18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

1. ÇSG Bakanı Sayın Faruk ÇELİK'e yazdığım yazıyı sizlerle de paylaşmak istedim. Bu yazıyı fcelik@csgb.gov.tr , faruk.celik@tbmm.gov.tr ve bimer@basbakanlik.gov.tr adreslerine gönderdim.
    Sizlerinde daha fazla geç kalmadan durumu ve sıkıntınızı içeren yazılarınızı bakan'a göndermeniz olumlu gelişmeleri
    hızlandıracaktır diye düşünüyorum. Birlikte hareket etmemiz hepimizin lehinedir..

Sayın Bakanım,
    Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı 18 Mayıs 2013 günü Ankara’da yapıldı. Ancak özellikle “ C Sınıfı ” İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavında sınava giren pek çok kişinin olduğu gibi bu sınav için bizlere eğitim veren eğitim kurumlarındaki eğiticilerimizin de ortak görüşü sınavda oldukça fazla sayıda sorunun iptalini gerektiren durumların olmasıdır.
    Sınavda sorular açık, sarih ve anlaşılabilir olmalıdır. Bu tüm dünyadaki sınavların tabiatı gereğidir. Ama sınavı hazırlayan, soruların basılmasını uygun gören komisyondaki kişilerin bu durum ile tamamen çelişen bir tutum içerisinde sınav kitapçığı hazırlamış olmaları sınav hakkında şaibe yaratmıştır.
    Şöyle ki;
    Sınavda yazım ve imla hatası içeren sorulardan tutunuz mühendislikte olmazsa olmaz olarak bilinen (soruda belirtilmesi gereken birimler milimetre mi, cm mi, metre mi yoksa inç mi olması gerekirken) soruda sadece sayısal değer verilerek biriminin belirtilmediği soruya, cevap anahtarında yanlış ilan edilen cevap şıklarından tutunuz da hiç olmaması gereken cevap şıklarına kadar sınava giren kişilerin kafasını bulandıracak ve hatta sınavda kişileri karamsarlığa yöneltecek kadar psikolojisini bozacak soru şekilleri ile karşı karşıya kalınan bir sınav
    Sorulardaki cümle düşüklüğünden imla hatasına kadar sınav anında sorunun ne demek istediğini anlamaya çalıştık… Bu gibi insanda moral bozukluğuna sebep olan ve sınavda ruhsal olarak olumsuz etkileyen soru tarzları pek çoğumuzu adeta maddi ve manevi olarak olumsuz etkilemiştir. Tüm dünyada bilinen şeyleri adeta reddedercesine şıkların içerisinde yanlışı doğru olarak kabul eden bir mantıkla yerleştirmeleri ve cevap şıkkı ilan edilmesi hepimizi hayretler içerisinde bırakmıştır.
    Binlerce kişinin pek çok zorluğu ve maddi, manevi sıkıntıyı göze alarak girdiği sınavdaki hatalı sorular ister istemez insanların kafasında şaibe uyandırıyor. Bu sınavı hazırlayan komisyondaki kişiler bu kadar mı Türkçe’den ve mesleki bilgiden yoksunlar. Biz uzman adaylarının geleceği onların hataları yüzünden adeta karartıldığı gibi komisyonda yılların uzmanı diye adlandırılan kişilerin bulunması durumu bir kez daha vahimleştiriyor. Geçen yıllarda da buna benzer durumların yaşanmış olması bizleri hayli tedirgin etmektedir. Hatalı olduğunu düşündüğümüz ve eğitim kurumlarımızın da bizi teyid ettiği sorulara itirazımızı dilekçeler ile yaptık. Ancak bu konunun artık çığırından çıktığı da maalesef gün gibi ortadadır.
    6331 Sayılı kanun konusunda yapmış olduğunuz takdir ettiğimiz hassas çalışmalarınızın da içinde olan bu sınav ne yazık ki daha ilk başta bakanlığın yanlışlarından biri olarak görülmektedir. Kurum içerisindeki yanlışlığın faturası adeta biz İSG Uzmanı adaylara fatura edilmektedir ki bu durum büyük bir haksızlıktır.
    Kurumunuzda çalışanların yanlışlığından kaynaklanarak binlerce kişinin mağduriyetine sebep olan bu konuya dikkatinizi çekmek ve bizzat şahsınızın hassasiyetine sunmak amacıyla yazmış olduğum yazımı değerlendirmenizi ümid ediyor saygılar sunuyorum.
    Fasih Fatih DEMİRTAŞ

TC Kimlik No:
    Adres:
    GSM:
    e-posta:

didem27, lewent26, scttn ve 6 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. savas_52

savas_52 TÜİSAG Üyesi

bende mail atmıştım sizin ki daha güzel olmuş :). bu arada inş. okur sayın bakan.

ekmel hakkı yalçın bu yazıya teşekkür etti.
  3. mustafa kandıran

mustafa kandıran TÜİSAG Üyesi

4. mustafa kandıran

mustafa kandıran TÜİSAG Üyesi

İsimleri değiştirerek bu mailin aynısını gönderdim. Umarız herkez gönderirde dikkate alırlar.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

savas_52 bu yazıya teşekkür etti.
  5. arvano

arvano TÜİSAG Üyesi

2000

6. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

Hahaha :) üniversitedeki sınav değilmiş :) birime gelene kadar çok şey varsa aydınlatmanın birimii niye sormuşlar diye sorarlar adama?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

gmzmmt, berna61, İsmail SALMAN ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  7. muhendis87

muhendis87 TÜİSAG Üyesi

cevabınız çok güzel tam kapak olmuş bizzat teşekkür etmek istedim ...

gmzmmt, Safak_yak ve Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
  8. muhendis87

muhendis87 TÜİSAG Üyesi

pardon deniz devrimin cevabı çok güzel demiştim yanlış anlaşılmasın

Deniz Devrim bu yazıya teşekkür etti.
  9. dyerseve123

dyerseve123 TÜİSAG Üyesi

Bu iptal edilecek soru olursa acaba ne zaman açıklanır?

10. h&s

h&s TÜİSAG Üyesi

arkadaslar 3 vakte kadar aciklanacakmis iptal sorular, hadi kismet :)

11. fizikci_3564

fizikci_3564 TÜİSAG Üyesi

12. fizikci_3564

fizikci_3564 TÜİSAG Üyesi

3 dk 2 sa 3 gun 3 yıl???????????????*

13. serdar incirci

serdar incirci TÜİSAG Üyesi

içinizde şuan kamuda çalışan varmı arkadaşlar

14. akın dingil

akın dingil TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bu itiraz sonuçları nereden açıklanacak?

15. serdar incirci

serdar incirci TÜİSAG Üyesi

bıktım usandım beklemekten

16. mehmet fatih kurtulmuş

mehmet fatih kurtulmuş TÜİSAG Üyesi

birim belirtmemişsin geçersiz bir açıklama olmuş :D

17. ahmet ahmet

ahmet ahmet TÜİSAG Üyesi

senin 5 iptal ve 2 de cevabı değişmesine ihtiyacın var oböyle olunca rüyana girmiş fazla kasma kendini ne olacak sa olsun

18. Deniz Devrim

Deniz Devrim TÜİSAG Üyesi

Koptum bu cevaba :)

19. h&s

h&s TÜİSAG Üyesi

birim belli ya "vakit" :) yorumu size kalmis :)

20. murat_16

murat_16 TÜİSAG Üyesi

tahminimce ücretide 1000 lira verir kesin

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica