18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. atokgozlu

atokgozlu TÜİSAG Üyesi

ben bu soruyu yanlış yaptım. diğer sorulara da itiraz etmem gerekir mi yoksa tek soruya itiraz yeter mi?

2. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

Arkadaşım ne kaynağı olursa olsun, kaynak neye yapılır? Metale. Kaynakta ne kullanılır? Gaz, metal. Bu şeklide düşünüp cevap vereceksin.

alice bu yazıya teşekkür etti.
  3. juti_juti

juti_juti TÜİSAG Üyesi

çok haklısınız ilk başta acaba sadece benmi nerdyse birçok soruda ikilemde kaldım diye düşünürken sitedeki akadaşların yorumlarını okuduğumda benim gibi olan çok sayıda kişi olduğunu gördüm... ucu açık sorular birden fazla cevapçıklar o yüzden dediğiniz gibi acaba 60 geçme notu ideal bir nottur.

4. rizakaya

rizakaya TÜİSAG Üyesi

AMA SORDULAR

5. Jeologman

Jeologman Banned

Ha
    lon gazı yanlış hatırlamıyorsam sıcak demir ile eplimeye girip fosgen?? Diye zehirli bir az çıkarıyordu, o yüzden yasaklanı . Bunun depolamayla bir ilgisi yok. Bence iptal etmezler ama tabi sen bilirsin.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

6. Kemal Erdal Çelen

Kemal Erdal Çelen TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar biraz dağınık ama bu gece itiraz konusunda çalışacak arkadaşlara ışık tutacağına inandığım içim sabahı beklemeden paylaşmayı uygun buldum. Lütfen dilekçe yazacak arkadaşlar göndermeden önce paylaşımı sağlarlarsa hepimiz için daha sağlıklı yol olacaktır.

B kitapçığı 67. sorunun tartışmaya açık ve iptal edilmesi gerecek diye düşünüyorum.

Aşağıdaki ikili gaz gruplarından hangisinde yanıcı olmayan gaz bulunmaktadır?
    A) H2S ve CH4, B) CO ve NO, C) SO2 ve H2, D) C2H2 ve CH4

Yanıt: A ve D şıklarındaki gazlar yakıcı oldukları için yanlış yanıtlardır. Ancak:

B ve C şıkları incelendiğinde sırası ile CO ve H2 gazlarının yanıcı; NO ve SO2 gazları ise yanıcı olmayan gazlar olduğu görülmektedir. Bu nedenle her iki şıklarını doğru yanıt olacağı ortaya çıkmaktadır. Dolayısı ile çelişik bu sorunun iptali tartışmasızdır.
    Söz konusu soruyu doğru yanıtlamış olacakları gerçeği karşısında şimdiden sınava giren tüm arkadaşlarımızı kutlarım. Kalın sağlıcakla.

Türkçe dersi sınavına girmişiz gibi oluyor ama... Ben şöyle düşünüyorum; soru mecaz cevapla yanıt vermemizi istemiş, dolayısıyla eksik kalmış, askıda demek çamaşırın askıda kalası gibi düşünen arkadaşları yanılttı, elbette öyle değil ama ben cevap seçeneklerinde "havada askıda kalan" deseydi kimse kaçırmazdı soruyu. Ben uçucu yaptım sonra olmadığını anladım ama bende mecazi olarak değil de havada asılı kaldığını düşünerek o şıkkı işaretledim. Dolayısıyla şu var ki cevap şıklarında anlatım eksikliği görüyorum ben, iptal edilebilecek sorular arasında olduğunu düşünüyorum.

arkadaşlar şu lavaboların 15 günde bir temizlenerek dezenfekte edilmesi şıkkını işaretleyenler soruda eksik yazıldığı için sorunun iptali konusunda itiraz edelim.

Soruların iptali için isggm@csgb.gov.tr adresine mail atın arkadaşlar, dairesel testere sorusunda birim verilmemiş metre mi cm mi, bu soruda iptal edilmelidir, doğru yapan da yanlış yapanda her şekilde iptal edilen sorular zaten DOĞRU olarak kabul ediliyor. Buna göstereceğiniz özveriler sınırda olan arkadaşlarımıza yardımcı olabilir teşekkürler

IG15. Yeraltı Madenlerinde Bulunan Zararlı Gazlar ve Metan Drenajı
    www.isgum.gov.tr/.../IG15-yeraltinda_bulunan_zararli_gazlar_ve_metan...
    ·
    Yazan: M DURŞEN - İlgili makaleler
    Kükürt dioksitin sert kükürtsü bir kokusu vardır. Çok zehirlidir fakat yanıcı bir gaz değildir. Özgül ağırlığı 2.26(g/ )'dır. Yanmış demir piriti ve kükürtlü cevherlerin ...

Argon gazı kokusuz, renksiz, yanıcı olmayan ve patlamayan bir gazdır. Yan tehlikesizdir. Argon gazı klasik ısıcama uygulandığında %4 gibi düşük bir ısı yalıtımı...

Titreşim yönetmeliğininRisk Belirlenmesi ve Değerlendirmesi konu başlıklı bölümde yer alan
    “d) İşveren, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin (c) bendine göre yapılacak risk değerlendirmesinde özellikle aşağıdaki hususları dikkate alacaktır:
    1) Aralıklı titreşim veya tekrarlanan şoklara maruziyet de dâhil maruziyetin türü, düzeyi ve süresi,”

Yazılmış iken B kitapçığı 51. Sorunun d şıkkının “Maruziyetin türü, düzeyi ve süresi” olarak 1. Maddenin son bölümü alınarakı dejenere edilmesi; anlam kaymasına neden olmuş ve uzman adayları açıkça yanıltılmıştır.

B kitapçığı Soru 55. De “..eğitimler kapsamında aşağıdakilerde hangisi sorumlu tutulmamıştır denilerek B şıkkı doğru

Eğitim
    Madde 13 — İşveren, işçilerin ve/veya temsilcilerinin yeterli ve uygun eğitim almalarını sağlayacak, işçilere özellikle aşağıdaki konularda gerekli bilgi ve talimatı verecektir:
    a) Sağlığı etkileyebilecek riskler ile sigara içmenin getireceği ek riskler,

B kitapçığı Soru 49- “Fiziksel ortam faktörlerinde yer alan tozlar hangi katı madde türüdür” sorusunun doğru yanıtı olarak “ASKIDA” verilmiştir. Sorudan ve yanıttan kaynaklanan iki nedenle iptali gerekmektedir.
    1) Yanıtların soruda geçen madde türü ile ilgisi yoktur. Yani soru cümlede istenen amacı sağlamadığı için çeldirici bir durum oluşmuştur.
    2) Doğru yanıt diye verilen “Askıda” sözcüğü Türkçede birkaç anlama gelmesi nedeniyle teknik bir kavram özelliğinden uzaklaşmıştır. Bu yanlış sözcük yerine söz konusu şıkta “Tozların Havada Askıda Kalması” veya “Havada asılı partiküller” kavramı yer almalıydı.
    “B. Tozların Havada Askıda Kalması
    Çok ince tozlar havada uzun süre askıda kalır. Beş mikrondan küçük çapta olan tozlar uzun zaman havada askıda kalır. Böylece bu ince tozlar, ocaktaki havalandırmanın meydana getirdiği hava akımlarıyla ocakta her bacaya yayılır ve sürüklenir.”

kami ferk bu yazıya teşekkür etti.
  7. rizakaya

rizakaya TÜİSAG Üyesi

ONU BUNU BIRAKINDA A KİTAĞPÇIĞI 95.SORU HANGİSİ AĞIR VE TEHLİKELİ İŞLER YÖNETMELİĞİ İLE BAŞLAYAN SORU MÜFREDAT DIŞI YANİ KANUNDA YOK KALDIRILMIŞ.NASIL BİR ÜLKE YA .4857 SAYILI KANUNDAN SORUMLUSUN DİYOR.SONRADA 4857 İÇİNDE YER ALMAYAN SORUYU SORUYOR.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  8. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

Termal konfor; ısı, nem, havalandırma yani iklimlendirme

9. Kemal Erdal Çelen

Hiç düşünmeden var yanıtını veriyorum. Dilekçenizi yazmaktan çekinmeyiniz lütfen. İyi geceler.

10. noondi

noondi TÜİSAG Üyesi

iyileştirici değil koruyucu sağlık hizmeti verir:)

alice, Kemal Erdal Çelen ve ayşegül d. bu yazıya teşekkür etti.
  11. ayşegül d.

ayşegül d. TÜİSAG Üyesi

Off ne stresmiş bu ya içim daraldı resmen, gecenin kaçı olmuş dilekçe ile uğraşıyorum, 69 da kalıcam yoksa. yarın göndereceğim bende B kitapçığı 43,45,67,97,99. sorular
    50 bankaya, 10 kargoya bu da gitsin bakalım sonuç hayır olsun da inşallah

alice ve Kemal Erdal Çelen bu yazıya teşekkür etti.
  12. ismail imamoğlu

ismail imamoğlu TÜİSAG Üyesi

şimdiki işyeri hekimlerinin odaları hastaneden farksız her türlü hizmeti verebiliyolar iyileştirici de koruyucu da

13. Kemal Erdal Çelen

Sormakla bilmeden çok iyi etmişler. Hemen dilekçemizi yazarak bu durumu lehimize çevreceğiz inşallah. İyi geceler.

14. mehmetkoc

mehmetkoc TÜİSAG Üyesi

Atı alan Üsküdarı geçti be arkadaşım ben onu bunu bilmem adamlar daha ne yapsın cevaplarımı verselerdi bide . 80-90 doğru yapanlar tesadüfen mi yaptılar yani. Aklın yolu birdir . 5-6 soruyu iptal edecekler kazanan kazandı kazanamayana yaz tatili yok.

15. Jeologman

Jeologman Banned

Arkadaşlar herkes dilekçesini yazıp göndersin. Kimse gaflete gelip yazmamazlık yapmasın. 10 lira bişey değil. Meb de falan çaşışmıyorum para bana gelmeyecek :))) ama itiraz etmemizde bir mahsur yok. İtiraz edersek bu yanlışlıkları bir daha yapmazlar iyi birşeye de sebep olmuş oluruz.

16. ismail imamoğlu

ismail imamoğlu TÜİSAG Üyesi

iptal edilir diye düşündüğüm sorular B 45, 97,99 bunların dışındaki sorulara az çok bi kılıf bulunur diye tahmin ediyorum

Alpertunga ve mrplayman bu yazıya teşekkür etti.
  17. mehmetkoc

mehmetkoc TÜİSAG Üyesi

Ayşegül hanım 69 varsa sen gecersin merak etme..

ayşegül d. bu yazıya teşekkür etti.
  18. GamCet

GamCet TÜİSAG Üyesi

Cocuk isci 14 tamamlamis 15 tamamlamamis,
    Genc isci 15 tamamlamis 18 tamamlamamis bu dogru bilgidkr arkadaskar..
    Ayrica 24 aralik 2011 sinavinda 40a yakin hatali soru oldugunu ve sınav iptal davalarinin hala surdugunu soylemediler mi size hic??
    Bizim hocalarimiz o sinava bakmayin sakin hata cok var yanlisyaparsiniz diye uyarmislardi.
    O soru icin soyluyorum hata yok genc isci tanimi dogrudur.

mehmetkoc bu yazıya teşekkür etti.
  19. FAZIL KARAKÜP

FAZIL KARAKÜP TÜİSAG Üyesi

A KİTAPÇIĞI 61.SORU YANLIŞ CEVAP NİTRİK OKSİT YANICIDIR. YANİ B ŞIKKI. İTİRAZ İÇİN İSGÜM SİTESİNDEN ALINTI. BOMBA BİR KAYNAK....
    Uzm. Yrd. Maden Mühendisi
    SG Uzm. Maden Yüksek Mühendisi

İSGÜM,
    ANKARA,2012

Yanıcı gazlara, metan
    ( ),
    karbonmonoksit (CO) ve hidrojen (
    )örnek verilebilirken ; bogucu gazlara karbondioksit

(
    ), nitrojen () ve metan ( ) örnek verilebilir. Zehirli gazlar ise karbonmonoksit

(CO), azotun(N) tüm oksitleri, hidrojensülfür (
    ), kükürtdioksit() vb. gazlardan olusmaktadır

http://www.isgum.gov.tr/rsm/file/isgdoc/IG15-yeraltinda_bulunan_zararli_gazlar_ve_metan_drenaji.pdf

20. Kemal Erdal Çelen

Doğru olabilir. İtiraz hakkımızı kullanmamız yerinde olacaktır. İyi geceler.

21. abuzer kadayıf

abuzer kadayıf TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar sabahtan beri aynı sorular dönüp duruyor. Yeniden aynı soruları yazıp durmayalım, dilekçelere yoğunlaşalım artık, yoksa bu muhabbet 3 günü bırakın 13 gün sürer. Birde ne kadar çok dilekçe o kadar baskı demektir. Adamlara acaba dedirtebilirsek tamamdır.
    Herkese iyi geceler. dilekçemi yazdım yarın vereceğim inş. Selamlar.

22. Y.ÖZDOĞAN

Y.ÖZDOĞAN TÜİSAG Üyesi

forumda yazılanları dikkatlice okursan anlarsın,posta yoluyla itiraz dilekçesi gönderiliyor ...

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica