18 Mayıs 2013 Iş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı Hatalı Olan Yada Cevabı Değişmesi Gereken Sorular ?

Konu, 'İş Güvenliği Uzmanlığı Sınav Tartışmaları' kısmında Kaan SAKA tarafından paylaşıldı.

Sayfayı Paylaş

Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.
  1. İSGsametK

İSGsametK TÜİSAG Üyesi

Aşadakilerden hangisi iş ekipmanın güvenliğini olumsuz etkileyen durumlardan biri değildir?

a)ekipmanın uzun süre kullanılmaması
    b)çalışma prensibinde değişiklikler olması
    c)opertorun meslek hastalığına yakalanması
    d) operatorun iş ekipmanı ile kazaya maruz kalması

Muharrem MAMAK bu yazıya teşekkür etti.
  2. mhnds

mhnds TÜİSAG Üyesi

a şıkkıda hatalı ocaklarda bizim en büyük mücadelemiz kömürden havaya karışan metanı dışarı atabilmek şıkkda ne diyor kömürdeki metan kolayca ocak havasına karışmaz yanlış çok kolay karışır çalışılmayan arınlarda bile pervaneler çalımadığında oçağı metan basıyor bizzat yaşıyoruz

3. İSGsametK

İSGsametK TÜİSAG Üyesi

cavabı : iptal

4. ahmet_k_o_c

ahmet_k_o_c TÜİSAG Üyesi

Arkadaşlar bakanımıza attığım maili paylaşıyorum bence hep bir ağızdan bakanımıza durumu bildirelim ve ciddiyetsiz sınav komisyonları hakkında bir ortak görüş bildirelim.
    Merhaba Sayın Bakanım.
    Bilginiz üzere 18.05.2013 Pazar günü İşyeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Sınavı yapılmıştır. 2. GURUP C SINIFI İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLIĞI SINAVI'NDA bazı sınav sorularında tartışmaya mahal bırakmayacak şekilde bariz hatalar yapılmıştır.
    A kitapçığı 20, 24, 26, 28, 80, 83, 86, 88, 92 soruları için itiraz etmek istedim ancak soru başına 10 TL para yatırmamız gerekiyormuş 9*10=90 TL bu ne kadar adil bir sistemdir? Bu soruların hazırlanmasında görevlendirilen kimselerin yeteri ciddiyetle görevlerini yerine getirmediği kanaatindeyim.
    Basit bir örnekle ben bir mühendis olarak birimsiz (m, cm, dm) sayıların cevap şıkkı olmasını doğru bulmuyorum. (A kitapçığı 88. soru) Gene bir soruda bize doğru cevap olarak sunulan şıkta bariz bir şekilde yazım yanlışı yapılmıştır ve anlatım bozukluğuna neden olmaktadır. ( A kitapçığı 86. soru)
    Bir vatandaş olarak sesimi bakanıma duyurmak istedim. Onca ay bu sınav için hazırlandım ve şu an gördüğüm tablo beni ziyadesiyle hayal kırıklığına uğrattı.
    Umarım ülkemizde iş sağlığı ve güvenliği kültürünü oluşturmaya çalıştığımız bu dönemde biz iş güvenliği uzmanı adaylarının tabi olduğu sınavlar daha ciddi komisyonlarca hazırlanır ve değerlendirilir.
    Sonsuz saygılarımla.

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

5. Water

Water TÜİSAG Üyesi

Ana haber bültenlere çeşitli gazetelere bu rezalet sınavı maille gönderdim itirazın bile parayla olduğunu anlatmaya çalıştım umarım işe yarar

Muharrem MAMAK ve İSGsametK bu yazıya teşekkür etti.
  6. İSGsametK

İSGsametK TÜİSAG Üyesi

cok mantıklı ama soruları yapanlar mantık olmadığında iletişim sıkıntısı cekiyoruz :)

TÜİSAG Youtube Kanalına abone olarak bizi desteklemeyi unutmayın !

7. Mete TAŞCI

Mete TAŞCI TÜİSAG Üyesi

inanmayın ona, hiç kimse bakanlıkla arasını bozmak istemez; hepsinin kusuru eksikliği var, yarın yetki belgeleri askıya alınır.

8. denizim

denizim TÜİSAG Üyesi

80.soru bende bende aynı düşünüyorum ama 54.soru doğru bence

Muharrem MAMAK ve m_guler84 bu yazıya teşekkür etti.
  9. İSGsametK

İSGsametK TÜİSAG Üyesi

gazetelere mesaj atılabilir :) yada bakanın mail adresi ne?

10. Egemen Mühürcüoğlu

Egemen Mühürcüoğlu TÜİSAG Üyesi

bende size sonsuz katılıyorum açıklamam zaten sizinki ile aynı doğrultuda...

11. bilgee

bilgee TÜİSAG Üyesi

arkadaşlar birde b kitapçığında 51. soru hakkında tereddüt yaşayan var mı?
    titreşim ile ilgili risk değerlendirmesinde düşük sıcaklık ve bunun gibi özel çalışma koşulları etkili mi?

12. İSGsametK

İSGsametK TÜİSAG Üyesi

riskmed te eğitim goren arkadasım soyledi gecen sene sadece 4 soruyu iptal ettirmiş. komisyon baskanı iş deneçiymiş zaten kurucusu öle bişeyler:)

13. filizt

filizt TÜİSAG Üyesi

Hepimize geçmiş olsun arkadaşlar A kitapçığı 97 88 86 77 35 28 26 14 9 2 numaralı sorularA itira dilekçemi kargo ile yollamış bulunmaktayım .

melik şereflişan, m_guler84, berna61 ve 1 kişi daha buna teşekkür etti.
  14. Jeologman

Jeologman Banned

Sog
    ukta titreşimli makinelerde çalışılınca bilmem ne (adını unuttum) oluyormuş o yüzden hepsi olacak mış bende 234 demiştim ama yanlış mış:)

15. kadir1907

kadir1907 TÜİSAG Üyesi

Sayın çok bilmiş "risklerin belirlenmesi ve değerlendirilmesinde ve kullanılan
    yöntem ve aygıtların" aşağıdakilerin hangisine uygun olması gerekmez diyor. Magazinciler gibi istediğini kesip atar yapamazsın öyle.

Hangi okulu okuduğumdan kastında iyi niyet olmadığını düşünüyorum fakat gerçekten senin saygı seviyene inmek istemiyorum. Peki bizim internet üzerinden bilgisayarlarımızla gördüğümüz uzaktan eğitim ne oluyor onu bana açıklar mısın?

16. Göksel Keserci

Göksel Keserci TÜİSAG Üyesi

Merhabalar yanlış olduğunu düşündüğüm sorular aşağıdaki gibidir. İnceleyip en kısa sürede bilgilendirirseniz sevinirim. Sizden gelecek yorumlara göre itirazda bulunacağım.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı A kitapçığı için sorular aşağıdaki gibidir

Soru No: 24
    Gürültüye maruz kalma süresini azaltmak ne tür bir risk kontrolüdür şeklinde soruluyor.
    Maruz kalma süresini azaltmak için çalışma saatlerini ayarlamak(azaltmak) gibi bir önlem alındığında bu planlama ile gürültü kontrolü olmuyor mu?

Soru No: 28
    Banyo-temizlik yerleri için hangisi yanlıştır şeklinde soruluyor.

B şıkkı için; Yönetmelikte "Banyoların günlük temizlikleri dışında, duşlar 15 günde bir iyice yıkanıp dezenfekte edilecektir" yazıyor ancak bu cümlenin yarısını atıp "duşlar 15 günde bir iyice yıkanıp dezenfekte edilecektir" şeklinde şıkka eklendiğinde sadece 15 günde bir temizlemek yeterli anlamı çıkıyor siz bu konuda ne düşünüyorsunuz.
    Soru No: 87
    İş ekipmanı kullanımına ilişkin verilen yazılı talimatta aşağıdakilerden hangisinin bulunması zorunlu değildir?
    A şıkkı : İş ekipmanının önceki kullanım deneyiminden elde edilen sonuçlar şeklinde. Ancak bu iş ekipmanı ilk kez kullanılıyorsa ve önceden elde edilmiş bir deneyimi yok ise nasıl yazılı talimat hazırlanacak bu şıkta söylenen nasıl zorunlu olabilir.
    Soru No: 88
    Daire testere tezgahlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır.
    Cevapların hiçbirinde "birim" verilmemiş "cm-mm-km-m" ne bunun birimi? İş güvenliği uzmanlığı yasada belirtildiği üzere teknik elemanlara verilmiş bir görev. Peki teknik eleman birim olmadan iş yapar mı? Üniversitede özellikle ilk iki sene vize ve finallerde çözdüğüm soruların cevaplarına birim yazmayı unuttuğum için cevaplarımın yanlış sayıldığı çok olmuştu :)

melik şereflişan, cabir durmaz ve kimyager bu yazıya teşekkür etti.
  17. Göksel Keserci

Göksel Keserci TÜİSAG Üyesi

Merhabalar yanlış olduğunu düşündüğüm sorular aşağıdaki gibidir. İnceleyip en kısa sürede bilgilendirirseniz sevinirim. Sizden gelecek yorumlara göre itirazda bulunacağım.

C Sınıfı İş Güvenliği Uzmanlığı A kitapçığı için sorular aşağıdaki gibidir

Soru No: 24
    Gürültüye maruz kalma süresini azaltmak ne tür bir risk kontrolüdür şeklinde soruluyor.
    Maruz kalma süresini azaltmak için çalışma saatlerini ayarlamak(azaltmak) gibi bir önlem alındığında bu planlama ile gürültü kontrolü olmuyor mu?

Soru No: 28
    Banyo-temizlik yerleri için hangisi yanlıştır şeklinde soruluyor.

B şıkkı için; Yönetmelikte "Banyoların günlük temizlikleri dışında, duşlar 15 günde bir iyice yıkanıp dezenfekte edilecektir" yazıyor ancak bu cümlenin yarısını atıp "duşlar 15 günde bir iyice yıkanıp dezenfekte edilecektir" şeklinde şıkka eklendiğinde sadece 15 günde bir temizlemek yeterli anlamı çıkıyor siz bu konuda ne düşünüyorsunuz.
    Soru No: 87
    İş ekipmanı kullanımına ilişkin verilen yazılı talimatta aşağıdakilerden hangisinin bulunması zorunlu değildir?
    A şıkkı : İş ekipmanının önceki kullanım deneyiminden elde edilen sonuçlar şeklinde. Ancak bu iş ekipmanı ilk kez kullanılıyorsa ve önceden elde edilmiş bir deneyimi yok ise nasıl yazılı talimat hazırlanacak bu şıkta söylenen nasıl zorunlu olabilir.
    Soru No: 88
    Daire testere tezgahlarında çalışma tablasının yerden yüksekliği aşağıdakilerden hangisi olmalıdır.
    Cevapların hiçbirinde "birim" verilmemiş "cm-mm-km-m" ne bunun birimi? İş güvenliği uzmanlığı yasada belirtildiği üzere teknik elemanlara verilmiş bir görev. Peki teknik eleman birim olmadan iş yapar mı? Üniversitede özellikle ilk iki sene vize ve finallerde çözdüğüm soruların cevaplarına birim yazmayı unuttuğum için cevaplarımın yanlış sayıldığı çok olmuştu :)

18. İSGsametK

İSGsametK TÜİSAG Üyesi

Evet kendimi nasıl bi boka sardığımı şimdi anlıyorum ;) Pes ediyorum cunki ucunda hapis var,iNSANLARA ÜMİT veriyorlar aslında paralarını alıyorlar,farkında mısınız işkur danışmanlığı,iş güvenliği tırt danışmanlığı onlarca kurs ve kimlik değişimi oldu , oysa zaten hepimiz üniversite mezunuyuz ve hepimiz TÜM KALBİMLE İNANIYORUM KENDİ ALANIMIZDA UZMANIZ.Bu yuzden kasmayın aynı dilden konusamayız sizi anlamazlar ;) Kazanan arkadaşları tebrik ediyorum :)

denizim bu yazıya teşekkür etti.
  19. cfy66

cfy66 TÜİSAG Üyesi

mrb arkadaşlar benim yanlış veya hatalı olduğunu düşündüğüm sorular A kitapçığındaki ''2,26,75,80,86,88,91'' nolu sorulardır. Gerekçeleri:
    Soru 2' de D şıkkında ''Kişilerin niteliklerine uygun işte çalışmasının sağlanması'' işyeri hekimliği hizmetlerinin temel uygulamalarından sayılmış. Fakat kişilerin nitelikleri demek çok geniş bir şey (boy,kilo,yaş,cinsiyet,yetenek,yeterlilik vb gibi bir çok unsuru kapsar.) ve bunu belirlemek işyeri hekiminin görevi değildir diye düşünüyorum.
    Soru 26' da Madde I BS 8800 İSG yönetim sistemi değil ''İş sağlığı ve iş güvenliği yönetim rehber standardı'' dır. Madde II QS 9000 ise ''Quality Standart'' tır. Doğru cevap A) Yalnız IV olmalıdır.
    Soru 75' te Madde IV ''Yükü taşıyana fiziki olarak destek olunması'' denmiş. Bence bu ifade yanlış.''Elle taşıma işi : Olumsuz ergonomik koşullar ve nitelikleri bakımından işçilerin bel ve sırt incinmelerine neden olabilecek yüklerin, bir veya daha fazla işçi tarafından elle veya beden gücü kullanılarak kaldırılması, indirilmesi, itilmesi, çekilmesi, başka bir yere götürülmesi veya hareket ettirilmesi gibi işlerin yapılması veya bu işlerin yapılması için fiziki olarak destek olunmasını ifade eder.''(Yönetmelikten alıntı) Eğer ifade de '' Yükü taşıyana bu işlerin yapılması için fiziki destek olunması'' denseydi doğru olurdu.
    Soru 80' de A şıkkı da yanlış diye düşünüyorum.
    Soru 86 ' da ''Ürünün üzerine ve / veya ambalajına ve beraberindeki belgeye '' CE '' işareti iliştirilir ve piyasaya arz edilir.''(TSE nin sitesinden alıntı). Dolayısıyla B ve D şıkları doğrudur.Ayrıca D şıkkında ''ürüne'' yerine ''ürünü'' yazmışlar.
    Soru 88' de Soruda veya şıklarda birim verilmemiş. Dolayısıyla bütün şıkları doğru kabul edebiliriz.
    Soru 91' de C şıkkında '' Serin bir yerde depolama '' demiş. Bu şıkta serin bir yerde depolama derken sıcaklıktan bahsediyorsa tamam ama bana göre ''serin'' kelimesi sıcaklık ifade eden bir kelime değildir. Şöyle ki 25 C bana göre sıcak başkasına göre serin olabilir.Ayrıca D şıkkında '' Uygun nem çekici kullanma'' denmiş. Eğer depo da elektrik prizi varsa nemden dolayı arklar oluşabilir ve nem çekici de bunu engelleyerek yangın veya patlama riskini azaltır.

Not: Görüşlerinizi paylaşabilir misiniz ?

20. ekorucu

ekorucu TÜİSAG Üyesi

Düşük sıcaklıkta titreşim beyaz parmak hastalığına sebep olur.

Yüklüyor...
Konu Durumu:
Daha fazla cevap için açık değil.

Sayfayı Paylaş

Yandex.Metrica