18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. lanope

lanope TÜİSAG Üyesi

itiraz başvuruları kitapçıkların yayınlanmasından sonra 3 gün yani perşembe son gün arkadaşlar
    sonra başınızı taşlara vurmayın benim iptal isteyecek sorum yok zaten şaibeli sorular bende nedense doğru şans işte
    ben 68 de kaldım gene de az da şaibeli olsa araştırıyorum 30 tane de soru olsa başvuracağım karar verdim şaibeli olanlar doğru olduğu için başvurmayacağım fakat bi nebze başkasına katkım olsun diye yanlı yaptığım sorulara yoğunlaşacağım ama şunu kesinlikle biliyorum ki
    ****işyeri hekimi olan soru KESİNLİKLE YANLIŞ
    ****OHSAS sorusu KESİNLİKLE YANLIŞ
    **** daire testere sorusunda birim yok böyle saçmalık mı olur
    **** çocukların çalışması ile ilgili olan soru iptal edilmelidir
    **** CE sorusu iptal olmalı tek bir virgül bile yanlış olmamalı çocuk oyuncağı değil bu
    bu soruları yanlış olanlar bence başvurmalı
    ben deki şansa ..... ben yanlış yaptığım b grubunda 6 tane soruya başvuru yapıcam ama ne hikmetse benim sorulara kimse yorum yapmamış ama ben şansımı deneyecem 2 soru için aylarımı ve paramı harcamayı istemiyorum
    benim ankaraya gitmem hem maddi hem manevi külfet

Tütü ve isgeinstein bu yazıya teşekkür etti.
  2. Murat KOÇAK

Murat KOÇAK TÜİSAG Üyesi

evet arkadaşlar 1. iptali arkadaşımız yakalamış.....tebrikler :)

3. oktaykapusuz

oktaykapusuz TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar daire testere sorusunda birim verilmemiş ( m,cm, mm) kimse pek buna bakmıyo en çok bu soru sorunlu bence ...buna itirazımızı yapalım

gurcan1903 bu yazıya teşekkür etti.
  4. golasaliyim

golasaliyim TÜİSAG Üyesi

A2- işyeri hekimin görevi kişiye iş ayarlamak değildir, doğru cevap D değil C olmalı
    A14- OSGB ler yangın, kaza ve doğal afetlerle ilgili önlem almak zorundadırlar, tüm şıklar doğru
    A26-QS 9000 iso 9000'in otomotivde uygulanan halidir. soru iptal edilmelidir
    A32-titreşim ile sıcaklığın alakası yoktur, doğru cevap D değil C olmalıdır
    A34- radyasyon fiziksel değildir, cecap D değl C olmalıdır
    A36- yönetmelikte diğer 3 şık açıkca yazılmıştır ama B şıkkı mantıken zaten olmalıdır eğitim konusunda, itiraz edilebilir
    A86- B ve D doğru olduğundan soru iptal edilmeli

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. montana_26

montana_26 TÜİSAG Üyesi

24 A kitapçığı
    'gürültüye maruz kalma süresini azaltmak' ne tür bir risktir_?

a)gürültünün alıcıda kontrolü

b)planlama ile gürültü kontrolü

cevap:A

Maruziyetin Önlenmesi veya Azaltılması
    Madde 7
    ......

7) Gürültüyü azaltacak bir iş organizasyonu ile;
    - Maruziyet süresini ve gürültü düzeyini sınırlamak,
    - Yeterli dinlenme araları verilerek çalışma sürelerinin düzenlenmesi,
    gibi önlemler alınacaktır.

Planlama: İşletmeler, amacına ulaşmak için ne gibi işlerin yapılması gerektiğini, bunların sırasını, zamanını, süresini, kimler tarafından ve hangi yollar izlenerek yapılacağını gösteren bir tasarı hazırlar. Hazırlanan bu tasarıya planlama denir.

Organizasyon: Planlamada belirlenen işletme amaçlarına ve bunlara ulaşmak için seçilen işler, kişiler ve iş yerleri arasında yetki ilişkilerinin kurulması faaliyetlerinin tümüne organizasyon denir.

BU SORU KESİN OLARAK HATALIDIR

s4m1c4n bu yazıya teşekkür etti.
  6. Fatih Durna

Fatih Durna TÜİSAG Üyesi

bende bu şıkkı işaretledim bu sorunun kesinlikle yanlış olduğunu düşünüyorum

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

gurcan1903, sedini31 ve alice bu yazıya teşekkür etti.
  7. MZENGİN

MZENGİN TÜİSAG Üyesi

Aynen katılıyorum. Bu sorunun cevap şıkkının değişmesi için başvuralım.

8. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Merhaba,
    Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve Esasları Hakkında Yönetmelik Madde 4' e göre;

"...... Genç işçi : 15 yaşını tamamlamış, ancak 18 yaşını tamamlamamış kişiyi, .....

diye tanımlamış.

mekabe ve hlyfizik bu yazıya teşekkür etti.
  9. rammstein

rammstein TÜİSAG Üyesi

kişinin periyodik olarak tartılıp ona göre kemer yapılması mı mantıklı yani? emniyet kemerleri 1150kg ı çekmektedirstandart.

10. FuEGo

FuEGo TÜİSAG Üyesi

Su an benim incelediğim ve herkesin iptal olması konusunda hemfikir olduğunu düşündüğüm " Kalite sistemi sorusu, daire testere sorusunun biriminin belirtilmemiş olması ve CE işareti " soruları var. Sonuçta herkesin kendine göre yanlış olduğunu düşündüğü sorular var ama bunların hepisinin de iptal edileceği diye bir durum yok. Bu sebeple itirazlar konusunda ortak bir noktada buluşmak en iyisi. Bu yukarda bahasettiğim sorular haricinde eklenmesi gerektiğini düşündükleriniz varsa ortak bir kanıya varıp eklmememiz gerekir.

11. alice

alice TÜİSAG Üyesi

bu soruda şıklar şöyle düzenlenmeliydi
    A- Gece çalışması en erken 20:00 de başlar.
    B- Gece çalışması en geç 06:00'ya kadar devam eder.
    C- Gece çalışma süresi yedi buçuk saati geçemez.
    D- Gece çalışması sayılabilmesi için çalışma süresinin en az üçte ikisinin gece çalışma saatleri içinde olması gerekir.

dolayısıyla burada bir anlam hatası var o zaman saat 13:şaşırma:o da yapılan iş de gece çalışması sayılabilir nasılsa en geç 20:şaşırma:o'da diyor. aynı şey B şıkkında da var en erken 6:00da bitiyorsa işçiyi öğlene kadar çalıştırmanda problem yok mu? bu soruya kesinlikle itiraz edilmeli! Keşke Ankara'da yaşasaydım dedim ilk kez. sınav için bilet al otelde kal, sonra Ankara'da olmadığın için itiraz hakkın olmasın bu ne saçma iştir arkadaş!

Bayman bu yazıya teşekkür etti.
  12. fuunda

fuunda TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR A KİTAPÇIĞI 86-87-24 NOLU SORULARA İTİRAZ EDECEĞİM. ANKARADA YAŞIYORUM. ASLINDA 3-4 SORU DAHA VAR İTİTAZ EDİLECEK AMA İTİRAZA BİLE PARA ALIYORLAR.

ayşegül d. bu yazıya teşekkür etti.
  13. Bayman

Bayman TÜİSAG Üyesi

aynen katılıyorum. sorunun sonunda 15 yaşını tamamlamamış çocuk işçi demiyor. sadece çocuk işçi deniyor. burdan bastirilirsa soru iptal edilebilir.

14. demirkorkmaz

demirkorkmaz TÜİSAG Üyesi

belki çocuk dedigi icin 15 yasını tamamlamamıs anlamamız gerekiyordu? ben de 40 yapmıstım :(

15. Sercan Öztürk

Sercan Öztürk TÜİSAG Üyesi

Orda en geç 6'ya kadar demesi gerekmi yor mu ?

16. ozlemozhan

ozlemozhan TÜİSAG Üyesi

Pürüzlü ve kaygan yüzeylerde çalışma tehlikeli harekettir demek istedim yazamamışım, A grubu 81. soru, bu soruyu itiraz eden arkadaşlar için yazdım cevap A şıkkı ve doğrudur, Diğer belirttiğim sorular bana göre hatalı.

17. bhutjolokia

bhutjolokia TÜİSAG Üyesi

İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminin Çalışma Usul ve Esasları
    MADDE 12 –(1) İSGB ve OSGB’ler, işyerlerinde sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak amacıyla;
    a) İşyerinde sağlık ve güvenlik risklerine karşı yürütülecek her türlü koruyucu, önleyici ve düzeltici faaliyeti kapsayan çalışma ortamı gözetiminden,
    b) İşçilerin sağlığını korumak ve geliştirmek amacı ile işçilere verilecek sağlık gözetiminden,
    c) İşçilerin iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ve bilgilendirilmelerinden,
    ç) İşyerinde kaza, yangın, doğal afet ve bunun gibi acil müdahale gerektiren durumların belirlenmesi, acil durum planının hazırlanması, ilkyardım ve acil müdahale bakımından yapılması gereken uygulamaların organizasyonu ve ilgili diğer birim, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılmasından,
    d) Çalışma ortamının gözetimine ve işçilerin sağlık gözetimine ait bütün bilgilerin kayıt altına alınmasından,
    e) İşçilerin yaptıkları işler, işyerinde yapılan risk değerlendirme sonuçları ve maruziyet bilgileri ile işe giriş muayeneleri, periyodik sağlık muayeneleri sonuçları ve iş kazaları ile meslek hastalıkları kayıtlarının, işyerindeki kişisel sağlık dosyalarında gizlilik ilkesine uyularak saklanmasından,

sorumludurlar.
    OSGB’ler, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin tamamını veya bir kısmını başka bir kişi veya kuruma devredemezler

soru kesinlikle iptal

mekabe bu yazıya teşekkür etti.
  18. s4m1c4n

s4m1c4n TÜİSAG Üyesi

valla ben de onu diyorum. Ankara'da olsam kesin başvururdum bu sorunun iptali için. ben direk atladım b şıkkına yanlış diye. böyle saçmalık mı olur.

19. ozlemozhan

ozlemozhan TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar itiraz ederken de mi para yatırılıyor? Bu nasıl bi saçmalık anlamıyorum, Kurs için yatırdık, sonav için Ankara'ya getirdiler geldik, sınavı geçersek belge için de para verecekmişiz diye duydum ama bu itiraz için para yatırma maksimum düzeyde rezillik artık, Soyguncu bunlar ya yıldım yemin ederim, umarım bi sorun olmaz da geçer kurtulurum. Ancak sınırda kalan arkadaşlar için her türlü desteğe hazırım.

20. trapezuslu

trapezuslu TÜİSAG Çalışma Birimi TÜİSAG Çalışma Birimi

Merhaba,
    Mantık açısından dediklerinizde haklı olabilirsiniz. Ancak soruların ana kaynağı mevzuat ve mevzuatta çok saçma bir şey de yazsa bu doğru kabul ediliyor. Bunla ilgili kanun 4857 sayılı 4857-say%C4%B1l%C4%B1-i%C5%9F-kanunu.816">4857 Sayılı İş Kanunu">iş kanunu şöyle tanımlıyor;
    "Gece süresi ve gece çalışmaları
    Madde 69 - Çalışma hayatında "gece" en geç saat 20.00'de başlayarak en erken saat 06.00'ya kadar geçen ve her halde en fazla onbir saat süren dönemdir. "

21. montana_26

montana_26 TÜİSAG Üyesi

'MARUZİYET SÜRESİNİ AZALTMAK NE TÜR BİR RİSK KONTROLÜDÜR' SORUSU HATALI. BUNUN İSPATI YUKARIDA YÖNETMELİKLE BİRLİKTE VERDİĞİM BİÇİMDEDİR

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica