18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. denizim

denizim TÜİSAG Üyesi

Titreşimde zaten yanlış olanı soruyor titreşim işitme kaybı d olacak bu soru itiraz edecek bir durum yok

2. bhutjolokia

bhutjolokia TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı 14. soru doğru cevap B şıkkı denilmiş. doğru cevap C şıkkı gibi gözüküyor.
    Sunulan hizmetlerin sunulması sırasında işin normal akışını aksatmamak ne alaka.
    Diğer şıklar zaten görevleri arasında

3. Fatih Durna

Fatih Durna TÜİSAG Üyesi

itiraz edilebilecek sorular
    B28 40 saate kadar çalıştıralabilecekleri geçiyor mevzuatta
    B37 c şıkkı da olur d şıkkıda cevaplar arasında
    B43 gürültünün kaynak ile arasındaki kontolü ile alıcıdaki kontol aynı şeyi ifade ediyor
    B39 dozimetre radyasyonda ölçer hangi dozimetre olduğunu belirtmesi gerekir.
    B45 yönetim sistemlerini sonu 1 rakamı ile biter kesin iptal olur.
    B47 tartışılır.
    B67 iki şıkda doğrı
    B78 iptal olur a şıkkıda yanlış dikkat ederseniz gece çalışması sekizde başlamak zorunda değil 11.00 de de başlayabilir.
    B97 deneyimler ile ilgili hangi iş ekipmanında bir şeyler yazıyor
    B99 kesin iptal olur birim yok

arkadaşlar benim gördüğüm sorular bunlar hepsini bir araya getirip iptal edilme nedenlerini oluşturup başvuruyu yapalım ekleyecek olan varsa eklesin ..

4. gemitamircisi

gemitamircisi TÜİSAG Üyesi

SORU 29.BU KONUDA SANA KATILIYORUM DOSTUM
    SORU 43.BU SORUDA SANA KATILIYORUM.BUDA IPTAL
    SORU 51 BUDA IPTAL OLUR..
    BUNLAR IPTAL OLUR...BENCEDE OLMASI GEREKEN 9 SORU WAR..B KITAPCIGINA GORE 28-29-43-45-51-53-55-86-92

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. sedini31

sedini31 TÜİSAG Üyesi

kesinlikle size katılıyorum bende 68 de kaldım desem :(

figen1903 bu yazıya teşekkür etti.
  6. 67neco

67neco TÜİSAG Üyesi

ARKADAŞLAR A KİTAPCIĞI SORU 81 SORUDA TEHLİKELİ DURUM OLARAK 2 DOĞRU CEVAP VARDIR BİRİ İŞYERİ DÜZENSİZLİĞİ DİĞERİDE PÜRÜZLÜ VE KAYGAN ZEMİNLERDE ÇALIŞMADIR HER İKİ CEVAPTA DOĞRUDUR BU NEDENLE SORUNUN İPTAL EDİLMESİ GEREKİR. SORUNUN İPTAL EDİLMESİ İÇİN İTİRAZ EDİLMESİNE GEREK VARMI SORUYU HAZIRLAYANLAR VE YETKİLİLER BİZİM GÖRDÜĞÜMÜZ BU HATALARI GÖRÜP İPTAL ETMELERİ GEREKMEKTEDİR.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Sercan Öztürk

Sercan Öztürk TÜİSAG Üyesi

Ben anlamıyorum bu soruları hazırladıktan sonra bunları tekrardan kontrol etmiyorlar mı...

8. rew2323

rew2323 TÜİSAG Üyesi

Soru hatalı değil cevap yanlış

9. volkancoskun

volkancoskun TÜİSAG Üyesi

kesinlikle b olması lazım o soru ohsaslı soru birimi olmayan soru ve CE SORUSU KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE CE SORUSU İPTAL EDİLMELİDİR CE NİN AÇILIMINDAKİ E AVRUPANIN BAŞHARFİDİR O SORUNUN BANKO İPTALİNİ BEKLİYORUM

ArdaVardarlı bu yazıya teşekkür etti.
  10. s4m1c4n

s4m1c4n TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar dilekçeyi illa elden mi vermek gerekiyor? Ankara'ya gelmemiz şart mı? Eğer öyleyse biz para gönderelim Ankara'daki arkadaşlar bize yardımcı olsunlar, olmaz mı?

11. volkancoskun

volkancoskun TÜİSAG Üyesi

EDİLEBİLİR SAKIN UMUDUNUZU KAYBETMEYİN 7 SORUNUN İPTAL OLDUĞU sınav VAR VE BU SINAVDA KESİN İPTALLİK 3 TANE SORU VAR

12. esquire_x

esquire_x TÜİSAG Üyesi

isgb ve OSGB ler kaza, yangın, acil durum, tenlike gibi durumların tespitini yapıp işverene önlemler hakkında ÖNERİLERDE bulunur. oturup önlem almazlar. cevap B dir

13. lanope

lanope TÜİSAG Üyesi

FORUMDAN DERLEDİKLERİM İTİRAZ ETMEK İSTEYENLERE KLAVUZ OLABİLİR SAYGILAR...

MAYIS 2013 C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ A KİTAPÇIĞINA GÖRE 26 NOLU SORU İÇİN KİTAPÇIKTA VERİLEN C CEVABI YANLIŞTIR. SORU ŞÖYLEDİR26- I- BS 8800II- QS 9000III- ISO 9000IV- OHSAS 18001YUKARIDAKİLERDEN HANGİLERİ İSG YÖNETİM SİSTEMİDİR?CEVAPLARA) YALNIZ IV B)II VE III C) I, II VE IV D) I, II VE III
    A SORU KİTAPÇIĞINA GÖRE DOĞRU CEVAP C OLARAK VERİLMİŞTİR.
    OYSA: BS 8800 : BS 8800:2004. Occupational health and safety management systems.QS 9000: OTOMOTİV KALİTE STANDARDI (İPTAL OLMUŞTUR)ISO 9000: KALİTE YÖNETİM SİSTEMLERİ - Temel esaslar, terimler ve tariflerOHSAS 18001 :
    İş sağlığı ve güvenliği yönetim sistemleri - Şartlar
    BU SORUNUN CEVABININ C OLMASI İÇİN QS 9000 STANDARDININ İSG YÖNETİM SİSTEMİ KAPSAMINA GİRMESİ GEREKİR. QS 9000 OTOMOTİV SEKTÖRÜ KALİTE STANDARDIDIR. BU STANDARDIN İÇERİSİNDE 4.1.4 - MADDESİNDE - Sağlık güvenlik ve çevre konuları kısmen ele alınır. ANCAK BU STANDART 1- İPTAL EDİLMİŞ BİR STANDARTTIR.2- İSG YÖNETİM SİSTEMİ DEĞİLDİR. OTOMOTİV SEKTÖRÜ İÇİN KALİTE STANDARDIDIR.
    SORU İPTAL EDİLMELİ

SORUKanserojen veya mutajen maddelere maruzi -yet sonucu ortaya çıkan meslek hastalıkların-da aşağıdakilerden hangisi yapılmaz?A) TedaviB) Eldiven ve maskeC) Bakanlığa bildirimD) Aynı bölümde çalıştırma
    ANLATIM BOZUKLUĞU VAR
    TEDAVİ YAPILMAZ ...ELDİVEN MASKE YAPILMAZ -------------------ANLAM BOZUKBAKANLIĞA BİLDİRİM YAPILMAZAYNI BÖLÜMDE ÇALIŞTIRMA YAPILMAZ

-----------------------------------------------------------------------------------SORU

Daire testere tezgâhlarında çalışma tablasının
    yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi
    olmalıdır?
    A) 80 B) 90 C) 100 D) 110
    Testere tezgah yüksekliği sorusu ise 90 diye verilmiş.
    85 cm -90 cm BİRİMLİ YAZILMALIYDI BELİRTİLMEMİŞ.
    birim yok / cm?/ m ?/ dm ?/ inç ?
    DAYANAK2011 de şu soru iptal edilmişti.Gerekçesi Higometre yanlış yazıldığı için
    32. Havadaki nem oranı hangi aletle ölçülür?A) Termometre B) ManometreC) Higometre D) Kalorimetre

---------------------------------------------------------------------------------
    SORU-4

I- BS 8800
    II- QS 9000
    III- ISO 9000
    IV- OHSAS 18001
    Yukarıda verilenlerden hangileri İSG yönetim
    sistemidir?
    A) Yalnız IV B) II ve III
    C) I, II ve IV D) I, II ve III
    DAYANAK

http://www.belgelendirme.com.tr/belgelendirme-standartlari/qs-9000-standart/273-qs-9000-nedir
    QS 9000 isg yönetim sistemi DEĞİLDİR DENİLİYOR.

İşyeri Sağlık ve Güvenlik Birimi ile Ortak Sağlık ve Güvenlik Biriminin Çalışma Usul ve EsaslarıMADDE 12 –(1) İSGB ve OSGB’ler, işyerlerinde sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak amacıyla;
    a) İşyerinde sağlık ve güvenlik risklerine karşı yürütülecek her türlü koruyucu, önleyici ve düzeltici faaliyeti kapsayan çalışma ortamı gözetiminden,
    b) İşçilerin sağlığını korumak ve geliştirmek amacı ile işçilere verilecek sağlık gözetiminden,
    c) İşçilerin iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ve bilgilendirilmelerinden,
    ç) İşyerinde kaza, yangın, doğal afet ve bunun gibi acil müdahale gerektiren durumların belirlenmesi, acil durum planının hazırlanması, ilkyardım ve acil müdahale bakımından yapılması gereken uygulamaların organizasyonu ve ilgili diğer birim, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılmasından,
    d) Çalışma ortamının gözetimine ve işçilerin sağlık gözetimine ait bütün bilgilerin kayıt altına alınmasından,
    e) İşçilerin yaptıkları işler, işyerinde yapılan risk değerlendirme sonuçları ve maruziyet bilgileri ile işe giriş muayeneleri, periyodik sağlık muayeneleri sonuçları ve iş kazaları ile meslek hastalıkları kayıtlarının, işyerindeki kişisel sağlık dosyalarında gizlilik ilkesine uyularak saklanmasından,
    sorumludurlar.OSGB’ler, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin tamamını veya bir kısmını başka bir kişi veya kuruma devredemezler soru kesinlikle iptal

Yönetmeliğinin tanımlar kısmının temelini oluşturan Genç işçi ve Çocuk işçi için belirlenen Yaş aralığı,TanımlarMadde 4 —Bu Yönetmelikte geçen;Genç işçi :15 yaşını tamamlamış, ancak 18 yaşını tamamlamamış kişiyi,Çocuk işçi :14 yaşını bitirmiş, 15 yaşını doldurmamış ve ilköğretimini tamamlamış kişiyi,

Soruda belirtilmeden sorulmaktadır, sadece
    temel eğitimini tamamlamış ve okula gitmeyen çocukların diye sorulup,
    Cevap anahtarında C şıkkı doğru olarak verilmesine rağmen,
    Çalışma Süreleri ve Ara Dinlenme SüreleriMadde 6 —Temel eğitimini tamamlamış ve okula gitmeyen çocukların çalışma saatleri günde yedi ve haftada otuzbeş saatten fazla olamaz. Ancak, 15 yaşını tamamlamış çocuklar için bu süre günde sekiz ve haftada kırk saate kadar arttırılabilir. Ancak ibaresinden sonra gelen kısım yanıtın D) 40 olması gerekir, Eğer, Ancak, ibaresinden sonra 15 yaşını tamamlamış Genç işçiler yazılsa idi bu durum da C) şıkkı doğru olurdu. Bu soruya itiraz etmeyi düşünüyorum.

arkadaşlar hatalı olması gerektiğini düşündüklerim.
    C SINIFI A KİTAPÇIĞI
    SORU 9: ÇOCUK ÇALIŞMA SAATLERİ yönetmelikte maddenin sadece bir kısmı yazılmıştır.
    SORU 18: TİTREŞİM İŞİTME KAYBI YANLIŞ AMA (yetersiz aydınlatma-iş kazası genel olduğu için cevabın şaibeli olduğunu düşünüyorum)
    SORU 24: GÜRÜLTÜYE MARUZ KALMA SORUSU PLANLAMA OLMASI GEREKMİYORMU
    SORU 26: OHSAS 18001 OLMASI LAZIM
    SORU 57 : OKSİJEN-ARGON BİR ARADA DEPOLANABİLİR,OKSİJEN-ASETİLEN KESİNLİKLE BİR ARADA DEPOLANAMAZ.CEVABIN ASETİLEN OLMASI GERKEMİYOR MU(yalnız oksijen de yakıcı olduğu için sadece bu özelliğinden dolayı mı cevap bu)
    SORU 86 : CE sorusu ürünü değil ÜRÜNE şeklinde yazılmış olması gerekiyor,yazım yanlışından dolayı
    SORU 88 : DAİRE TESTERE BİRİM BELİRTİLMEMİŞ

BEN GÖREMEDİM AMA BİRDE SİZ BAKIN İŞYERİ HEKİMİ TEDAVİ YAPAMAZ...
    İşyeri hekimlerinin görevleri
    MADDE 15 – (1) İşyeri hekimleri, iş sağlığı ve güvenliği hizmetleri kapsamında aşağıdaki görevleri yapmakla yükümlüdür.
    a) Rehberlik ve danışmanlık;
    1) Bulunması halinde iş sağlığı ve güvenliği kuruluna katılarak çalışma ortamı gözetimi ve işçilerin sağlık gözetimi ile ilgili danışmanlık yapmak ve alınan kararların uygulanmasını izlemek,
    2) Kantin, yemekhane, yatakhane, kreş ve emzirme odaları ile soyunma odaları, duş ve tuvaletlerin bakımı ve temizliği konusunda gerekli kontrolleri yaparak tavsiyelerde bulunmak,
    3) İş sağlığı, hijyen, toplu koruma yöntemleri ve kişisel koruyucu donanımlar konularında tavsiyede bulunmak,
    4) İşyerinde iş sağlığı ve güvenliğinin geliştirilmesi amacıyla gerekli aktiviteler konusunda işverene tavsiyelerde bulunmak,
    5) İş sağlığı ve güvenliği çalışmaları kapsamında işyerinde periyodik incelemeler yapmak ve risk değerlendirme çalışmalarına katılmak,
    6) İşyerinde sağlığa zararlı risklerin değerlendirilmesi ve önlenmesi ile ilgili mevzuata göre yapılması gereken koruyucu sağlık muayenelerini yapmak,
    7) Sağlık sorunları nedeniyle işe devamsızlık durumları ile işyerinde olabilecek sağlık tehlikeleri arasında bir ilişkinin olup olmadığını tespit etmek, gerektiğinde çalışma ortamı ile ilgili ölçümler yapılmasını sağlayarak, alınan sonuçların işçilerin sağlığı yönünden değerlendirmesini yapmak,
    8) İşin yürütümünde ergonomik ve psikososyal riskler açısından işçilerin fiziksel ve zihinsel kapasitelerini dikkate alarak iş ile işçinin uyumunu sağlamak ve çalışma ortamındaki stres faktörlerinden korunmaları için araştırmalar yapmaktır.
    b) Sağlık gözetimi;
    1) Gece postaları da dâhil olmak üzere işçilerin sağlık gözetimini yapmak,
    2) İşçilerin işe giriş ve periyodik sağlık muayenelerini iş sağlığı ve güvenliği mevzuatında belirtilen aralıklarla ve Ek-7’de verilen örneğe uygun olarak düzenlemek ve işyerinde muhafaza etmek,
    3) Sağlık sorunları nedeniyle işe devamsızlık durumlarında işe dönüş muayenesi yaparak eski işinde çalışması sakıncalı bulunanların mevcut sağlık durumlarına uygun bir işte çalıştırılmasını tavsiye etmek,
    4) Hassas risk grupları, meslek hastalığı tanısı veya şüphesi olanlar, kronik hastalığı olanlar, madde bağımlılığı olanlar, birden fazla iş kazası geçirmiş olanlar gibi işçilerin, uygun işe yerleştirilmeleri için gerekli koruyucu sağlık muayenelerini yaparak rapor düzenlemek,
    5) Bulaşıcı hastalıkların kontrolü için yayılmayı önleme ve bağışıklama çalışmaları yapmak, portör muayenelerinin yapılmasını sağlamak,
    6) Sağlık gözetimi sonuçlarına göre, bulunması halinde iş güvenliği uzmanı ile işbirliği içinde çalışma ortamının gözetimi kapsamında gerekli ölçümlerin yapılmasını önermek, ölçüm sonuçlarını değerlendirmek,
    7) Sağlık gözetimi konusunda işçileri bilgilendirmek ve onların rızasını almak, sağlık riskleri ve yapılan sağlık muayeneleri konusunda işçileri yeterli ve uygun şekilde bilgilendirmek,
    8) Gerekli laboratuar tetkikleri, radyolojik muayeneler ve portör muayenelerini yaptırmak, bulaşıcı hastalıkların kontrolünü sağlamak, bağışıklama çalışmaları yapmak, işyeri ve eklentilerinin genel hijyen şartlarını sürekli izleyip denetlemek,
    9) Yıllık çalışma planını, bulunması halinde iş güvenliği uzmanı ile işbirliği yaparak hazırlamak, işyerindeki sağlık gözetimi ile ilgili çalışmaları kaydetmek ve Ek-5’te belirtilen örneğine uygun yıllık değerlendirme raporunu hazırlayarak elektronik ortamda Bakanlığa göndermektir.

D1s, toprak2013 ve ü.okur bu yazıya teşekkür etti.
  14. ü.okur

ü.okur TÜİSAG Üyesi

MADDE 12 –(1) İSGB ve OSGB’ler, işyerlerinde sağlıklı ve güvenli bir çalışma ortamı oluşturmak amacıyla;
    a) İşyerinde sağlık ve güvenlik risklerine karşı yürütülecek her türlü koruyucu, önleyici ve düzeltici faaliyeti kapsayan çalışma ortamı gözetiminden,
    b) İşçilerin sağlığını korumak ve geliştirmek amacı ile işçilere verilecek sağlık gözetiminden,
    c) İşçilerin iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri ve bilgilendirilmelerinden,
    ç) İşyerinde kaza, yangın, doğal afet ve bunun gibi acil müdahale gerektiren durumların belirlenmesi, acil durum planının hazırlanması, ilkyardım ve acil müdahale bakımından yapılması gereken uygulamaların organizasyonu ve ilgili diğer birim, kurum ve kuruluşlarla işbirliği yapılmasından,
    d) Çalışma ortamının gözetimine ve işçilerin sağlık gözetimine ait bütün bilgilerin kayıt altına alınmasından,
    e) İşçilerin yaptıkları işler, işyerinde yapılan risk değerlendirme sonuçları ve maruziyet bilgileri ile işe giriş muayeneleri, periyodik sağlık muayeneleri sonuçları ve iş kazaları ile meslek hastalıkları kayıtlarının, işyerindeki kişisel sağlık dosyalarında gizlilik ilkesine uyularak saklanmasından,

sorumludurlar.
    OSGB’ler, iş sağlığı ve güvenliği hizmetlerinin tamamını veya bir kısmını başka bir kişi veya kuruma devredemezler

soru kesinlikle iptal

' ç ' maddesinde yazılana baktığınızda bir iş birliğinden bahsediyor fakat soruda ki şıkta bir yükümlülük olacağı söylenmiş bu durum da soru doğru ve cevap B şıkkıdır arkadaşlar...lütfen daha dikkatli olalaım gayet açık bir anlam var burada.

15. dcskn

dcskn TÜİSAG Üyesi

sınav ile ilgili açıklanan ilan:

Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, hatalı bulunan soru/soruların şıkları doğru kabul edilerek 100 puan üzerinden değerlendirilecektir..

bilgilerinize....

16. denizim

denizim TÜİSAG Üyesi

ohsas ve daire testere kesin iptal ederler ama diğerleri çok zayıf bir ihtimal

17. Tütü

Tütü TÜİSAG Üyesi

Merhaba Arkadaşlar ,

Lütfen herkes yanlış oldugunu duşundugumuz tartiştığımız sorular için dilekçe yazsın.Çok fazla hata bulunmakta belki içimzden sınırda kalanlar gecer.Artık herşeyi para dökmüşler kursuydu sınavıydı itirazıydı derken iyice abarttılar.Kendi hatalarını göstermek için para ödeyecez.Neyse artık olan oldu şimdi hakkımız olanı alalım.Herkesin duyarlı olmasını bekliyorum..

D1s, alice ve s4m1c4n bu yazıya teşekkür etti.
  18. dhidem

dhidem TÜİSAG Üyesi

Yönetmelikte net ve açık bir şekilde yazıyor... O soru iptal olmaz..

19. montana_26

montana_26 TÜİSAG Üyesi

EVET CEVABI HATALI

20. Aysgonul

Aysgonul Guest

Dilekçeler kargo ile gönderilebiliyormuş

ozlemozhan, alice ve s4m1c4n bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica