18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. likable03

likable03 TÜİSAG Üyesi

İtirazımı yaptım arkadaşlar 4 soruya itiraz ettim. yarın ellerinde olur dilekçem.. Herkese geçmiş olsun tekrar. 72 doğrum var ama itiraz yapılmıştır

berna61, fahriyamac, irmik ve 5 kişi daha buna teşekkür etti.
  2. emreisg

emreisg TÜİSAG Üyesi

cevap 90 soru doğru şıklarda 85 olsaydı itiraz edilirdi. genç işçi sorusu da iptal edilmeli.

3. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

Arkadaşım sana tamamen katılıyorum, krem neymiş işçi krem kullanır mı, orası güzellik salonumu... Ama biraz geç kalmışsın, Önce yönetmeliğin iptali için Danıştay'a dava dava açacaksın Danıştay yönetmeliği iptal ederse sınava itiraz edeceksin; işin uzun bence acele et.

Kişisel Koruyucu Donanımların İşyerlerinde Kullanılması Hakkında Yönetmelik*
    (*11/02/2004 tarih ve 25370 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır)

EK-II
    KİŞİSEL KORUYUCU DONANIM LİSTESİ

BAŞ KORUYUCULARI
    - Endüstride (madenler, inşaat sahaları ve diğer endüstriyel alanlar) kullanılan koruyucu baretler,
    - Saçlı derinin korunması (kepler, boneler, saç fileleri - siperlikli veya siperliksiz),
    - Koruyucu başlık (normal kumaş veya geçirimsiz kumaştan yapılmış boneler, kepler, gemici başlıkları ve benzeri)
    KULAK KORUYUCULARI
    - Kulak tıkaçları ve benzeri cihazlar
    - Tam akustik baretler
    - Endüstriyel baretlere uyan kulaklıklar
    - Kapalı devre haberleşme alıcısı olan kulak koruyucuları
    - İç haberleşme donanımlı kulak koruyucuları
    GÖZ VE YÜZ KORUYUCULARI
    - Gözlükler
    - Kapalı gözlük (dalgıç tipi gözlük)
    - X-ışını gözlüğü, lazer ışını gözlüğü, ultra-viyole, infrared, görünür radyasyon gözlükleri
    - Yüz sperleri
    - Ark kaynağı maskeleri ve baretleri (elle tutulan maskeler, başa veya koruyucu başlıklara bağlanabilen maskeler)
    SOLUNUM SİSTEMİ KORUYUCULARI
    - Gaz, toz ve radyoaktif toz filtreli maskeler
    - Hava beslemeli solunum cihazları
    - Takılıp çıkarılabilen kaynak maskesi bulunduran solunum cihazları
    - Dalgıç donanımı
    - Dalgıç elbisesi
    EL VE KOL KORUYUCULARI
    - Özel koruyucu eldivenler:
    • Makinelerden (delinme, kesilme, titreşim ve benzeri)
    • Kimyasallardan
    • Elektrik ve ısıdan
    - Tek parmaklı eldivenler
    - Parmak kılıfları
    - Kolluklar
    - Ağır işler için bilek koruyucuları (bileklik)
    - Parmaksız eldivenler
    - Koruyucu eldivenler
    AYAK VE BACAK KORUYUCULARI
    - Normal ayakkabılar, botlar, çizmeler, uzun botlar, güvenlik bot ve çizmeleri
    - Bağları ve kancaları çabuk açılabilen ayakkabılar
    - Parmak koruyuculu ayakkabılar
    - Tabanı ısıya dayanıklı ayakkabı ve ayakkabı kılıfları
    - Isıya dayanıklı ayakkabı, bot, çizme ve tozluklar
    - Termal ayakkabı, bot, çizme ve kılıfları
    - Titreşime dayanıklı ayakkabı, bot, çizme ve kılıfları
    - Antistatik ayakkabı, bot, çizme ve kılıfları
    - İzolasyonlu ayakkabı, bot, çizme ve kılıfları
    - Zincirli testere operatörleri için koruyucu bot ve çizmeler
    - Tahta tabanlı ayakkabılar
    - Takıp çıkarılabilen ayak üst kısmı koruyucuları
    - Dizlikler
    - Tozluklar
    - Takılıp çıkarılabilen iç tabanlıklar (ısıya dayanıklı, delinmeye dayanıklı, ter geçirmez)
    - Takılıp çıkarılabilen çiviler (buz, kar ve kaygan yüzeylere karşı)
    CİLT KORUYUCULARI
    - Koruyucu kremler / merhemler

glpr, emreisg ve güngör yılmazcan bu yazıya teşekkür etti.
  4. güngör yılmazcan

güngör yılmazcan TÜİSAG Üyesi

bence en az 20 soruda problem var.en kötüsü gittiğim kursu aradım sınavla ilgili soru ve cevapları kontrol etcek hoca varmı diye biz bunla ilgilenmiyoruz diyorlar.böyle kurs olmaz olsun soruları analiz edip yanlışları bile bulamayan kurs yetkilileri aldığınız para hep haram.yazık....

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

melik şereflişan bu yazıya teşekkür etti.
  5. Göker.

Göker. TÜİSAG Üyesi

Adayların sınav sorularına itiraz başvuruları, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü Döner Sermaye İşletme Müdürlüğünün Ziraat Bankası Emek Şubesindeki TR 85 0001 0007 6540 5083 1150 07 IBAN Nu’lı hesabına itiraz edilecek her bir soru için 10 TL (KDV dahil) “sorulara itiraz ücreti” adı altında yatırarak alınan banka dekontu ve dilekçe ile kabul edilecektir.

Buradaki soru itiraz ücreti yazısını açıklama kısmına mı yazdırıyoruz ve gönderimi illa PTT aracılığı ile mi yapmalıyız(lütfen cevap biraz saçma sorular ama 69 la kalınca beyin durdu)

6. Sabriye

Sabriye TÜİSAG Üyesi

merhaba emniyet kemeri ile çalışmaların hangi mevzuatta geçtiğine dair bilginiz var mı?
    A kitapçığı 80. sorunun doğruluğunu araştırıyorum..

benim bildiğim emniyet kemerinin hiçbir suretle sökülmemesi veya soruda bahsi geçen bir çalışma içim emniyet kemerinin iki kancası olmalı, bir ucu ilerlenecek noktaya takıldıktan sonra diğer kancanın sökülmesi şeklindedir.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. abuzer kadayıf

abuzer kadayıf TÜİSAG Üyesi

Bu yanlışların bilerek yapıldığını düşünüyorum. Evet kötü niyetli düşünüyorum. Ama 5 muallak soru için 500 kişinin itiraz için başvurduğunu düşünürsek, döner sermayeye 3 günde 25000tl para demektir. Artık iyi niyetli olamayacağım. Bu kadar basit imla hatalı, eksik birimli sorular yapılamaz. Bir de komisyon diyorlar. Bir çok kişinin görmesi gerekiyor bu soruları sınavdan önce. Bu kadar saçmalık olmaz. Tamamen kötü niyetli olduğunu düşünüyorum. Parayı da helal etmiyorum. Parası olmayan itiraz da edemeyecek. Oh ne güzel dünya...

güngör yılmazcan, Tütü ve alice bu yazıya teşekkür etti.
  8. Selin Akyıldız

Selin Akyıldız TÜİSAG Üyesi

hangi sorulara itiraz ettiniz?

9. emreisg

emreisg TÜİSAG Üyesi

Açıklama kısmına soru itiraz ücreti yazdır. Ptt aracılığıyla gönderimi yap itiraz edeceğin soruları dilekçe ile intikal ettir.

10. Jeologman

Jeologman Banned

Kesinlikle doğru . Emniyet kemerleri çift halatlı olmak zorunda. Ayrıca yer değiştirmelerde birisi takılı iken diğeri sökülür. Yani her ikiside sökülmüş vaziyette asla yüksekte durulmaz.

11. spartakus1453

spartakus1453 TÜİSAG Üyesi

Eline sağlık arkadaşım , söylemleri bırakıp eyleme geçmemiz lazım.. Özellikle Ankaradaki arkadaşlarımız duyarlı olup itirazları zamanında verirlerse iyi olur.

güngör yılmazcan bu yazıya teşekkür etti.
  12. hasan fatih atak

hasan fatih atak TÜİSAG Üyesi

arkadaslar lutfen a kıtabcıgı 3. sorusuna bakabılırmısınız cevabın b sıkkı olması gerekmıyormu.aıle saglıgı ıle calısanın saglıgı nasıl baglantılı oluyor.bu konuyu bılen bırısı acıklarsa cok sevınırım.ben bu soruya ıtıraz etmek ıstıyorum ama 2 gundur forumlarda kımse bu soruya bısey dememıs.lutfen bu konu hakkında bılgısı olan bır acıklama yaparmı

berna61 bu yazıya teşekkür etti.
  13. cavus_123456

cavus_123456 Banned

Bencede sorunun cevabı odyometrı olmalıydı ama bulamadım

14. Jeologman

Jeologman Banned

A
    Benim. De dün kafamı karıştırdı. Ben de o soruyu b işaretledim. İşçi ile ailesinin sağlığı arasında sıkı ilişkiler vardır diyor. Yanlız meslek hastalıkları bulaşıcı bişey değil . Belki psikolojik olarak tamam da. Normal şartlarda ne gibi bir ilişki düşünülmüş anlamadım. Bence de bir sıkıntı var o soruda

15. bilginkagan

bilginkagan TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar böyle bir neden olabilir mi?

Kaynak ve kesme işlemleri çok farklı koşullar altında kat seviyesinden yüksek çok çeşitli yerlerde (fabrikalarda,uzay kafesi konstrüksiyonlarında,çukurlarda,teknelerde,madenlerde,tanklarda,vb) yapılmaktadır. Bu tarz yerlerde kaynak ve kesme işlemleri yapılırken çalışanın meşgul edilmemesi ve çalışan kişinin işine konsantre olarak değişen şartlara göre pozisyonunu iyi ayarlaması gerekmektedir.

Bu konularla ilgilene bilim dalı aşağıdakilerden hangisi olamaz?

A) İş sağlığı ve güvenliği

B) Psikolojik danışmanlık

C) Endüstriyel hijyen

D) Ergonomi

Cevap B

İtiraz Nedeni

Endüstriyel hijyen tanımı, Kanserojen ve Mutajen Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve

Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik(26/12/2003 tarih ve 25328 sayılı Resmi Gazetede yayımlanmıştır)geçmektedir. Kaynak ve kesme işlemlerinde böyle bir tanımlama yoktur. Ayrıca soruda ‘kişinin konsantre olarak’ denilmesi kişinin psikolojik durumunu belirtmektedir. Psikolojik danışmanlık bilim dalı burada rol oynar. İşyeri psikolojik danışmanlık hizmeti vermez ama işci buradan kendi olanaklarıyla yararlanabilir. Soruda işyerlerinde ilgilenen bilim dalı denmediği için soru eksik sorulmuştur ve iptal edilmelidir.

16. denizim

denizim TÜİSAG Üyesi

Bende testere ,ohsas ve havlu sorusuna itiraz dilekçesi verdim b) günlük bakım ve temizliği yapılır, her 15 günde birde dezenfekte edilir . isg tüzüğü madde 40

fahriyamac ve kimyager bu yazıya teşekkür etti.
  17. Jeologman

Jeologman Banned

Odyometri insandaki işitme kaybını ölçüyor. Yanlız dozimetre ifadesi açılmalı ve gürültü dozimetresi denilmeliydi ( saçma olur diyorsunu) haklısınız . O zaman sormayacaklardı.

ayhan1683 bu yazıya teşekkür etti.
  18. seher çam

seher çam TÜİSAG Üyesi

aminn

güngör yılmazcan bu yazıya teşekkür etti.
  19. spartakus1453

spartakus1453 TÜİSAG Üyesi

eline ayağına sağlık.. Haydi ankara uyuma yap itirazlarını :))

güngör yılmazcan, hülya ayyıldız ve seher çam bu yazıya teşekkür etti.
  20. uğur göçer

uğur göçer TÜİSAG Üyesi

aile sağlığı ile çalışanın sağlığı tabiki yakından ilgili. Bence bu sorunun cevabı doğru. İtiraz edip boşuna para ödeme.

gmzmmt bu yazıya teşekkür etti.
Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica