18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Sonrası Soruları Ve Cevapları Buradan Paylaşabilirsiniz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. alice

alice TÜİSAG Üyesi

hidrojen yanıcı, oksijen yakıcıdır. hatta bu ikisinin bu özelliklere sahip olup suyu oluşturduğunu ilk ortaokulda duyduğumda çok şaşırmıştım o zamandan beri unutmam :D

2. Murat KOÇAK

Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

klavyenizesağlık evet tabiii

3. alice

alice TÜİSAG Üyesi

aslında ikisi de gerekiyor. fakat üstteki metni okuduğunuzda iş güvenliğinden işçinin psikolojisiyle ilgili bir şeylerden ve işçinin kullandığı cihazla uyumundan bahsediyordu. yani metinde iş güvenliği, ergonomi ve psikoloji şıkları vardı ve fakat hijyenden bahsedilmemişti. o yüzden ben hijyen şıkkını işaretledim.

4. mehmet kaçar

mehmet kaçar TÜİSAG Üyesi

15 metre....

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Murat KOÇAK

Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

Orta gerilim hatlarındaki onarım sorusnda tahminimce son şık olan köylere elektrrik gitmesi için "ayırıcılar kapatılır" gibi bir cevaptı. velakin ayırıcılar kapatılırsa tüm hatlara elektrik akımı gider...açılırsa sorun olmaz

6. alice

alice TÜİSAG Üyesi

Öncelikle bence sorular sadece bilgiyi ölçmeliydi ama dikkat ölçen sorular koymuşlar ki bence çok gerekli değil. Ayrıca harf eksikliği ve anlatım bozukluğu olan soruları birebir hatırlamak kolay değil, stres faktörü var sonuçta. Benim gibi anlatım bozukluğuna takıp da cümleleri düzeltmeye çalışan en azından 10 aday vardır ve inanılmaz vakit alıyor. Öyle itiraz et bitsinle olmuyor, dikkat dağıtıyor ve zaman harcatıyor. bunlar kabul edilemez hatalardır. binlerce kişi bu sınava giriyorsa sınavı özenle hazırlayacaksın, dikkat dağıtıp kimsenin hakkına girmeyeceksin, anlam karmaşası yaratmayacaksın...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Murat SÜER ve gencay3959 bu yazıya teşekkür etti.
  7. selçukisg

selçukisg TÜİSAG Üyesi

Çalışanların iş sağılığı ve güvenliği eğitimlerinin usul ve esasları hakkında yönetmeliğe göre aşağıdaki hususlardan hangisi doğru değildir?
    A) Asıl işveren alt işveren ilişkisi kurulan işyerlerinde alt işverene ait çalışanların eğitimlerinden, asıl işveren alt işverenle birlikte sorumludur.
    B)Geçici iş ilişkisi kurulan işveren geçici iş ilişkisi ile çalışanlara gerekli eğitimi vermekle yükümlü değildir.
    C)İşverenler çalışanlarına , iş sözleşmesinin türüne bakılmaksızın gerekli eğitimi vermekle yükümlüdür.
    D)Verilen Eğitimler, çalışanlara herhangi bir mali yük getirmeyecek şekilde düzenlenir ve eğitimlerde geçen süre çalışma süresinden sayılır.
    CEVAP: B
    İşverenin Yükümlülükleri
    Madde 4 — İşverenler, işyerlerinde sağlıklı ve güvenli çalışma ortamının tesis edilmesi için gerekli önlemleri almakla yükümlüdürler. Bu amaçla, işverenler, çalışanları, yasal hak ve sorumlulukları konusunda bilgilendirmek, onların karşı karşıya bulundukları mesleki riskler ve bunlarla ilgili alınması gerekli tedbirler konusunda işyerlerinde iş sağlığı ve güvenliği eğitim programlarını hazırlamak, eğitimlerin düzenlenmesini, çalışanların bu programlara katılmasını sağlamak ve verilecek eğitim için uygun yer, araç ve gereç temin etmekle yükümlüdürler.
    Asıl işveren-alt işveren ilişkisi kurulan işyerlerinde, alt işverene ait çalışanların eğitimlerinden, asıl işveren, alt işverenle birlikte sorumludur.
    Geçici iş ilişkisi kurulan işveren, geçici iş ilişkisi ile çalışanlara gerekli eğitimi vermekle yükümlüdür.
    İşverenler, çalışanlarına, iş sözleşmesinin türüne bakılmaksızın gerekli eğitimi vermekle yükümlüdür.

alice bu yazıya teşekkür etti.
  8. elkmuh

elkmuh TÜİSAG Üyesi

Senin kitapçığın benim kitapçığım yok. Herkes etkilenmiştir. Yarın cevaplar açıklansın sen de git itirazını yap.

9. cihankocyigit

cihankocyigit TÜİSAG Üyesi

Kişisel koruyucu donanım: Çalışanı, yürütülen işten kaynaklanan, sağlık ve güvenliği etkileyen bir veya birden fazla riske karşı koruyan, çalışan tarafından giyilen, takılan veya tutulan, bu amaca uygun olarak tasarımı yapılmış tüm alet, araç, gereç ve cihazları, - kişisel koryucu tanımında sürülen bir cümle yok dolayısıyla krem tanıma uygun değil.

10. Sahir Guven

Sahir Guven TÜİSAG Üyesi

yasak olmayan nikotin
    ölçümleri yapan kuruluş isgüm
    ilo 155
    yönetim sistemi ohsas18001
    sgk ya bildirim 3 gün
    bütün ülkeler ilo kararlarına uymak zorundadır ?
    gece çalışması %50 sini aşarsa sayılır
    4857 ye hava yollarında yer çalışanları için uygulanır
    işveren eğitimlere katılmak zorunda değil
    isg kurulunda hemşire yok
    emziren kadın 6 ay
    tsm sağlık bakanlığı
    pro aktif önleme
    kabuledilebilir risk
    basınçlı kaplar manmetre görülebilme uzaklığı kazan büy.2 katı ?
    acil çıkış piktogram %50 rengi yeşil?
    ..... kim sorumludur işveren
    kalitatif sayısal değer kullanılmayan
    solunum mesafesi 30 cm çaplı daire
    hangisi biyolojik faktörlerden değil asbest
    titreşim vucut sınır değeri 1.15
    ses duyum eşiği 0 db
    gürültü etkin değeri 85
    iklimlendirme
    genç işçi 15 i doldurmuş
    genç çocuk işçi ilk öğrtm tamamlamış haftalık çalışma sür.35 saat
    eşleşmelerden hanisi birbiriyle ilgisiz yetersiz aydınlatma -işkazası ?
    ergonomi kollarından değil meslek hastalıkları tedavisi
    kişisel özelliklerinden değil beslenme ?
    hangisi kansoren yapmaz anti..?mineral adı
    kansorejen ve mutajen hanği eitim verilmez hijyen (yanlış cevap)
    daire testere 85-90 cm yüksklik olmalı
    tüplerin taşınması ve depolanmasında hangisi olmasa gerek güneş ışığı ?
    lel patlama alt sınırı
    yanmayan gaz h2s ? so2 ? no2 ?
    manometre göstergesi max.çalışma basıncının enaz 2 katını göstermeli
    ekranlı çalışmalarda hangisi olmamalı gözlerin korunması (yanlış cevap)
    Ergonomi ile ilgili olmayan aile bireyleri ile ilişkiler (yanlış cevap)

11. Sahir Guven

Sahir Guven TÜİSAG Üyesi

antropometri
    hangisi kişisel koruyucudur. karayollarınada kullanılan kişisel koruyucular ?
    kaldıma çalışmalarında kaç işaretçiye riayet edilir 1
    kaynaktaki yangını söndürmek için su kullanılmaz
    elekrik dağıtım trafosunda yanlış işle köye giden hattı açmak ?
    kaynakçı kkd leri ilgili bir soru vardı
    basınçlı kaplar periyodik bakımları yılda bir
    gazların tam yanma rengi mavi ?
    yanma üçgeninde gerkmeyen e benzer bir soru vardı
    ce avrupaya uygunluk

12. zozgeshn

zozgeshn TÜİSAG Üyesi

Süt izni bebek 1 yasına gelene kadar kullanılır ,gece calışması 6 ay yapılamaz

13. suca

suca TÜİSAG Üyesi

6331 de 3 gün olmadı mı 4857 ye göre 2 gün diye biliyorum ama?

burcugozacan bu yazıya teşekkür etti.
  14. Sahir Guven

Sahir Guven TÜİSAG Üyesi

aydınlatma ölçü birimi lüx
    gürültü ölçü aleti dozimetre
    kimyasal olmayan solvent vb. sıcaklık ?
    sorunun doğru olmasını düşündüğüm cevabı : kişiyi tehlikelerden ayırma
    halatlarla ilgili hangisi yapılmalı ıslak halatlar kurutulmalı,kirli halatlar yıkanıp kurutulmalı?
    kollar yana açık başlama işareti
    hangisi yanlış diğer tüpler yeşil renkli
    çelik halat güv. katsayısı 6
    çok tehlikeli işlerde acil çıkış uzaklığı 15 m
    köpüklü yangın söndürücülerde yeniden dolum süresi 1 yıl
    OSGB nin görevi olmayan acil durumla ilgili gerekli önlemleri almak yerine getirmek.işveren yapmalı?
    kırmızı renk neleri gösterir yanlış olan zorunluluk (mavi)
    duş temizlik konusunda işverenin yükümlülüğünde olmayan havlu ve peştamali işçi evden getirmeli?
    hızlı gaz çışı ile oluşan -patlama
    dinlenme yerleri enaz 100 işçi değil 10 işçi olan durumlarda söz konusu
    kömür ocaklarında kömür metanı yavaş geçirir metan koku renk ve tadından anlaşılmaz
    Bana ait , sınavda çıkan soruların hatırlanabilmesi için akılda kalan soru ve cevap ip uçları dır

15. Firattoo

Firattoo TÜİSAG Üyesi

Arkadaslar 35.000 ne yakin kisi sinava giriyor ve verilen deger cikan sorulardan belli iki gun olmus 44 sayfa soru cevap seklinde ilerlrmisiz sorular bilgiden ziyade bulmaca gibi oldugundan cogu soruya kimse de cevaplar net bu bu diyemiyor . Bu kadar kisi arastirip cevaplari bulamiyorsa ortada kisilerin bilgili olup olmadigini ogrenmekten ziyade acemice hazirlanmis sorular nedeniyle insanlarin emekleri bosa harcanmistir.Sinavi oyle yada boyle geciyorum ama boyle bir sınav kabul edilemez

alice ve Murat SÜER bu yazıya teşekkür etti.
  16. elaisg

elaisg TÜİSAG Üyesi

24 Aralık 2012 ye kardeş geldi vatana millete hayırlı uğurlu olsun

alice bu yazıya teşekkür etti.
  17. elaisg

elaisg TÜİSAG Üyesi

2011e pardon

18. burcugozacan

burcugozacan TÜİSAG Üyesi

87 db

birolakinci bu yazıya teşekkür etti.
  19. burcugozacan