18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ReDDeCK

ReDDeCK TÜİSAG Üyesi

B kitapçığında 94 Numaralı Soru

Aşağıdakilerden Hangisi iş ekipmanlarında güvenliği olumsuz etkileyen durumlardan birisi değildir

a- Ekipmanın uzun süre kullanılmaması
    b- Çalışma prensibinde değişiklikler olması
    c- Operatörün meslek hastalığına maruz kalması
    d- Operatörün iş ekipmanı ile kazaya maruz kalması

Burada soru ''iş ekipmanlarında güvenilirliği'' ibaresi ile sorulsaydı belki yanıt c olabilirdi ancak şu hali ile yanıtların hepsi doğru gözükmekte yanılmıyorsam

can buyukelyas bu yazıya teşekkür etti.
  2. mehmetkoc

mehmetkoc TÜİSAG Üyesi

Özgür Bey , insanların hakkını yememek lazım. Adamlar herkez kazansın diye çok kolay sormuşlar soruları (çalışan için tabiki ) ancak senin de dediğin gibi 10 kadar soru da sıkıntı var. çok dikkatli okuyup yorumlamak gerekn sorulardı. Ayrıca 2-3 soruda soruluş şeklinden dolayı hatalı diyebilirim. Ama genel anlamda geçmiş sınavlarla kıyaslamak gerekirse normal çalışan bir kişi bu sınavdan rahat 70 almalıydı...

3. kuranarda

kuranarda TÜİSAG Üyesi

Tabiki itiraz kararı sizin ama bence bu tarz kelime oyunu aramaktansa daha bariz konulara yonelmemiz gerekir gibi geldi bana.

4. Buğra Atıl Kaplan

Buğra Atıl Kaplan TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı 20. soruda gürültü maruziyet riskini belirlemek için kullanılan alet dozimetre demişler desibelmetre değilmi arkadaşlar ? Bu soru yüzde yüz yanlış olması gerekiyor..

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. namikkemal

namikkemal TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar buradaki cevapta önlem almakla yükümlüdür deniyor. .dolayısıyla cevap doğru .

6. omayra

omayra TÜİSAG Üyesi

kesinlile katılıyorum

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. mehmetkoc

mehmetkoc TÜİSAG Üyesi

Haklısın günlüdere . Tehlikeli durumla tehlikeli hareket farklı şeyler..

8. mehmetkoc

mehmetkoc TÜİSAG Üyesi

Bu soruyu sanırım geçmiş sınavların birinde görmüştüm. Kitapcığın cevabı doğru..

9. yahel

yahel TÜİSAG Üyesi

arakadaşlar ben de tespit ettiğim soruları paylaşıyorum,kim ne kadar destek olursa o kadar etkili olur itirazlar o yüzden üçe beşe bakmadan hatalı sorulara siz de itiraz edin

Sorular B KİTAPÇIĞINDAN

4. Kaynak ve kesme işlemleri çok farklı koşullar altında...........endüstriyel hijyenle alakası olduğunu dşünmüyorum

21.İş yeri hekimliği hizmetlerinin temel uyğulamaları arasında değildir......Kişilerin niteliklerine uygun işte çalışmasını sağlanması

8.2.3-Sağlık sorunları nedeniyle işe devamsızlık durumlarında işe dönüş muayenesi yaparak eski işinde çalışması sakıncalı bulunanların mevcut sağlık durumlarına uygun bir işte çalıştırılmasını TAVSİYE ETMEK

http://www.isvesosyalguvenlik.com/i...leri-yapilmasi-gereken-islemler/#.UZpg7b0eog0

45.İSG yönetim sitemi ....................QS 9000

QS–9000, ISO 9001:2000 maddelerini kapsayan ve ek olarak otomotiv endüstrine yönelik spesifik gerekliliklerden oluşan bir standarttır.

http://www.cardeacert.com/oto-nedir.htm

97.CE iliştirilmesi..................D şıkkındaki CE işareti,boyutları uygun olduğu taktirde ÜRÜNÜ iliştirmelidir anlam bozukluğu
    ve 3) Ürüne veya bilgi plakasına, ürünün yapısı gereği bunun mümkün olmadığı ya da istenmediği durumlarda varsa ambalajına ve ilgili teknik düzenlemenin öngörmesi halinde ürün beraberindeki belgelere iliştirilir, maddesi B şıkkını mümkün kılar

http://www.alomaliye.com/ce_uygunluk.htm

99.Daire testere sorusu................... yerden yükseklik için birim belirtilmemiş Madde 184 - Daire (tepsi) testere tezgahları ile yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır :

1) Daire testere tezgahlarında, çalışma tablasının yerden yüksekliği 85-90 santimetre olacaktır.

http://www.idealhukuk.com/hukuk/huk...1&tit=iSCi-SAGLIGI-VE-iS-GUVENLiGi-TUZUGU-(4)

kıvanç evegü ve muharrem şahin bu yazıya teşekkür etti.
  10. denizim

denizim TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar eğitim aldığınız yer ile görüşerek soru iptali yapınız biz kurstaki arkadaşlarla birlikte eğitim kurumundaki hocamıza ilettik onlar itirazda bulunacaklar

11. Ahmet Çetin

Ahmet Çetin TÜİSAG Üyesi

ŞU SORULARIN GEREKÇESİ VARDIR.

WORD DOSYALARININ TAMAMINI İNDİRİP TEK TEK İNCELEYİNİZ.

HATALI DURUM VARSA BİLİDİRİNİZ.

--------------------------------------------------

Daire testere tezgâhlarında çalışma tablasının
    yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi
    olmalıdır?
    A) 80 B) 90 C) 100 D) 110

----------------------------------------------------

I- BS 8800
    II- QS 9000
    III- ISO 9000
    IV- OHSAS 18001
    Yukarıda verilenlerden hangileri İSG yönetim
    sistemidir?
    A) Yalnız IV B) II ve III
    C) I, II ve IV D) I, II ve III
    Aşağıda verilen ölçüm aletlerinden hangisi
    kişisel gürültü maruziyeti riskini belirlemek
    için kullanılır?
    A) Higrometre B) Dozimetre
    C) Anemometre D) Barometre
    ---------------------------------------------------

Gürültü kontrolünde uygulanan “gürültüye
    maruz kalma süresini azaltmak” ne tür bir risk
    kontrolüdür?
    A) Gürültünün alıcıda kontrolü
    B) Planlama ile gürültü kontrolü
    C) Gürültünün kaynağında kontrolü
    D) Gürültünün kaynak ile alıcı arasında kontrolü

-----------------------------------------------

Emniyet kemeri ile ilgili olarak aşağıdakiler-den hangisi yanlıştır ?
    A) Çıkılan yükseklikteki işin durumuna göre;
    çalışanın bulunduğu noktayı değiştirebilmesi
    için, emniyet kemeri bağlandığı sabit noktadan
    geçici olarak sökülebilir.
    B) Emniyet kemerlerini kullanacak kişinin vücut
    ağırlığı her altı ayda bir kontrol edilmeli ve
    gerekirse bu ağırlığa uygun yeni bir emniyet
    kemeri verilmelidir.
    C) Düşme ve kayma tehlikesi olan çatı gibi yerler-de düşme tutucu aparatları olan “paraşüt tipi
    emniyet kemerleri” kullanılmalıdır.
    D) Emniyet kemerleri ve müştemilatı “her çalış-maya başlamadan önce” iyice kontrol edilmeli,
    en ufak bir arıza ve bozukluk hâlinde kullanıl -mamalıdır.

--------------------------------------------------

Aşağıdakilerden hangisi işyeri hekimliği
    hizmetlerinin temel uygulamaları arasında
    değildir?
    A) Çalışanların sağlık gözetiminin yapılması
    B) Çalışanlara sağlıkla ilgili konularda eğitim
    yapılması
    C) İşyerlerinde iyileştirici sağlık hizmetleri sağlan-ması
    D) Kişilerin niteliklerine uygun işte çalışmasının
    sağlanması

--------------------------------------------------------

Kişisel koruyucu donanımlarda CE işaretinin
    iliştirilmesi ile ilgili olarak aşağıdakilerden
    hangisi doğrudur?
    A) CE “Avrupa Kalitesi” anlamına gelmektedir.
    B) CE işareti, ürünün belgelerine iliştirilmelidir.
    C) CE işareti ürünün kaliteli olduğunu göstermek
    için iliştirilir.
    D) CE işareti, boyutları uygun olduğu takdirde
    ürünü iliştirilmelidir.

---------------------------------------------------

Çocuk ve Genç İşçilerin Çalıştırılma Usul ve
    Esasları Hakında Yönetmelik’e göre, temel
    eğitimini tamamlamış ve okula gitmeyen
    çocukların çalışma saatleri haftada en çok kaç
    saattir?
    A) 7,5 B) 9 C) 35 D) 40

-------------------------------------------------
    Aşağıdakilerden hangisi aydınlatma ölçüm
    birimidir?
    A) Candela B) Lux
    C) Joule D) Watt

Gaz tüplerinin depolanmasında aşağıdakiler -den hangisi diğer tüplerden ayrı tutulmalıdır?
    A) Asetilen B) Propan
    C) Argon D) Oksijen

-----------------------------------------------------

Ayrıca C ve B sınıfı iş güvenliği sorularında aşağıda göreceğiniz gibi ...... adet soru birebir aynıdır. Hizmet verme sınırlarımızı belirleyen Sınıf farkına rağmen aynı sorulara tabi olmamızın haksızlık olduğunu düşünmekteyim ve Sayın Kurumunuzca bu konuda da gerekenlerin yapılmasını arz ederim.

gurcan1903, cutendcold, alice ve 4 kişi daha buna teşekkür etti.
  12. Ezgi R

Ezgi R TÜİSAG Üyesi

Arkadaslar 'itiraz' dusunenler elimizi cabuk tutalim. http://www.meb.gov.tr/sinavlar/dokumanlar/2013/duyuru/IsYeriHekim_IsGuvnUzm.pdf

sınav İLE İLGİLİ İTİRAZLAR
    Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının
    http://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından
    itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne
    yapabileceklerdir.4
    Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner
    Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540
    5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil)
    “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul
    edilecektir.
    Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı
    No:42 Emek-ANKARA’dır.
    sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip
    sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.

13. omayra

omayra TÜİSAG Üyesi

bu soru kesin hatalı

14. kerem0634

kerem0634 TÜİSAG Üyesi

Mehmet koc sana kardesim cevabm adam neden zorunlu olmadkca pruzlu kaygan yerde calissn isin özelliği öyle ki yuzde 100 tehlikeli durumdur bu soru ilk listemde kafani yorma.

15. AHMET ASA

AHMET ASA TÜİSAG Üyesi

çok mu kolay sormuşlar? siz demişsinizki çok dikkatli okuyup yorumlamak gereken sorulardı demışsiniz. bu mu koaly sınav kendinizle çelişiyorsunuz. adamlar bariz şekilde kafa karıştırmak için soru sormuşlar. biz sonucta burda uyduruktan şeyler uydurupta itiraz etmiyoruz. bir arkadas da kılı kırk yararak hata arıyorsunuz demiş. eğer hata varsa bulunur dostum. yıllar once oss matematıkte polınomlarla ılgılı bı r soru sordular. soru cozulebılıyor ve sadece tek bır cevap bulunabılıyordu. cevap şıklarıda dogruydu. sıkıntı yoktu yanı. ama soru ıptal edildi. neden biliyormusunuz? cunku polınom kurallarına gore oyle bır polınım yoktu.ç bu yuzden soru ıptal edildi. ben hala ınceledıkce sorualrda hata buluyorum. adamlar dogru cevap sıkkında bariz anatım bozuklugu yapmıslar yahu daha ne olsun.

burda itiraz ediyoruz dıye kımsenın hakkını yemıyoruz. sen gıdıpte dogru cevap şıkkına anlatım bozuklugu ıceren bır cumle yazarsan ve bunu kontrol etmeden sorarsan kımseye anlatamazsın bunu.böyle saçmalık olmaz. sorulan soru hıc bır sekılde eksıklık ıcermemelı.bakın dıkkatınız cekerım. hiç bir şekilde yanlıslık ıcermemelı dıyorum. virgülse virgül olacak vs..cunku bınlerce ınsan bu sınava gırıyor ve bınlerce farklı dusunus tarzı var. bu ogretmenken 20 kısılık sınıfa yaptıgınız bır sınav gıbı degıl.orada sınıf ıcerısınde duzenleme yaparsınız magdurıyetı gıderırsınız. herkes hata yapabılır. ama bu tur sınavlar hata kabul etmez. resmen saçmalık. bakın tekrar edıyorum adamlar polnom sorusunu oıptaş ettıler cunku gercekte oyle bır polınom yok. herseyı didik didik edıyorsunzu dıyen arkadasa seslenıyorum. sen kazara dogru sıkkı ısaretlemıssın gelmıssın burda ıtıraz edenlerı elestırıyorsun. yazık gunah.

alice, shadowefe, can buyukelyas ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  16. Ahmet Çetin

Ahmet Çetin TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar itiraz için Ankara da olmaya gerek yokmuş iletişimi 147 numaralı telefondan sağlayabilirsiniz.

ZİRAAT BANKASI

TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07

hesap numarasına atm veya vezne aracılığı ile bu arada her soru için 10,00 tl yatırılacak
    sonra dilekçe yazılacak soru için sorunun hangi kitapçıkta olduğunu soru numarası ile birlikte itiraz yapılacak
    en son olarak

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı

Genel Evrak Servisi

İnönü Bulvarı No:42

Emek/Ankara

adresine gönderilecek

17. kerem0634

kerem0634 TÜİSAG Üyesi

Mehmet koc sana kardesim cevabm adam neden zorunlu olmadkca pruzlu kaygan yerde calissn isin özelliği öyle ki yuzde 100 tehlikeli durumdur bu soru ilk listemde kafani yorma.

18. Kürşat Dolayman

Kürşat Dolayman TÜİSAG Üyesi

işte itiraz ettiğim sorular aynı soruya itiraz eden varsa alsın etsin herkese iyi akşamlar umarım amacımıza ulaşırız.

Ekli Dosyalar:

19. Necat eryılmaz

Necat eryılmaz TÜİSAG Üyesi

Bende 67 de kalıyorum allah kahretsin bu soruları hazırlayanları.

nozgur bu yazıya teşekkür etti.
  20. likable03

likable03 TÜİSAG Üyesi

A KİTAPÇIĞI 43 NUMARALI SORU

43. Kaynak ve kesme işlemleri çok farklı koşullar altında kat seviyesinden yüksek çok çeşidi yerlerde (fabrikalarda, uzay kafesi konstürsiyonlannda, çukurlarda, teknelerde, madenlerde,tanklarda vb.) yapılmaktadır. Bu tarz
    yerlerde kaynak ve kesme işlemleri yapılırken çalışanın meşgul edilmemesi ve çalışan kişinin işine konsantre olarak değişen şartlara göre pozis yonunu iyi ayarlaması gerekmektedir.
    Bu konularla ilgilenen bilim dalı aşağıdakilerden hangisi olamaz?

A) İş sağlığı ve güvenliği
    Psikolojik danışmanlık
    C) Endüstriyel hijyen
    D) Ergonomi

CEVAP ANAHTARI: B ANCAK ENDÜSTRİYEL HİJYENLE İLGİLİ HİÇ BİR İFADE GEÇMEMEKTEDİR SORUNUN VERDİĞİ ÖRNEK OLAYDA

juti_juti ve gencay3959 bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica