini de detaylı olarak belirtirsen iyi olur.
    Hem bizler de faydalanmış oluruz. Ben bunlardan farklı olan sorulara iptal edilmesi gerektiği yönünde hareket edeceğim, yarın ya da öbür gün buraya asacağım. Birbirimizi bilgilendirmiş oluruz..

20. Sorgulayan Adam

Hangi soruların iptal edilme nedenini sorduğunuz anlayamadım. O mesajda numaralarını yazdığım sorular, içeriğinde tüzükten maddeler olan, fakat soru metninde herhangi bir tüzük ismi belirtilmemiş veya atıf yapılmamış olanlardır. İptal edilmelerinin istenmesi için tüzüklerin yürürlükte olmadığı iddiası dışında başka bir bilgiden haberdar değilim.

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica