18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Sonrası Soruları Ve Cevapları Buradan Paylaşabilirsiniz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Göker.

Göker. TÜİSAG Üyesi

arkadasım ben d yaptımn ama araştırdım b doğru

2. eflatunmasal

eflatunmasal TÜİSAG Üyesi

B kitapçığı soru 55'in cevabının B seçeneği olması normal mi?
    Aynı kitapçıkta 94. sorunun cevabı trajikomik değil midir?

3. engn1987

engn1987 TÜİSAG Üyesi

70 soru garanti gibi duruyor yanlış hatırladıklarım olabilir mi diye merak içerisindeyim. 25 kesin yanlış var geriye kalan 5 sorudan çok emin değilim. iptal sorular nezaman belli olur?

4. gmzmmt

gmzmmt TÜİSAG Üyesi

2-14 ve 36. Sorular yonetmelikle sabit. Cevaplarda hata yok

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

ali erdem bu yazıya teşekkür etti.
  5. zehratrm

zehratrm TÜİSAG Üyesi

Eğitim

Madde 13 — İşveren, işçilerin ve/veya temsilcilerinin yeterli ve uygun eğitim almalarını sağlayacak, işçilere özellikle aşağıdaki konularda gerekli bilgi ve talimatı verecektir:

a) Sağlığı etkileyebilecek riskler ile sigara içmenin getireceği ek riskler,

b) Maruziyeti önlenmek için alınması gerekli önlemler,

c) Hijyen kuralları,

d) Koruyucu malzeme ve giyim eşyalarının kullanılması,

e) Kazaların önlenmesi ve kaza halinde kurtarma çalışmaları da dahil yapılması gereken işler,

6. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

ÇOK ÜZÜLEREK SÖYLÜYORUM Kİ TİTREŞİM YÖNETMELİĞİNDE YAZIYOR. BENDE SİZİN GİBİ YANLIŞ YAPMIŞIM AMA YÖNETMELİĞE GÖRE CEVAP DOĞRU :(((

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. gmzmmt

gmzmmt TÜİSAG Üyesi

94un cevabi en az sorusu kadar sacma. Hem iş kazasını etkili bulupta meslek hastalığını saymamasi çok enteresan

eflatunmasal bu yazıya teşekkür etti.
  8. larantalya

larantalya TÜİSAG Üyesi

A kitapcigi aşağıdaki cevaplar yanlış ve şaibeli değil mi ?? Bu sorulara itiraz etmeyi düsünüyorum. Sınırdayım...

88.
    81.
    80.
    75.
    68.
    43.
    40.
    24.

9. ferhatarican

ferhatarican TÜİSAG Üyesi

işte böyle bir cevap olabilir mi bende o şaşırdım

10. erdemezin

erdemezin TÜİSAG Üyesi

tehlikeli harekettir

11. gmzmmt

gmzmmt TÜİSAG Üyesi

24 ve 43 e bende itiraz edicem. Hatta 83e de edicem. Bu sorularda hata olduguna eminim

12. Sercan Öztürk

Sercan Öztürk TÜİSAG Üyesi

A grubundaki 81 ci soruda cevap a diyor.Çalışan makine ve teçhizat üzerinde bakım ve onarım yapma iş güvenliğini bozan tehlikeli durumlara örnek teşkil etmez mi ?

13. erdemezin

erdemezin TÜİSAG Üyesi

diğer 3 şık tehlikeli hareket işyeridüzensizliği ise tehlikeli durum

14. tubasgnc

tubasgnc TÜİSAG Üyesi

merhaba arkadaşlar ilk sınava girişim ve 65 te kaldım çok üzgünüm...bende yazılanlara katılıyorum ve iptal edilmesi gereken sorular olduğunu düsünüyorum da ögrenmek istedigim birsey var, iptal edilen sorular ne zaman acıklanır ve sizce tahminen kac soru iptal edilir?

15. trkpk

trkpk TÜİSAG Üyesi

Şimdi iğneyi başkasına batırmadan önce çuvaldızla kendini test etmek lazım... Başkalarının yorumlarına eleştiri yaparken biraz dikkat.
    Quintana dedi:
    walla bu soruyu psikolog yaptım ama endüstriyel hijyenist olabilir. çünkü yurt dışında kaynakçılara işe başlamadan önce psikolojik test yapılıyor.​
    iş güvenliği dedim buna. diğerleri alaksız, çalışan adamı ellemeyin demek iş güvenli uzmanlarına daha uygun diye düşündüm...

16. larantalya

larantalya TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı
    80. soru >bağlandığı sabit noktadan sökülebilir mi bunun için çift emniyet kemer sistemi gerekmiyormuydu?
    75. soru > fiziki olarak destek olunması elle taşıma kapsamına dahil midir?
    68. soru > A şıkkındaki bilgilendirme işareti zaten D şıkkında tanımlı olan işaretlere dahil degil midir?
    43. soru > meşgul edilmemesi ve konsantre olmasi gerektiği paragrafta belirtilmis B sıkkı doğru degil midir?
    40. soru > Naftalin yasak kapsamında mıdır ? Nikotinden daha az zararlı degilmidir?
    24. soru > Planlama kontrolü yönetmelikte geciyordu diye hatırlıyorum.

17. enginfirat

enginfirat TÜİSAG Üyesi

80) Emniyet kemeri ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
    A) Çıkılan yükseklikteki işin durumuna göre; çalışanın bulunduğu noktayı değiştirebilmesi için, emniyet kemeri bağlandığı sabit noktadan geçici olarak sökülebilir.
    B) Emniyet kemerini kullanıcak kişinin vücut ağırlığı her altı ayda bir kontrol edilmeli ve gerekirse bu ağırlığa uygun yeni bir emniyet kemer verilmelidir.
    C) Düşme ve kayma tehlikesi olan çatı gibi yerlerde düşme tutucu aparatları olan "paraşüt tipi emniyet kemeri" kullanılmalıdır.
    D) Emniyet kemeri ve müştemilatı "her çalışmaya başlamadan önce" iyice kontrol edilmeli, en ufak bir arıza ve bozukluk halinde kullanılmamalıdır.

Soruya bakıldığında C ve D şıkları doğru gözüküyor.
    A şıkkı yapılmaması gereken bir durumdur. İkinci bir emniyet noktasına bağlanmadan ilk noktadan çıkmak hatalı bir davranıştır.
    Fakat B şıkkı ucu açık bir yanıt. Mantıksal olarak düşünüldüğünde yetişkin bir bireyin 6 ayda ciddi kilo vermesi olabilecek bir durumdur ve bu durumda kemerinde beden değişimi yapılabilir. Fakat bu periyodik bir kontrol etme mekanizması izleneceğinide zorunlu hale getirmez

Sınavda bu soruyla karşılaştığımda yukarıda belirttiğim gibi bir mantıksal yol izleyerek A şıkkını yanlış olarak işaretledim. Fakat bugün açıklanan sonuçlarda bakanlık B şıkkının yanlış olduğunu kabul etmiş.

Türkiye'de bu konuda yasal bir düzenleme olmadığı için IRATA ve SPRAT sistemleri kullanılıyor ve her iki sistemde de kurtarma çalışmaları dahil hiçbir durumda yüksekte çalışan kişinin ikinci bir noktaya bağlanmadan ilk noktadan ayrılamayacağı zorunluluğu vardır.

18. Jeologman

Jeologman Banned

kesinlikle katiliyorum. Soruda belirtilmesi lazim . Emniyet kemerinin halatlari cift olmak zorunda ve biri cozulmus iken digeri bagli kalmasi gerekiyor.

19. shijie

shijie TÜİSAG Üyesi

73 teyim ama bu sefer de cevap kagidinda yanlis isaretleme yaptimmi diye dusunmuyo deilim. Calisan biri olarak sinavin sadece ankarada yapilmasi tamamen sacmalik uykusuz ve yorgun bi halde cok dikkat gerektiren bi sinava girioruz. En azindan buyuk sehirlerde olsa ankarayi mi kalkindirioruz anlamadim

fathieagle bu yazıya teşekkür etti.
  20. izzett

izzett TÜİSAG Üyesi

arkadaslar toplamda 2 gun calısmama ragmen 65 aldım..sınava gırerken hıc gecme umudum yoktu ama sınavdn sonra gecmeyı umuyordum uzuldum 65 aldıgıma bı yandan da calısmadıgıma ama yapacak bısey yok umarım agustosta guzl haber alırım ...gecen arkadasları tebrık edıyorum..sızden rıcam pıyasayı dusurmeyın fıyatınızı yuksek olsun

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica