18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. ufkylmz

ufkylmz TÜİSAG Üyesi

evet bencede bu sorunun iptal edilmesi gerekir titreşim riski ile sıcaklığın ne alakası var ? bende c yaptım bu soruyu

seher çam, fyılmaz ve dertmuhendisi bu yazıya teşekkür etti.
  2. zeyn7519

zeyn7519 TÜİSAG Üyesi

Tehlikeli durumlar ve tehlikeli davranışlar diye bir konu var İSG çalışmalarında. Ben birşey demiyorum. İsterseniz o konuyu bir gözden geçirin.

3. zeyn7519

zeyn7519 TÜİSAG Üyesi

Düşük sıcaklıkta titreşimle yapılan çalışmalarda beyaz parmak hastalığı artar hatta parmağın kesilmesine kadar gider. Bu da konularda var.

4. agurer

agurer TÜİSAG Üyesi

Belirtmiş olduğunuz a kitapçığı 26 86 88 nolu sorulara (b kitapçığında 45 97 99) itiraz etmek istiyorum. iş yoğunluğundan dolayı vakit bulamayacağımı düşündüğüm; itiraz dilekçesine eklenecek olan ilgili gerekçeleri -eğer mümkün ise- tarafıma göndermenizi rica ediyorum. aligurer@gmail.com
    ve ayrıca b 43 a grubu 24 nolu gürültü kontrolü sorusu ile ilgili gerekçe de talebimdir. sınavı en kötü ihtimal ile 75 puanla geçmiş görünüyorum fakat bu suistimal edilen sorulara itiraz etmemek elde değil.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

ardaderi bu yazıya teşekkür etti.
  5. İSGsametK

İSGsametK TÜİSAG Üyesi

Yönetmelikte 85 - 90 demektedir

6. dertmuhendisi

dertmuhendisi TÜİSAG Üyesi

kargo eden oldu mu

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

seher çam bu yazıya teşekkür etti.
  7. ufkylmz

ufkylmz TÜİSAG Üyesi

pardon bu varmıs mevzuatta baktım şimdi doğru cevap d şıkkı olacakmış

8. yahel

yahel TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar itiraz etmekte tereddüt edenlere şunu söylemek istiyorum

eğer bir sonraki sınava kalırsanız yine 35 tl ödeyeceksiniz

2. sınavda da başarılı olamazsanız tekrar kursa yazılamanız tekrar staj yapmanız gerekecek

o yüzden 20-30 tl vermeye acımayıp itirazlarınızı yapın.verilen emeklere zaman yazık

berna61, cabir durmaz, mskosen ve 3 kişi daha buna teşekkür etti.
  9. İSGsametK

İSGsametK TÜİSAG Üyesi

İptal edilen sorular herkeze doğru sayılmaktadır.

cabir durmaz ve mskosen bu yazıya teşekkür etti.
  10. spartakus1453

spartakus1453 TÜİSAG Üyesi

değerli arkadaşlar ;

18 mayıs 2013 sınavı ile ilgili yanlış sorular olduğu fikrine hepimiz kanaat getirdik. Ancak söylemleri bırakıp 2 gün içinde itiraz süresi bitiyor buna karşın her soru için 10 tl yatırıp itiraz etmeliyiz. Yoksa konuştuklarımız emeklerimiz hepsi boş ve havada kalır. Ben itirazlarımı yaptım ve kargo ile yolladım ayrıca Bakan Faruk Çelik'e mail attım. Yerimizden kalkıp hakkımızı savunmazsak gevezelikten başka birşey yapmamış oluruz..

saygılarımla

cabir durmaz, mskosen, lanope ve 2 kişi daha buna teşekkür etti.
  11. İSGsametK

İSGsametK TÜİSAG Üyesi

TİCARETİ YAPILIR BU İŞİN BİRİ CEP E İNDİRİR :) KENDİ İŞİNİ KENDİN YAPACAN ÜŞENMEYECEKSİN :)

mskosen ve m mır bu yazıya teşekkür etti.
  12. bilginkagan

bilginkagan TÜİSAG Üyesi

İtiraz dilekçemi hazırladım. B kitapçığı 21,45 ve 92 numaralı sorulara itiraz ediyorum.

Ekli Dosyalar:

kami ferk, ectatli ve alice bu yazıya teşekkür etti.
  13. hakan k.

hakan k. TÜİSAG Üyesi

A kitapçığı soru 24 gürültü kontrolü sorusu, cevap alıcıda kontrolmüş. bence süreyi azaltmak aynı çalışma saatleri içinde orada çalışan operatörü bir başkası ile değiştirmekle olur bir kişi 8 saat yerine 2 kişi 4 er saat gibi buda vardiya planını değiştirerek olur. ustabaşı ya da formene bu bildirilir. alıcıda kontrol cevabı tatmin edici değil. alıcıda kontrol yerine alıcıda engellemek denilirse bu KKD kullanmak olur.

cabir durmaz ve kimyager bu yazıya teşekkür etti.
  14. ekorucu

ekorucu TÜİSAG Üyesi

Risk Belirlenmesi ve Değerlendirmesi

Madde 6 — İşyerlerinde mekanik titreşime maruziyetten kaynaklanan risklerin belirlenmesi ve değerlendirilmesi ile ilgili olarak aşağıda belirtilen hususlara uyulacaktır:

a) İşveren, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin (c) bendi ve 9 uncu maddesinin (a) bendinde belirtilen yükümlülükleri yerine getirirken, işçilerin maruz kaldığı mekanik titreşim düzeyini değerlendirecek ve gerekiyorsa ölçecektir. Ölçüm, bu Yönetmeliğin Ek’indeki A ve B Bölümlerinin 2 nci maddelerine uygun olarak yapılacaktır.

b) Mekanik titreşime maruziyet düzeyi; kullanılan ekipmanla yapılan çalışmalardan elde edilen gözlemler ile ekipmanın üreticisinden elde edilecek bilgi de dahil olmak üzere, ekipmanda veya ekipmanın kullanıldığı özel koşullarda oluşacak titreşimin büyüklüğü hakkındaki bilgiler dikkate alınarak değerlendirilecektir.

Yukarıdaki değerlendirme özel aygıt ve uygun yöntem kullanılarak yapılacak ölçüm yerine geçmez.

c) Yukarıda (a) bendinde belirtilen değerlendirme ve ölçümler, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 7 nci maddesinde belirtilen yetkili uzman kişi veya kuruluşlarca planlanıp yapılacak ve uygun aralıklarla tekrarlanacaktır. Mekanik titreşime maruziyet düzeyi hakkındaki değerlendirme ve/veya ölçümlerden elde edilen veriler daha sonra tekrar kullanılmak üzere uygun biçimde saklanacaktır.

d) İşveren, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 6 ncı maddesinin (c) bendine göre yapılacak risk değerlendirmesinde özellikle aşağıdaki hususları dikkate alacaktır:

1) Aralıklı titreşim veya tekrarlanan şoklara maruziyet de dahil maruziyetin türü, düzeyi ve süresi,

2) Bu Yönetmeliğin 5 inci maddesinde belirtilen maruziyet sınır değerleri ve maruziyet etkin değerleri,

3) Riske duyarlı işçilerin sağlık ve güvenliğine olan etkiler,

4) Mekanik titreşim ile işyeri veya başka bir iş ekipmanı arasındaki etkileşimden kaynaklanan ve işçinin güvenliğine tesir eden dolaylı etkileri,

5) İş ekipmanı üreticilerinin mevzuat gereği verdiği bilgileri,

6) Mevcut ekipman yerine kullanılabilecek, mekanik titreşime maruziyet düzeyini azaltacak şekilde tasarlanmış iş ekipmanının bulunup bulunmadığı,

7) Bütün vücut titreşimi maruziyetinin işverenin sorumluluğundaki normal çalışma saatleri dışında da devam etmesi durumunda maruziyetin boyutu,

8) Düşük sıcaklık ve bunun gibi özel çalışma koşulları,

9) Sağlık gözetiminden elde edilen bilgileri, mümkünse yayınlanmış bilgileri.

e) İşveren, İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetmeliğinin 9 uncu maddesinin (a) bendinin 1 numaralı alt bendi uyarınca risk değerlendirmesi yapılmasını sağlayacak ve bu Yönetmeliğin 5 inci ve 6 ncı maddesi uyarınca alınması gerekli önlemleri belirleyecektir. Yapılan risk değerlendirmesiyle ilgili uygun kayıt tutulacaktır. Çalışma koşullarında önemli değişiklik olduğunda veya sağlık gözetimi sonuçlarının gerektirdiği durumlarda risk değerlendirmesi yeniden yapılacaktır.

15. NilüferKöseoğlu

NilüferKöseoğlu TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar,

Çocuk ve genç işçilerin çalıştırılma usul ve esasları hakkında yönetmeliğe göre, aşağıda yazdığı gibi, en çok 40 saate kadar çalıştırılabilir. Bu durumda A kitapçığı 9. soru cevabı 40 olmayacak mı?

Temel eğitimini tamamlamış ve okula gitmeyen çocukların çalışma saatleri günde yedi ve haftada otuzbeş saatten fazla olamaz. Ancak, 15 yaşını tamamlamış çocuklar için bu süre günde sekiz ve haftada kırk saate kadar arttırılabilir.

16. bloodshot

bloodshot TÜİSAG Üyesi

Dozimetre: Radyasyonla çalışan kişilerin maruz kaldığı radyasyon miktarını belirlenmesi için kullanılan cihazlardır. Radyasyona karşı ölçülebilir ve tekrar üretilebilir etkileşime sahip cihaz yada malzemedir.
    Dolayısı ile Gürültü ile uzaktan yakından alakası yok. Sorunun cevabı şıklarda yok.

17. emreisg

emreisg TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar B Kitapçığı 21. Sorunun bariz yanlış olduğuna kanaat getireceklerdir. Diğer sorularda pek bir şey göremedim. Umarım herkesin dilediği gibi olur.

18. ALİ ULVİ ÖZÇELİK

ALİ ULVİ ÖZÇELİK TÜİSAG Üyesi

İtiraz edilebilecek ve kesinlikle sonuç alıncak sorular

10 soru yanıcı gaz tüpleri ile ilgili soru -yanılış olanı istemiş Oksijen yanıcı gaz tüpüdür ve rengi mavidir D şıkkında yanıcı gaz tüpleri-kırmızı denilmektedir bu şıkta soruya göre doğrudur

26 soru iki doğru yanıt var A şıkkı ve D şıkkı (Deniz ve hava taşıma işlerinde aynı zamanda yer tesislerindeki çalışmalar da var)

51 soru yine iki dorğru yanıt var C ve D şıkları doğru yanıt D olarak verilmiş Soruda I- Düşük sıcaklık ve bunun gibi özel çalışma koşulları Fiziksel risk etmeni olarak düşünülmüş ancak II -işekipmanı üreticilerinin mevzuat gereği verdiği bilgiler ( Bu bilgilerarasında iş ekipmanının çalışma sıcaklığı ve çalışma koşulları zaten var olması gereken bir durum)

61. Soru Doğru cevap C-Zorunluluk İşareti olarak verilmiş A Şıkkı Yasak İşareti A ve C şıkları aynı anlama gelmektedir çünkü Yasak ta bir zorunluluktur

62 .Soru Yine 61. Soru gibidir ve yanlış seçenek sorulmasına rağmen, yasak işaretinin uyulması zorunlu bir davranışı belirleyen işaret önermesini yanlış olarak değerlendirmektedir. Tüm matematikçilere ve diyalektikçilere soruyorum yasak uyulması zorunlu bir davranış değil midir? Yasak aynı zamanda zorunluluktur

72 Soru: Soru aynen şöyle’ ’Tehlikeli maddenin kapları taşınırken veya depolanırken aşağıdakilerin hangisi önemsizdir’’

Soru açık değildir; tehlikeli maddenin kapları nın taşınması ve depolanmasını soruluyor, yoksa tehlikeli madde( kaplarda) taşınması ve depolanması mı soruluyor

Eğer tehlikeli maddenin kapları nın depolanması ve taşınması soruluyorsa D Şıkkında dorğru olarak verilmiş olan Uygun nem çekici Kullanma konusu önemsiz değildir. Soru ve cevap geçersizdir. Tehlikeli maddenin Kaplarda taşınması ve depolanması soruluyorsa soru yanlış sorulmuştur Tehlikeli madde kaplarDA taşınırken veya depolanırken aşağıdakilerden hangisi önemsizdir diye sorulması gerekirdi.

73. soruSilikoz Hastası diye bir tabir yoktur SİLİKOZİS Hastalığı ve hastası vardır. Ayrıca C şıkkında belirtilen hastalığın tedavisi mümkün değildir demek tıp ilmine ve teknolojiye aykırı bir umutsuzluk vadetmektedir.( şimdilik tedavisi yoktur veya kısıtlıdır denilmesi bilime saygıyı gerektirir)

96..Soru Soruda verilen tüm şıklar doğrudur şöyleki Acil kurtarma servislerinin kullandıkları tüm araç ve gereçler kişisel koruyucu sınıfında değerlendirlebilir bir sağlık görevlisinin iğne yaparken bile eldiven kullanması kişisel koryucudur. Kara taşımacılığında kullanılan kişisel koruyucular şıkkı. şoförün kişisel koryucu olarak kullandığı (lastik değiştirken veya arıza halinde kontrol sırasında kullandığı gözlük-eldiven kişisel koruyucu değil midir. Soruda işyerlerinde denilmektedir Kamyon Şoförünün işyeri Kamyonu ve karayollarıdır) Askerlerin ve polislerin kullandığı kask çelik yelek gözlük gaz maskesi de kişisel koruyucu kapsamındadır ve bu kişilerin işyerleri de meydanlar, olay yerleri arazi ve sahra(askerler) koşullarıdır

97..Soru. İmla ve anlatım hatası vardır D şıkkı doğru cevap olarak verilmiştir D şıkkı CE işareti uygun olduğu taktirde ürünü iliştirilmelidir denilmektedir. Ürünüiliştirilmelidir ne demektir? Ürüne iliştirilmelidir olmalı anlam oldukça bozuktur.

19. emreisg

emreisg TÜİSAG Üyesi

Kişisel Maruziyeti Ölçen Gürültü Dozimetreleri var. Soru doğrudur.

20. ayten köksal

ayten köksal TÜİSAG Üyesi

peki tezgah yüksekliğini cm dışında hangi birimle iliştirebiliriz merak ettim. 90 metre ya da 90 milimetre olarak mı algılayacaktık.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica