18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

İtirazınız konusunda ileride bir olumsuzlukla karşılaşırsanız yargı yolunuz açıktır. Yeter ki gerekçeleriniz tutarlı ve kanıta dayalı olsun. Davayı kazanırsınız.

isgsa bu yazıya teşekkür etti.
  2. şevkiirge

şevkiirge TÜİSAG Üyesi

beni buradaki arkadaşlar bakmak istediği gözlükten istediği gibi bakarak yorumlayabilir.şu bir gerçek; siz sınavdan isterseniz 100 puan alın.ama asıl sıkıntı bu işi bu bakış açısıyla sahada nasıl yapabileceğiniz.Bu iş 1500-2000 tl ye yaparım keyfine bakarım tarzı bir iş değil.Devlet sorumluluğu 2 ye bölüyor.uygılama için elinizdeki dayanak yönetmelik,tüzük ve kanun.bunları da bilmek gerekiyor. allah muhafaza kaza olduğunda savcı yakanızı tutup kendinizi bir anda hakim karşısında bulursunuz.herkes kendini kurtarma derdine düşer.kimsede size sahip çıkmaz.2000 tl kazanayım derken milyarlarca tazminat ve hapse mahkum ediliriz.bu işin şakası yok. bunun farkında ve ciddiyetinde olmamız gerekiyor.acı ama gerçek. şu anda kaç isg uzmanı içerde biliyormusnuz?

rauf ve ardaderi bu yazıya teşekkür etti.
  3. schumi87

schumi87 TÜİSAG Üyesi

bana eğitimde gürültü ölçer dozimetredir diyen olmadı.olsa itirazımı orda da söylerdim.yine söylüyorum: gürültü ölçere dozimetre değil, sonometre denir.dozimetre ortamdaki radyasyon yoğunluğunu ölçen cihazlara verilen isimdir..benim itirazım genel.eğitimlerde verilen bilgiler yanlış ve dolayısı ile sorulan sorularda yanlış.değişmesi gereken bu tür konularda akademik bilgilere önem verilmesi

irfan meriç, kami ferk ve Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  4. halil erciyas

halil erciyas TÜİSAG Üyesi

gürültü dozimetresi : ölçümlerinde kişinin bir gün süreyle ne kadar gürültü dozuna maruz kaldığının tespit edilmesinde kullanılan bir ses ölçüm cihazıdır. Standart eşik değerlerini baz alarak yüzde (%) cinsinden verdiği bu değerle kişilerin gürültülü ortamlarda hangi oranda daha az bulunması gerektiğinin kolayca tespitine imkan sağlar.

dozimetre: Radyasyon kaynakları ile çalışan kişilerin maruz kaldığı radyasyon dozunun belirlenmesinde kullanılan cihazlar ve yapılan işlemleri ifade eden sistemdir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

İsmail SALMAN, TUĞBA ATAL ve schumi87 bu yazıya teşekkür etti.
  5. ibrahimozd

ibrahimozd TÜİSAG Üyesi

spartakus1453, gülalpöz ve likable03 bu yazıya teşekkür etti.
  6. schumi87

schumi87 TÜİSAG Üyesi

kesinlikle katılıyorum. hatta ek yapmak isterim. günlük kişisel maruziyeti 8 saat boyunca ölçen başka dozimetrelerde vardır. ama bunların hiçbirinin adı sadece "dozimetre" değildir. örnek: kulak dozimetresi, radyasyon dozimetresi, toz dozimetresi vb.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. dnzce

dnzce TÜİSAG Üyesi

Yazmayı unutmuşum, ileti Muraterd adlı meslekteşıma idi..

İnş. hepimiz için iyi sonuçlanır..

8. Evet, işte herkesin olaya bakış açısından kaynaklanıyor. Sana katılıyorum zira bir işyerinde dediğin gibi "...hizmet kalitesinin iyileştirrilmeside olabilir,hatalığa sebep olabilecek olumsuzluklarında iyileştirlemesi de..." Didem'in dediği koruyucu hekimliği ifade eder. Kısacası ifadenin tam anlamı ile mecazi anlamı karışmış ve ortaya bir kavram karmaşası/kirliliği çıkmış. Sonrasında da ayıklasın pirincin taşını C grubu adayları... Şıklarda "iyileştirici" ifadesi yerine tüzükteki gibi "koruyucu hekimlik" ifadesi kullanılmış olsaydı bu kadar gürültü olmaz, insanlar da mağdur olmazdı...Selamlar.

Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  9. muraterd

muraterd TÜİSAG Üyesi

Pardon Çiğden Hanım, forumu takip etmeye çalışıyorum ama kaçırdığım birşey mi oldu? Malum ismim geçince merak ettim

10. atu.ykm

atu.ykm TÜİSAG Üyesi

Emin olun ki testere sorusunun birimi omadigi icin hatali soru hem tuzukte 85-90 cm geciyor. Biz muhendis olarak imtihan oldugumuzda birim yazmadığımız dan dolayı bütün sorunun iptal olabileceğini söyleyen mühendis hocalarimız
    di. yoksa bize mühendis hocalarımız yanlış oğretler!!!!!! ATU.YKM

11. atu.ykm

atu.ykm TÜİSAG Üyesi

Haklisin kardesim. Aynen katiliyorum. Ama emin olki uzerimevdusen gorevi yaptim takipcisi olacagim.

12. sevinç irem

sevinç irem TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar boş yere tartışıyoruz. Sınavı hazırlayanlar bilerek birkaç hata yapıyor, itirazlar edilsin, gelsin paralar, masraflar çıksın, sınava girenler birbiriyle tartışsın...... 2-3 soru iptal edilir..Her zaman böyle olmadı mı? Biz tartışalım , onların umurunda değil. Bana göre her şey bilinçli ve sistemli.

İşGüvUzman, volkancoskun, mekabe ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  13. FATİH CELİKBİLEK

FATİH CELİKBİLEK TÜİSAG Üyesi

Ya ben aslında yazmayacaktım ama bu kadar herkesin birbirine girince dayanamadım kaç gündür bu sayfaları okuyorum bilmiyorum ama benim arkadaşlara soracağım bi soru var acaba yarın uzman olduklarında işlerini neye göre yapacaklar?
    cevap basit kanun tüzük yönetmelik ve iş yerindeki kurallara göre; peki bu sınav sorularını yazanlar neye göre yaşıyor onlarda kurallara göre öyleyse bende bi kaç kural yazayım bu hangi sorular iptal edilir hangileri edilmez muhabbeti bitsin çünkü konu tatsız bi yerlere gidiyor.
    Eğitim bilimleri Ölçme ve Değerlendirme dersi Çoktan seçmeli sınav hazırlanırken dikkat edilecek kurallar;
    1) Sorular açık net anlaşılır olmalıdır. Bilmece gibi soru sorulmamalıdır.(bu en önemli madde olup aşağı yukarı bütün sınav türlerinde geçerlidir.)
    2)Madde kökü gereksiz sözcüklerle şişirilmemelidir.
    3)Madde kökünde daha seçenekleri okumadan fark edilebilen tek ve temel bir fikir bulunmalıdır.
    4)Seçeneklerin tümü ifade ve gramer yönünden homojen bir grup oluşturmalıdır.

Daha bununla ilgili 10-15 madde daha var isteyen int. kolayca bulabilir. Benim demek istediğim madem her şeyi kurallarına göre yapılması gerekiyor sınav niye kurallarına göre yapılmıyor benim itiraz ettiğim nokta o hani bazı arkadaşlar sınavda bi şeyler tahmin edilmeliydi diyor ya o öyle olmaz komisyonun hazır vermesi gerekir bazı şeyleri.Ölçme ve değerlendirme böyle yapılır. Aksi takdirde soruların iptal edilmesi veya düzeltilmesi gerekir tabi burası Türkiye ne olacağı hiç belli olmaz. İnşallah herkes için hayırlısı ne ise öyle olur.

Kemal Erdal Çelen, Bayman, nozgur ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  14. Kemal Erdal Çelen

Evet

01apachi bu yazıya teşekkür etti.
  15. gülalpöz

gülalpöz TÜİSAG Üyesi

slm ben 6 soruya itiraz ettim,hakımzda hayırlısı.

Soru: Gürültü Kontrolünde uygulanan “gürültüye maruz kalma süresini azaltmak” ne tür bir risk kontrolüdür?
    a) Gürültünün alıcıda kontrolü
    b) Planlama ile gürültü kontrolü
    c) Gürültünün kaynağında kontrolü
    d) Gürültünün kaynak ile alıcı arasında kontrolü
    Durum: Bu soruda iki doğru seçenek bulunmaktadır: A ve D

Soru: Fiziksel ortam faktörlerinde yer alan tozlar, hangi katı madde türüdür?
    a) Askıda
    b) Çözünmüş
    c) Toplam
    d) Uçucu
    Durum: Bu soruda iki doğru seçenek bulunmaktadır: A askıda katı madde ve C toplam katı madde

Soru: Aşağıdaki ikili gaz gruplarından hangisinde yanıcı olmayan bir gaz bulunmaktadır?
    a) Hidrojen sülfür H2S ve Metan CH4
    b) Karon monoksit CO ve Nitrik oksit NO
    c) Sülfür dioksit SO2 ve Hidrojen H2
    d) Asetilen C2H2 ve Metan CH4
    Durum: Bu soruda iki doğru seçenek bulunmaktadır: A ve C doğru

Soru: Kaynak işleminden kaynaklanan yangınlarda hangi tür yangın söndürücü bulundurulmaz?
    a) Su
    b) Halon gazlı
    c) Karbondioksitli
    d) Kuru kimyevi tozlu
    Durum: Bu soruda soru kökü yanlış. Kaynak işleminin hangi ortamda yapıldığının belirtilmesi gerekir. Zira, ortama göre yangın söndürücü değişiklik gösterecektir.
    Soru: Kişisel koruyucu donanımlarda CE işaretinin iliştirilmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
    a) CE “Avrupa Kalitesi” anlamına gelmektedir
    b) CE işareti ürünün belgelerine iliştirilmelidir
    c) CE işaret ürünün kaliteli olduğunu göstermek için iliştirilir
    d) Ce işareti boyutları uygun olduğu taktide ürünü (yanlış yazılmış ürüne olmalı) iliştirilmelidir.
    Durum: Bu soruda iki doğru seçenek bulunmaktadır: B ve D
    Ürünün üzerine ve / veya ambalajına ve beraberindeki belgeye ” CE ” işareti iliştirilir ve piyasaya arz edilir.

Soru: Daire testere tezgahlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır?
    a) 80
    b) 90
    c) 100
    d) 110
    Durum: Yükseklik ölçü birimi belirtilmediğinden

zoz ve schumi87 bu yazıya teşekkür etti.
  16. halil erciyas

halil erciyas TÜİSAG Üyesi

tam anlamıyla anlatım bozukluğu yani anlam karmaşaşı çıkıyor. sorunun şıkına bakıldığında birden fazla anlam çıkması nedeniyle bu soruya itiraz ediyorum.

17. uğur turan

uğur turan TÜİSAG Üyesi

KEki basit biseyse yazsalardi o zaman birimleri

18. Kemal Erdal Çelen

Keşke düşüncenize katılabilseydim. Tamamen bilgisizlik ve yetersizlik ön planda. Biraz sonra yayımlayacağım gece çalışmasına ilişkin itiraz bu savımın haklılığını göreceksiniz.

19. ersan ceran

ersan ceran TÜİSAG Üyesi

İTİRAZLAR NE ZAMAN SONUÇLANIR BİLGİSİ OLAN VARMI?

20. Kemal Erdal Çelen

Haziranın ilk haftasında sonuçları bekliyoruz.

zoz, kimyagerhayriye, ersan ceran ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  21. ZERO13

ZERO13 TÜİSAG Üyesi

B kitapçığına göre 30,44, 45,49,92,97,99 numaralı sorulara kurum olarak itiraz ettik.

gittiğim kurs tarfından itiraz edilen sorular bunlar arkadaşlar .

zoz bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica