18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Sonrası Soruları Ve Cevapları Buradan Paylaşabilirsiniz

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Jeologman

Jeologman Banned

size katiliyorum. Cunku metan gazi ortam havasina kolay karisir ve ayrismasi asla mumkun olmaz.

2. atakan35

atakan35 TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar belirlemiş oldunuz sorularda mutlaka itirazlarımızı yapalım gerekse imla hatalarından gerekse mevzuata aykırı olmalarından dolayı çok zamanımızı almaz inanın nede olsa birileri itiraz eder demiyelim şu an için 7 kişi olarak toplu bir itiraz dilekçesi oluşturuyoruz 5 soru için inanın ne kadar çok başvuru o kadar çok ciddiye alınmasını sağlar Herkesin gönlüne göre olması dileğimle

ENES SAKARYA ve Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  3. enginfirat

enginfirat TÜİSAG Üyesi

Emniyet kemerlerinin taşıma standardı UIAA, ILO ve Türkiye standartlarında aynı olmak üzere hepsi 11,5 kN yani 1150 kg çekerli olması gerekir. Tabi ki kemerler kişinin bedenine göre terzi ölçüsüyle üretilmez fakat emniyet kemerlerinin bedenleri vardır. B şıkkının doğru veya yanlış olduğunu savunmuyorum. Ama B şıkkı en azından sakıncalı bir durum içermiyor ve yerine göre faydalı olabilir. Bir örnek üzerinde açıklayacak olursak 110 Kg bir kişinin 6 ay sonra 80kg.a düşmesi olabilecek bir durumdur. Bu durumda 6 ay önce kişinin bedenine göre verilmiş olan XL beden kemer 6 ay sonra çok bol olacağından sakıncalı durum yaratacaktır. Bu konuda nicel bir değerlendirme yapılmasa da nitel olarak bir gözlem yapılabilir. Ama tekrar diyorum ki B şıkkı doğru bir davranış değil ama en azından sakınca yaratmayan bir davranış.
    A şıkkı ise tamamen sakıncalı bir durum.

sevda yalçın bu yazıya teşekkür etti.
  4. Erdem BULUT

Erdem BULUT TÜİSAG Üyesi

Değerli Arkadaşlar,
    Yasal düzenlemesi yeni oturan, sistemin yeni kurulduğu Türkiyemizde İş Güvenliği konusunda bu sınavların sağlıklı bir bilgi bankası olduğunu düşünmüyorum.
    Geçen yıl ki sınavda 10 soru yani % 10 ' unun iptal edilmesi irdelenmesi gereken bir konu. Ankara'da İSGM 'de, dinamik bir kadro birşeyler yapmaya çalışıyor, zamanla oturacaktır .
    İdari birimleri eleştirdiğimiz gibi, İSG Uzmanlığını altın yumurtlayan tavuk zanneden, sorumluksuz bir para kazanma işi/fırsatı sanan , köşe dönücüler, idealizmden uzak olanlar, bu işin kenarından köşesinden geçmemiş, İş Güvenliğini de sertifikadan ibaret sananları da irdelemek, ifade etmek ve eleştirmek gerekir herşeyden önce.
    B Grubu sınavının bazı sorularının yanıtı yanlış açıklandı, bazı sorular anlam çelişkisi,soyutluk, belirsizlik, çok yanıtlılık içeriyor, bu sebeple yarın /Salı sabahı itiraz dilekçemi yollayacağım. Bu gibi konularda harçtan puldan çekinilirmi !
    İtiraz gönderecek arkadaşlara tavsiyem sakın PTT yi kullanmayın zira iadeli taahhütlüyü bile 15 güne teslim ediyorlar, zaman aşımı yaşarsınız. Ben tüm başvurularımı güvendiğim kargo ile yolluyorum ertesi gün ellerinde oluyor Çalışma Bakanlığı Genel Evrak' ın...
    İş kazasız, en değerli varlık ve kaynak olan insan kayıpsız bir Türkiye dileğiyle...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Kemal Erdal Çelen ve zehratrm bu yazıya teşekkür etti.
  5. atakan35

atakan35 TÜİSAG Üyesi

İtiraz ediceğiniz soruları paylaşırmısnz ark lar

İsmail SALMAN bu yazıya teşekkür etti.
  6. serdarrrs

serdarrrs TÜİSAG Üyesi

itiraz etmenin yollarını anlatırsanız yani nasıl nereye itiraz edeceğiz bilen arkadaşlar bilgi verirse sevinirim. teşekkürler...

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. atakan35

atakan35 TÜİSAG Üyesi

sınav İLE İLGİLİ İTİRAZLAR

Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.

Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.

Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.

sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

Adayların sınav uygulamasına ve sonuçlara (bilimsel içerikli itirazların sonuçlandırılıp kesin sonuçların ilanından sonra) dair itiraz başvuruları; MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası Şubesi Başkent/ANKARA, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez Şubesi ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat Şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığı ile 10 TL (KDV dahil) “sınav sonuçlarına itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.

Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır. İtiraz başvuruları topluca, İSGGM tarafından alınıp MEB’e iletilecek ve kesin sonuçlar MEB tarafından adaylara yazılı olarak bildirilecektir.

Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile adayın T. C. kimlik numarası, imza, adres ve dekontu olmayan dilekçeler ile faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

sınav uygulamasına ve sonuçlara ilişkin itirazlar 10 (on) gün içerisinde YEĞİTEK tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara ve İSGGM’ye bildirilecektir.

Bütün itiraz başvurularında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı evrak giriş tarihi ve saati esas alınacaktır.

Başvurusu ya da sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, adayların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz. Ancak; adayın kendi kusuru dışında idari bir sebeple sınava girememesi durumunda sınavın ait olduğu yıl içinde banka dekontu ile başvuruda bulunduğu takdirde kendisine ücret iadesi yapılabilecektir. Ücret iadesi alabilecek adaylar Millî Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesinden sorgulatma yoluyla durumlarını öğrenebileceklerdir.

18 Mayıs 2013 tarihli sınav için yatırılan ücret hiçbir şekilde başka bir sınav için geçerli kabul edilmeyecektir.

8. spartakus1453

spartakus1453 TÜİSAG Üyesi

9. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Sevgili arkadaşlar,
    Kuvvetli gerekçelerle üzerinde 4 saat çalışarak düzenlediğim ilk itirazımı gereği için bilgilerinize sunuyorum. Daha sırada 4 tane daha var. Diğerleri bu kadar zaman almayacaktır. Sizler de inceleyip gerekli yerleri kendi bilgileriniz doğrultusunda doldurmanızı ve dekontunuzu da iliştirerek itiraz başvurunuzu "paylaşmayı da unutmadan" 23.05.2013 tarihine kadar yapmalısınız.
    Kalın sağlıcakla

Ekli Dosyalar:

acicekci, Burak Inal, YalcinS ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  10. ekorucu

ekorucu TÜİSAG Üyesi

Emniyet Kemerleri (Dşüş Koruyucular) ve Standartları

Kolonlar; NYLON 66 malzemeden dokumalıdır.
    Kolonlar ve bağlantı dikişleri 1200 kg/f darbe yüke dayanıklıdır. Kolonların kopma dayanımı 2000 kg. dır.
    “D” halkası ile diğer metal aksam 2000 kg. statik yüke dayanıklıdır.
    Emniyet kemerinin tüm ağırlığı 900 gr. dır.

11. serdarrrs

serdarrrs TÜİSAG Üyesi

a kitapçığı 2. soruda ben d yaptım cevap c iki cevaplı bir soru bence

12. YalcinS

YalcinS TÜİSAG Üyesi

Kemal Bey,
    bende aynı soruya itiraz ediyorum.
    başka hazırladığınız itirazlar varsa paylaşır mısınız?

13. YalcinS

YalcinS TÜİSAG Üyesi

Kemal Bey,
    bende aynı soruya itiraz ediyorum.
    başka hazırladığınız itirazlar varsa paylaşır mısınız?

14. YalcinS

YalcinS TÜİSAG Üyesi

bir dilekçe örnegide ben hazırladım A kitapçığı 88.soru için

Ekli Dosyalar:

15. YalcinS

YalcinS TÜİSAG Üyesi

88 ve 86 bende itiraz ediyorum.

16. altasege

altasege TÜİSAG Üyesi

mail hiç bir işe yaramaz

17. YalcinS

YalcinS TÜİSAG Üyesi

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 33
    Aşağıdakilerden hangisi İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi (İSGB) ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Birimi (OSGB) görev, yetki ve sorumlulukları için doğru değildir ?
    A) İşyerinde sağlık ve güvenlik risklerine karşı yürütülecek her türlü koruyucu, önleyici ve düzeltici faaliyeti kapsayan çalışma ortamı gözetiminden sorumludurlar
    B) İşyerinde kaza, yangın, doğal afetle ilgili önlemleri almakla görevlidirler.
    C) Sunulan hizmetlerin sağlanması sırasında işin normal akışını aksatmamaya özen gösterilmesi gerekir.
    D) OSGB’ler iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin tamamını veya bir kısmını başka bir kişi veya kuruma devredemezler

İTİRAZ
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap B Şıkkıdır. (Soruda Doğru cevap yoktur).
    resmi gazete Tarihi: 29.12.2012 resmi gazete Sayısı: 28512
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
    İSGB ve OSGB’lerin görev, yetki ve sorumlulukları
    MADDE 13
    ç) İşyerinde kaza, yangın, doğal afet ve bunun gibi acil müdahale gerektiren durumların belirlenmesi, acil durum planının hazırlanması, ilkyardım ve acil müdahale bakımından yapılması gereken uygulamaların organizasyonu ile ilgili diğer birim, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılmasından, sorumludurlar

hkose1487 ve ilker özel bu yazıya teşekkür etti.
  18. Quintana

Quintana TÜİSAG Üyesi

korbonmonoksitin yanıcı bir gaz olmadını söyleyenlere uzmanlık belgesi veriyorlarsa bişey demiyorum :)

19. YalcinS

YalcinS TÜİSAG Üyesi

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı B Kitapçığı Soru No: 21
    Aşağıdakilerden hangisi iş yeri hekimliği hizmetlerinin temel uygulamaları arasında değildir?
    A) Çalışanların sağlık gözetiminin yapılması
    B) Çalışanlara sağlıkla ilgili konularda eğitim yapılması
    C) İşyerlerinde iyileştirici sağlık hizmetlerinin sağlanması
    D) Kişilerin niteliklerine uygun işte çalışmasının sağlanması

İTİRAZ
    Şıklarda doğru gösterdiğiniz cevap C Şıkkıdır. (Doğru cevap D olmalı).
    Ancak resmi gazete: 27.11.2010 – 27768
    İŞYERİ HEKİMLERİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK incelendiğinde Doğru cevaba dair bir ibare bulunmamaktadır. Bunun yanı sıra İş yeri hekimi kişinin niteliklerini nasıl tespit edebilir? Soruda anlam eksikliği bulunmaktadır kişinin biyolojik veya fizyolojik niteliklerinden bahsetmeli. Genel olarak nitelik denemez.

Aksine, Bahsedilen “Operasyonlardan, kullanılan maddelerden ve/veya mekanlardan kaynaklanan maruziyetler nedeniyle çalışanlarda meydana gelebilecek hastalıkların, henüz yakınmalar ortaya çıkmadan saptanması amacıyla aralıklı kontrol muayenelerinin yapılması” (iyileştirici sağlık hizmeti değil midir?)

20. Mining Engineer

Mining Engineer TÜİSAG Üyesi

Bu soruya itiraz etmek anlamsiz

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica