18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. can buyukelyas

can buyukelyas TÜİSAG Üyesi

emzikli kadınlar hekim raporuyla isterlerse 1 yıla kadar gece çalıştırılamaz. isteyen yönetmeliğe bakabilir. bu aklı selim sınav komisyonu istediği yönetmeliği kafasına göre kesip biçip sormuş ya. alın size :)

İSGsametK ve ALİ ULVİ ÖZÇELİK bu yazıya teşekkür etti.
  2. bikem

bikem TÜİSAG Üyesi

emniyet kemeri ile ilgili sorunun cevabı yanlış değilmi ..

İSGsametK bu yazıya teşekkür etti.
  3. Kürşat Dolayman

Kürşat Dolayman TÜİSAG Üyesi

Vatana millete hayirli olsun 3soruya itirazimi su an itibariyle yaptim dozimetre sorusu bkz. Bsinifi uzmanlik Akitapcigi 28.soru banko iptal isg yonetim sistemi banko iptal birde bildirim suresine itiraz ettim yururlukten kalkan bir bilgilinin sinavda bilgi olcmek icin etik olmadigini belirttim banko iptal olmaz ama denemektr fayda var

4. mhnds

mhnds TÜİSAG Üyesi

olabilir ama a şıkkıda hatalı ocaklarda bizim en büyük mücadelemiz kömürden havaya karışan metanı dışarı atabilmek şıkkda ne diyor kömürdeki metan kolayca ocak havasına karışmaz yanlış çok kolay karışır çalışılmayan arınlarda bile pervaneler çalımadığında oçağı metan basıyor bizzat yaşıyoruz

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. sserdarss

sserdarss TÜİSAG Üyesi

İSG C sınıfı, B kitapçığında 54 ve 55. sorular yönetmeliklere göre doğru görünse de kesinlikle anlayamadığım ve alem-i cihan gelse mantığını bana anlatamayacağı sorular.
    Mevzuatta aynen yazıyor tamam ama, gürültüden kaynaklanan riskler değerlendirilirken, mevcut koşullar (ne kadar yuvarlak bir laf) ve gürültü özelliklerine (o da neyse) uygun yöntem ve aygıt seçiliyor ama kullanılan koruyucu ekipman bu konudan nasıl alakasız oluyor anlamak zor.
    55. soruda ise mevcut yönetmelikten al bir cümle soru sor mantığı. Kanserojen ve mutajen maddelerin sebep olduğu hastalıklara, bu konuda verdiğin eğitimde değinmemek kadar saçma bir şey olabilir mi?
    Yine aynı kitapçıkta 45,85,91 ve 94 numaralı sorular ise benim hatalı olduğunu düşündüğüm sorular.
    45'i konuşmaya gerek yok zaten.
    85 yine bir eğitim içeriği faciası...gözün odaklanma mesafeleri nedir tam bilemedim ama okuma mesafelerinden bahsedilir diye tahmin ediyorum bu konuda verilecek eğitimde...
    91'de de yönetmeliğe bakmak gerek, kesin saçma bir haklılık yanları vardır ama işin durumuna göre emniyet kemerini geçici sökme hakkını verip bununla ilgili bir süre kıstas veya ek bir güvenlik önlemi aldırmazsan çalışana, her emniyet kemerini bağlamamış adam yer değiştiriyorum diyerek sorumluluktan kurtulur. bence çelişkili bir cevabı var bunun da...
    94'de de benzer bir saçmalık var. iş ekipmanlarının uzun süre kullanılmaması, güvenliği olumsuz etkileyen bir durumdur denilebilir mi kesinlikle? A şıkkı dedim ama C çıktı.
    itiraz etmedim hiçbir soruya orası ayrı ama bu denli saçma sorular hazırlayıp sunan zihniyet bence kötü niyetli ve öyle kolay kolay soru iptalleri olmayacak gibi geliyor bana...
    herkese bol şans yine de....

6. İSGsametK

İSGsametK TÜİSAG Üyesi

HERKEZ KURS ALDIĞI OSGBLERE DE SORULAR HAKKINDA İTİRAZ YAPMASINI SOLESİN RİSKMED BU KONUDA COK DUYARLIYMIŞ DİYE DUYDUM.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Gökalp Çığırdaşman

Gökalp Çığırdaşman TÜİSAG Üyesi

adamın dibisin

figen1903 ve hülya ayyıldız bu yazıya teşekkür etti.
  8. igamze

igamze TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar merhaba.. ben de testere sorusuna itiraz da bulundum. dilekçemi bugün taahhütlü olarak gönderdim ve öncesinde 147 yi arayarak bilgi aldım.. önemli olan tarih dilekçenin gönderildiği tarih( 3 iş günü olayında) ellerine ulaştığı tarih değil.. onun dışında aps ya da mng gibi kargolardan da gönderilebiliyormuş.

filizt bu yazıya teşekkür etti.
  9. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

"İşleyen demir ışıldar"
    Pratik ve mevzuat böyle; bir makina uzun süre kullanılmadıysa belli testlerden geçirilmeden işletmeye alınmaz. Örneğin Buhar kazanı, yılda bir periyodik kontrole tabi tutulur, 3 ay kullanılmazsa sanki kazanı yeni işletmeye alıyormuşsun gibi belli testlere tabi tutmak zorundasın. Daha ileri gidelim buhar kazanını devreden çıkardın, suyunu boşaltın, suyunu boşalttığın an oksitlenmeye (paslanmaya) başlar, ondan sonrasını tahmin et...

10. sserdarss

sserdarss TÜİSAG Üyesi

İSG C sınıfı, B kitapçığında 54 ve 55. sorular yönetmeliklere göre doğru görünse de kesinlikle anlayamadığım ve alem-i cihan gelse mantığını bana anlatamayacağı sorular.
    Mevzuatta aynen yazıyor tamam ama, gürültüden kaynaklanan riskler değerlendirilirken, mevcut koşullar (ne kadar yuvarlak bir laf) ve gürültü özelliklerine (o da neyse) uygun yöntem ve aygıt seçiliyor ama kullanılan koruyucu ekipman bu konudan nasıl alakasız oluyor anlamak zor.
    55. soruda ise mevcut yönetmelikten al bir cümle soru sor mantığı. Kanserojen ve mutajen maddelerin sebep olduğu hastalıklara, bu konuda verdiğin eğitimde değinmemek kadar saçma bir şey olabilir mi?
    Yine aynı kitapçıkta 45,85,91 ve 94 numaralı sorular ise benim hatalı olduğunu düşündüğüm sorular.
    45'i konuşmaya gerek yok zaten.
    85 yine bir eğitim içeriği faciası...gözün odaklanma mesafeleri nedir tam bilemedim ama okuma mesafelerinden bahsedilir diye tahmin ediyorum bu konuda verilecek eğitimde...
    91'de de yönetmeliğe bakmak gerek, kesin saçma bir haklılık yanları vardır ama işin durumuna göre emniyet kemerini geçici sökme hakkını verip bununla ilgili bir süre kıstas veya ek bir güvenlik önlemi aldırmazsan çalışana, her emniyet kemerini bağlamamış adam yer değiştiriyorum diyerek sorumluluktan kurtulur. bence çelişkili bir cevabı var bunun da...
    94'de de benzer bir saçmalık var. iş ekipmanlarının uzun süre kullanılmaması, güvenliği olumsuz etkileyen bir durumdur denilebilir mi kesinlikle? A şıkkı dedim ama C çıktı.
    itiraz etmedim hiçbir soruya orası ayrı ama bu denli saçma sorular hazırlayıp sunan zihniyet bence kötü niyetli ve öyle kolay kolay soru iptalleri olmayacak gibi geliyor bana...
    herkese bol şans yine de....

11. hobbytack

hobbytack TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar şu soru kimsenin dikkatini çekmemiş sanırım

kaynak işlerinde kullanılan gaz tüpleri renkleri aşağıda hangisinde yanlış verilmiştir.

A- Asetilen tüpleri ----- sarı
    B- diğer gazlara ait tüpler ----- yeşil
    C- Helyum tüpleri ----- kahverengi
    D- yanıcı gaz tüpleri ------- Kırmızı

burdaki hata şu Asetilen tüpleri sarı renktedir doğru... ama asetilen tüpü aynı zamanda yanıcı gazdır....

selamlar

Agah Orçun Kahraman ve ALİ ULVİ ÖZÇELİK bu yazıya teşekkür etti.
  12. Egemen Mühürcüoğlu

Egemen Mühürcüoğlu TÜİSAG Üyesi

Ben 2 buçuk sene kömür ocağında çalıştım. Kömür arınından inanılmaz derecede metan(CH4) gelirinin olduğunu gördüm...

soru kesinlikle yanlıştır... A şıkkınında doğru olarak kabul edilmesi şarttır.

13. önder yılmaz

önder yılmaz TÜİSAG Üyesi

Mühendislik anlamında eğer bir ölçünün yanında birim yazmıyorsa (cm,dm,m vb.) ölçünün birimi mm olarak anlaşılır.

ALİ ULVİ ÖZÇELİK bu yazıya teşekkür etti.
  14. kadir1907

kadir1907 TÜİSAG Üyesi

15. nadiraybek

nadiraybek TÜİSAG Üyesi

Aynı sorulara biden fazla kişinin itiraz etmesinin bir faydası varmıdır ? yoksa yok ne kadar çok itiraz o kadar faydamıdır ?

16. berna61

berna61 TÜİSAG Üyesi

İTİRAZ NEDENİ:

İŞÇİ SAĞLIĞI VE İŞ GÜVENLİĞİ TÜZÜĞÜ
    Madde 184 - Daire (tepsi) testere tezgahları ile yapılan çalışmalarda, aşağıdaki tedbirler alınacaktır:
    1) Daire testere tezgahlarında, çalışma tablasının yerden yüksekliği 85-90 santimetreolacaktır.
    2) Daire testerenin üstü ve etrafı, mafsallı ve kesilecek parçanın dokunması ile açılabilen bir koruyucu ile örtülecek ve testerenin tabla altındaki kısmı da korunacaktır.
    3) Uzun parçaların kesildiği tezgahlarda, sıkışmayı önlemek için, ayırıcı bir bıçak veya kama bulunacak ve el ile iş verilen tezgahlarda, kısa parçaları veya kesilmesi biten uzun parçaları itmek için, kayar takozlar bulundurulacak ve bunların kullanılması sağlanacaktır.
    4) Daire testere tezgahlarında kullanılan ayrıcı bıçaklar, testere diş genişliğinden dar ve testere gövdesinden kalın olacak, tabla üzerinden yüksekliği 5 santimetreden az olmayacak, testere yüksekliğinden2 milimetreaşağıda bulunacak ve testereye (3) milimetre açıklıkta kavisli bir şekilde yapılmış olacaktır.
    5) Daire testereler, bakımlı, ayarlı ve keskin olacak, arıza görülenlerle çatlak olanları derhal çıkarılacak ve çatlak uçları, delinecek dahi olsa, tekrar kullanılmayacaktır.
    6) Kalas biçen büyük testereli tezgahlarda, operatörün önüne tel korkuluk ve daire testerenin üstüne, ayarlı bir siper konacaktır. Çift testereli tezgahlarda, parça sıkışmasına engel olacak şekilde uygun ayırıcılar bulunacaktır.
    7) Sürekli odun kesen daire testere tezgahlarında, testere üzerine tabladan15 santimetre yükseklikte3 milimetrekalınlıkta saç veya4 santimetrekalınlıkta tahtadan yapılmış bir koruyucu bulunacaktır.
    8) Sarkaç (Üstten mafsallı) testere tezgahlarında koruyucu eteği, testerenin ekseninden aşağıya kadar uzatılacak, yanları menteşe kapaklı olacak, testere, geri çekilme durumunda ve kesmez vaziyette iken de alt kısmı korunmuş olacak ve testerenin önden tablayı aşması önlenecektir.
    Soruda uzunluk birimi verilmemiş ve cevaplarda da birim (mm?, cm?, inç?) ifade edilmemiştir. Matematikte birimi olmayan sayılar sadece rakam olarak değerlendirilir ve herhangi bir geçerliliği yoktur. Soruda netlik olmadığı görülmektedir, soru iptal edilmelidir.

17. yasin demirtaş

yasin demirtaş TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar isgder.com da itiraz edebileceğimiz sorular ve gerekçeli açıklamaları yayınlanacak.itiraz dilekçe örneklerinide orada görebilirsiniz.saat 14:30 dan sonra.takip edin

18. yasin demirtaş

arkadaşlar isgder.com da itiraz edebileceğimiz sorular ve gerekçeli açıklamaları yayınlanacak.itiraz dilekçe örneklerinide orada görebilirsiniz.saat 14:30 dan sonra.takip edin

19. yasin demirtaş

20. ilker1414

ilker1414 TÜİSAG Üyesi

CE belgesi standart değildir normdur.

21. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

Ben cevap yazmaktan yoruldum,
    54. soru; dikkat et "risklerin belirlenmesi ve değerlendirilmesinde" hangisi kullanılmaz diyor. Ölçümü yaptın, koşulları değerlendirdin, maaruziyet süresi falan filan riski bir yöntem ve ya araçla değerlendirdin, bir risk tespitinde bulundun şimdi tedbirlere geçiyorsun.... yani koruyucu donanım

80. Ben 10 yaşındaki oğluma evde bilgisayar destekli eğitim veriyorum bu "grupla öğrenim tekniğimi" oluyor. hangi okulda okudun bilmiyorum ama biz bunu bırak üniversitede lisede yapıyorduk

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica