18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. maydoslu

maydoslu TÜİSAG Üyesi

Evet soru geçersiz yani doğru kabul ediliyor herkese yansıyor mebinsınav duyurusunda öyle yazıyor.

FFÖĞÜN bu yazıya teşekkür etti.
  2. fatihergin

fatihergin TÜİSAG Üyesi

KİŞİSEL KORUYUCU DONANIMLARIN İŞYERLERİNDE KULLANILMASI
    HAKKINDA YÖNETMELİK
    Tanımlar kısmında şöyle bir ifade var.​
    B) Aşağıda belirtilenler, yukarıda tanımı yapılan kişisel koruyucu donanımdan sayılmaz:
    a) Özel olarak çalışanın sağlığını ve güvenliğini korumak üzere yapılmamış sıradan iş elbiseleri ve üniformalar,
    b) Acil kurtarma servislerinin kullandıkları ekipman,
    c) Askerlerin, polislerin ve diğer kamu güvenlik güçlerinin giydiği ve kullandığı kişisel koruyucular,
    d) Kara taşımacılığında kullanılan kişisel koruyucular,
    e) Spor ekipmanı,
    f) Nefsi müdafaayı veya caydırmayı hedefleyen ekipman,
    g) Riskleri ve istenmeyen durumları ikaz eden, taşınabilir cihazlar.

soru aslında mantıken insanı yanıltıyor ancak malesef ki yönetmelikte açık açık belirtilmiş.

3. özgür bey

özgür bey TÜİSAG Üyesi

Zeynep haklısın .bende aynı hataya düştüm zaten önceki soruda genç işçinin tanımı d şıkkında yapılmıştı.bir sonraki soruda sorunca bende hemen 16 tamamlamış seçeneğini işaretledim.Bunların bu kadar dikkatsiz olacakları aklıma gelmedi hiç.
    peş peşe iki soru iki farklı cevap.Allah bildiği gibi yapsın bunları.ya sabırrrr :))

4. Dursun Vural

Dursun Vural TÜİSAG Üyesi

A kitapciginda 2-26-36-86-88 nolu sorularin iptal olacagini dusunuyorum isyeri hekimi-is guvenligi yonetim sistemi-CE-daire testere-kansorejen ve mutojen madde

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Dursun Vural

Dursun Vural TÜİSAG Üyesi

Yokmu benim gibi dusunen?

6. Göker.

Göker. TÜİSAG Üyesi

Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.

Sorulara itiraz ücreti ibaresini açıklama kısmına mı yazdıracağız. Birazdan B kitapçığı 45,97,99. sorulara itirazımı yollayacağım ama kafama takılan sorular 45. soruda itiraz ederken iptali olarak mı yoksa cevap şıkkının değiştirilmesi olarak mı itiraz edeceğiz. Birde daha önce belirtmiştim cevap alamadım itirazı PTT yoluyla mı yoksa kargo yoluyla mı yollayacağız ......

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. zeyn7519

zeyn7519 TÜİSAG Üyesi

Ama önceki sorudaki genç işçi tanımı Ağır ve Tehlikeli İşler Yönetmeliğine göre. Bir sonraki soru ise çocuk ve genç işçilerin çalıştırılması yönetmeliğine göre. Maalesef 2 yönetmelikte de farklı tanım var. Bu nedenle bu soruyu iptal etmezler. Öncelikle bu yönetmelikleri düzeltmeleri gerekiyor.

8. kayaof

kayaof TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar Soru İTİRAZLAR Milli eğitimin sitesinde sınav UYGULAMA DUYURUSU başlığı ile aşağıdaki şekilde yapılacaktır.

sınav İLE İLGİLİ İTİRAZLAR
    Adaylar; sınav sorularına ilişkin itirazlarını, soru ve cevap anahtarlarının http://www.meb.gov.tr ve http://www.isggm.gov.tr internet adreslerinde yayımlanmasından itibaren en geç 3 (üç) iş günü içerisinde, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’ne yapabileceklerdir.
    Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.
    Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır.
    sınav sorularına ilişkin itirazlar, en geç 10 (on) gün içerisinde İSGGM tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara yine İSGGM tarafından yazılı olarak bildirilecektir.
    Adayların sınav uygulamasına ve sonuçlara (bilimsel içerikli itirazların sonuçlandırılıp kesin sonuçların ilanından sonra) dair itiraz başvuruları; MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletmesinin T.C. Ziraat Bankası Şubesi Başkent/ANKARA, Türkiye Vakıflar Bankası Ankara Merkez Şubesi ve Türkiye Halk Bankası Küçükesat Şubelerinden herhangi birine, “Kurumsal Tahsilat Programı” aracılığı ile 10 TL (KDV dahil) “sınav sonuçlarına itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.
    Başvuru adresi ise, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Genel Evrak Servisi İnönü Bulvarı No:42 Emek-ANKARA’dır. İtiraz başvuruları topluca, İSGGM tarafından alınıp MEB’e iletilecek ve kesin sonuçlar MEB tarafından adaylara yazılı olarak bildirilecektir.
    Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile adayın T. C. kimlik numarası, imza, adres ve dekontu olmayan dilekçeler ile faksla yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.
    sınav uygulamasına ve sonuçlara ilişkin itirazlar 10 (on) gün içerisinde YEĞİTEK tarafından incelenip sonuçlandırılarak adaylara ve İSGGM’ye bildirilecektir.
    Bütün itiraz başvurularında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı evrak giriş tarihi ve saati esas alınacaktır.
    Başvurusu ya da sınavı geçersiz sayılan, sınava girmeyen, sınava alınmayan ya da sınavdan çıkarılan, adayların bu konuyla ilgili itiraz başvuruları dikkate alınmaz. Ancak; adayın kendi kusuru dışında idari bir sebeple sınava girememesi durumunda sınavın ait olduğu yıl içinde banka dekontu ile başvuruda bulunduğu takdirde kendisine ücret iadesi yapılabilecektir. Ücret iadesi alabilecek adaylar Millî Eğitim Bakanlığının resmi internet sitesinden sorgulatma yoluyla durumlarını öğrenebileceklerdir.
    AYRINTILAR İÇİN BURAYA BAKIN yada ekteki dosyayı indirin:
    http://www.meb.gov.tr/sinavlar/dokumanlar/2013/duyuru/IsYeriHekim_IsGuvnUzm.pdf

Ekli Dosyalar:

9. fatihergin

fatihergin TÜİSAG Üyesi

Sorunda yükün sahip olduğu özelliklerden dolayı ibaresi var
    b,c,d şıklarda belirtilen durumlar hep yük ile alakalı. Dengesiz olması-kaba ve zor kavranması-ağır ve büyük olması-
    Ancak yükün taşınacağı zeminin özellikleri (bozuk olması-engel olması) yükten bağımsız faktörler gibi yorumladım ben.
    İptal olcak gibi bir soru değil benim fikrim.

faruktoksoy bu yazıya teşekkür etti.
  10. yahel

yahel TÜİSAG Üyesi

bankamatikten para yatırma işlemini nasıl yapacağız ? sınav sonuçlarına itiraz ücreti” şeklinde bir şeçenek var mı acaba ?

11. mehmetay

mehmetay TÜİSAG Üyesi

A grubu 20.soru

Aşağıda verilen ölçüm aletlerinden hangisi kişisel gürültü maruziyet riskini belirlemek için kullanılır?

A) Higrometre
    B) Dozimetre
    C) Anemometre
    D) Barometre

Doğru cevap: B

Bu soru hakkında bilgisi olan arkadaşlarımız varmıdır? Açıklayabilirler mi?

12. mustafa bayman

mustafa bayman TÜİSAG Üyesi

67 doğrum var 5 soruyada ne cevap verdiğimi hatırlamıyorum 14 soruya itiraz etmeyi düşünüyorum. İtiraz etmezsek ne olur iptal edilen sorular sayılmazmı?

13. ALİ ULVİ ÖZÇELİK

ALİ ULVİ ÖZÇELİK TÜİSAG Üyesi

İtirazın yerinde olması ve kabul edilmesi durumunda, yatırılan 10 TL nin iade edilmesi gerekmez mi?

14. Semra Topçu

Semra Topçu TÜİSAG Üyesi

ÇOCUK VE GENÇ İŞÇİLERİN ÇALIŞTIRILMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNETMELİK​

Madde 4 —Bu Yönetmelikte geçen;
    Bakanlık : Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını,
    Müfettiş : Baş iş müfettişi, iş müfettişi ve yetkili iş müfettişi yardımcılarını,
    Genç işçi : 15 yaşını tamamlamış, ancak 18 yaşını tamamlamamış kişiyi,
    Çocuk işçi : 14 yaşını bitirmiş, 15 yaşını doldurmamış ve ilköğretimini tamamlamış kişiyi,
    Hafif iş : Yapısı ve niteliği itibariyle ve yerine getirilmesi sırasındaki özel koşullara göre;
    a) Çocukların gelişmelerine veya sağlık ve güvenliklerine zararlı etki ihtimali olmayan,
    b) Okula devamını, mesleki eğitimini veya yetkili merciler tarafından onaylanmış eğitim programına katılımını ve bu tür faaliyetlerden yararlanmasını engellemeyen işleri,

bir önceki soru ise ağır ve tehlikeli işler yönetmeliğinde geçiyor oda doğrru

zeyn7519 bu yazıya teşekkür etti.
  15. Semra Topçu

Semra Topçu TÜİSAG Üyesi

yani yönetmelik isimlerine dikkattt

16. ms.teksin

ms.teksin TÜİSAG Üyesi

Aşağıdakilerden hangisi çalışanın iş yerlerinde iş güvenliğini bozan tehlikeli durumlara örnek durum teşkil eder?
    a)iş yerinin düzensizliği
    b)tehlikeli malzeme kullanma
    c)pürüzlü ve kaygan zeminlerde çalışma
    d)çalışan makine ve techizat üzerinde çalışma

cevap (a) olarak verilmiş ama (c) şıkkı da doğru değil mi?
    buna itiraz edeceğim bana yasal dayanak gönderebilir misiniz arkadaşlar.

17. Semra Topçu

Semra Topçu TÜİSAG Üyesi

Ayrıca biri ağır ve tehlikeli işlerde tanımlanmış diğeri ise ağır ve tehlikeli işlerden bahsetmiyor o yaştaki çocuk ve genç işçilerin ne şartlarda çalıştırılabileceğinden bahsediyor..

18. darktemplar

darktemplar TÜİSAG Üyesi

Genç işçi : 15 yaşını tamamlamış, ancak 18 yaşını tamamlamamış kişiyi,
    Çocuk işçi : 14 yaşını bitirmiş, 15 yaşını doldurmamış ve ilköğretimini tamamlamış kişiyi,

Soruda çocuk ve genç işçi dediğinden 14-15 ile 15-18'i birleştirdim. 14-18 cevabını işaretledim. Yani sonuç olarak soru yanlış sorulduğu için bildiğim konuyu yanlış yaptım. Bu soru kesinlikle iptal olmalı...

19. isgeinstein

isgeinstein TÜİSAG Üyesi

ark sınavda 3 soru ıptal olabılırmı 67 de kaldım :(

20. Semra Topçu

Semra Topçu TÜİSAG Üyesi

çocuk ve genç işçi demiyor yönetmeliğin adı o yarıda mı kesip sorsun arkasından senden genç işçiyi istediğini belirtiyor bu soruda hiç bir sıkıntı yok dikkatli okuyun lütfen

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica