18 Ağustos Sınavı Iptal Olan Ve Cevabı Değişen Sınav Soruları Açıklandı

Konu, 'Süresi Dolmuş Konular' kısmında alilevent tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

1. Zeyynep

Zeyynep TÜİSAG Üyesi

yok böyle bişey yaa. zaten doğru yaptıkalrımız iptal olmuş asıl çelişkili olan hatalı sorular duruyor!! bu nasıl bir değerlendirme neye göre iptal ettiler!!! Ayrıca Asınıfına baktım 22 soru iptal eidlmiş. C sınıfındada en az 17-18 soru iptal edilmeliydi.

2. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

"...dava açmak elbette serbest ama karar, itiraz hakkını kullanmadığın için senin lehine olmayacaktır."

Verdiği cevap bu yönde olunca açıkçası aklım karıştı ve bir tezat olduğunu düşündüm. Ama mahkemenin verdiği kararın tüm sınava girenleri kapsaması gerektiğini ben de düşünüyordum... Umarım öyle olur mahkemelerde de alicengiz oyunları oynanıyor. Herhalde artık bu ülkede tesadüfen yaşıyoruz demeye başlıyoruz düşüncesi bende ağır basmaya başlayacak...!

SAİT_UCAR07 bu yazıya teşekkür etti.
  3. Uğur T

Uğur T TÜİSAG Üyesi

A Kitapçığı’nda 35. Soru (B Kitapçığı’nda 25. Soru):
    Aşağıda verilen hangi iyonlaştırıcı radyasyonun giriciliği (nüfus etmesi) yanlıştır?
    A)Beta : Bor kullanılarak üretilen yoğun bir beton tarafından soğrulur.
    B)Alfa: İnce bir kağıt tabakası veya cildimiz tarafından soğrulur.
    C)Gama: Kurşun ve Beton gibi malzemelerde soğrulur.
    D)Nötron: Plastik ve Benzeri malzemelerde soğrulur.

İtirazı Türkçe kaynağı (TAEK) göstererek yaptık kabul etmediler. Birde "US Regulatory Commission" kaynak göstererek yapalım. Fizik Dünyanın her yerinde fiziktir. Nötron ve Beta parçacığı bizim evde ayrı sizin evde ayrımı davranır?
    Beta parçacığı için verilen önerme doğru kabul edilebilir. İnce metal bir tabakada soğrulan parçacık Bor kullanılarak üretilen yoğun beton tarafından hayli hali soğrulur. Nötron ise oldukça yoğun ve kalın hidrojen içeren, beton bloklar veya kalın su tabakaları gibi materyaller tarafından soğrulur. Bu soruya müdahale edileceğinden o kadar emindim ki TAEK'in kaynağını yeterli gördüm.

Beta Particles

In general, beta particles are lighter than alpha particles, and they generally have a greater ability to penetrate other materials. As a result, these particles can travel a few feet in the air, and can penetrate skin. Nonetheless, a thin sheet of metal or plastic or a block of wood can stop beta particles.

Neutrons

Because of their exceptional ability to penetrate other materials, neutrons can travel great distances in air and require very thick hydrogen-containing materials (such as concrete or water) to block them. Fortunately, however, neutron radiation primarily occurs inside a nuclear reactor, where many feet of water provide effective shielding.
    Not 1: Fizik Mühendisiyim.
    Not 2: 3 iptal 2 düzeltme ile 65+5 oldu.

emsalsiz_ ve fatih33 bu yazıya teşekkür etti.
  4. GizemSoykan

GizemSoykan TÜİSAG Üyesi

Sayın Bakanımıza bizzat atmış olduğum mail arkadaşlar.

Sayın Bakanım,
    18 Ağustos 2013 İş güvenliği sınavına yeni umutlarla katılmış, ülkemizdeki bir çok işsiz mühendislerden biriyim. Biz gençlere yeni istihdam kapılarını açmış olduğunuz öncelikle teşekkürlerimi sunarım. Bu sınava girebilmek için tüm vatandaşlarınız hem maddi olarak hem de manevi olarak çok fazla fedakarlıkta bulundular. Bugünlere ailelerimizin ve sizlerin desteği ile gelmiş bulunmaktayız. Tüm bu desteklerin karşılığını verebilmek, ülkemiz için yararlı bireyler olabilmek, sizlere gönül borcumuzu ödemek için gerçekten çok çalışmaktayız.
    Ancak bu sınav hakkında çok fazla mağdur edildiğimizi düşünmekteyim. Gerek soruların hazırlanış tarzı, gerekse bugün yayımlanmış olan soru iptallerinde adaletli ve vicdanlı davranıldığını maalesef düşünemiyorum. Bu ülkenin dinamik, çalışkan ve hak ettiğini almak için çabalayan gençlerinizi yanlış sınav sistemine kurban etmeyin. İnanın bu kurslara katılıp yeni bir iş edinmek için çocuklarını, eşleri bırakıp gelen insanlarla çok karşılaştım. Sizden ricam lütfen gençlerinize kulak veriniz. Bu kadar insanın bu sınavda 70 barajının altında sadece 1 ya da 2 puanla kalmış olmasını ve sınavı kazanma yüzdesinin düşük olmasını gençlerinizin kapasitesine bağlamayın. Biraz da ülkemizde ki sistem yanlışlıklarını sorgulayalım.Lütfen bize bu konuda yardımcı olunuz.
    Saygılarımla..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

zirve, hgokalp, emsalsiz_ ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
  5. SAİT_UCAR07

SAİT_UCAR07 TÜİSAG Üyesi

70 lerde geziyorum.

Şahsi düşüncem; bu sınav diğer sınavlara göre hakkaniyetli bir sınav değildi. Sınavın iptal olması gerekli ama yapmazlar. ***KESİLDİ***
    Herkese geçmiş olsun...

mujganasya bu yazıya teşekkür etti.
  6. gizem_

gizem_ TÜİSAG Üyesi

ŞU AN ALO 170 le KONUSUYORUM ARKADASLAR.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Tolga Ömer TAKMAK

Tolga Ömer TAKMAK TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar,
    şimdi şöyle 100 soru soruldu. yönetmelik diyorki 100 puan üzerinden 70 puan almak gerekiyor.
    7 soru iptal 2 soruda şık değişikliği...

ilk sorum şu;
    70 puan alan mı geçecek yoksa bu geçiş barajını 93 soruya göre tekrar mı belirleyecekler mi???

ikinci sorum ise;
    Benim durumum şöyle... toplam 100 sorudan 33 yanlış var. toplam net 67... iptallerle birlikte...
    iptal edilen 7 sorunun 6 sını doğru işaretlemişim. 1 soru ( 7. soru) yanlış...
    Bu durumda 67 netten 6sı gidiyor... 61 net kalıyor...
    bu durumda hesaplama nasıl yapılacak...
    bir soru 1 puan ken 93 soru sorulduğunda soru puanı 1,076 oluyor...
    61 x 1,076 = 65,6 = 66'dan kalıyor muyum?

Yoksa farklı bir hesaplama yönetemi mevcut mu?

Lütfen bir arkadaş bana anlatabilir mi nasıl yapıldığını???

8. sisko

sisko TÜİSAG Üyesi

sizinle aynı durumdayım onun için sizi herhalde en çok ben anların değişikler -,+=0 69 kaldım.

glryvz bu yazıya teşekkür etti.
  9. fatih33

fatih33 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,
    Öncelikle hepimize geçmiş olsun. Kazanan arkadaşları gönülden tebrik ediyorum.
    Komisyonun yapmış olduğu haksız değerlendirmeden ötürü durumu olumsuz ya da sallantıda olanların ise bugünü geçirdikten sonra yarın sayın Levent Kavlak beyden de bizi yönlendirmesi hususunda görüşelim ve hukuki açıdan mücadele için hep birlikte ortak hareket edelim derim.
    Ne dersiniz?

gizem_, tugba9035, alifizik10 ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  10. tinkir

tinkir TÜİSAG Üyesi

lütfen bi yetkili yol göstersin ya :( levent kavlaktan açıklama bekliorum sesimizi duyuralım artık :(

alifizik10 bu yazıya teşekkür etti.
  11. Sancak

Sancak TÜİSAG Üyesi

A KİTAPÇIĞI 43 NO’LU SORU
    B KİTAPÇIĞI 53 NO’LU SORU
    SORU: Güven Bey iş sağlığı ve iş güvenliği risk değerlendirme yönetmeliğine göre işyerinde ki ergonomik tehlikeleri tanımlarken ağadaki bilgilerden hangisine ihtiyaç duymaz?A)Malzeme güvenlik bilgi formlarıb) Ortam ve kişisel maruziyet düzeyi ölçüm sonuçlarıc) Çalışanların eğitim, yaş, cinsiyet ve benzeri özellikleri ve sağlık gözetim kayıtlarıd) Genç, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışan gibi özel politika gerektiren gruplar ile kadın çalışanların durumu
    İTİRAZ NEDENİ:Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap A şıkkıdır. Fakat İş sağlığı ve iş güvenliği risk değerlendirme yönetmeliği ne baktığımızda; bütün şıklarda olan maddelere ihtiyaç vardır. Bütün şıklar doğru olduğu için bu soru iptal edilmelidir. Şöyle ki;

İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ RİSK DEĞERLENDİRMESİ YÖNETMELİĞİ

Tehlikelerin tanımlanmasıMADDE 8 – (1) Tehlikeler tanımlanırken çalışma ortamı, çalışanlar ve işyerine ilişkin ilgisine göre asgari olarak aşağıda belirtilen bilgiler toplanır.a) İşyeri bina ve eklentileri.b) İşyerinde yürütülen faaliyetler ile iş ve işlemler.c) Üretim süreç ve teknikleri.ç) İş ekipmanları.d) Kullanılan maddeler.e) Artık ve atıklarla ilgili işlemler.f) Organizasyon ve hiyerarşik yapı, görev, yetki ve sorumluluklar.g) Çalışanların tecrübe ve düşünceleri.ğ) İşe başlamadan önce ilgili mevzuat gereği alınacak çalışma izin belgeleri.h) Çalışanların eğitim, yaş, cinsiyet ve benzeri özellikleri ile sağlık gözetimi kayıtları.ı) Genç, yaşlı, engelli, gebe veya emziren çalışanlar gibi özel politika gerektiren gruplar ile kadın çalışanların durumu.i) İşyerinin teftiş sonuçları.j) Meslek hastalığı kayıtları.k) İş kazası kayıtları.l) İşyerinde meydana gelen ancak yaralanma veya ölüme neden olmadığı halde işyeri ya da iş ekipmanının zarara uğramasına yol açan olaylara ilişkin kayıtlar.m) Ramak kala olay kayıtları.n) Malzeme güvenlik bilgi formları.o) Ortam ve kişisel maruziyet düzeyi ölçüm sonuçları.ö) Varsa daha önce yapılmış risk değerlendirmesi çalışmaları.p) Acil durum planları.r) Sağlık ve güvenlik planı ve patlamadan korunma dokümanı gibi belirli işyerlerinde hazırlanması gereken dokümanlar.
    TALEP: Bütün cevaplar doğru olduğundan bu sorunun iptali gerekmektedir.

BU SORU NASIL İPTAL OLMAZ ANLAMIŞ DEĞİLİM...

fatih33 bu yazıya teşekkür etti.
  12. allerjik

allerjik TÜİSAG Üyesi

3-4 m sorusunu neye göre iptal etmediklerini ve gürültü yönetmeliğinin sorusunun neden iptal edilmediği sorusunu da sorar mısınız?

13. SAİT_UCAR07

SAİT_UCAR07 TÜİSAG Üyesi

Ne diyorlar :)

14. Şafak BALCI

Şafak BALCI TÜİSAG Üyesi

ne yazık ki benim devletin kurumlarına karşı bir güvenim kalmadı.

15. gizem_

gizem_ TÜİSAG Üyesi

170 İ ARADIM. RAHİME HANIMLA GÖRÜŞTÜM. ŞİKAYETLERİN ÇSGB YE DİLEKÇE VEYA MAİL YOLUYLA İLETİRSEK DEĞERLENDİRMEYE ALINACAĞINI SÖYLEDİ. BEN YİNE DE KENDİSİNE DE GEREKLİ ŞEYLERİ SÖYLEDİM. BU KONUYLA İLGİLİ ARAMALARIN OLUP OLMADIĞINI VE ARAYANLARIN FAZLA MI AZ MI OLDUGUNU DA SORDUM (ARTIK YÜZSÜZLÜK ALDI GİTTİ Bİ YERDEN SONRA! ) VE İNSANLARIN ŞİKAYET İÇİN ARADIKLARINI ANCAK NE SIKLIKTA ARADIKLARI KONUSUNDA BİLGİ VEREMEYECEKLERİNİ SÖYLEDİLER.
    SİZ DE ARAYABİLİRSİNİZ ARKADASLAR. KİŞİSEL BİLGİLERİNİZİ VERMEK ZORUNDA DEĞİLMİŞSİNİZ.

(Tamamı büyük harfle mesaj yazmak site kurallarına aykırıdır, gizem_ adl üyemiz bu mesajından dolayı uyarı almış bulunmaktadır)

16. selma75

selma75 TÜİSAG Üyesi

aynı durumdayım

canancansuziya bu yazıya teşekkür etti.
  17. isgkemal2013

isgkemal2013 TÜİSAG Üyesi

doğruları iptal olanların yine doğru sayılacak bir kayıp söz konusu değil...

18. Şafak BALCI

Şafak BALCI TÜİSAG Üyesi

ben de soru ve cevaplar açıklandığında yazdım ama okuduklarını bile zannetmiyorum.
    tek kelime bile cevap gelmedi.

19. berfu kimya müh

berfu kimya müh TÜİSAG Üyesi

6
    68 sin

20. berfu kimya müh

berfu kimya müh TÜİSAG Üyesi

doğrularını sayma yanlış olan iptal olduğu için 68 oldun

Yüklüyor...

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica