18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. didem27

didem27 TÜİSAG Üyesi

istisnasız bu belgeyi almaya hak kazananlar var 75 üstü 80 üstü alan insanlar var bu onlara çok büyük haksızlık olur. Eğer bu yazdığınız doğruysa yani askıya alınan belgeler ya bu beni işimden eder! O zaman benim hakkım nerde arkadaşım. Benim çalıştığım firmanın isg uzmanına ihtiyacı var ben belgemi alamazsam işsiz kalırım. Geçindirmek zorunda olduğum bir evim var! Bana yapılan haksızlık değil mi? Yanlış anlamayın sizi yargıladığım için değil o zaman üniversite sınavını düşünün insanlar kayıt yaptırıyor itirazlar sürüyor. Kimse kayıt yaptıramıycak mı? Bence bu iş böyle olmaz buna çare bulsunlar. Kimse ekmeğinden olmasın!!!

rzeren, cabir durmaz ve santor bu yazıya teşekkür etti.
  2. Davutt

Davutt TÜİSAG Üyesi

Nereye koymuşlar,ben göremedim...

3. seart

seart TÜİSAG Üyesi

cuma günü aciklamasini bekliyorum

4. Betül ER

Betül ER TÜİSAG Üyesi

Ben sorular iptal edilmeden önce 68 alıyordum,sorular iptal edildikten sonra ise 72 alacağım sanırım. Buna göre sınavı geçmiş olacağım, fakat daha önceki sınavlarda benim gibi sınavı geçenler uzmanlık belgesini alırken herhangi bir sorunla karşılaştı mı? veya ne kadar zamanda belgelerini alabildiler?

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. santor

santor TÜİSAG Üyesi

soru iptallerine itiraz için açılan mahkeme sürecinde belgeler askıya alınacaksa kazananların hakkı ne olacak bu nasıl bir uygulama nasıl bir adalet insanların hakkını yiyerek hak aramak yazıklar olsun

rzeren bu yazıya teşekkür etti.
  6. may

may TÜİSAG Üyesi

:)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. 01apachi

01apachi TÜİSAG Üyesi

daha önce seningşbş olanlara vermediler belgeyi..

gerçek mi soruyorsun bu soruyu yaww?

İsmail SALMAN ve musa54 bu yazıya teşekkür etti.
  8. seart

seart TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar sınav açiklandiğinda 70 i geçen hiç kimseyi mahkeme karari etkilemez mahkeme karari daha sonra 67 68 69 olup acilacak davada yeni soru iptalleri ile 70geçip uzman olacak arkadaşlari etkiler tekrarliyorum sınav açiklandiğinda 70 barajini geçen hiç kimseyi etkilemez

01apachi ve ruayha bu yazıya teşekkür etti.
  9. may

may TÜİSAG Üyesi

Rahat olun. Hayırlı olsun.

10. abuzer kadayıf

abuzer kadayıf TÜİSAG Üyesi

Bakın sizin ve tahminimce bir kaç arkadaşın yanlış anladığı bazı noktalar var, öncelikle süreç söyle işliyor:
    Sorulara itiraz süreci bitti. Artık sonuçların açıklanmasından sonra mahkeme süreci başlayacak. Mahkeme sürecinde verilen yürütmeyi durdurma kararı sadece ama sadece YÜRÜTMEYİ DURDURMA KARARI VERİLEN SORULARLA GEÇEN ARKADAŞLARI ETKİLER! O konuda rahat olun.

Şimdi daha iyi anlamak için bir örnek vereyim size:

Diyelim ki 5 soru iptal edildi ve ben buna rağmen 69'la kaldım. Ben ne yapıyorum, mahkemeye gidiyorum ve iptal edilmeyen "CE Sorusunun da iptal edilmesi gerekiyor" diyerekten dava açıyorum. Mahkeme beni haklı bulursa o soruyu da iptal ediyor ve sınava giren herkes için doğru sayıyor. Dolayısıyla puanım 70'e çıkıyor ve sınavı geçiyorum! Bu süreç 1 yılı buluyor. Ve sadece ben ve benim durumumdakiler 1 sene sonra da olsa belgeyi almaya hak kazanıyorlar. Ama zaten 70 ve üzeri alanları hiç bir şey etkilemiyor. onlar en baştan belgelerini almış, işlerine devam ediyor oluyorlar.

Ama bununla bitmiyor tabiki. ÇSGB'de boş durmuyor ve temyize gidiyor. Temyiz demek kararı kabul etmemek demektir, bir nevi mahkeme kararına itiraz demektir. Bu durum da yaklaşık 1-2 sene sürüyor. İşte burada dananın kuyruğu kopuyor. Temyiz mahkemesi (üst mahkeme) diyor ki, bu mahkeme sonuçlanana kadar, ben önceki verilen kararı askıya alıyorum. yani herkes için doğru sayılan CE sorusunu ben şimdilik iptal etmiyorum!
    İşte bu yürütmeyi durdurma demektir. Yani alt mahkemenin verdiği "ce sorusuda iptal edilmelidir" kararını durdurmadır. bu durumda arkadaşım, ce sorusunun iptal edilmesiyle aldığım belgem mahkeme sonuçlanıncaya kadar iptal ediliyor. Mahkeme, alt mahkemenin verdiği kararı doğru bulursa belgemi tekrar alabiliyorum. İptal ederse belgemde kesinlikle iptal oluyor.

Bu sırada taa en başta sizin gibi 75-80-90...vs puan alarak geçmiş arkadaşlarımı hiç bir şey etkilemiyor, işlerine güzelce devam ediyorlar. Mahkeme kararlarıyla vs uğraşmıyorlar.

Yani sonuç olarak, siz belgenizi temmuz-ağustos gibi aldıktan sonra sizi hiç bir şey etkilemeyecek. O konuda rahat olabilirsiniz.

(not olarak belirteyim: tek bir şey herkesi etkiler, o da sınavın iptal olmasıdır. bu da imkansızdır.)

inşallah anlatabilmişimdir. selamlar.

didem27, rzeren, cabir durmaz ve 7 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. mrtcalisir

mrtcalisir TÜİSAG Üyesi

Belgesi askıya alınanlar sınavda 70 üzeri alanlar değil. Bununla ilgili sıkıntı yok. Şu an bakanlığın açıkladığı iptal olan soruların doğru kabul edilmesi ile 70'i geçenlerde de sorun yok.

Açılacak bir dava sonucu yeni soru iptalleri olması halinde Bakanlık bu mahkeme kararına itiraz ediyor. 2011 yılında yapılan itirazda mahkeme yürütmeyi durdurma kararı vermişti ve sadece mahkeme kararı ile doğru sayılan sorular nedeni ile 70'i geçip belge alanların belgeleri askıya alınmıştı.

cabir durmaz ve santor bu yazıya teşekkür etti.
  12. savas_52

savas_52 TÜİSAG Üyesi

bu süre içinde ağustos sınavında başarılı olup belgesini alan adama bir belgede sonradan bakanlık mı hediye edecek :) çok garip bir durumlardayız walla :)

s4m1c4n bu yazıya teşekkür etti.
  13. mrtcalisir

mrtcalisir TÜİSAG Üyesi

Mahkeme kararı ile de olsa belge almış oluyorsunuz. Dolayısı ile tekrar eğitime gitmediğiniz taktirde sınava da giremiyorsunuz. Belgeniz var oluyor ama yürütmeyi durdurma kararı nedeni ile belgeyi kullanamıyorsunuz. Yani kısacası çok garip bir durum ortaya çıkmış oluyor.

14. cansın babayiğit

cansın babayiğit TÜİSAG Üyesi

70 i gecenler rahat olsun.onlarda problem yok.70 i gecip kendini garantiye almak isteyen arkadaslar var burda.kimsenin ses çıkarmasını dava acmasını istemiyorlar.69da kalsalardı emin olun onlar koşardı en önde.Sakin olun dava açalım.1 sene sonra da açıklansa kazanan biz olalım.bizden sonra sınava girecek olanlar bu sorunları yaşamasın.bu dava için girişimde bulunan oldu mu hiç.

seher çam bu yazıya teşekkür etti.
  15. savas_52

savas_52 TÜİSAG Üyesi

mahkemeye verince beklemek mi gerekiyor? neden 1-2 sene bekleyelim. ağustos sınavına girmeyelim mi? yada mahkemeye verince mahkeme kararı ile belge alabiliyor muyuz?

16. seart

seart TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar sınav açiklandiğinda 70 i geçen hiç
    kimseyi mahkeme karari etkilemez mahkeme
    karari daha sonra 67 68 69 olup acilacak
    davada yeni soru iptalleri ile 70geçip uzman
    olacak arkadaşlari etkiler tekrarliyorum sınav
    açiklandiğinda 70 barajini geçen hiç kimseyi
    etkilemez sinirda kalan arkadaşlar tabiki haklarini arasinlar 70 igeçenlerde onlara moral desteğinde bulunsun çunku sizi etkileyen bir sorun yok

ms.teksin bu yazıya teşekkür etti.
  17. mrtcalisir

mrtcalisir TÜİSAG Üyesi

Hayatımda bu kadar saçma bir yorum duymadım. 70'i geçenler hiçbir şekilde açılacak davadan etkilenmiyorlar. Neden dava açılmasını istemesinler? Benim söylemek istediğim dava açıp uzun bir yola girmek mi yoksa 2 ay sonra yapılacak sınava girmek mi mantıklı onu iyi düşünmek lazım. Dava açmadan önce Açıkladığım hususu belirterek konu hakkında bilgili bir avukat ile görüşmenizi tavsiye ederim. Tabii ki görüşeceğiniz avukat gerçekten güvendiğiniz biri olmalı. Sizi sadece müşteri olarak görüp dava açmaya odaklanacak bir avukat olmamalı

18. abuzer kadayıf

abuzer kadayıf TÜİSAG Üyesi

maalesef aynen öyle oluyor. aynen o durumda bir arkadaşım var. iki belge tabiki verilmiyor. ama önceki sınavı da geçmiş sayıldı. ama şöyle bir şey var, süreç çok uzun. kesinlikle mahkemeye gidilmelidir, ancak elzem bir durum yoksa ağustos sınavına da çalışılmalıdır. "pişmiş aşım, ağrısız başım" diye bir deyim vardır bilmem bilir misiniz :) bu duruma cuk diye oturuyor. ağustos sınavına da çalışıp, mahkeme sonucunu öyle beklemek en mantıklısı.

evet bu durum çok saçma gerçekten ama maalesef burası Türkiye.

19. seart

seart TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar bazi arkadaşlarin 2. hakki idi onlar ağustos sinavina giremiyor

musa54 bu yazıya teşekkür etti.
  20. ms.teksin

ms.teksin TÜİSAG Üyesi

2 sınav hakkını kullanıp sınırda bulunan arkadaşlar kesinlikle mahkemeye gitmeliler.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica