18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. sedat nam

sedat nam TÜİSAG Üyesi

A KİTAPÇIĞINDA 24 ,68,81 KESİNLİKLE HATALI SORULARDAN BAŞKA HER ŞEYE BENZİYOR LANET OLSUN

2. semilalp

semilalp TÜİSAG Üyesi

SORU 24. Gürültü kontrolünde uygulanan “gürültüye maruz kalma süresini azaltmak” ne tür bir risk kontrolüdür?

A) Gürültünün alıcıda kontrolü.
    B) Planlama ile gürültü kontrolü.
    C) Gürültünün kaynağında kontrolü.
    D) Gürültünün kaynak ile alıcı arasında kontrolü.

Cevap anahtarında A seçeneği doğru kabul edilmiş.

“gürültüye maruz kalma süresini azaltmak” ibaresi ilgili yönetmeliğin hiçbir kısmında “gürültünün alıcıda kontrolü” ile ilişkilendirilmemiştir.

Ayrıca;
    Gürültü Yönetmeliği 7. Madde 7. bendi

7) Gürültüyü azaltacak bir iş organizasyonu ile;
    - Maruziyet süresini ve gürültü düzeyini sınırlamak,
    - Yeterli dinlenme araları verilerek çalışma sürelerinin düzenlenmesi,
    gibi önlemler alınacaktır.
    Yönetmelikte belirtilen “iş organizasyonu” hem teknik hem de dilbilgisi bağlamında planlama olarak algılanmaktadır.
    Dolayısı ile doğru cevap B seçeneği olmalıdır.
    M

alperozbas, rizakaya ve magrostigma bu yazıya teşekkür etti.
  3. baLance20

baLance20 TÜİSAG Üyesi

Soruya dikkat edelim arkadaşlar, "yükün sahip olduğu özellikten dolayı" bu cümle sorunun anahtarı..

4. magrostigma

magrostigma TÜİSAG Üyesi

sağlık kuralları bakımından günde ancak 7,5 saat ve daha az çalışılması gereken işler hakkında yönetmeliğe göre aşağıdakilerden hangisi günde ancak 7,5 saat çalışılacak işlerden değildir diyor.
    ben burada 7,5 saat çalışılacak işlerden olmayan hepsini anlarım işin gerçeği ve buna göre de kurşun ve arsenik işleri cevabını işaretledim.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Goldbergon

Goldbergon TÜİSAG Üyesi

Sorulara itiraz edecek arkadaşlara seslenmek istiyorum. Evet gerçekten bazı sorular tamamen hatalı ancak bazı sorular var yönetmelikleri açıp okursanız yanlış bildiklerinizin aslında doğru olduğunu göreceksiniz. Lütfen itiraz edeceksek dayanağımızın ne olduğunu da gösterelim ki itirazlarımız daha etkili olsun.İnşallah hepimiz 70'i geçeriz.

devrim ciyiltepe bu yazıya teşekkür etti.
  6. Jeologman

Jeologman Banned

Uygun işe yerleştirme sorusunda bir sıkıntı yok arkadaşlar. Ergonomi biliminde işe uygun işçi değil , işçiye uygun iş ve iş ekipmanı sağlanır kaidesi vardır. Boşa zaman ve umut harcamayın bu soruda.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Jeologman

Jeologman Banned

Hocam orada fazla mesai yaptırılabilir anlamında soruyor. Dediğiniz doğru kurşun işlerinde uğraşanlar fazla mesai hatta 7.5 saat bile çalıştırılamıyorlar. Ancak montaj işçileri fazla mesai de çalıştırılabilirlet.

8. rizakaya

rizakaya TÜİSAG Üyesi

A 34 .SORU BENİM HİÇ BİR ÇALIŞMA NOTUMDA HAVALANDIRMA FİZİKSEL ETMENLER İÇİNDE DEĞİL.SADECE FİZİKSEL ETMENLER ARASINDA GÜRÜLTÜ,TİTREŞİM,TERMAL KONFOR,AYDINLATMA,RADYASYON VE BASINÇ VAR.ACABA YANLIŞLIK BENDE Mİ YOKSA

9. seart

seart TÜİSAG Üyesi

iptal başvurusu yapacakların dikatine
    testere sorusunun birimin dışında birde cevabı da yanlış onuda dilekçelere yazmayı unutmayın
    Madde 184 - Daire (tepsi) testere tezgahları ile yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır :
    1) Daire testere tezgahlarında, çalışma tablasının yerden yüksekliği 85-90 santimetre olacaktır.
    2) Daire testerenin üstü ve etrafı, mafsallı ve kesilecek parçanın dokunması ile açılabilen bir koruyucu ile örtülecek ve testerenin tabla altındaki kısmı da korunacaktır.
    3) Uzun parçaların kesildiği tezgahlarda, sıkışmayı önlemek için, ayırıcı bir bıçak veya kama bulunacak ve el ile iş verilen tezgahlarda, kısa parçaları veya kesilmesi biten uzun parçaları itmek için, kayar takozlar bulundurulacak ve bunların kullanılması sağlanacaktır.
    4) Daire testere tezgahlarında kullanılan ayrıcı bıçaklar, testere diş genişliğinden dar ve testere gövdesinden kalın olacak, tabla üzerinden yüksekliği 5 santimetreden az olmayacak, testere yüksekliğinden 2 milimetre aşağıda bulunacak ve testereye (3) milimetre açıklıkta kavisli bir şekilde yapılmış olacaktır.
    5) Daire testereler, bakımlı, ayarlı ve keskin olacak, arıza görülenlerle çatlak olanları derhal çıkarılacak ve çatlak uçları, delinecek dahi olsa, tekrar kullanılmayacaktır.
    6) Kalas biçen büyük testereli tezgahlarda, operatörün önüne tel korkuluk ve daire testerenin üstüne, ayarlı bir siper konacaktır. Çift testereli tezgahlarda, parça sıkışmasına engel olacak şekilde uygun ayırıcılar bulunacaktır.
    7) Sürekli odun kesen daire testere tezgahlarında, testere üzerine tabladan 15 santimetre yükseklikte 3 milimetre kalınlıkta saç veya 4 santimetre kalınlıkta tahtadan yapılmış bir koruyucu bulunacaktır.
    8) Sarkaç (Üstten mafsallı) testere tezgahlarında koruyucu eteği, testerenin ekseninden aşağıya kadar uzatılacak, yanları menteşe kapaklı olacak, testere, geri çekilme durumunda ve kesmez vaziyette iken de alt kısmı korunmuş olacak ve testerenin önden tablayı aşması önlenecektir

10. Murat Fatih İNAN

Murat Fatih İNAN TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar ben 5 soruya yarın itiraz ediyorum inşallah, itiraz dilekçemi de ekliyorum, bir kısmını ben yazdım, bir kısmını da arkadaşlarımızın çalışmalarından aldım, karma bir şey oldu, kullanmak isteyen arkadaşlar göz atabilirler.

Ekli Dosyalar:

Kemal Erdal Çelen ve özgürsarı bu yazıya teşekkür etti.
  11. ozlemozhan

ozlemozhan TÜİSAG Üyesi

Benim toparlayabildiğim hatalı sorular bunlar, yanlış düşündüğüm varsa uyarırsanız sevinirim
    A Grubu 26. Soru :BS 8800: Bir iş sağlığı ve iş güvenliği rehber standardıdır. QS 9000 : QS 9000’in temeli olarak ISO 9001 (1994)’in Bölüm 4’ü benimsenmiş ve italik harflerle baskıya dahil edilmiştir. Yorumlar ve otomotiv sanayiine özgü tamamlayıcı kalite sistem koşulları normal harflerle baskıya alınmıştır. İptal edilmelidir.
    A Grubu 86. Soru:Ürünün üzerine ve / veya ambalajına ve beraberindeki belgeye '' CE '' işareti iliştirilir ve piyasaya arz edilir. http://www.tse.org.tr/hizmetlerimiz
    Ürünün üzerine ya da beraberindeki belgeye iliştirilir şıklardan her ikisi de doğrudur. İptal edilmelidir.

A Grubu 2. SORU:İŞYERİ HEKİMİ VE DİĞER SAĞLIK PERSONELİNİN GÖREV, YETKİ, SORUMLULUK VE EĞİTİMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK TASLAĞI’ nın 9,10 ve 11. Maddelerinde geçen işyeri hekiminin görev, yetki ve yükümlülükleri arasında kişilerin niteliklerini belirlemek ve niteliklerine uygun işte çalışmalarını sağlamak bulunmuyor. Dolayısıyla sorunun D şıkkı da işyeri hekimliği hizmetlerinin temel uygulamaları arasında değildir. Şıklardan ikisi de yanlıştır.
    A grubu 96. Soru: 15 yaşını tamamlamış 18 yaşını tamamlamamış, A şıkkı?
    A Grubu 14. Soru:OSGB’ler yangın, kaza ve doğal afetlerle ilgili önlem almak zorundadırlar, tüm şıklar doğru, Soru iptal edilmelidir.
    A Grubu 61. Soru:Doğru cevap C verilmiş ancak B şıkkındaki NO yanıcı bir gaz değildir.
    A GRUBU 24. SORU:“GÜRÜLTÜ YÖNETMELİĞİ
    Maruziyetin Önlenmesi veya Azaltılması
    Madde 7 — Gürültüden kaynaklanan maruziyetin önlenmesi veya azaltılması için; Gürültüyü azaltacak bir iş organizasyonu ile; - Maruziyet süresini ve gürültü düzeyini sınırlamak, - Yeterli dinlenme araları verilerek çalışma sürelerinin düzenlenmesi gibi önlemler alınacaktır.” dolayısıyla "gürültüye maruz kalma süresini azaltmak" gürültü yönetmeliği açısından iş organizasyonu yani planlama ile gürültü kontrolü demektir. Doğru cevap B olmalıdır.

Tütü ve alperozbas bu yazıya teşekkür etti.
  12. oylmz

oylmz TÜİSAG Üyesi

Başkasının emeğinden, aldığı nottan, itiraz edeceği sorudan "sizden iş güvenliği uzmanı mı olur" sonucunu çıkaran muhterem..Burada eğitim düzeyi zaten belli, hemen herkes tam zamanlı çalışıyor vakti yok. Üzerine sorularda duşlarla tuvaletlerle uğraşıyor..Bi rahat bırakın kardeşim ya...Geçen sinir bozmasın..bırakın bizbize ağlayalım:)CE sorusu, kemer sorusu, gürültünün kontrolü sorusu, iş hekimine ait olmayan görev, ohsas sorusu, testere birim eksiği, endüstriyel hijyen sorusu bana göre iptal adayları.

13. Tosato

Tosato TÜİSAG Üyesi

herkezin yanlıs olarak düşündüğü aynı sorulara 10tl vermesi bencede mantıksız ama durumu sınırda olan arkadaşlar, yanlış olduğunu ispatlayabildiği sorulara bizzat başvursun, bu forumdakilerin bir çoğu başkaları nede olsa başvuracak gözüyle bakıyorlar şu da bir gerçek 2011 de yapılan isg sınavında olduğu gibi sınavın bütünüyle iptal olmaması için en fazla 9 sorunun iptali veya şıkları değişecek, umarım emeğimizin ve masraflarımızın karşılığını alırız..

14. baLance20

baLance20 TÜİSAG Üyesi

b21.sorunun ergonomiyle nasıl bir ilişkisi var ? Sanırım yanlış soru üzerine yorum yapıosun, işyeri hekimliği sorusu ve hatalı bir soru.

15. seart

seart TÜİSAG Üyesi

iptal başvurusu yapacakların dikatine
    testere sorusunun birimin dışında birde cevabı da yanlış onuda dilekçelere yazmayı unutmayın
    Madde 184 - Daire (tepsi) testere tezgahları ile yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır :
    1) Daire testere tezgahlarında, çalışma tablasının yerden yüksekliği 85-90 santimetre olacaktır.
    2) Daire testerenin üstü ve etrafı, mafsallı ve kesilecek parçanın dokunması ile açılabilen bir koruyucu ile örtülecek ve testerenin tabla altındaki kısmı da korunacaktır.
    3) Uzun parçaların kesildiği tezgahlarda, sıkışmayı önlemek için, ayırıcı bir bıçak veya kama bulunacak ve el ile iş verilen tezgahlarda, kısa parçaları veya kesilmesi biten uzun parçaları itmek için, kayar takozlar bulundurulacak ve bunların kullanılması sağlanacaktır.
    4) Daire testere tezgahlarında kullanılan ayrıcı bıçaklar, testere diş genişliğinden dar ve testere gövdesinden kalın olacak, tabla üzerinden yüksekliği 5 santimetreden az olmayacak, testere yüksekliğinden 2 milimetre aşağıda bulunacak ve testereye (3) milimetre açıklıkta kavisli bir şekilde yapılmış olacaktır.
    5) Daire testereler, bakımlı, ayarlı ve keskin olacak, arıza görülenlerle çatlak olanları derhal çıkarılacak ve çatlak uçları, delinecek dahi olsa, tekrar kullanılmayacaktır.
    6) Kalas biçen büyük testereli tezgahlarda, operatörün önüne tel korkuluk ve daire testerenin üstüne, ayarlı bir siper konacaktır. Çift testereli tezgahlarda, parça sıkışmasına engel olacak şekilde uygun ayırıcılar bulunacaktır.
    7) Sürekli odun kesen daire testere tezgahlarında, testere üzerine tabladan 15 santimetre yükseklikte 3 milimetre kalınlıkta saç veya 4 santimetre kalınlıkta tahtadan yapılmış bir koruyucu bulunacaktır.
    8) Sarkaç (Üstten mafsallı) testere tezgahlarında koruyucu eteği, testerenin ekseninden aşağıya kadar uzatılacak, yanları menteşe kapaklı olacak, testere, geri çekilme durumunda ve kesmez vaziyette iken de alt kısmı korunmuş olacak ve testerenin önden tablayı aşması önlenecektir

16. Erdem BULUT

Erdem BULUT TÜİSAG Üyesi

3 iş günü içerisinde yani 23 Mayıs Çarşamba akşamına kadar, Çalışma Bakanlığı Genel Evrak servisine, yazılı dilekçeyle ( TC Kimlik No'lu ve adresli olacak ), Ziraat Bankasına ilgili banka hesabına itiraz edilen soru başına 10 TL yatırılarak, bu banka dekontuda dilekçeye eklenerek, yazılı başvurulu itiraz edilebilir.
    Elektronik ortamda itiraz olanağı yok.

17. rizakaya

rizakaya TÜİSAG Üyesi

AYNEN KATILIYORUM ALICIDA KONTROL İLE MARUZİYET SÜRESİ AZALTILAMAZ

18. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

İptaline ilişkin üzerinde yoğunlaştığım 5 soru var. Üzerinde çalıştığım iptalini güçlü gerekçelerle büyük bir olasılıkla sağlayabileceğim 2 soru var. Bu sorular B kitapçığına göre sırası ile 49, 51, 55, 67 ve 99' numaralı olanlardır. Sizlerde A kitapçığındaki karşılıklarını bularak verdiğiniz yanıtları cevap anahtarı ile karşılaştırıp sizlerinde irdelemenizi rica ederim. Ayrıca sizlerde özellikle yanlış yaptıklarınızı bu gözle incelerseniz başka sorularda bulabilirsiniz. En geç iki gün içerisinde çaba gösterip paylaşım konusunda yardımcı olursanız bu iptallerden yararlanacak arkadaşlar adına iyi bir iş yapmış olabiliriz. Gün doğmadan neler doğar.Hepinize iyi geceler.

uzak, seytug ve özgürsarı bu yazıya teşekkür etti.
  19. oğuz58

oğuz58 TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar benim dilekçem. 10a yakın soru iptal edilecek gibi geliyor bana. inş. hepimizin işine yaraması dileğiyle..

Ekli Dosyalar:

mhnds, kami ferk ve Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  20. magrostigma

magrostigma TÜİSAG Üyesi

benim itirazım zaten yönetmeliğe değil, sorunun anlaşılabilirliğine

Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  21. özgürsarı

özgürsarı TÜİSAG Üyesi

Bu arada meb sayfasında soru yüzdeleri sınavdan önce şu şekilde açıklandı.
    1 Hukuk 5
    2 Genel İSG Konuları 15
    3 Mevzuat 30
    4 Sağlık 10
    5 Teknik 40

Sınavla bu yüzde ne kadar tutuyor takdirinize bırakıyorum...

Ayrıca isg bilgimizi değilde dil bilgimizi ölçmeye çalışan çalışma ve milli eğitim bakanlığını esefle kınıyor tüm iyi dileklerimi !!! iletiyorum. Bu konuda da her iki bakanlığı da faks ve mail yağmuruna tutmaya davet ediyorum sizleri...

noondi, alice ve Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica