TÜİSAG - Türkiye İş Sağlığı ve Güvenliği Profesyonelleri Topluluğu

18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Bekar
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)

Yada sınavda şöyle sorsalardı; aşağıdakilerden hangisileri fiziksel ortam faktörüdür denildiğinde herkes tabiki gürültü, aydınlatma, titreşim vs olan şıkkı işaretlerdi. Kimsede gidip tozun olduğu şıkkı işaretlemezdi. Bu kadar basit.

turgut berber ve didem27 bu yazıya teşekkür etti.
  2. savas_52

savas_52 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzman Adayı (C)

bence yanlış soru var.mesela A kitapçığı 57. soru.
    Gaz tüplerinin depolanmasında ayrı tutulmalıdır?
    asetilen/oksijen/argon/propan
    yanıt oksijen.
    ancak;
    Grup 1: oksijen argon
    Grup 2:asetilen propan
    grup 1 ve grup 2 birlikte depolanamaz.

iyi çalışmalar

turgut berber ve Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  3. faruk121

faruk121 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    ben o soruda yanlış yapmadım zaten ama sıkıntılı bir soru o buda bi gerçek yani bu arada sende çok hata yapmışsın sanırım hemen hemen her soruda :D

turgut berber bu yazıya teşekkür etti.
  4. salim duman

salim duman TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzman Adayı (C)
    12.06.2013

5. salim duman

salim duman TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzman Adayı (C)
    İptal edilen soru 10 adet olursa sınav iptal mi oluyor.?
    İptal sonuçları ne zaman belli olur.?
    Teşekkürler.

6. muhendis87

muhendis87 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    10 iptale sınav iptali oluyor ama yapmazlar tabiki en fazla 9 da kalır...

didem27 bu yazıya teşekkür etti.

7. w w w . s a g l i g i m i c i n . com
    Sağlıklı Yaşam Rehberiniz - Şifalı Bitkiler, Diyet Listeleri, Gebelik, Tüp Bebek ve daha fazlası...

8. mcmertpay

mcmertpay TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzman Adayı (C)
    nitekim soruları inceleyen ve bu işin eğitimini veren kişilerinde belirttiği 9 soru var.
    tamamen döner sermaye ye yönelik ufak bir hata yani bu sorular

Bayman ve sevinç irem bu yazıya teşekkür etti.
  9. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Sevgili arkadaşım sen sanırım beni anlamamışsın sınavım süper geçmedi sınav komisyonunu da övmüyorum inanın. Benim isyanım kim ne yanlış yaptıysa itiraz etmiş önce bir araştır bak di mi ? ben yanlışlarımı buldum itiraz edemedim . Sorular berbattı her yazımda da yazdım şaibeli soru çoktu şıklar çift cevaplıydı vs. vs. sınav mükemmel hayatta demedim bu sınavın elle tutulur bir yanı yoktu yanlış anlamayın ama 30 küsur soruya itiraz olmuş arkadaşım o kadar da değil! Benim isyanım buna !

Bayman, Kemal Erdal Çelen, ayşegül d. ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  10. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Bu arada cevap doğru demişim evet çünkü yazıyor cevabın doğru olduğu yönetmelikte tüzükte . Ve evet hatalı soruları tartışıyorsak cevap doğru mu yanlış mı diye tartışıcaz elbette herkes evet soru yada cevaplar yanlış diye yazamaz ki adı üstünde tartışma işte. Ben sınav gününden beri burdayım inanın ne sorulara ne itirazlar oldu burda . Kimse de hatasını kabul etmedi. Çoğu arkadaşımız yönetmelik tüzük kopyalayıp açıklama yaptı ama nafile soru yanlış cevap yanlış tartışması devam etti. Var bir dolu soru var sıkıntılı olan ben geçtim demiyorum ki zaten diyemem bilmiyorum çünkü ama sınırda kalan arkadaşlarım içinde iptal olmasını istediğim desteklediğim çok soru var. Hiç egom olmadı ama haklıya hakkını vermek lazım. Birbirimizin hatalarını görürsek farklı bakış açısıyla yardımcı olmak gerek değil mi? Umarım sınavınız iyi geçmiştir.hoşçakalın

Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  11. alp_d

alp_d TÜİSAG Üyesi

Medeni hal:
    Belirtilmedi
    Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (A)
    geçmiş yılların sınav soru kalitelerine göre bu sınav oldukça çelişkili ve bilgi ölçmeden uzak bir sınav olmuş. en az 10-15 sorunun aceleyle ve dikkatli incelenmeden hazırlandığını düşünüyorum. Kaç soru iptal olur kesin birşey demek zor ama geçmiş 3-4 sınav performansına bakılırsa en az 4-5 sorunun iptal olma olasılığı yüksek görünüyor. Mesela kaynak işleminde bu konuyla ilgilenen bilim dalını sorabilirsin burada cevap psikolojik danışmanlık olabilir ama sen kalkıp işçinin konsantrasyonu meşgül edilmemesi pozisyonu gibi maddeleri sıralarsan burada cevapta mevzuat ve tüzükten bağımsızlaşır benim gibi birçok arkadaşı yanıltır. bu soru sadece bir örnekti bunun gibi en az 7-8 soru var saçma bulduğum...

12. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    20 ye yakın yanlışım var evet sınavım süper geçti demiyorum ki . Sadece hatalarımı araştırdım ve buldum nesi garip bunun? Hatalı soru ve cevap ta çok arkadaşlarıma katılıyorum çoğu itirazlı soruya teşekkür ederek onayladım zaten. Ama bazı sorular var itirazlara katılmadım katılmak zorunluluğumda yok zaten. Bende yanlış yapmışım ne diyim şimdi ?

13. ayşegül d.

ayşegül d. TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    fiziksel çevre koşulları; işçi güvenliği ve işçi sağlığını, verimliliği ve iş kalitesini doğrudan etkilemektedir. Bu faktörler genel olarak; aydınlatma, gürültü, titreşim, hava şartları, toz, gaz ve buharlarını kapsayan fiziksel çevre faktörleridir.
    Fiziksel çevre koşullarından ortam faktörlerinin işletme, işçi ve çevre açısından önemi hakkında üniversiteler tarafından araştırmalar yapılmış, projeler ve tezler hazırlanmış (isterseniz bakabilirsiniz) Didem hanım fizik kelimesini sadece fiziksel özellik ya da gürültü, titreşim vs. olarak algılamanıza da anlam veremedim (ki ben fizikçiyim) Benim kursumda tozun fiziksel ortam faktörü olduğu söylenmedi hatta doğru düzgün hiçbişey söylenmedi desem daha doğru olur:D çünkü formalite olarak bakıyorlarmış bu işe (ben de parayı ödemiş bulundum) benim kendi araştırmalarım ve çalışmalarım bildiklerim ki ben de öyle bişey demiyorum. Tabi sadece bu soruda değil başka sorularda da yanlış anlaşılmaya sebep olabilecek cümleler kullanılmış bu konuda hemfikiriz. Anlamadığım burada sadece elle tutulur bir itiraz gerekçesi olmadığı için iptal edileceğini sanmıyorum dedim ve konu uzadı da uzadı. :D Soru fiziksel etken diye sorulmadı fiziksel ortam faktörü deniyor deseler, öyle anlaşılıyor bu sebeple iptal edin mi diyeceğiz? itiraz başvurusunda bilimsel gerekçelere dayananlar değerlendirilmeye alınacaktır açıklamasından sonra araştırıyordum ve iptal istenen soruları inceledim kelimesi kelimesine :evet: ve benim de düşüncem bu! Ayrıca bu sayede de epeyce detaylı bilgiye de sahip olduk böylece birçoğumuz ve bunlar eminim işimize çok yarayacak ilerde. hadi hayırlısı hepimiz için

didem27 bu yazıya teşekkür etti.
  14. yasemin47

yasemin47 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzman Adayı (C)
    eğer 4 iptal soru iptal olursa bu sonucumuzu nasıl etkiler

15. Tütü

Tütü TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    İptal olması durum her soru başına +1 puan ekleni

16. ayşegül d.

ayşegül d. TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    benim hatırladığım yaklaşık 10 kez aynı soru soruldu burada azıcık okuma alışkanlığı edinsek iyi olacak ::-((

Fasih Fatih DEMİRTAŞ ve Tütü bu yazıya teşekkür etti.
  17. savas_52

savas_52 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzman Adayı (C)
    o iptal edilen 4 soru herkesin doğru kabul edilir.

18. Kürşat Dolayman

Kürşat Dolayman TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    sen kesin itiraz etmemişindir etmeyenler için değişmez edenlere + puan gelir :)

Bayman, C@hit ve ayşegül d. bu yazıya teşekkür etti.
  19. mehmet fatih kurtulmuş

mehmet fatih kurtulmuş TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    :D

20. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    Ayşegül hanım :))) Adamlar ne soru hazırlamışlar dimi ? Herkes birbirine girdi burda :) Sinirler gerildi gerildi yay gibi olduk. Ben bu soruyu okuyunca hele şıkları görünce duraladım kaldım açık söyleyim. Siz fizikçisiniz tabiki daha iyi bilirsniz ben ancak öğrendiğim kadarını yazarak değerlendirmede bulundum . fiziksel risk etmenleri derinde gördüklerim kadar değerlendirme yaptım ve sorunun soruluş şekli bana çok ters geldi. Kursum mail attığında hocamızla aynı görüşte olduğumu öğrendim. Daha açık ve net sorulabilirdi bu soru ki bu konuda hemfikiriz sanırım :) Umarım birileri geçerli bir sebeple itiraz etmiştir ve soru iptali sınırdaki arkadaşlarımızın geçmesine vesile olur.

Fasih Fatih DEMİRTAŞ ve ayşegül d. bu yazıya teşekkür etti.
  21. Kürşat Dolayman

Kürşat Dolayman TÜİSAG Üyesi

Uzmanlık:
    İş Güv. Uzmanı (C)
    ne yapalım gırgıra alalım bunları bari :)

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
Sitemap    HTML Sitemap

Yandex.Metrica