18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Merhaba,
    İSİG Tüzüğü Madde 40;
    ......
    "Duşlarda kullanılmak üzere, işveren tarafından sağlanmış temiz havlu ve peştemallar, özel dolaplarda bulundurulacak, kullanılmış olanları, yıkanıp, kurutulup, iyice temizlenmedikçe bir başkasına kullandırılmayacaktır." .....

2. forbidden

forbidden TÜİSAG Üyesi

A-28. soruya itiraz edecektim sanırım çoğunluk doğru yaptığından pek ilgilenmiyor :) ancak yönetmelikle desteği olan nadir sorulardan biri bence. şu durumda sınavıda geçtiğim için ve ankara da olmadığımdan itiraz etmiyorum. geçen arkadaşları tebrik ediyorum. kritik bir puanla kalanların soruların iptaliyle geçmesini ümid ediyorum. kalan arkadaşlara diğer haklarında başarılar diliyorum . hayırlı günler...

3. hidayet58

hidayet58 TÜİSAG Üyesi

ay

aynen katılıyorum bu soru kesin iptal edilmeli

4. Kürşat Dolayman

Kürşat Dolayman TÜİSAG Üyesi

Tamam şimdi ağlamayı kesin şuna itraz etcem buna itraz etcem yazmayıda bırak yönetmelik ile kanıtlarla sorunun yanlış olduğunu paylaş birde ben bodrumdayım şu an itiraz için ankarayamı gitmem lazım posta yolu oluyor mu ?? yada şu şekilde yapalım ankaradaki arkadaşlar bize yardım etsin ben itiraz ediyorum diyen arkadaşa destek için mail adresim şu k.dolayman@hotmail.com bana ulaşın bende para takviyesi yapayım ne kadar çok dilekçe o kadar çok umut

5. fuunda

fuunda TÜİSAG Üyesi

O SORUYA BEN 20 DEDİM AMA CEVAP 0 YANİ SORUN YOK

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

6. Mustafa Yıldırım

Mustafa Yıldırım TÜİSAG Üyesi

dairesel testere sorusu hatalımı bilmem ama , tüm sanayiyi gezdim 81,82,83 enfazla makinaların yüksekliği. bence yönetmelik hatalı :)

umitokay bu yazıya teşekkür etti.
  7. MZENGİN

MZENGİN TÜİSAG Üyesi

Aynen katılıyorum. Ayrıca doğru seçenek olan d şıkkında "CE işareti, boyutları uygun olduğu takdirde ürünü iliştirilmelidir" denilmektedir. Burdaki "ürünü" kelimesi "ÜRÜNE" olması gerekmektedir. Aksi takdirde cümle tam olarak anlaşılamamaktadır.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

alice bu yazıya teşekkür etti.
  8. s4m1c4n

s4m1c4n TÜİSAG Üyesi

B-78) Aşağıda gece çalışması ile ilgili olarak verilen bilgilerden hangisi yanlıştır?

A- Gece çalışması en geç 20:00 de başlar.
    B- Gece çalışması en erken 06:00'ya kadar devam eder.
    C- Gece çalışma süresi yedi buçuk saati geçemez.
    D- Gece çalışması sayılabilmesi için çalışma süresinin en az üçte ikisinin gece çalışma saatleri içinde olması gerekir.

Arkadaşlar sınavda aklım karıştı.

B- Gece çalışması en erken 06:00'ya kadar devam eder.
    diyor. Neden? ben çalışmayı 05:00'de bitiremez miyim? 05:00, 06:00'dan daha erken bi saat değil mi? Bu durumda 06:00 nasıl en erken oluyor?
    Bi anlam belirsizliği yok mu sizce de? İtiraz etmeye değer mi acaba?

seher çam ve kimyagerhayriye bu yazıya teşekkür etti.
  9. Fatih Durna

Fatih Durna TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar benim durumum pek iç açıcı değil fakat herkesin aynı soruya itiraz dilekçesi oluşturması mantıksız buradan organize olunup iptal ettirilebilecek soruları bir havuzda toplanması sağlanır ve mevzuata göre iptal edilecek dayanaklarıda yazılıp gönderilir. maddi olarakda külfeti az olur. Bu öyle bir sistemki adamlar birde itiraz yolu ile bizi yoluyorlar bu insafsızlıktan başka bişey değill...

10. hülya özayvaz

hülya özayvaz TÜİSAG Üyesi

sınava girmesi bi dert özellikle ankaraya şehir dışından gelenler için 68 de kaldığımı düşünüyorum bütün yorumları ve kendi cvplarımı karşılaştırdım kritik olduğum için bende itiraz edicem 81 43 24 32 83 87 sorularını

GökhanTunç bu yazıya teşekkür etti.
  11. forbidden

forbidden TÜİSAG Üyesi

teşekkürler arkadaşım yazdığınız madde var hemfikiriz işveren vermelidir ve yanlıştır. ancak b) şıkkı yani '' Duşlar 15 günde bir iyice yıkanıp dezenfekte edilecektir.'' diye bir şey yok tüzükte. o yüzden bu soruda iki yanlış cevap vardır. ve iptal edilmesi gerekmektedir.

mmimar63 bu yazıya teşekkür etti.
  12. Fatih Durna

Fatih Durna TÜİSAG Üyesi

gece çalışması en geç neden 20:00 başlası adam 23:00 de başlar olmadı 03:00 da başlar sen gece çalışmasına en geç şu saate başlar diyemessin ben bu sorunun kesinlikle yanlış olduğunu düşünüyorum..

s4m1c4n bu yazıya teşekkür etti.
  13. rew2323

rew2323 TÜİSAG Üyesi

B kitapçığında 43 ve 45 kesinlikle cevapları yanlıştır. Diğerleri bazı sorularda tartışmaya açılabilir ama bu ikisi kesin. 43. soruda cevapta gürültünün alıcıda kontrol edilmesi demiş yalnız alıcıda kontrolü ile sürenin azaltılması alakalı değil. süreyi azaltmak için iş planı yani organizasyon planlaması yapar işçiyi daha kısa sürelerle gürültülü işte çalıştırabilirz. Alıcıda kontrolde ise kkd'ler işçiye verilir. 45. soruda ise isg yönetim sistemleri sorulduğundan QS 9000 kesinlikle isg yönetim sistemi değil. BS 8800 ise Ohsas 18001'in kurulmasında klavuzluk yapmış bir standart. Cevap sadece OHSAS 18001 olmalı. Hadi sorarken BS 8800'üde yönetim sistemi diye düşünmüşler diyelim o zamanda cevap yok.

14. Kürşat Dolayman

Kürşat Dolayman TÜİSAG Üyesi

kesinlikle doğru diyorsun d şıkkı olmasa afallardm ben sınavda 5 dakka harcadım bu soruya saçmalığı cözeyim diye kesinlikle haklısın bak geri kalanını bilmem ama bu kesin iptal olur benim doğru ama olsun hepsi olsun :)

15. umitokay

umitokay TÜİSAG Üyesi

MERHABA,

MAYIS 2013 C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ A KİTAPÇIĞINA GÖRE 26 NOLU SORU İÇİN KİTAPÇIKTA VERİLEN C CEVABI YANLIŞTIR.
    SORU ŞÖYLEDİR
    26-
    I- BS 8800
    II- QS 9000
    III- ISO 9000
    IV- OHSAS 18001
    YUKARIDAKİLERDEN HANGİLERİ İSG YÖNETİM SİSTEMİDİR?
    CEVAPLAR
    A) YALNIZ IV B)II VE III C) I, II VE IV D) I, II VE III

A SORU KİTAPÇIĞINA GÖRE DOĞRU CEVAP C OLARAK VERİLMİŞTİR.

OYSA:
    BS 8800 : BS 8800:2004. Occupational health and safety management systems.
    QS 9000: OTOMOTİV KALİTE STANDARDI (İPTAL OLMUŞTUR)
    ISO 9000: KALİTE YÖNETİM SİSTEMLERİ - Temel esaslar, terimler ve tarifler
    OHSAS 18001 :
    İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri - Şartlar

BU SORUNUN CEVABININ C OLMASI İÇİN QS 9000 STANDARDININ İSG YÖNETİM SİSTEMİ KAPSAMINA GİRMESİ GEREKİR.
    QS 9000 OTOMOTİV SEKTÖRÜ KALİTE STANDARDIDIR. BU STANDARDIN İÇERİSİNDE 4.1.4 - MADDESİNDE - Sağlık güvenlik ve çevre konuları kısmen ele alınır. ANCAK BU STANDART
    1- İPTAL EDİLMİŞ BİR STANDARTTIR.
    2- İSG YÖNETİM SİSTEMİ DEĞİLDİR. OTOMOTİV SEKTÖRÜ İÇİN KALİTE STANDARDIDIR.

SORU İPTAL EDİLMELİ

SAYGILARIMLA……. (

D1s, mmimar63 ve seytug bu yazıya teşekkür etti.
  16. hülya özayvaz

hülya özayvaz TÜİSAG Üyesi

kaan bey bizim burda tartıştığımız yanlış olduğunu düşündüğümüz sorularla ilgili sizin bir çalışmanız doğru olduğunu bildiğiniz sorular varsa bize yardımcı olurmusunuz bu iptal süreci tüm sınırda olan arkadaşlarım için büyük bir poblem

17. Fatih Durna

Fatih Durna TÜİSAG Üyesi

bakın siz doğru yapmış olsanız bile size ekstra bir puanı veriyorlar zaten ..itiraz edelim en azından sınırda kalan arkadaşlar geçsin

18. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Merhaba,

O kısım halledildi diye yazmamıştım. 40. maddenin son paragrafında şöyle diyor;

"Duşlar, normal temizlik ve bakım dışında, her 15 günde bir, iyice yıkanıp temizlenecek ve dezenfekte edilecektir."

19. Fatih Durna

Fatih Durna TÜİSAG Üyesi

itiraz edecek arkadaşlar bu soruda a şıkkıda kesinlikle yanlıştır mutlaka itiraz edin ..a şıkkında mantık hatası var soruyu hazırlayan kimse beyinsizmişş..

20. Ahmet Çetin

Ahmet Çetin TÜİSAG Üyesi

İPTAL OLACAK SORULAR , HEREKSİN HANESİNE + OLARAK YAZILMAKTADIR.

SORU
    Kanserojen veya mutajen maddelere maruzi -yet sonucu ortaya çıkan meslek hastalıkların-da aşağıdakilerden hangisi yapılmaz?
    A) Tedavi
    B) Eldiven ve maske
    C) Bakanlığa bildirim
    D) Aynı bölümde çalıştırma

ANLATIM BOZUKLUĞU VAR

TEDAVİ YAPILMAZ ...
    ELDİVEN MASKE YAPILMAZ -------------------ANLAM BOZUK
    BAKANLIĞA BİLDİRİM YAPILMAZ
    AYNI BÖLÜMDE ÇALIŞTIRMA YAPILMAZ

-----------------------------------------------------------------------------------
    SORU

Daire testere tezgâhlarında çalışma tablasının
    yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi
    olmalıdır?
    A) 80 B) 90 C) 100 D) 110
    Testere tezgah yüksekliği sorusu ise 90 diye verilmiş.

85 cm -90 cm BİRİMLİ YAZILMALIYDI BELİRTİLMEMİŞ.

birim yok / cm?/ m ?/ dm ?/ inç ?

DAYANAK
    2011 de şu soru iptal edilmişti.Gerekçesi Higometre yanlış yazıldığı için

32. Havadaki nem oranı hangi aletle ölçülür?
    A) Termometre B) Manometre
    C) Higometre D) Kalorimetre

---------------------------------------------------------------------------------

SORU-4

I- BS 8800
    II- QS 9000
    III- ISO 9000
    IV- OHSAS 18001
    Yukarıda verilenlerden hangileri İSG yönetim
    sistemidir?
    A) Yalnız IV B) II ve III
    C) I, II ve IV D) I, II ve III
    DAYANAK

http://www.belgelendirme.com.tr/belgelendirme-standartlari/qs-9000-standart/273-qs-9000-nedir
    QS 9000 isg yönetim sistemi DEĞİLDİR DENİLİYOR.

umitokay bu yazıya teşekkür etti.
  21. denizim

denizim TÜİSAG Üyesi

Pürüzlü kaygan zemin tehlikeli durumdur tehlikeli hareket değil

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica