18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

Soruların hepsini okudum arkadaşlar 4 soru problemli, diğerlerinde çok problem yok. 30 dk tespit ettiklerim bunlar. Sınava giren arkadaşlar süresinde itiraz ederse en azından baraja yakın olanlar için faydası olur. A Kitapçığına göre;

24. Gürültü kontrolde uygulanan “gürültüye maruz kalma süresini azaltmak” ne tür bir risk kontrolüdür?
    a) Gürültünün alıcıda kontrolü
    b) Planlama ile gürültü kontrolü
    c) Gürültünün kaynağında kontrolü
    d) Gürültünün kaynak ile alıcı arasında kontrolü
    Soruyu hazırlayanlar hayatlarında iş organizasyonu yapmadıkları için “ gürültüye maruz kalma süresini nasıl azaltırız” sorusuna da doğal olarak doğru cevap veremezler. Burada iki doğru cevap var a ve b.

a.e.s., yirmiikitemmuz, Seyidoglu60 ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. volkancoskun

volkancoskun TÜİSAG Üyesi

hocam sorulara itiraz ettik diyelim peki ne zaman belli oluyor soruların iptal edildiği sonuçlar açıklanırkenmi

irmik ve Esin Ergun Kutlu bu yazıya teşekkür etti.
  3. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

26. I-BS 8800
    II-QS 9000
    III- ISO 9000
    IV- OHSAH 18001
    Yukarıda verilenlerden hangileri İSG yönetim sistemidir.
    a)Yalnız IV
    b)II ve III
    c) I II ve IV
    d) I II ve III
    Cevabın normalde I ve IV olması gerekir. Ama seçeneklerde böyle bir şey yok. Cevap olarak c verilmiş ama yanlış. Herkesin bildiği ama sınav soru hazırlama komisyonunun bilmediği gibi QS 9000 Üç ABD otomotiv devi tarafından sektöre göre hazırlanmış bir standarttır. Ve İSG yöetim sistemi değil, ISO 9000 gibi Yönetim sistemi standartıdır.

cİSG bu yazıya teşekkür etti.
  4. zozgeshn

zozgeshn TÜİSAG Üyesi

kesinlikle katılıyorum

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Seyidoglu60 bu yazıya teşekkür etti.
  5. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

29. iş yeri bina ve eklentilerindeki dinlenme yerleri ile ilgili olarak aşağıdakilerinden hangisi yanlıştır.
    a) Dinlenme yerleri yeterince geniş olacaktır
    b) işçilere yeterli arkalıklı sayıda oturma yerleri ve masa bulundundurulacaktır.
    c) Dinlenme yerlerinde sigara içmeyenleri dumandan korumak üzere gerekli düzenleme yapılacaktır
    d) yapılan işin özelliği nedeniyle çalışanların sağlığı ve güvenliği açısından gerekli hallerde veya 100 ve daha fazla işçinin çalıştırğı iş yerlerinde bir dinlenme yerleri sağlanacaktır.
    Cevap d olarak verilmiş, ama c şıkkıda doğrudur. Tütün ürünlerinin zararlarından korunma kanunu (4207 S. Y.) İşyerlerinde sigara içmeye yönelik hiçbir düzenleme yapılamaz. Tabi soru hazırlayan komisyondaki arkadaşlar diğer yasalardan bir haber. Bunu tek istisnası vardır oda “Yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, cezaevlerinde, “ ki bu geçmiş sınavlarda sorulmuştu.

Volkan GÜRSU, likaplee, Bayman ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  6. recepöndercoban

recepöndercoban TÜİSAG Üyesi

bende katılıyorum

7. dogan7

dogan7 TÜİSAG Üyesi

bencede kesinlikle yanlış eğitim dökümanlarımı talan ettim kıyıda köşede yazıyormu diye hiç birinde yazmıyor

irmik bu yazıya teşekkür etti.
  8. selahaddin

selahaddin TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar A kitapçığı 2-23-32 . sorular hatalı değilmi

9. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

88. Daire testere tezgahlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır
    a) 80
    b)90
    c)100
    d)110
    Zaman çok değişmiş bizim zamanımızda bunlar ilkokulda öğretilirdi, birimi olmayan rakam sadece rakamdır, hiçbir şey ifade etmez. Hatta İTÜ’de birimi yazmamışsan soruyu doğru yapsan bile yanlış kabul edilirdi. Bu soruları hazırlayanlar herhalde “birimlerle” pazarda alış veriş yaparken “1 kilo(!) domates ver” demekten fazla bir ilişkisi olmayan insanlar.

Fasih Fatih DEMİRTAŞ, cİSG ve platanus bu yazıya teşekkür etti.
  10. recepöndercoban

recepöndercoban TÜİSAG Üyesi

bende c yaptım karşılaştığım sorularda da hep cevabı bu şekildi

alice bu yazıya teşekkür etti.
  11. likable03

likable03 TÜİSAG Üyesi

C sınıfı B kitapçığı 4.soru

kaynak ve kesme işlemleri çok farklı koşullar altında kat seviyesinden yüksek çok çeşitli yerlerde(fabrikalarda uzay kafes konstrüyonlarında) yapılmaktadır. Bu tarz yerlerde kaynak kesme işlemleri yapılırken çalışanın meşgul edilmemesi ve çalışan kişinin işine konsantre olarak değişen şartlara göre pozisyonunu iyi ayarlaması
    Aşağıdakilerden hangisi olamaz ?

bu sorunun cevabının %100 Endüstriyel Hijyen le ne alakası var ..Bakanlık B demiş Psikolojik danışmanlık :D

hozant ve alice bu yazıya teşekkür etti.
  12. mamaro1905

mamaro1905 TÜİSAG Üyesi

13. seytug

seytug TÜİSAG Üyesi

aynen bilen birileri yazsın örneği koysun biz de öyle yazalım ve yarın itiraz edelim
    *ohsas yönetim sistemleri
    *daire testere tezgahları birim yok
    *ve ohsasın görevleri ile alakalı soru ozgur78 arkadaş açıklamış bu üç soruya itiraz edecem ama nasılll ne yazacammm

14. " ce " sorusu a kitapçığı 86. sorunun doğru yanıtı D verilmiş ama o şıkta cümle düşüklüğü var anlaşılmıyor.

alice bu yazıya teşekkür etti.
  15. begüm şehremin

begüm şehremin TÜİSAG Üyesi

a grubu 24. soruda gürültüye maruz kalma süresini azaltmak sorusunun cevabı planlama ile gürültü kontrolü de olamazmıydı ?

yirmiikitemmuz, Seyidoglu60 ve can buyukelyas bu yazıya teşekkür etti.
  16. Y.ÖZDOĞAN

Y.ÖZDOĞAN TÜİSAG Üyesi

Bu soru katiennn hatalıdır,arkadaşlar burdaki hatalı olduğunuz soruları tartışmanın ötesine taşıyınız lütfen,herkes itiraaz dilekçesi vermeli son 3 gün birlik olmalıyız !!!!!!!

likaplee, irmik, alice ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  17. kmygromer

kmygromer TÜİSAG Üyesi

b grubu 97. soruda D şıkkını anlayan varmı? ürünü yerine ürüne mi yazılacaktı?

yirmiikitemmuz bu yazıya teşekkür etti.
  18. gmzata

gmzata TÜİSAG Üyesi

bana göre a kitapçığında 14,32,36,83,87,88 sorularına mutlaka bakılması gerekiyor. Özellikle 36. soruve 14. soru
    DÖRDÜNCÜ BÖLÜM
    İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminin
    Çalışma Usul ve Esasları

İSGB ve OSGB’lerin görev, yetki ve sorumlulukları

ç) İşyerinde kaza, yangın, doğal afet ve bunun gibi acil müdahale gerektiren durumların belirlenmesi, acil durum planının hazırlanması, ilkyardım ve acil müdahale bakımından yapılması gereken uygulamaların organizasyonu ve ilgili diğer birim, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılmasından,

melihd bu yazıya teşekkür etti.
  19. gklp

gklp TÜİSAG Üyesi

dostum o soru herhalde sınavda en çok kafa patlattığım sorudurç soruya bak diğer 3 şık yapma kullanma çalışma gibi yüklemlerle bitiyor haliyle buradan davranışı işçinin yaptığı sonucu çıkıyor ancak işyerinin düzensizliği şıkkında var olan durumdan bahsediyor. doğru cevap doğrudur bence iptal edeceklerini sanmıyorum.

Gökalp Çığırdaşman bu yazıya teşekkür etti.
  20. gzmgmsgz

gzmgmsgz TÜİSAG Üyesi

Kesinlikle katılıyorum yazdıklarına..

21. namikkemal

namikkemal TÜİSAG Üyesi

Peki arkadaşlar A grubu 85. soruda Koruyucu krem ve merhemleri KKD olarak hiç duydunuz mu yada derslerde öğrendinizmi bu soruda itirazlık değilmi

Seyidoglu60, platanus ve melik şereflişan bu yazıya teşekkür etti.
  22. trkpk

trkpk TÜİSAG Üyesi

Madde 6 —Temel eğitimini tamamlamış ve okula gitmeyen çocukların çalışma saatleri günde yedi ve haftada otuzbeş saatten fazla olamaz. Ancak, 15 yaşını tamamlamış çocuklar için bu süre günde sekiz ve haftada kırk saate kadar arttırılabilir.Madde 4 —Bu Yönetmelikte geçen;Çocuk işçi : 14 yaşını bitirmiş, 15 yaşını doldurmamış ve ilköğretimini tamamlamış kişiyi,

buradan dolayı sıkıntı yaratabilirler hocam.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica