18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. Aslı Gür

Aslı Gür TÜİSAG Üyesi

iptaller ne zaman açıklanacak bekleyiş çok yorucu olmaya başladı artık netleşse herşey iyi olur

2. murti

murti TÜİSAG Üyesi

kaan ben sitede yayınlanan linkleri göremiyorum neden acaba

3. keremo84

keremo84 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar csgb.gov.tr açılmıyor neden acaba kaç kere denedim huylanmaya başladım

4. K.muh.taner

K.muh.taner TÜİSAG Üyesi

eminmisiniz doğru yaptığım soru da iptal olduğunda artı puan vereceklerine?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Jeologman

Jeologman Banned

Artı diye bişey yok doğru yaptığın soru iptal edilirse sen zaten doğru yaptığın için senin için değişen bişey yok.

6. GARİP SARGUT

GARİP SARGUT TÜİSAG Üyesi

Emin olun içerdekilerin hepsi üç kuruşa çalışanlardır. ben 15 yıldır inşaat sektöründeyim onlarca kazayla karşılaştım %100 insan hatasından ve işçiye bareti giydirmek deveyi hendekten geçirmekten daha zordur. 8.kat tabliye kalıbında çalışan bir işçiye emniyet kemerini taktıran bir babayiğit göremedim şimdiye kadar. buyursunlar o üç kuruşa çalışacak uzman taktırsın bakalım.:)))

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

güngör yılmazcan, seval6141 ve Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  7. mustafa24

mustafa24 TÜİSAG Üyesi

yaw bu bakanlığın sitesi hatta isggm siteside açılmıyor girebilen varmı

8. GARİP SARGUT

GARİP SARGUT TÜİSAG Üyesi

senin bilgisayarda vardır bir şey ben girebiliyom.

9. serdar incirci

serdar incirci TÜİSAG Üyesi

bende giremiyorum sitesne

10. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

Ama itiraz için 3 günlük süre çoktan doldu bile. İtiraz etmedinz mi?

11. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Herkese olumlu yansıtılır.

12. Kürşat Dolayman

Kürşat Dolayman TÜİSAG Üyesi

Kemal Abi gerçekten helal olsun sana forumu okumadan hala böyle sorular soran kişilere cevap yazıyorsun ya Abi boş ver az okusunlar zaten biz neden bu haldeyiz sorusunun cevabı bu insanlar değil mi ?

13. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

Toz kimyasal etken yada hiç farketmez kimyasal ortam faktörüdür.Fiziksel ortam faktörü olarak kabul ettiğimiz değerlendirmeye aldığımız faktör değil. Şu konuda hak veriyorum size TOZ'un fiziksel özelliği deselerdi tamam fiziksel ortam faktörü denince aklımıza sıcaklık radyant ısı gürültü titreşim vs. gelir toz gelmez.Benim düşüncem bu. yada size şöyle sorayım Ayşegül hanım kimyasal ortam faktörlerinden olan gürültü desem itiraz etmez misiniz? Yada kimyasal ortam faktörlerinden olan toz şeklinde soru sorulsaydı daha doğru olmaz mıydı? O zaman inanın şıklar daha farklı değerlendirilirdi. Tabi benim görüşüm bu. Kaldı ki soruları hazırlayan komisyonda bir Toz Profesörü var . Zaten bir soru kesin gelecekti tozlardan :) Ama bu kadar tartışmaya açık bir soru C sınıfına sorulmamalıydı. Acaba hangi kurs Toz için fiziksel ortam faktörüdür ve askıdadır şeklinde bir açıklama yapma ihtiyacı duydu ? Yada yönetmelikte tüzükte vs herhangi bir yerde böyle bir tanım geçtimerak ediyorum. Kısmet olursa 3 sene sonra B sınıfı sınavına gireceğiz ben şahsen merakımdan soruları çözdüm 78 aldım :) Size de bakmanızı tavsiye ederim. Böyle ayrıntılı soruları B ssınıfına sorulsaymış (ki 4 sorumuz ortak ) daha mantıklı olurmuş . Sınırda kalan arkadaşlarımız için bol şans diliyorum.

14. faruk121

faruk121 TÜİSAG Üyesi

YANLIŞ YANLIŞTIR BURADAKİ SORULAR YANLIŞ İŞTE
    C SINIFI İŞİ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI - B GRUBU sınav KİTAPÇIĞI
    1
    SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    DOĞRU OLMASI GEREKEN CEVAP
    21
    Aşağıdakilerden hangisi işyeri hekimliği hizmetlerinin temel uygulamaları arasında değildir?
    C)
    D)
    GEREKÇE
    İşyeri hekimlerinin görev, yetki ve sorumlulukları ile ilgili yönetmelikte belirtilen görevler aşağıdaki gibidir:
    İşyeri hekimlerinin görevleri
    MADDE 15 – (1) İşyeri hekimleri, iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri kapsamında aşağıdaki görevleri yapmakla yükümlüdür.
    a) Rehberlik ve danışmanlık;
    1) Bulunması halinde iş sağlığı ve güvenliği kuruluna katılarak çalışma ortamı gözetimi ve işçilerin sağlık gözetimi ile ilgili danışmanlık yapmak ve alınan kararların uygulanmasını izlemek,
    2) Kantin, yemekhane, yatakhane, kreş ve emzirme odaları ile soyunma odaları, duş ve tuvaletlerin bakımı ve temizliği konusunda gerekli kontrolleri yaparak tavsiyelerde bulunmak,
    3) İş sağlığı, hijyen, toplu koruma yöntemleri ve kişisel koruyucu donanımlar konularında tavsiyede bulunmak,
    4) İşyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin geliştirilmesi amacıyla gerekli aktiviteler konusunda işverene tavsiyelerde bulunmak,
    5) İş sağlığı ve güvenliği çalışmaları kapsamında işyerinde periyodik incelemeler yapmak ve risk değerlendirme çalışmalarına katılmak,
    6) İşyerinde sağlığa zararlı risklerin değerlendirilmesi ve önlenmesi ile ilgili mevzuata göre yapılması gereken koruyucu sağlık muayenelerini yapmak,
    7) Sağlık sorunları nedeniyle işe devamsızlık durumları ile işyerinde olabilecek sağlık tehlikeleri arasında bir ilişkinin olup olmadığını tespit etmek, gerektiğinde çalışma ortamı ile ilgili ölçümler yapılmasını sağlayarak, alınan sonuçların işçilerin sağlığı yönünden değerlendirmesini yapmak,
    8) İşin yürütümünde ergonomik ve psikososyal riskler açısından işçilerin fiziksel ve zihinsel kapasitelerini dikkate alarak iş ile işçinin uyumunu sağlamak ve çalışma ortamındaki stres faktörlerinden korunmaları için araştırmalar yapmaktır.
    b) Sağlık gözetimi;
    1) Gece postaları da dâhil olmak üzere işçilerin sağlık gözetimini yapmak,
    2) İşçilerin işe giriş ve periyodik sağlık muayenelerini iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında belirtilen aralıklarla ve Ek-7’de verilen örneğe uygun olarak düzenlemek ve işyerinde muhafaza etmek,
    3) Sağlık sorunları nedeniyle işe devamsızlık durumlarında işe dönüş muayenesi yaparak eski işinde çalışması sakıncalı bulunanların mevcut sağlık durumlarına uygun bir işte çalıştırılmasını tavsiye etmek,
    4) Hassas risk grupları, meslek hastalığı tanısı veya şüphesi olanlar, kronik hastalığı olanlar, madde bağımlılığı olanlar, birden fazla iş kazası geçirmiş olanlar gibi işçilerin, uygun işe yerleştirilmeleri için gerekli koruyucu sağlık muayenelerini yaparak rapor düzenlemek,
    5) Bulaşıcı hastalıkların kontrolü için yayılmayı önleme ve bağışıklama çalışmaları yapmak, portör muayenelerinin yapılmasını sağlamak,
    6) Sağlık gözetimi sonuçlarına göre, bulunması halinde iş güvenliği uzmanı ile işbirliği içinde çalışma ortamının gözetimi kapsamında gerekli ölçümlerin yapılmasını önermek, ölçüm sonuçlarını değerlendirmek,
    7) Sağlık gözetimi konusunda işçileri bilgilendirmek ve onların rızasını almak, sağlık riskleri ve yapılan sağlık muayeneleri konusunda işçileri yeterli ve uygun şekilde bilgilendirmek,
    8) Gerekli laboratuar tetkikleri, radyolojik muayeneler ve portör muayenelerini yaptırmak, bulaşıcı hastalıkların kontrolünü sağlamak, bağışıklama çalışmaları yapmak, işyeri ve eklentilerinin genel hijyen şartlarını sürekli izleyip denetlemek,
    9) Yıllık çalışma planını, bulunması halinde iş güvenliği uzmanı ile işbirliği yaparak hazırlamak, işyerindeki sağlık gözetimi ile ilgili çalışmaları kaydetmek ve Ek-5’te belirtilen örneğine uygun yıllık değerlendirme raporunu hazırlayarak elektronik ortamda Bakanlığa göndermektir.
    c) Eğitim ve bilgilendirme;
    1) İşyerinde ilkyardım ve acil müdahale hizmetlerinin organizasyonu ve personelin eğitiminin sağlanması çalışmalarını ilgili mevzuat doğrultusunda yürütmek,
    2) İş sağlığı, hijyen ve ergonomi alanlarında bilgi ve eğitim sağlanması için ilgili taraflarla işbirliği yapmak,
    3) İşyeri yöneticilerine, iş sağlığı ve güvenliği kurulu üyelerine, işçilere ve temsilcilerine genel sağlık konularında eğitim vermek ve bu eğitimlerin sürekliliğini sağlamak,
    4) Bağımlılık yapan maddelerin kullanımının zararları konusunda işyerinde eğitim vermek.
    ç) İlgili birimlerle işbirliği;
    1) İş sağlığı ve güvenliği alanında yapılacak araştırmalara katılmak,
    2) İş kazasına uğrayan veya meslek hastalığına yakalanan işçilerin rehabilitasyonu konusunda işyerindeki ilgili birimlerle, meslek hastalığı tanısında yetkili hastaneler ile işbirliği içinde çalışmak,
    3) İş kazaları ve meslek hastalıklarının analizi ile iş uygulamalarının iyileştirilmesine yönelik programların geliştirilmesi çalışmalarına katılmak,
    4) Yeni teknoloji ve donanımın sağlık açısından değerlendirilmesi ve test edilmesi gibi mevcut uygulamaların iyileştirilmesine yönelik programların geliştirilmesi çalışmalarına katılmak,
    5) Bulunması halinde iş güvenliği uzmanı ile işbirliği içinde yıllık çalışma planını ve yıllık değerlendirme raporunu hazırlamak,
    6) Yöneticilere, bulunması halinde iş sağlığı ve güvenliği kurulu üyelerine ve işçilere genel sağlık, iş sağlığı ve güvenliği, hijyen, kişisel koruyucu donanımlar ve toplu korunma yöntemleri konularında bilgi ve eğitim verilmesi için ilgili taraflarla işbirliği yapmak.

Bu maddeleri incelediğimiz zaman kişinin niteliklerine uygun işte çalışmasını sağlamak ile ilgili bir çalışma olduğuna dair bir tanımlama bulunmamaktadır.
    2
    SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    27
    Sağlık Kurulları Bakımından Günde Ancak 7.5 Saat veya Daha Fazla Çalışılması Gereken İşler Hakkında Yönetmelik’e göre aşağıdakilerden hangisi ancak 7.5 saat çalışılacak işlerden değildir?
    C)
    ?
    GEREKÇE
    İlgili soruda öncelikle 7.5 saatten az mı veya çok mu şeklinde açık ve net bir soru yöneltilmemiştir, buda soruya verilecek cevap açısından çelişki oluşturmaktadır. Yönetmelikte yer alan ilgili madde aşağıdaki gibidir:
    Yedibuçuk Saatten Daha Az Çalıştırılacak İşler
    Madde 5 – Bir işçinin günde yedibuçuk saatten daha az çalıştırılması gereken işlerle bunların her birinde en çok kaçar saat çalıştırılacağı aşağıda gösterilmiştir;
    c) Kurşun işleri
    Kurşun izabe fırınlarının teksif odalarında biriken kuru tozları kaldırma işleri 4 saat.
    İlgili madde dikkate alındığı takdirde de sorunun iki adet doğru cevabı olduğu görülmektedir.

3
    SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    33
    Aşağıdakilerden hangisi İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi (İSGB) ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminin (OSGB) görev, yetki ve sorumlulukları için doğru değildir?
    B)
    ?
    GEREKÇE
    İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ
    MADDE 13 – (1) İSGB ve OSGB’ler, işyerlerinde sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturulmasına katkıda bulunulması amacıyla;
    İşyerinde sağlık ve güvenlik risklerine karşı yürütülecek her türlü koruyucu, önleyici ve düzeltici faaliyeti kapsayacak şekilde, çalışma ortamı gözetimi konusunda işverene rehberlik yapılmasından ve öneriler hazırlayarak onayına sunulmasından ,
    Sorunun cevapları arasında A) şıkkında İşyerlerinde sağlık ve güvenlik risklerine karşı yürütülecek her türlü koruyucu, önleyici ve düzeltici faaliyeti kapsayan çalışma ortamı gözetiminden sorumludur yazıyor. Cevaba göre direk sorumludur anlaşılıyor madde 13 e göre işverene rehberlik yapmasından sorumludur.
    Cevap şıkkı B de, İşyerinde kaza, yangın, doğal afetle ilgili önlemleri almakla görevlidirler diye belirtilmektedir.
    Madde 13’e göre de İşyerinde kaza, yangın, doğal afet ve bunun gibi acil müdahale gerektiren durumların belirlenmesi, acil durum planının hazırlanması, ilkyardım ve acil müdahale bakımından yapılması gereken uygulamaların organizasyonu ile ilgili diğer birim, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılmasından,
    Dolayısı ile sorunun iki cevabı bulunmaktadır.
    4
    SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    39
    Aşağıdaki verilen ölçüm aletlerinden hangisi kişisel gürültü maruziyeti riskini belirlemek için kullanılır?
    B)
    ?
    GEREKÇE
    Türkiye Atom Enerjisi Kurumunun belirtmiş olduğu tanımlama aşağıdaki gibidir:
    Dozimetri Nedir?

Son güncelleme: Çarşamba, 06 Şubat 2013 23:52
    Radyasyon kaynakları ile çalışan kişilerin maruz kaldığı radyasyon dozunun belirlenmesinde kullanılan cihazlar ve yapılan işlemleri ifade eden sistemdir.
    Dozimetre aynı zamanda Kişisel Maruziyet Ölçümü yapan aletlerin genel adıdır. Alınan dozun ölçümü demektir. Gürültü ölçümü yapan aletler için gürültü dozimetresi diye açık ve net bir tanımlama yapılması gerekmektedir. Aynı aletin birden fazla türü bulunduğu gibi en çok kullanılan ve bilinen türü de radyasyon ölçümünde kullanılan türüdür. Dozimetre direk bir alana özel ölçü aleti değil, kişisel maruziyet ölçümü aletlerinin genel adıdır.

5
    SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    45
    BS 8800, QS 9000, ISO 9000, OHSAS 18001 hangileri İSG Yönetim Sistemidir?
    C)
    ?
    GEREKÇE
    Cevap şıkkında İSG Yönetim Sistemi olarak belirtilen QS 9000 standardı direk bir İSG Yönetim Sistemi değildir, Entegre Yönetim Sistemleri kapsamında bütün sistemler iç içe kurulup kullanılabilmektedir. Ancak soruda da belirtildiği üzere İSG Yönetim Sistemi sorulmaktadır. BS 8800 rehber sistem olarak İSG Yönetim Sistemi kabul edilse bile QS9000 İSG Yönetim Sistemi değildir.
    QS 9000, ISO 9000 Kalite Yönetim Sisteminin otomotiv sektörü için özel bir uyarlaması olup Chrysler, Ford Motor ve General Motor şirketleri tarafından sektör gereksinimleri göz önüne alınarak geliştirilmiş bir standarttır.
    Sorunun cevabı şıklar içerisinden seçilecek olursa Yalnız IV yani A şıkkı yada rehber Standard olan BS8800 de doğru kabul edilecek olursa I-IV olması gerekmektedir ki bu cevapta şıklar içerisinde bulunmamaktadır.
    6
    SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    91
    Emniyet kemeri ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?
    A)
    ?
    GEREKÇE
    Cevap şıkkında Emniyet kemerlerimi kullanacak kişinin vücut ağırlığı her altı ayda bir kontrol edilmeli ve gerekirse bu ağırlığa uygun yeni bir emniyet kemeri verilmelidir.
    ISG tüzüğünü madde 529 da emniyet kemeri zaten 1150 kg yüke dayanmalıdır diyor.
    7
    SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    97
    Kişisel koruyucu donanımlarda CE işaretinin iliştirilmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden hangisi doğrudur?
    D)
    ?
    GEREKÇE
    MADDE 15 (1) 15/11/2001 tarihli ve 2001/3530 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yürürlüğe konulan “CE” Uygunluk İşaretinin Ürüne İliştirilmesine ve Kullanılmasına Dair Yönetmelik yürürlükten kaldırılmıştır. İlgili mevzuatta, anılan Yönetmeliğe yapılan atıflar bu Yönetmeliğe yapılmış sayılır.
    Ayrıca cevap şıkkında CE işareti, boyutları uygun olduğu taktirde ürünü iliştirilmelidir.
    Yazım hatası da vardır.

8
    SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    98
    İşçilere kullandıkları iş ekipmanı ve kullanımına ilişkin verilen yazılı talimatta aşağıdakilerden hangisinin bulunması zorunlu değildir?
    C)
    ?
    GEREKÇE
    MADDE 10 - 9/12/2003 tarihli ve 25311 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 10 uncu maddesi hükmü saklı kalmak kaydıyla, işveren, iş ekipmanları ve bunların kullanımına ilişkin olarak işçilerin bilgilendirilmesinde aşağıda belirtilen hususlara uymakla yükümlüdür:
    a) İşçilere kullandıkları iş ekipmanı ve kullanımına ilişkin yeterli bilgi ve uygun olması halinde yazılı talimat verilecektir. Bu talimat, üretici tarafından ekipmanla birlikte verilen kullanım kılavuzu dikkate alınarak hazırlanacaktır.
    b) Bu bilgiler ve yazılı talimatlar en az;
    1) İş ekipmanının kullanım koşulları,
    2) İş ekipmanında öngörülen anormal durumlar,
    3) İş ekipmanının önceki kullanım deneyiminden elde edilen sonuçlar ile ilgili bilgileri içerecektir.
    İşçiler, kendileri kullanmasalar bile çalışma alanında veya işyerinde bulunan iş ekipmanlarının kendilerini etkileyebilecek tehlikelerinden ve iş ekipmanı üzerinde yapılacak değişikliklerden kaynaklanabilecek tehlikelerden haberdar edilecektir.
    c) Bu bilgiler ve yazılı talimatlar, ilgili işçilerin anlayabileceği şekilde olacaktır.
    İş ekipmanının kurulumu ile ilgili çizimler yazmıyor.

9
    SORU NUMARASI
    SORU METNİ
    İLAN EDİLEN CEVAP
    43
    Gürültü kontrolünde uygulanan “gürültüye maruz kalma süresini azaltmak” ne tür bir risk kontrolüdür?

A)Gürültünün alıcıda kontrolü
    B)Planlama ile gürültü kontrolü
    C)Gürültünün kaynağında kontrolü
    D)Gürültünün kaynak ile alıcı arasında kontrolü

A​
    B
    GEREKÇE

Gürültü Yönetmeliği
    (23/12/2003 tarih ve 25325 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır)
    Maruziyetin Önlenmesi veya Azaltılması
    Madde 7/7) Gürültüyü azaltacak bir iş organizasyonu ile;
    - Maruziyet süresini ve gürültü düzeyini sınırlamak,
    - Yeterli dinlenme araları verilerek çalışma sürelerinin düzenlenmesi,
    gibi önlemler alınacaktır.
    Gürültüyü azaltacak bir iş organizasyonu ile; “gürültüye maruz kalma süresini azaltmak “için yapılan organizasyonu, planlamayı görmekteyiz.
    Yine aynı yönetmelikte belirtilen;
    Kişisel Korunma
    Madde 8 — Gürültüye maruziyetten kaynaklanan riskler başka yollarla önlenemiyor ise;
    a) İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 13 üncü maddesinin (b) bendine ve Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmelik hükümlerine uygun olarak ve aşağıda belirtilen koşullarda, işçilere, kişiye tam olarak uyan kulak koruyucuları verilecek ve bu koruyucular işçiler tarafından kullanılacaktır:
    1) Gürültü maruziyeti en düşük maruziyet etkin değerleri aştığında, işveren kulak koruyucuları sağlayarak işçilerin kullanımına hazır halde bulunduracaktır,
    2) Gürültü maruziyeti en yüksek maruziyet etkin değerlerine ulaştığında ya da bu değerleri aştığında, kulak koruyucuları kullanılacaktır,
    3) Kulak koruyucuları işitme ile ilgili riski ortadan kaldıracak veya en aza indirecek bir biçimde seçilecektir.
    b) İşveren kulak koruyucularının kullanılmasını sağlamak için her türlü çabayı gösterecek ve alınan önlemlerin etkililiğini denetlemekten sorumlu olacaktır.
    İlan edilen cevap olan “Gürültünün alıcıda kontrolü” maruziyet süresini değil, maruziyet değerlerinin kontrolünü, yani alıcıda kontrolü tanımlar.

51. soruda ki (I. Madde) yani “düşük sıcaklık” titreşim ile ilgili risk değerlendirmesi ne girer mi ?

ekmel hakkı yalçın ve scttn bu yazıya teşekkür etti.
  15. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

soru iptal olursa herkese doğru ama şıklar değişirse sayılmayacak hepimiz için hayırlısı olsun :)

ekmel hakkı yalçın bu yazıya teşekkür etti.
  16. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

yanlış cevapladığım bir soru :)Gürültünün alıcıda kontrolü bana göre de doğru cevap kaynak ile alıcı arasındaki kontrolü diye cevaplamıştım ama gürültü kaynağında herhangi bir azaltma yok ki gürültüülü çalışan bir makine düşünün öyle çalımaya devam ediyor dışardan herhangi bir şekilde gürültüyü azaltma girişimi makineyi durdurma ve gürültünün kesilmesi de yok sadece maruz kalan çalışanın daha az gürültülü otamda bulunması söz konusu . Biraz düşününce hatamı direk kabul ettim :)

17. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

iş yeri hekiminin görevi deldir deseydi belki ama soruda temel görevi değildir diye sorulmuş iş yeri hekimi hastayı tedavi etmez hastalanmayı önler koruyucu hekimlik yapar. Temel görevi kelimesi herşeyi değiştiriyor orda

18. Tersiyer

Tersiyer TÜİSAG Üyesi

bu şekilde itiraz ettiniz mi ? bende ''İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi (İSGB) ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminin (OSGB) görev, yetki ve sorumlulukları'' sorusunun sıkıntılı olduğunu düşünüyordum ama kimseden itiraz gelmeyince cevap anahtarı doğrudur dedim. elinize emeğinize sağlık.

19. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

iş ekipmanlarıyla ilgili soruya gelince bende yanlış yapmışım :)
    Ekipmanla ilgili verilmesi gerekenler yönetmelikte yazılmış ve verilmesi gerekmeyenler diye hiçbir yönetmelikte birşey yazmaz. Ve emin ol arkadaşım verilmemesi gerekenler yazsaydı o yönetmelik sizce kaç sayfa kadar uzardı. Olması gerekenler zaten açıkça yazılmış olmaması gereknelerin yazılmasının ne önemi var ki bilenler doğru cevapladı soruyu. Bizim işimizde olması gerekenleri bilip önlem almak. Ben hatamı kabul ettim yanlış yapmışım itirazım olmadı bu soruya :) Birde adamlar soruları yönetmeliğe göre öyle bir hazırlamışlar ki çoğu itiraz geçersiz kabul edilecek maalesef işte burada yazıyor diyecekler . Tüm sınırda kalan arkadaşlarım için hayırlısı olsun ne diyim.

20. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Oğlak burcu ve aşırı sabırlı kişiliğimden kaynaklanıyor. Kal sağlıcakla.

ekmel hakkı yalçın, Kürşat Dolayman ve Arif Alataş bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica