18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. darktemplar

darktemplar TÜİSAG Üyesi

İşte hal böyleyken birileri ortaya çıkıp insanları korkutmak için içi boş cümleler kuruyor. 290 diyen var kapanın önü boştu diyen var. En fazla 3 soru iptal edilir diyenler var. Var oğlu var.. Kimse bu tip yazıları okuyup moralini bozmasın. Sanal alem herkes yazıyor birşeyler..

Mustafa Bülbül, ZERO13, didem27 ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. idiraw

idiraw TÜİSAG Üyesi

A kitapcıgı 36. soru B dogru denilmiş ve D olarak düşündüm bu arada sınava agustosta girecem
    neden B dir acaba fikri olan

3. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

kanserojen ve mutajen maddelerle ilgili yönetmeliği açıp orada işçilere verilecek eğitimler konu başlığı var maddeler halinde sıralanmış eğitim konuları

4. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞINA
    (Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü)

İlgi: 23.2.2011 tarihli ve 2011/PrNo:13 sayılı protokol.

İlgi protokol kapsamında 2.7.2011 tarihinde Ankara’da tek oturumda merkezi olarak yapılan işyeri hekimliği ve iş güvenliği uzmanlığı (A, B ve C sınıfı) sınavından sonra adaylarca usulüne uygun olarak yapılan itirazlar değerlendirilmiş ve aşağıda belirtilen iptal ve cevap şıkkındaki düzeltmelerin göz önüne alınarak, değerlendirmelerin buna göre yapılması uygun görülmüştür.
    Bilgilerinizi ve gereğini arz ederim.

İptali ve düzeltilmesi uygun görülen soru ve açıklamalar:
    1) C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavının A kitapçığındaki; 51 ve 67 no’lu sorular ile buna karşılık gelen B kitapçığındaki 44 ve 60 no’lu sorular hatalı bulunmuş ve iptal edilmesine karar verilmiştir.
    2) İşyeri hekimliği sınavının A kitapçığındaki; 28 no’lu sorunun cevabının A şıkkı yerine C şıkkı olmasına, buna karşılık gelen B kitapçığındaki 74 no’lu sorunun cevabının A şıkkı yerine C şıkkı olmasına karar verilmiştir.
    3) İşyeri hekimliği sınavının A kitapçığındaki; 70 no’lu sorunun cevabının D şıkkı yerine B şıkkı olmasına buna karşılık gelen B kitapçığındaki 65 no’lu sorunun cevabının D şıkkı yerine B şıkkı olmasına karar verilmiştir.
    4) A sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavının A kitapçığındaki; 96 no’lu sorunun cevabının D şıkkı yerine B şıkkı olmasına buna karşılık gelen B kitapçığındaki 26 no’lu sorunun cevabının D şıkkı yerine B şıkkı olmasına karar verilmiştir.
    5) B sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavının A kitapçığındaki; 98 no’lu sorunun cevabının D şıkkı yerine C şıkkı olmasına buna karşılık gelen B kitapçığındaki 42 no’lu sorunun cevabının D şıkkı yerine C şıkkı olmasına karar verilmiştir.
    6) C sınıfı iş güvenliği uzmanlığı sınavının A kitapçığındaki; 56 no’lu sorunun cevabının B şıkkı yerine D şıkkı olmasına buna karşılık gelen B kitapçığındaki 49 no’lu sorunun cevabının B şıkkı yerine D şıkkı olmasına karar verilmiştir

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

İsmail SALMAN, melik şereflişan ve sevinç irem bu yazıya teşekkür etti.
  5. rzeren

rzeren TÜİSAG Üyesi

emniyet kemeri 1150 kg taşımak zorunda insan ağırlığı ne kadar değişebilir.?

sorunun cevabı doğrudur.

İPEK AYYILDIZ ve dertmuhendisi bu yazıya teşekkür etti.
  6. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

Bu konuda yorum yaparsan yanlış noktalara varabilirsin, yönetmelikte madde madde eğitimin hangi konuları kapsaması gerektiği yazıyor.

Sınava hazırlandığını belirtmişsin, bence öncelikle yorup yapmaya değil, yönetmeliği esas almayı alışkanlık haline getirirsen sınavda başarılı olman daha kolay olur.

Sorun olursa yaz elimden geldiğince açıklayayım.

MADDE 13 — (1) İşveren, çalışanların veya temsilcilerinin yeterli ve uygun eğitim almalarını sağlar, özellikle aşağıdaki konularda çalışanlara gerekli bilgi ve talimatı verir:
    a) Tütün kullanımının getirebileceği ek riskler de dahil sağlığı etkileyebilecek riskler,
    b) Maruziyeti önlemek için alınan/alınacak önlemler,
    c) Hijyen kuralları,
    ç) Kişisel koruyucu donanımların kullanılması,
    d) Kazaların önlenmesi ve kaza halinde kurtarma çalışmaları da dahil yapılması gereken işler,
    e) Kanserojen veya mutajen madde içeren tesis ve kapların üzerinde bulunması gereken etiket, uyarı ve tehlike işaretleri.
    (2) Yeni bir risk ortaya çıktığında veya mevcut risklerde değişiklik olduğunda eğitim yenilenir ve gerektiği durumlarda belirli aralıklarla tekrarlanır.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

idiraw bu yazıya teşekkür etti.
  7. Öncelikle bazı arkadaşlar egolarını tatmin etmek için yorum yapıyorlar sanırım ,ben şuan sınırdayım sınavın sorulma şekli adayların yapamaması içindi bunun için uğraşacağız derken ürüne diyeceklerine ürünü yazmışlar bu hata ancak bizim ülkemizde olur hazırlayan soruyu bir kez daha okusa düzeltecek demek ki okumamış.bir çok kişi iş yerinde sıkıntılar içinde ders çalıştı bunlardan biride benim büyük ihtimal egosu olan arkadaşlar işsiz bütün umutları bu sınava bağladıklarından alacakları belgeyi bir şey sanıyorlar.benimde mantıksızlık bulduğum itirazlar var ama itiraz etmek bireysel sonuçta.1.15 m/sn2 bilsen ne olur bilmesen ne olur sonuçta ezber bir ifade okuyan yapar.sorular işin mantığına dayalı olmalı bence sadece bilgi ezber yetmez....

zkyky bu yazıya teşekkür etti.
  8. ryuk

ryuk TÜİSAG Üyesi

herkesin sinirleri gümlemiş arkadaşlar. biraz kafamızı dinleyelim bence. burada birbirimize girmekle bi sonuç alamayız.

ZERO13, Tütü ve idiraw bu yazıya teşekkür etti.
  9. Remzi ELİKILIÇ

Remzi ELİKILIÇ TÜİSAG Üyesi

doğru yanlış bilemem ama fizik olarak şöyle yorum yapayım. sadece yorum.

insan ağırlığı en fazla ne kadar değişir? serbest düşme de 10 kat artabilir. iskelede çalışan işçi 100 kg ağırlığında ise ve ayağı kayarsa anlık olarak emniyet kemerine 1000 kg güç uygulayabilir.

bu kişi 120 kilo ise baskı 1200 kg a çıkar. ben 1 yıl şantiyede çalıştım, iskelede çalışanın kilosuna falan bakmıyor kimse.

sea2901 bu yazıya teşekkür etti.
  10. mustafa özgün

mustafa özgün TÜİSAG Üyesi

soruları hazırlayan milli eğitim bakanlığı bari itirazları çalışma bakanlığı değerlendirsin. hem hakim hem savcı olunmaz

11. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

Burada belki şunu da eklemek gerekiyor; soruda "zorunlu tutulmamıştır" diyor, yani sen kansorejen veya mutajen maddelere maruziyet sonucu oluşabilcek hastalıklar konusunda çalışanları eğitebilirsin.

12. cfy66

cfy66 TÜİSAG Üyesi

ben bu sorunun cevabının yalnız IV olarak değişeceğine inanıyorum çünkü BS 8800 de bir yönetim sistemi değildir standarttır(İSG ile ilgili bir standart ama soruda yönetim sistemini soruyor)

13. Gülnihal Baysaloğlu

Gülnihal Baysaloğlu TÜİSAG Üyesi

ben de aynı durumdayım gökhan. üzgünüm
    :ağlama:

GökhanTunç bu yazıya teşekkür etti.
  14. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

Sorularıda, sorulara yönelik itirazlarıda Bakanlık hazırlar ve değerlendirir. MEB sadece kendine gönderilmiş soru grupları içinden (örneğin iş hukukunda soru havuzunda 100 soru vardır, 5 soru sorulması gerekiyorsa 100 sorudan 5'ini seçer) belirtilen miktarda soruları seçerek, kitapcığı bastırır sınavı yapar. Yukarı mesajlarımda bakanlığın MEB yazısı var.

Sadece sınav sonuçlarına itirazı MEB değerlendirir. Örnek sen 78 bekliyordun sonular açıklandı 60 aldın diyelim, itiraz edersen bu itirazı MEB değerlendirir.

15. serdar incirci

serdar incirci TÜİSAG Üyesi

özür dilerim arkadaşlar iptal edilmiş sorular bellimi oldu?
    bilgisi olan?

16. serdar incirci

serdar incirci TÜİSAG Üyesi

yukardakini 2013 diye gördüm yeminle kafam gidip gidip geliyor çok pardon

aykn bu yazıya teşekkür etti.
  17. Göker.

Göker. TÜİSAG Üyesi

Tüylerim diken diken oldu 2011 miş dedim noluyo hangi sorular bunlar püfffff 69 almanın vermiş olduğu büyük bir gerginlik içersindeyim :)

aykn bu yazıya teşekkür etti.
  18. Volkan GÜRSU

Volkan GÜRSU TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar ben de aynı durumdayım 68 doğru var 29 yanlış 3 tane de cevbını hatırlayamadığım var :(

19. mcmertpay

mcmertpay TÜİSAG Üyesi

yukarıda belirtilen madde de yazdığı gibi bu gibi durumlarda rapor düzenleyerek farklı bölümlerde çalışmaları konusunda öneride bulunabilirler, fakat niteliğine göre çalışacağı bölüme karar veremezler. zaten iş yeri hekimi ve iş güvenliği uzmanının yaptırım gücü yoktur yalnızca öneri sunabilir uygulamayı yapıp yapmamak işverene kalmıştır.

İPEK AYYILDIZ bu yazıya teşekkür etti.
  20. mskosen

mskosen TÜİSAG Üyesi

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica